KOOPT GEEN ONBEKENDE VOEDERMIDDELEN, HOE SCHOON HUN NAAM OOK MOGE KLINKEN. PLUIMVEEHOUDERIJ. HET SELECTEEREN VAN DEN PLUIMVEESTAPEL. 5 m 60 are 2 m 25 are 2 m 30 are 10 m 350 are 10 m 450 are 5 m 150 are 5 m 300 are 10 m 350 are Prestatie dus 6 tot 15 maal die van 1 paard. Eggen, 2 paarden zigzag 2 paarden zware scharnier 2 paarden lichte scharnier 20 pk diezei zigzag 35 pk diezei zigzag 20 pk "benzine zware scharnier 35 kp diezei zware scharnier 35 pk diezei lichte scharnier Hier zijn de prestaties 11 tot 24 maal die van 1 paard. Bij het beoordeelen van deze cijfers overwege men dat alleen met voor de tractor passende werktuigen deze resultaten te hereiken zijn. De gewone bedrij ven komen meestal veel minder ver. Uit Amerikaansche gegevens vermelden we nog de volgende vergelijking tusschen de prestaties met tractoren en met meerspannen. uur per winst acre tractor 2-scharige ploeg 5 paarden 2 2 scharige ploeg tractor 1.43 28.5 3 scharige ploeg sterke tractor 1 50 8 voet schijfegge 4 paarden 0.50 8 voet dubbele schijfegge tract. 0.42 16 10 voet dubb. schijfegge st. tract. 0.20 42 7 voet cultivator 4 paarden 0.60 8 voet cultivator tractor 0.48 20 10 voet cultivator sterke tractor 0.34 43 10 voet zaaimachine 4 paarden 0.50 10 voet Naaimachine tractor 0.36 20 14 voet zaaimachine st. tractor 0.25 50 8 voet zelfbinder 4 paarden 0.75 10 voet zelfbinder tractor 0.33 56 10 voet zelfbinder sterke tractor 0.32 57.4 Door grooter kracht en grooter snelheid is de tractor voor bepaalde soorten werk meer geschikt dan paarden en kan ook de kwaliteit van het werk beter zijn. Vooral voor de schijfegge bereikt men met paar den niet de gewenschte snelheid voor goed werk. Ook bij het gewone egwerk kan dë^hneerdere snel heid van de tractor van waarde zijn voor de kwali teit van het werk. Het ploegen in zwaren grond is met een voldoende sterke trekker en passende ploeg beter te beheer- schen dan met paarden. De praktijk is echter over tuigd dat zelfs in de zwaarste gronden met de tegen woordige werktuigen, met 3 of 4 paarden, minstens even goed ploegwerk te leveren is. Het diep- of ondergrondsploegen is met voldoend sterke tractors beter te doen dan met paarden. De mogelijkheid om in sommige gevallen meer werk in een korten tijd te verzetten, het werk soms beter op den juisten tijd te doen en het beste weer af te wachten moet als een voordeel worden aan gezien. Door grooter arbeidsprestatie en bediening door 1 of 2^personen spaart de tractor ook manuren. Theoretisch wordt deze besparing dikwijls veel hoo- ger berekend dan in de praktijk bereikbaar blijkt. Vele Amerikaansche onderzoekingen bewezen, dat het aantal uitgespaarde mandagen belangrijk bene den het theoretisch dikwijls berekende blijft en dat het dikwijls niet-betaalde vrijkomende werkkracht is, die geen andere nuttige bestemming- vindt. Op bedrijven met tractoren die 400 a 500 uren per jaar maakten, werden gemiddeld 60 k 70 mandagen uit gespaard. Soms kan de tractor gebruikt worden voor het verplaatsen van zware werktuigen of het verrichten van stationair werk als dorschen. Voor het lichtere schuurwerk is het gebruik van krachtige tractoren meestal niet economisch. Over het algemeen gaan de paarden op tractor- bedrijven wat langer mee, omdat het zwaarste werk door de tractoren geschiedt. Nog dezen herfst verschijnt de hier gepubliceerde studie over paardenvoeding en paardenarbeidin een beperkt aantal ex. op mooi papier met 9 photo's 225 blz.). Wie nu ƒ1,25 stort op Giro no. 69006 van den heer