Zaterdag 12 October 1940 fMo. 1706 32e Jaargting WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN WEEKOVERZICHT. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,75 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Telef. 2345. ADVERTENTIETARIEF: 15 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regel abonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. MIDDELBURG: Donderdag 17 October a.s., in Café „'De Eendracht", Giststraat. In het vorige weekoverzicht werd er bij de be spreking van het teeltplan 1041 op gewezen, dat de teelt van uien niet in de perspublicatie was opgenomen, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat deze teelt in 194.1 wellicht verboden zou zijn. Dit lijkt ons voor een zoo belangrijk voedings gewas niet juist. Wij hoorden het vermoeden uitspreken, dat wel licht de uienteeit aan een beperking zou worden onderworpen, waarvan de regeling misschien in handen zou worden gesteld van de Groenten- en Fruitcentrale. Het Dagelgkscb Bestuur der Z. L. M. heeft deze aangelegenheid bij het Landbouw-Comité aanhangig gemaakt en er op gewezen, dat de uienteeit vanouds beoefend werd op de landbouwbedrijven in Flakkee en-Zeeland, zoodat bij eventueel? regeling van de verbouw van uien in handen dient te worden 'ge-' steld van een akkerbouwinstantie, opdat voldoende rekening zal worden gehouden met d'e belangen der uientelers uit deze gebieden. De belangrijkste productiegebieden van de uien in ons land zijn de vorenvermelde gebieden. De uien- teelt in Zeeland besloeg dit jaar een oppervlakte van 1426 ha en vormde met die van Zuid-Holland bijna van de in ons land met uien beteelde oppervlakte. Zooals bekend is in het teeltplan een scheur- premie van ten hoogste 100 per ha in uitzicht ge steld ingeval van scheuren van grasland. Naar aanleiding hiervan is ons de vraag gesteld wie aanspraak op deze premie kan maken: de ge bruiker van het gescheurde grasland of de eigenaar. Billijk lijkt het ons, dat deze, althans zeker voor een deel, aan den grondgebruiker ten goede komt. Door te scheuren maakt deze kosten en loopt hij de risico een minder goed gewas te oogsten. Blijft nog de vraag of de eigenaar van het gras land recht op de premie of een deel ervan kan doen gelden. Men kan deze kwestie bezien in verband met het feit, dat in tal van pachtcontracten een bepaling is opgenomen, waarbij het scheuren van grasland zonder toestemming van den verpachter wordt verboden. De vraag rijst in hoeverre de rechter al of niet toestemming kan verleenen tot het scheuren van grasland. In het laatste nummer van het Geldersch Land bouwblad troffen wij hierover o.m. het volgende aan. „De Pachtwet bevat één artikel, dat bij de par lementaire behandeling van de wet, er bij wijze van amendement in op is genomen, en wel speciaal met de bedoeling om in bepaalde gevallen het scheu ren van gronden met rechterlijke machtiging moge lijk te maken. Het is artikel 27, dat deze materie regelt en bepaalt: De pachter is zonder uitdrukkelijke toestemming van den verpachter niet bevoegd de bestemming van het verpachte geheel of gedeeltelijk te verande ren dan na verkregen machtiging van den rechter, die den verpachter hoort. De rechter kan de mach tiging aan voorwaarden binden. Dit artikel bevat echter geen dwingend recht. D. w. z., dat het geoorloofd is om een bepaling in de pachtcontracten op te nemen, waarbij een beroep op dit artikel wordt uitgesloten. In dat geval rest als eenige mogelijkheid een beroep op artikel 24, waarvan het eerste lid als volgt luidt: De verpachter moet een wijziging van de pacht- voorwaarden en met name een vermindering van den pachtprijs voor de toekomst gedoogen, indien zulk een wijziging in verband met veranderde om standigheden door de goede trouw wordt gevorderd. Aangezien het hier dwingend recht