Maatregelen in vtrband met de voedselvoorziening in Zeeland. voorraad zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. Bij deze verdeeling wordt het algemeen belang ge steld boven het persoonlijke belang. Iedereen zal begrijpen, dat men geen petroleum krijgt om koffie of thee te zetten,, indien gas of een kolenfornuis aanwezig is. Er zijn sommige industrieën en be drijven, zooals b.v. de spoorwegen, welke het pro duct eenvoudig niet kunnen missen. Dat aan deze ondernemingen petroleum toegewezen wordt, is im mers in een ieders belang. Daarom wordt den petroleumverbruikers op het hart gedrukt te doen, alsof zij niets meer zullen ontvangen. Er komt nog wel wat in de eerstvolgende maanden, in het bijzon der voor verlichting, maar een ieder doet goed naar een product uit te zien, dat de petroleum kan ver vangen. Hoe eerder, hoe beter. Gas, electriciteit, kolen, turf, carbid, en spiritus kunnen petroleum gedeeltelijk vervangen. Voor hen, die in de steden wonen, is het vraag stuk van de vervanging van petroleum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt het voor hen, die op het platteland hun woonplaats hebben. Hun wordt aan geraden, als het maar even kan, zich voor de ver lichting te laten aansluiten aan een electriciteits- net. Heeft een landbouwer b.v. electri^ch l^cht in het woongedeelte, dan doet hij verstandig het net door te laten trekken naar de stallen. Is aanslui ting op een bestaand net niet mogelijk, zoo is het te overwegen, zelf electrisch licht op te wekken door een windkracht-installatie. Het Instituut voor Landbouwwerktuigen en Gebouwen te Wageningen nam met verschillende modellen molens reeds vele geslaagde proefnemingen. Ook zal de ouderwetsche carbidlamp weer in eere komen. Voor verlichtings doeleinden is zij, zeer goed te gebruiken. Hetzelfde geldt voor de spirituslamp. 'Kolen, turf en als aanvulling spiritus zullen voor verwarming en voor kookdoeleinden moeten dienen. Indien men geen kachel heeft, schaffe men zich er zoo spoedig mogelijk een aan. Bij voorkeur een, waarin men alle soorten brandstof kan stoken en waarop tevens kan worden gekookt. Nog eens, op petroleum moet #ien niet meer rekenen. In het eigen belang wordt aangeraden zoo spoedig mogelijk te handelen. De Economische Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, Den Haag is be reid verdere inlichtingen te verstrekken. MAALVERGUNNING VOOR EIGEN GETEELDE TARWE. De aandaoht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat in de week van 14 t/m 19 October a.s. door dA plaatselijke distributiekantoren broodkaar ten zullen worden uitgereikt, geldig vanaf 20 October. In de plaats daarvan kan het plaatselijk distributiekantoor aan telers van tarwe, oogst 1940, ophun verzoek een verklaring afgeven, op grond waarvan zij gerechtigd zijn tot het doen vermalen van eigen tarwe of rogge tot een hoeveelheid van 100 kg per gezinslid boven 4 jaar, van 50 kg daar beneden onder gezinsleden mede te verstaan in wonend personeel. Zij, die van deze gelegenheid gebruik maken, zullen geen broodkaarten ontvan gen voor het ti'dvak van 13 October 1940 tot en met 20 October 1941. Vervoerbewrjzen tot vermalen van bedoelde tarwe kunnen tegen overlegging van de verklaring worden afgehaald bij de plaatselijke 'bureauhouders. TOEWIJZING VARKENS. Binnen zeer korten tijd zullen nieuwe toewijzingen voor het houden van varkens worden vastgesteld. De huidige omstandigheden maken het noodzakelijk, dat deze nieuwe toewijzingen als regel lager zullen zijn dan de thans geldende. Evenwel zal voor per sonen, die aan bepaalde eischen voldoen de moge lijkheid worden geopend bijzondere toewijzingen te ontvangen. Deze bijzondere toewijzingen zullen wor den verleend teneinde tot een zoo volledig mogelijke benutting van het beschikbare ruw voeder en de te verzamelen afvallen van levensmiddelen te ge raken. In verband' hiermede zijn de eischen, welke voor het ontvangen van een