Zwagerman ontvangt het boek onge veer October franco per post. ZWAGERMAN. HET LEVEREN VAN SLACHTVEE AAN DE NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJCENTRALE (N. V. C.). Het vee, dat bestemd is om te worden geslacht, kan alleen aan de N. V. C. worden geleverd, om die bestemming te bereiken. Hiertoe wordt een opgavekaart verstrekt met een daaraan bevestigd leveringsbewijs, dat verkrijg baar is bij den districtssecretaris der L. C. O. en bij de reeds eerder bekend gemaakte zaakvoerders, kringzaakvoerders of inspecteur der N. V. C. Deze kaarten moeten na invulling weder bij de zaakvoerders of kringzaakvoerders worden bezorgd, die ervoor zorgen, dat deze kaarten bij den inspec teur der N. V. C. terecht komen. 'Het leverings bewijs Ontvangt de aanbieder van de runderen terug, onder vermelding van plaats, datum en uur, waarop de dieren geleverd moeten worden. Voor Zeeland zijn dat de plaatsen: Hulst, op Maandag; Goes, op Dinsdag; Vlissingen, aa a b c w aa a b a a 1 61 55 49 43 36 103 88 68 45 44 2 69 53 47 41 33 78 60 35 36 3 57 51 45 39 30 52 27 30 op Wjoensdag; Zierdkzee, op Donderdag; Breskens, op Vrijdag. Hier worden de dieren één nacht opgestald, om den volgenden morgen met een ledigen maag te worden gewogen. Dit is noodzakelijk, om te voor komen, dat sommige beesten door abnormale voe ding tot ontoelaatbare gewichten worden gebracht. Bovendien geldt hier voor elke leverancier het zelfde, zoodat niemand zich tegenover zijn collega's gehandicapt kan gevoelen. Ook de prijzen zijn dus danig gesteld, dat een onrechtmatige gewichts opvoering voor de slagers fnuikend zou zijn. Den lsten dag, dus de dag van levering, worden de dieren door een onpartijdige commissie geclassi ficeerd, bestaande uit één vertegenwoordiger van den veehandel, één van de slagers en één van de landbouwers-veehouder. De dieren zijn dan reeds eigendom van de N. V. C., zoodat deze personen niet fungeeren als taxateurs voor den leverancier, maar voor de N. V. C. in het belang van den leve rancier. Wel is beroep mogelijk bij één der provin ciale Vertegenwoordigers, waarvan er steeds bij elke levering één aanwezig is. Deze uitspraak is bindend. De prov. vertegenwoordigers voor Zeeland zijn de heeren: H. van de Zande te Nieuwerkerk; P. Willems te Roosendaal, M. de Bruijne te Cadzand. De classificatie der dieren, met de daarbij be- hoorende prijzen, zijn als volgt: Vette Gras- Nuchtere Vette koeien,-ossen,-stieren kalvéren kalveren kalveren De letterklassen dienen om tot een juiste groe peering der verschillende kwaliteiten te komen. De onderverdeeling (1, 2 en 3) is een middel om de werkelijke waarde zoo nauwkeurig mogelijk te be naderen. Om een beschrijving te geven van de eischen, welke aan elk der bovengenoemde indeeling zijn verbonden, zou te ver voeren. Vast staat, dat de classificatie in deskundige handen is eii reeds alle reden tot tevredenheid heeft gegeven. Bij het ontvangen der dieren worden ze voorzien van een oormerk door de slachtveeverzekering, zoo dat bij afkeuring geen verhaal meer is op den eige naar. Voor de aa, a en b klasse betaalt met ƒ3; voor de c en w klasise ƒ4; vette kalveren ƒ0,50; gras kalveren 0,75. Nuchtere kalveren en niet geclassificeerde bees ten, waarvoor een prijs wordt vastgesteld, worden niet in het fonds opgenomen en betalen dus geen fondsgeld. Er zijn streken, waar men meer betaalde, er zijn ook onderlinge verzekeringen, waar men minder betaalde, doch waarin de dieren minder ge makkelijk werden opgenomen. Zijn de dieren