betreft, is het onmogelijk om een wijziging van de pachtvoor- waarden door den bevoegden rechter, waarbij scheu ren wel wordt toegestaan, door ©enigerlei bepaling in een pachtcontract ongedaan te maken. We ge- looven echter, dat de meeste pachtkamers niet ge makkelijk een wijziging van de pachtvoorwaarden in dezen zin aan de verpachters zullen opleggen. Wat in dit artikel ontbreekt, is een beroep op het alge meen belang. Wanneer een pachter zonder scheu ren uit het gepachte een bestaan kan vinden, en zich b.v. niet kan beroepen op vermindering van de inkomsten uit het grasland tegenover stijging van de inkomsten uit bouwland, laat de strekking van de wet, o.i. een wijziging van de pachtvoor waarden in dien zin, dat een scheurverbod wordt op geheven, bezwaarlijk toe. Het zou interessant zijn de opvattingen van de Pachtkamer van het Hof te Arnhem in dezen eens te vernemen. Wanneer de Overheid dan ook van oordeel is, dat het scheuren van weiland in het belang van onze volksvoeding op uitgebreide schaal gewenscht is, zal zij de vraag onder oogen moeten zien, hoe zij de belemmeringen, die vele pachtcontracten hiervoor in den weg leg gen, kan wegnemen". Tot zoover het Geldersch Landbouwblad. Men ziet hieruit, dat het op grond van de be staande bepalingen niet ge»#*.kkelijk zal zijn een eigenaar tegen zijn wil tot s m •uren te dwingen, in dien in het pachtcontract een beroep op bovenver meld artikel 27 is uitgesloten. O.i. bestaat in dat geval de meeste kans van slagen om de toestem ming-van den eigenaar tv. v jg,,s wSffrieer pach ter en verpachter in onderling overleg ven accoord maken inzake de verdeeling der scheurpremie. Over de huisslachtingen is thans iets meer bekend geworden. In aanmerking voor het doen van huisslachting zullen komen hoof den van gezinnen, die in het bezit zijn van een varkenstoewijzing en het betreffende varken mins tens 4 maanden als eigenaar hebben gemest. Het aantal te verrichten huisslachtingen is beperkt tot ten hoogste het aantal der door hen in 1939 ge slachte varkens. Voor een meer uitvoerige uiteenzetting verwijzen wij naar het persbericht, dat elders in dit nummer is opgenomen. In een publicatie over de komende varkenstoewij zing, welke de vorige week in de bladen is ver schenen, werd medegedeeld, dat de nieuwe toewij zingen als regel lager zullen zijn dan de thans gel dende. We vertrouwen, dat de toewijzingen zoo danig zullen geschieden, dat de landbouwers en landarbeiders, die het vorige jaar nog een varken voor den slacht konden mesten, ook dit jaar daar toe in de gelegenheid zullen worden gesteld. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt het gewicht, beneden hetwelk vrij varkens mogen wor den gehouden, van 30 op 40 kg te brengen. Zoolang dus het gewicht der varkens beneden de 40 kg blijft, vallen deze niet onder de toewijzing. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat de varkenshouders, die het vorige jaar twee huisslachtingen verrichten, doch aan wie thans één varken wordt toegewezen, ge makkelijker achtereenvolgens twee varkens voor den slacht zullen kunnen mesten. Gezien de buitengewone schaarschte aan petroleum zal deze vrijwel geheel worden gereserveerd voor verlichting en dan nog uitsluitend -voor die gevallen, waarin op geen enkele andere wijze in verlichting kan worden voorzien. Het verdient dan ook aan beveling om naar andere verlichtingsbronnen uit te zien, dhar op een petroleumtoewijzing nagenoeg niet gerekend kan worden. Aansluiting aan het electriciteitsnet zal thans in verband met materiaalschaarschte groote moeilijk heden geven. De minder juiste gedragslijn, welke in den loop der jaren door onze provinciale electri- citeitsonderneming is gevolgd, heeft tot gevolg ge had, dat vele boerderijen dezen winter van voldoen de verlichting verstoken zullen zijn in tegenstelling tot die van een naburige provincie, waar de meeste landbouwbedrijven ook de kleinere op het net zijn aangesloten. Nochtans zijn er andere verlichtingsmogelijkheden ten plattelandse mogelijk, waarover wij binnenkort een artikeltje hopen te geven. 