bijzondere toewijzing voor het houden va$ varkens zullen worden gesteld in hoofdzaak deze? dat de houder aantoont zich regel matig de beschikking te kunnen verwerven over zoodanige hoeveelheden ruw voeder of voor de voe dering geschikte afvallen van levensmiddelen, dat hij in staat is de op die toewijzing te houden var kens zonder eenige toewijzing van krachtvoeder tot slachtrijpheid te mesten. Onder afvallen van levens middelen worden hier verstaan aardappelschillen, groente- en fruitafvallen, vleesch-, visch- en brood- resten en alle andere etensresten, doch geen afval len afkomstig van het slagersbedrijf of van poeliers. Dergelijke afvallen zullen dus niet worden meege rekend. Voor een dergelijke bijzondere toewijzing zullen reeds thans in het algemeen alleen in aanmerking komen landbouwers of landarbeiders, die niet in het bezit zijn van een gewone varkens toewijzing en vol doen aan het hierboven omschreven vereischte. Houders van gewone toewijzingen zullen als regel eerst voor een bijzondere toewijzing in aanmerking komen, nadat de gewone toewijzingen (zooals in het voornemen ligt meer in overeenstemming met de krachtvoedertoewijzing zullen zijn gebracht. Dit sluit evenwel niet uit, dat personen, die over zoo danige hoeveelheden ruw voeder of afvallen beschik ken of zich de beschikking verwerven kunnen, dat zij ondafrks de geringe krachtvoedertoewijzingen reeds thans aan het bovenomschreven vereischte voldoen, eveneens voor een bijzondere toewijzing in aanmërking komen. Steeds zal echter als voorwaar de voor het ontvangen van een bijzondere toewijzing worden gesteld, dat, indien de houder tarwe, rogge of groene erwten verbouwt, deze gewassen eerst volledig door hem zullen moeten zijn afgedorscht en ter inlevering zijn aangeboden. De beoordeeling of door den georganiseerde aan de te stellen vereischten is voldaan, berust uiteraard bij de provinciale landbouw-crisis-organisatie (be houdens de mogelijkheid van beroep volgens de gel dende regelen). Er is zorg voor gedragen, dat de aanvragen nauwkeurig zullen worden onderzocht. Zij, die meenen voor een bijzondere toewijzing voor het houden van varkens in aanmerking te komen, worden verzocht zich ten spoedigste schriftelijk tot de provinciale landbouw-crisis-organisatie te wen den. TELERS VAN AARDAPPELEN worden er op attent gemaakt, dat zij onder geen beding aardappelen mogen afleveren aan wie ook, zonder ontvangst van een door den handelaar of commissionnair af te geven afleveringsbriefje. Betreft het partijtjes, die een teler wenscht af te leveren aan een vaste relatie), dan kan uitsluitend de Districtssecretaris hem (in de gevallen, waarin zulks is toegestaan) een afleveringsbewijs verschaf fen. VOORHANDEN HERBEN EN HUISSLAOHTINIGEN VAN VARKENS. In de naaste toekomst kan een verbod verwacht worden voq»r het voorhanden hebben van varkens, welke zwaarder zyn dan 110 kg. Een uitzondering zal daarbij alleen worden gemaakt voor wat betreft fokzeugen en voor huisslachting bestemde varkens. Fokzeugen zullen dus door georganiseerden tot een aantal gelijk aan hun toewijzing, ook indien zij zwaarder zijn dan 110 kg, voorhanden mogen wor den gehouden. Ten aanzien van het voorhanden hebben van voor huisslachting bestemde varkens, zwaarder dan 110 kg is bepaald, dat zulks alleen geoorloofd is, indien die varkens als zoodanig vóór 19 October 1940 zijn opgegeven en uiteraard eveneens onder voorwaarde, dat het door den georganiseerde voorhanden gehou den aantal het hem toegewezen aantal niet over treft. De hierboven bedoelde opgave, waarbij door den varkenshouder het (de) nummer(s) van het (de) varken(s), hetwelk (welke) hij voor huisslachting wenscht aan te houden, dient te worden medege deeld, moet geschiedeh. bij den plaatselijken bureau houder van het disjjlct waar het bedrijf van den varkenshouder gevelSgd is. De plaatselijke bureauhouder zal den varkens houder een door hem gewaarmerkt bewijs