Redactioneel Gedeelte ECONOMIE. AKKERBOUW. zoek zeer gunstig, het voorkomen van Pullorum werd weinig geconstateerd. 2e. Tot het nemen van de noodzakelijke maat regelen inzake het selecteeren der dieren. De cur sus door de V.P.Z. in het leven geroepen voor het opleiden van de noodige selecteurs voor Zeeland, onder leiding van den heer Van Asperen Vervenne, districts-assistent hij den Pluimveevoorlichtings dienst te 's-Gravenhage, werd tot een goed einde gebracht. Na gehouden theoretisch en practisch examen was de daarvoor benoemde commissie van. oordeel, dat aan alle de 6 deelnemers aan den cur sus het diploma als selecteur der V.P.Z. kon worden uitgereikt. Van hunne diensten werd in 1939 evenwel nog weinig gebruik gemaakt, in tegenstelling met het geen in andere provinciën geschiedde. De 'zoozeer veranderde economische omstandig heden doen de verwachting wettigen, dat zij het in de toekomst nog wel eens erg druk zouden kunnen krijgen. Overigens hadden de gebruikelijke huishoudelijke werkzaamheden plaats. Hoewel niet rechtstreeks met de werkzaamheden der V. P. Z. in verband staande, dient er hier toch op gewezen te worden, dat de Centrale Eierveüing te Goes, onderdeel van de Fruitveiling aldaar, zich in een toenemenden aanvoer van eieren op hare wekelijksche veilingen mag verheugen, terwijl de daar gemaakte prijzen alleszins redenen tot tevre denheid geven. Tuinbouw. De vollegronds groententeelt heeft tengevolge van de zeer strenge vorst in December'Januari moeilijkheden ondervonden doordat veel plant- materiaal, voor de vroege teelten bestemd, be vroren was. 'Dientengevolge kon b.v. sla en bloem kool later dan gewoonlijk uitgeplant worden, ter wijl het plantmateriaal in vele gevallen minder goed afgehard was toen het in den vollen grond uit geplant werd. Wanneer we daarbij in aanmerking nemen, dat het voorjaar betrekkelijk koud en guur was*'ligt het voor de hand, dat de oogst van de vroege teelten later dan gewoonlijk viel. De kwaliteit van de sla was tamelijk goed; bij bloemkool werd geklaagd over „boorders" en aard- vlooien. De spinazie werd op vele tuinen door de „wolf" aangetast. De prijzen va.!: de eerste volle gronds producten waren in het begin goed, later matig. De zomermaanden zijn zeer droog geweest, zoo dat vele groenten niet tijdig uitgeplant of gezaaid konden worden. De ontwikkeling der gewassen was om bovenstaande redenen minder goed. In boonen en sla kwam plaatselijk veel luis voor, terwijl de koolsoortenin sterke mate van de rupsen te lijden hadden. Over het algemeen wordt in de groente teelt nog te weinig gespoten tegen de verschillende ziekten, ofschoon in 1939 weer gebleken is, dat zij die hun gewassen regelmatig bespoten, de beste producten oogstten. min-draad. Deze sterke stroom veroorzaakt, vóór hij, tengevolge van het doors mei ten van de veilig heid, wordt onderbroken, een groote verwarming in de draden en kan de oorzaak van brand zijn. Is de beschadiging van dien aard, dat er practisch geen weerstand tusschen de beide draden is, dan spreekt men van kortsluiting. Het bepalen van de plaats der kortsluiting kan door meting geschieden, evenwel is het weer een moeilijke meting. Het eenvoudige middel om de sluiting te zóeken door afschakelen van onderdeelen van de installatie is wel mogelijk maar duur, want zoolang niet het defecte deel is afgeschakeld, kost het telkens een „stop". Daarom wil ik hier met nadruk wijzen op een nog niet algemeen bekend goedkoop middel om de plaats van de kortsluiting op te sporen. Daarvoor is noodig een lamp met een specialen schroefdraad, die past in de coupe van de smeltveiligheid. 