'Voor petroleum-tractoren wordt sedert geruimen tijd benzine toegewezen. De verbruikers kunnen restitutie verkrijgen van de benzinebelasting. De restitutie-aanvragen worden bij elke benzinetoewij zing thans bijgesloten, terwijl ze voorts verkrijgbaar zijn bij den Provincialen Voedselcommissaris en de distr ictsse c retarissen. Voor het eerst moeten: de aanvragen worden in gediend1 voor Augustus en September. De facturen over de na 14 Augustus ingeslagen benzine moeten daarbij worden overgelegd', terwijl de aanvragen vóór 10 October aan den P.V.C. moesten zijn inge zonden. Een afschrift van het verbruiksr agister moet alleen na uitdrukkelijk verzoek worden ingezonden. Aangezien ook de motorbrandstoffen zeer schaarsch zijn, zal ook geen behzinetoewijzing kun nen worden verstrekt wanneer' een aansluiting op het electrische net op het betreffende bedrijf aan wezig is. Terwijl voor September alleen benzine werd toe gewezen voor het do^schen van den oogst 1940, wordt thans voor bedrijven, die over geen of on vol doe jj de paarden beschikken en dus vrijwel geheel op motortractie zijn aangewezen, voor ploegen een uit zondering gemaakt. Uiteraard is de toewijzing voor deze bedrijven niet hoog, de norm bedraagt 15 liter per ha bouwland, terwijlvoor ieder beschikbaar paard eerst 10 ha van de oppervlakte wordt afge trokken. In het algemeen kunnen aanvragen voor bedrij ven, welke zich kunnen redden zonder motorbrand stof, derhalve beter achterwege blijven, daar toch géén redelijke kans op toewijzing bestaat. In verband met den bevredigenden aanvoer van Kalimeststoffen zijn de normen voor d'e toewijzing van kali verhoogd. De voornaamste normen per ha in zuivere kali zijn thans: Akkerbouw op kleigrond 80 leg; Akkerbouw op zandgrond 120 kg; Blijvend grasland op kleigrond 20 kg; Blijvend! grasland op zandgrond 80 kg; Hoogs tam boomgaard in gras 180 kg; Idem met onderbeplanting 250 kg; iFruittuin (struikvorm, frambozen e.d.) 250 kg; Groente en fruit onder glas 300 kg; Volle grond groenteteelt 200 kg. Voor plantsoenen, gazons en sportvelden kan tot nader order geen toewijzing voor kunstmeststoffen plaats vinden. (Kleine hoeveelheden kunstmest (voor tuintjes e.d.) kunnen zonder zegels van detaillisten worden betrokken. Aanvraagformulieren kunnen nog tot 1 Novem ber a.s. worden ingezonden. Red. STERKE BEPERKING VAN HET VERBRUIK VAN PETROLEUM TIJDELIJK ONVERMIJDELIJK. Indien aan een vreemdeling iets wordt verteld over het verbruik van petroleum in ons land, staat hij steeds weer verbaasd over het ongehoord groote aantal liters petroleum, dat jaarlijks verkocht wordt voor kook-, verwarmings- en verlichtingsdoeleinden. In het buitenland is een dergelijk verbruik, dat jaarlijks eenige honderden millioenen liters be draagt, iets geheel onbekends. Hoe en waarom het komt, dat wij in Nederland zoo op petroleum zijn gesteld, is een vraagstuk waarover veel geschreven zou kunnen worden. Het is echter thans niet van belang. Van veel meer belang is, dat al die mil lioenen liters petroleum uit het buitenland moeten komen. Zooals men begrijpen zal is dit thans uit en daar zitten wij nu midden in de moeilijkheden. De moeilijkheden zijn zoo groot, omdat het verbruik van petroleum zoo enorm is. Elke petroleumverbruiker moet er daarom van doordrongen zgn, dat van een noemenswaardigen aanvoer in de komende maanden geen sprake kan zijn. Het Rijksbureau voor Aardolieproducten tracht in samenwerking met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart den aanwezigen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 1