van aan melding overhandigen. Andere-^fM^deiWigsbepalingen zullen niet wor den gemaakt, zoodat een ieder wordt aangeraden zich door levering aan de Nederlandsche veehou derijcentrale van zijn varkens, voorzoover die het genoemde gewicht van 110 kg overtreffen of nade ren, te ontdoen. Daarnaast kan een regeling worden verwacht, welke het verrichten van huisslachtingen wederom mogelyk maakt. Voor het verrichten van een (huis- slachting zal men in het bezit dienen te zijn van een machtiging, welke door den provincialen voedsel- commissaris tegen betaling van 0,25 kan worden uitgereikt. Deze machtigingen, welke recht geven op het slachten van één varken, zullen uitsluitend worden uitgereikt aan hoofden van gezinnen en aan instellingen met een liefdadig of ander onbaatzuchtig doel, die georganiseerd zijn bij een landbouw-crisis- organisatie, in het bezit zijn van een varkenstoewij zing en tevens aantoonen, dat zij het betreffende varken bedurende tenminste vier maanden als eige naar hebben gemest. Aan hoofden van gezinnen en aan instellingen met een liefdadig of ander onbaatzuchtig doel, die aan de bovenomschreven voorwaarden voldoen en bovendien aantoonen, dat zij in het jaar 1939 meer dan één huisslachting hebben verricht, kunnen machtigingen worden uitgereikt tot ten hoogste het aantal der door hen in dat jaar geslachte varkens. Geen machtiging zal echter worden uitgereikt aan het hoofd van een gezin, waarvan dat hoofd zelf of eenig ander lid dan wel eenige bij dat gezin inwonende persoon het slagersbedrijf uitoefent of handel in vleesch drijft. Ter verkrijging van bovenbedoelde machtiging zal een aanvrage op een daartoe vastgesteld formu lier bij den plaatselijken bureauhouder moeten wor den ingediend. Bij deze aanvrage zal een verklaring van den plaatselijken distributiedienst overgelegd dienen te worden, waaruit blijkt, dat de vleesch- kaarten van den georganiseerde benevens van alle bij hem inwonende personen zijn ingeleverd. De gelegenheid tot het inleveren van de vleeschkaarten zal worden opengesteld van 12 October 1940 af. In het bezit zijnde van een machtiging zal ten slotte de slachting uitsluitend plaats mcgen vinden in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van den provincialen voedselcommissaris en onder voor waarde, dat door dezen vertegenwoordiger het ge slacht gewicht van het varken wordt vastgesteld, het vleesch gemerkt en van het gewicht mededeeling wordt gedaan aan den plaatselijken distributie- dienst. Ook dient de machtiging voor den aanvang van de slachting aan den vertegenwoordiger van den provincialen voedselcommissaris ter hand te wor den gesteld. De distributiedienst brengt aan de be trokken personen zooveel bonnen van de vleesch- kaart in rekening als in overeenstemming is met het vastgestelde geslacht gewicht. Indien het inge leverde aantal bonnen daartoe niet toereikend is, zal het tekort met de volgende aan de betreffende personen uit te reiken kaarten worden verrekend. Bij de bovenbedoelde berekening zal echter, in dien de machtiging aan een hoofd van een gezin is verstrekt, aan de bonnen een waarde van 50 pet. meer worden toegekend, tenzij het gezinshoofd wenscht, dat de bonnen hun normale waarde zullen behouden, in welk geval aan hem extrakaarten tot de halve waarde zullen worden uitgereikt. REGELING VOOR BINDERTOUW. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Daar de invoer van sisal is komen te vervallen is het noodzakelijk gebleken speciale voorzieningen te treffen ten aanzien van bindertwine. Daartoe zullen de betrokken landbouwbedrijven voor den oogst 1941 een toewijzing voor bindertwine ontvan gen. Deze toewijzing zal afhankelijk zijn van de door hen ingeleverde hoeveelheid gebruikt binder- touw, doch zal een zeker maximum per ha niet te boven kunnen gaan. Belanghebbenden wordt er daarom op gewezen, dat het van groot belang is zooveel mogelijk ge bruikt bindertouw te bewaren. De inlevering dient te geschieden bij een leverancier voor dit product, waarbij men een vergoeding van 25 cent per kilo ontvangt. Bij de inlevering wordt een inleveringsbewijs afge geven, hetwelk men zorgvuldig dient te bewaren, daar dit bij de aanvrage voor den oogst 1941 bij den Provincialen Voedselcommissaris moet worden over gelegd- Handelaren, loonmiaaiers of coöperaties dienen de bij hen ingeleverde hoeveelheden op hun beurt op te zenden rechtstreeks aan hun fabrikant, waar voor zij 28 cent per kilo ontvangen. Verdere uitwerking van déze regeling, alsmede de datum, waarop de inlevering kan aanvangen, zullen nader worden bekend gemaakt. VERVOEREN EN AFLEVEREN VAN AARDAPPELEN. Het Dagelijksch Bestuur van de Stichting Neder landsche Akkerbouwcentrale, gevestigd te 's-Gra- venhage, maakt bekend, dat het, daartoe gemach tigd bij beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij van 23 September 1940, No. 5890, R.B.V.V.O., Af dee ling Algemeene Zaken, heeft besloten ten aanzien van het vervoeren en afleveren van alle soorten aardappelen met uitzondering van goedgekeurde en als zoodanig door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst geplombeerde pootaardappelen en van aardapplen, welke bestemd zijn om ter verma ling aan aardappelmeelfabrieken te worden ge leverd, de volgende bepalingen uit te vaardigen. I. Het vervoeren van aardappelen uit door dé Nederlandsche Akkerbouwcentrale aangëwèzen productiegebieden en naar door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aangewezen consumptiegebieden is verboden. De Provinciale Voedselcommissaris binnen wiens werkgebied de aardappelen zijn ge teeld en het Provinciale Kantoor van de Vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen Aardappel- handel zijn gemachtigd van het verbod ontheffing te verleenen of te doen verleenen. De bedoelde pro ductiegebieden en consumptiegbiéden zijn bekend gemaakt in de vakbladen en provinciegewijs per publicatie in de provinciale bladen. II. Het afleveren van aardappelen door of in opdracht van telers is slechts toegestaan: a. tegen het in ontvangst nemen van een afle veringsbriefje van voorgeschreven model, afgegeven door bij de Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel aangesloten land- kooplieden of commissionnairs; b. voor de hoeveelheid, welke hun door of na mens den Provincialen Voedselcommissaris zal zijn toegewezen voor de consumptie van hun arbeiders, familieleden of buren; c. voor de hoeveelheid, welke hun door of namens, den Provincialen Voedselcommissaris zal zijn toe gewezen voor levering aan verbruikers in de con sumptiegebieden, mits vaststaat, dat deze levering ook in vorige jaren gebruikelijk was. ttt Onverminderd het bepaalde onder I en H is het vervoeren met uitzondering van het ver voer van den akker naar de bedrijfsgebouwen van den teler en; het afleveren door of in opdracht van telers van aardappelen van de rassen Bevelander, Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Westeinder Bonte, Westeinde Blauwe, Furore, Roode Star en Bonte Star en van alle aardappelen, welke zijn ge teeld in den Haarlemmermeerpolder, de IJpolders, de Wijkermeer-, Spaarndammer- en Houtrakpol- ders, op het eiland IJsselmonde, en het vasteland van Zuid-Holland in het geheele land verboden. De Provinciale Voedselcommissaris is gemachtigd van het verbod ontheffing te verleenen of te doen ver leenen. VERVOER EN AFLEVEREN VAN AARDAPPELEN. Het Dagelijksch Bestuur van de Stichting Neder landsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat met verwijzing naar de desbetreffende officieele publicatie de bedoelde productie- en consumptie- gebieden van de provincie Zeeland zijn: lleder eiland in de provincie Zeeland wordt een apart productiecentrum, d.w.z. dat er geen aard appelen van het eene eiland naar het andere ver voerd kunnen worden zonder geleidebüjet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2