0.a. A.E.G. brengt deze lampen in den handel. Men schroeft deze lamp in het huis van de doorgesmol- ten veiligheid; de lamp zal branden, omdat er nu stroom over de lamp door de kortsluiting vloeit. Deze stroom is niet groot tengevolge van den grooten weerstand van de lamp. Men kan nu om beurten onderdeelen van de installatie afschakelen; zoodra de lamp niet meer brandt heeft men het defecte deel te pakken. In plaats van een lamp kan men ook gebruik maken van een automatische vei ligheid (Elf a-automaat G.A.-draad. De draden in buizen noemt men kortweg „gummi ader-draad" (afgekort G.A.-draad)zij bevatten een vertinde koperen kern waarom rubber voor iso latie. De rubber isoleert goed, zoolang er geen vocht bij komt; door vocht ontstaan scheurtjes in rubber. Men moet voorkomen, dat met scherpe voorwerpen (b.v. een mes) insnijdingen in het rubber gemaakt worden. Om twee draden aan elkaar te verbinden (dit ge schiedt in een laschdoos), maakt men de einden ongeveer 4 centimeter blank; men snijdt met een scherp mes de rubber er af, in de richting van de ader snijdende om het tin en koper niet te bescha digen. Deze beide einden worden in elkaar ge vlochten met behulp van een z.g. „twister"; daarna afgeknipt tot op ca. 1 cm, waarna men op de in elkaar gevlochten einden een lasch-dop van porce- lein of bakeliet schroeft. Deze laschdoppen worden in de doos opgeborgen. Om het indringen van vocht in de doozen te voorkomen, legt men op den bodem De bestrijding van koolgalmug wordt nog zeer onvoldoende doorgevoerd. Wat de aardbeien betreft kan vermeld worden, dat in den winter van 1938/39 vele perceelen sterk van de vorst geleden hebben, vooral de oudere per ceelen met Jucunda beplant, konden als verloren beschouwd worden. De andere variëteiten zooals Mad. Lefebre, Dutch Evern en Mad. Moutot hadden in mindere mate geleden, hoewel de oogst van de aardbeien in zijn geheel matig gebleven is. (Wordt vervolgd.) COÖPERATIEVE AAN- EN VERKOOPVEREENIGING „CENTRAAL BUREAU UIT HET NEI>ERL. LANDBOUW-COMITÉ" G. A. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1939/1940 der Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging „Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw- Comité" G. A. te Rotterdam, dat dezer dagen aan haar leden is toegezonden om in de binnenkort te houden algemeene vergadering te worden uitge bracht, ontleenen wij het volgende: De oorlogsomstandigheden in aanmerking geno men, alsmede het feit, dat de R. K. organisaties een eigen inkooporganisatie stichtten, is het resultaat van het afgeloopen boekjaar neg alleszins bevredi gend te noemen. De totaal omzet is van 1.197:262 ton (in tonnen van 1000 kg in 1938/39 teruggeloopen tot 1.030.293 ton in het vorige boekjaar met een waarde van 56.825.903,19 (v.j. ƒ63.290.359,98). Voor de gezamenlijke diverse meststoffen zijn de cijfers 53^.262 ton (v.j. 632.075 ton), vertegenwoor digende een waarde van 20.614.678,46 (v.j. ƒ23.901.418,40), voor voerartikelen inclusief zaai- en pootgoed 411.608 ton (v.j. 487.291 ton) met een waarde van ƒ35.108.837,81 (v.j. ƒ38.317.218,32), voor brandstoffen 79.423 ton (v.j. 77.896 ton) voor een waarde van ƒ1.102.446,92 (v.j. 1.071.723,26). De financieele resultaten stemmen eveneens tot tevredenheid, ondanks het feit, dat voor in totaal 168.718,21 aan oorlogsschade werd geleden. Op de balans per 30 Juni 1940 komt het Reserve fonds voor met ƒ575.607,55 en het Fonds voor Prijs verschillen met 5.574t.647,05 (gestegen van 4.877.000)Na de voorgestelde afschrijvingen sluit de balans met een „/overschot van 94.709,5(2 (v.j. ƒ47.633,56), dat na reserveering van 