geclassificeerd, dan worden ze direct onder de slagers verdeeld. Direct na het wegen wordén de bonnen uitgeschreven in viervoud. Eén ontvangt de leverancier, één de bank, welke zal uitbetalen, één de N. V. C. en de vierde dient als slachtvergunning bij het dier te blijven. Met deze slachtvergunning gaat de slager naar zijn bank ter plaatse en na het dier te hebben be taald, waarbij voor onkosten enz. 7 in rekening is gebracht, kan de slager met het fiat van de bank zijn beest ter slachting aan den vleeschkeurings- dienst aanbieden. De leverancier kan de bon ontvangen na inleve ring van zijn leveringsbewijs. Voor den goeden gang van zaken dient er hier dus nog eens nadrukkelijk op te worden gewezen, dat het teveringsbewijs niet vergeten moet worden. Op den bon staat het num mer van het dier, de soort, de classificatie, het ge wicht, de prijs per kg, het bedrag, de verzekerings aftrek en de te ontvangen som. Voor den leveran cier is dus duidelijk gemaakt, hoe de eindprijs wordt verkregen. Zijn de bankcopieën bij de bank be zorgd, dan kan ook de leverancier zijn geld gaan innen. De naam van de bank waar hij zich kan ver voegen, staat op den bon aangegeven. In deze twee weken van levering zijn tevreden en ontevreden klanken gehoord. Beide klanken kwamen van de zijde der leveranciers en van de zijde der slagers, en daarom is reeds bewezen, dat de gulden middenweg is bewandeld. Wel zullen de prijzen, welke de laatste dagen waren opgeloopen, aan den handel eenig verlies hebben bezorgd, waaraan niet te ontkomen viel, gezien de voor de slagers vast gestelde prijzen, maar overigens is deze regeling waard om het vertrouwen te hebben van boer en slager. Deze wijze van afleveren is oorzaak, dat minder gewenschte regelingen achterwege zijn gebleven. MOND- EN KLAUWZEER. Nu de voedermiddelen slechts in beperkte mate beschikbaar kunnen worden gesteld, komen alle mogelijke surrogaten op de markt, welke onder dé meest schoonklinkende namen aan de. veehouders worden aangeboden. Wij waarschuwen een ieder dringend, op derge lijke aanbiedingen niet in te gaan. Meestal zijn ze veel te duur, gerekend' naar de voedingseenheden, die het bevat tegenover de officieele mengvoeders, voorgeschreven door het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening en verkrijgbaar bij; alle erkende handelaren in veevoeders. Hij, die nog niet ten volle ervan overtuigd is, dat het niet aan te raden is onbekende voedermiddelen të koopen, adviseeren wij ter levering aan het ver slag van het Rijksproefstation voor Veevoederonder- zoek te Wageningen. In dit hoogst leerzame versiag wordt een groot aantal gevallen vermeld van voedermiddeien, die bij onderzoek waardelooze rommel bleek te bevatten, waarvoor de veehouder zijn g. ede geld had be taald. Ons advies is derhalve: Koopt uitsluitend bij de U bekende vertrouwde adressen de voedermiddeien, waarvan garantie betreffende de samenstelling wordt gegeven. III. In de week van 22 tot en met 28 September j.l. werd in Zeeland en Wlest Noord-Brabant mond- en klauwzeer geconstateerd in de navolgende ge meenten Zeeland Hoek 1, Meliskerke 1, Oosterland 1, totaal 3 ge vallen in 3 gemeenten. Sterfgevallen: geene. West Noord-Brabant: Etten en Leur 6, Ginneken 1, Hoeven 1, O. en 1 N. Gastel 1, Princenhage 2, totaal 11 gevallen in 5 gemeenten. Sterfgevallen: geene. Zooals in een vorig artikel reeds werd gememo reerd, is de selectie van kippen gebaseerd op ver schijnselen welke samengaan met de productie der dieren en eventueel