20 voor uitkeering aan de leden in aanmerking komt. Aan het eind van het boekjaar waren als lid aangesloten 425 (v.j. 416) aankoopcoöperaties, waar onder enkele coöperatieve landbouw-aankoopcoöpe- raties, die op haar beurt weder uit aankoopvereeni- en onder het deksel van de doos een passend mica plaatje. In stallen, waar vooral in den winter zure dam pen aanwezig zijn, verteren vele buizen ten gevolge van deze dampen. De buizen zijn dan niet voldoende of in het geheel niet opgewassen voor hun taak, dat is het voorkomen, dat vocht naar binnen dringt en bescherming tegen mechanische beschadiging der G.A.-draden. Daarom worden tegenwoordig in stal len, en ook in keukens, veelvuldig kabels toegepast, die uit de volgende onderdeelen zijn samengesteld: O.R.L.K.-kabels. a. de eigenlijke koperdraden, die vertind zijn tegen de verterende werking van zwavel die in de rubber zit. Men kan kabels koopen waar één, twee, drie of meerdere koperen aders in zitten; vóór den aanleg moet dus worden nagegaan hoeveel draden er noodig zijn van aftakdoos tot aftakdoos; b. een rubber-omhulsel om elk der koperdraden, waaromheen een katoenen omvlechting; c. een gemeenschappelijke katoenen omwikke ling van alle aders; d. een naadlooze looden mantel, welke uitslui tend en alleen dient om te voorkomen, dat vocht in de rubber en het katoen dringt. Een andere taak heeft deze gesloten looden mantel niet; zij is mechanisch zeer zwak. Bij bewerking van de kabel mag deze mantel onder geen omstandigheden wor den geschonden; daardoor zou immers vocht naar binnen kunnen dringen. Indien men een rol kabel in bewaring heeft, dient men er voor te zorgen, dat de einden niet open zijn doch met een voor vocht ondoordringbare stof, b.v. isolatieband, zijn afge sloten; anders zou er vocht in de lengte-richting in de kabel kunnen dringen; e. een paar lagen geïmpregneerd papier, voor het weren van vocht en voor isolatie; f. een laag spiraalvormig gewikkeld bandijzer of een laag omvlochten ijzerdraad; deze laag dient ter bescherming van lood-mantel en aders. Met ijzer- draad omvlochten kabel is buigzamer dan kabel met bandijzer, en wordt daarom het meest gebruikt. Men noemt deze kabelsoort kortweg „omvlochten rubber-loodkabel", hetgeen wordt afgekort door OjR.LjK. Omdat zij aan boord van schepen veel toe passing vindt, en dit vooral getuigt van een goede constructie, spreekt men ook wel van marine-kabel. De ijzerdraad is gemenied. Het maken van aansluitingen met genoemde kabel gingen zijn samengesteld of bij welke kleinere plaatselijke coöperaties, die niet rechtstreeksch lid zijn, zijn aangesloten; met inbegrip van deze leden van leden bedraagt het aantal aldus in het Centraal Bureau vereenigde aankoopcoöperaties pl.m. 530, omvattende ruim 75.000 individueele personen als lid. BEWARING VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft een commissie ingesteld, welke het vraagstuk der be waring van consumptie-aardappelen zoowel de bewaring in de kuil als in de hut in onderzoek heeft genomen. De commissie is als volgt samengesteld: J. L. Groenewege, St. Maartensdijk, voorzitter; F. de Groene, Wilhelminadorp; J. van 't Westeinde, Schelpkreek, Nieuwdorp; Ir. C. J. Droogendijk, Ir. B. Bosma, benevens het Secretariaat der Z.L.M. Op het gebied der bewaring van consumptie-aard appelen kunnen nog verschillende verbeteringen worden aangebracht. De methode van bewaring is in de verschillende consumptie-aardappelgebieden niet dezelfde, zoodat getracht zal worden aan de hand van gegevens uit andere streken en door het nemen van proeven de meest juiste werkwijze aan te geven, welke dient te worden gevolgd. Verschillende vragen komen op dit gebied naar voren, zooals de meest gewenschte afmetingen der kuil, de aard van bedekking, dikte der bedekking, het omzetten der aardappelen, kosten van bewaring bij verschillende methoden enz. Verschillende telers in onze provincie beschikken op dit gebied reeds over ruime ervaring. De commissie roept de medewerking van belang hebbenden in voor het verstrekken van gegevens, wanneer hen deze worden gevraagd. Reeds thans worden mededeelingen uit de prac- tij'k, welke voor de commissie van belang kunnen zijn in verband met het in te stellen onderzoek, zeer op prijs gesteld en gaarne ingewacht bij het Secre tariaat der Z. L. M. DE VERBOUW VAN MAANZAAD IN ZWITSERLAND. Uit een mededeeling van de Eidg. landw. Ver- suchsanstalt Zürich-Oerlikon blijkt, dat het maan zaad den laatsten tijd weer meer verbouwd wordt en daarom wordt een korte beschrijving van déze cultuur gegeven. Bij een zaadopbrengst van 912 kg per are en een oliegehalte van 30 bedraagt de olie-opbrengst 34 liter per are. Deze olie wordt als spijsolie zeer gewaardeerd. Wat na uitpersen van het zaad overblijft, is zeer is moeilijk; het eischt ervaring en nauwgezetheid. Dit werk moet worden overgelaten aan den daartoe bevoegden installateur. Dé hierbij gebruikte schake laars, stopcontacten en laschdoozen zijn altijd z.g. „gas- en waterdicht" vervaardigd; d.w.z. dat er geen vocht of zure dampen, noch benzine-dampen e.d. in kunnen dringen. Op de plaats waar de kabel in de d'oos gaat, is daartoe aangebracht, in de in- voer-opening, een rubber-ring die met behulp van een schroefdop, de z.g. wartel, stevig kan worden samengeperst; daardoor zet deze ring uit naar buiten, dat is tegen den binnenwand van de invoer- opening, en naar binnen, dat is tegen de kabel, zoo dat een volkomen dichte afsluiting wordt verkregen. Soms wordt de nog overgebleven ruimte in de wartel opgevuld met een, door verhitting vloeibaar gemaakt rubber-preparaat, dat onmiddellijk stolt. Gloeilamp en fitting. Een gloeilamp is voorzien van een koperen lamp voet, die dient voor bevestiging in de fitting en waarover de stroom uit de lamp wordt gevoerd; de stroomtoevoer geschiedt langs het klein lood-achtig uitziend vlakje, midden op den bovenkant van den lampvoet. Meestal is de lampvoet van schroefdraad voor zien, ter bevestiging in de fitting; men spreekt dan van een Edison- of schroeffitting. In gevallen, waar een schroeffitting zou kunnen lostrillen, kan men de z.g. bajonet-fitting (of Swan-fitting) gebruiken. In de ^fitting zijn twee contacten, het kern- of centraal-contact, waarlangs de stroom wordt toege voerd, en het huis-contact voor den stroomafvoeir. De meest eenvoudige schakelaar is de z.g. enkel- polige schakelaar. Deze bevat slechts twee con tacten; één van deze contacten is gemerkt met een P, op het porceleinen schakellichaam, hetgeen be- teekent, dat het moet worden verbonden met het net. Soms is het extra rood gemaakt, met lak. Het andere contact wordt verbonden met het kern contact van de lampfitting; het huls-contact van de fitting wordt rechtstreeks met het net verbonden. Met deze schakelaar onderbreekt men dus slechts één van de twee draden, die naar de lamp gaan. Daardoor kan men de draden en lamp wel stroom loos maken, doch de lamp is niet spanningloos. Wil men de lamp bij het uitschakelen stroomloos én spanningloos maken dan is daarvoor noodig een dubbelpolige schakelaar. Doch hierover, en ook over bijzondere schakelaars voor kroonlampen, trap- verlichting enz. een volgenden keer. Ir. C. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 6