ziekteverschijnselen. Ook laat een groote productie sporen bij dë dieren achter, welke we slijtage noemen. Onze gewone bedrijfsrassen hebben alle een gele huidkleur. De aanwezigheid van die kleur nu staat in nauw verband met de voeding, de productie en de gezondheidstoestand der dieren. Als dë dieren over voldoende groenvoer kunnen beschikken en gele mais in het. voeder krijgen, moeten gezonde hennen weike niet in productie zijn, een hoog gele kleur hebben en dieren, welke wel in productie zijn, een minder hooge kleur, maar in ieder geval toch meer of minder geel zijn. Dieren met een in-witte kleur op huid, loopbeenen en snavel, hebben de een of andere ziekelijke afwijking. Deze moeten by selec tie steed's verwijderd worden. Bij de jonge hennen, welke met de productie van eieren een aanvang hebben gemaakt, gaat de gele kleur geleidelijk aan afnemen, we noemen dat het verbleekingsproces. Dat z.g. ve rbl ee kingsproces begint aan aars en oorschijven en breidt zich lang zamerhand ook over andere lichaamsdee'len uit. Nadat b.v. tien eieren zijn gelegd, zijn de eerst ge noemde lichaamsdeelen verbleekt. 'De individueele verschillen zijn bij de verbleeking echter zeer groot, bij de beoordeeling van dieren moet daar dan ook terdege rekening mede gehouden worden. Na de aars en oorschijven komt de snavel aan de beurt en geruimen tijd later eerst de pooten. De snavel zal ongeveer na een maand verbleekt kunnen zijn, de pooten na twee of drie maanden. Naast de kleur hebben we ook nog andere ken merken, welke op al of niet in productie zijn, wijzen. Doordat regelmatig eieren passeeren wordt b.v. de aarsopening wijd en vochtig en komen de uiteinden der stuitbeenderen, de z.g. legbeentjes, steeds wijder uit elkaar te liggen. Bij. de najaarsselectie, waarbij ook noodzakelijk de jonge hennen betrokken dienen te 'worden, houdt men met al deze verschijnselen rekening. Niet alleen moet er dan een zekere over eenstemming zijn tusschen de verschillende ver schijnselen onderling, met deze verschijnselen moet er ook nog een zekere overeenkomst zijn ten op zichte van de conditie der dieren. Om een en ander betrekkelijk vlug te kunnen beoordeelen is er vrij veel ervaring noodig. Bij de selectie van oudere hennen in het najaar is de kennis van de bovengenoemde verschijnselen noodzakelijk. Zoodra dë dieren ophouden met leg gen komt de gele kleur n.l. terug, in omgekeerde volgorde dan ze wegging, maar belangrijk vlugger. Ook de aarsopening wordt weer nauwer en droger en de kam verschrompelt. Reeds een week tot veertien dagen nadat de leg gestaakt is, ziet men de gele kleur te voorschijn komen. Dat valt het eerst op. Aan dë andere verschijnselen ziet men dan, dat het dier inderdaad de productie heeft ge staakt. Juist Ibij tusschentijdsche selectie moet men op die kenmerken letten. Bij de najaarsselectie heeft men bij de oudere hennen bovendien op verschillende andere dingen te letten. Oudere hennen zijn meestal buitengewoon ongelijk in kleur, in de duur der productie, in lichaamsgewicht en meer andere dingen, welke bij de bsoordeeling der hennen al'le van belang zijn. Van hennen, welke geheel uit conditie zijn geraakt door een groote productie, kan men niet verwachten, dat zij een volgend jaar weer volop zullen leggen. Voor het verzamelen van nieuwe krachten, zou een I zoo lange tijd noodig zijn, dat het onvoordeelig is j zulke hennen aan te houden. Een geheel gladge- sleten kam, doode veeren en in-witte pooten zgn de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 9