KORTE BERICHTEN. De opgave van vereenigingen en stichtingen. Winstbelasting 1940. Reserve 10.000 Ledenkapitaal 5.000 ƒ73.000 Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. De bekende Eigenheimer, het kweekproduct van den heer Veenhuizen te Sappemeer, is dezer dagen vijftig jaar geworden. Dit is te danken aan de voortdurende en ernstige selectie, waardoor deze aardappel voor algeheele degeneratie is bewaard gebleven. Indien mogelijk, sluit u dan aan bij een vereeni- ging, die zich de ontsmetting van zaaizaad ten doel stelt. Het zelf met onvolledige middelen te pro- beeren leidt vaak tot teleurstelling. Vele proeven hebben bewezen, dat granen moeten worden gezaaid op een diepte van iy2 2 cm. Dit kan van grooten invloed zijn op het al of niet ver krijgen van een goed en gezond gewas. Het is voor het vee in den herfst, en vooral voor melkvee, aanbevelenswaardig, om het vroeg op te stallen, voordat het te veel aan vleesch verliest in koude en natte dagen. Dit eischt meer personeel voor verzorging en dat is op de gemengde bedrijven moeilijk vrij te maken door de drukte in den herfst. En op de weidebedrijven is het financieel soms moei lijk voor elkaar te brengen. Bij het omzetten der aardappelhoopen is het ge bruik van nieuw stroo niet aan te raden. In nieuw stroo zit nieuwe zuurstofhoudende lucht, terwijl koolzuurhoudende lucht het spruiten tegen gaat. Ook de kleur blijft mooier. Lever bij de veelevering de dieren af met goede, sterke touwen. Als de dieren losbreken, werkt dit een vlotten gang van zaken voor de Rundveecentrale tegen en kan dit ook door gewichtsverlies een directe schade zijn voor den eigenaar, wanneer de dieren nog niet zijn gewogen. Stal jonge dieren, die eiken dag weer naar buiten gaan, 's nachts niet te warm. Dat kan aanleiding zijn voor verkoudheden, maar ook longontsteking. Dat wil niet zeggen, dat er tocht in de stallen mag zijn. Zelfs schapen, die tegen strenge koude kunnen, zijn gevoelig voor tocht. Bij het scheuren van grasland dienen de voren niet te smal te zijn en de risters een zoodanig model te hebben, dat het goed overdrukken van de voor in de hand wordt gewerkt. Begrijpelijkerwijze trek ken de iets meer gebogen risters iets zwaarder, zoodat men voor zeer zware klei de Rud Sack-risters verkiest boven de Brabangonne-risters. Voor een tractor maakt dat echter niets uit en ziet men alleen naar het werk. Voederproeven op ,,De Schothorst" hebben be wezen, dat protonose, hoewel het duurder is, geen betere resultaten opleverde dan een gangbaar kal- vermeelmengsel van havefmeel-, mais-, gerste-, lijn- meel en mineralen. België kent één Departement van Landbouw en Voedselvoorziening. Hieronder zijn eveneens ge bracht: de Veeartsenijkundige dienst en de dienst die de controle uitoefent op levensmiddelen. Het departement behandelt productie, handel, verwer king, fabricage, verdeeling en rantsoeneering van land-, tuin- en boschbouwproducten en alle kwes- tie's dienaangaande. In de rassenlijst 1940 zijn slechts twee nieuwe tarwerassen opgenomen n.l. Lovink-tarwe van Dr. Mansholt en Skandia 2, een Svalöf kweekproduct. Saint-Pierre en Benoist 40 worden afgevoerd en Invicta-Wilbo-Kruisingsangel en Wilma komen bij de onbeschreven rassen. In plaatfc van A.I.V.-zuur kan ook mierenzuur worden gebruikt bij het ensileeren. Een jong dier van soort zal bij het mesten be halve in kilogrammen, ook in waarde per kg stij gen. Een oud dier zal moeilijker in kg en nog moei lijker in waarde per kg stijgen. Bovendien kost bij oude dieren elke stijging meer aan geld dan bij jónge dieren. Zit ge dus schraal in uw veevoeder, stuur dan de oude dieren direct naar den slager en besteedt het aan de jonge dieren. In Groningen en Friesland zal een onderzoek v/orden ingesteld naar den juisten afstand en diepte, waarop de draineerbuizen in de verschillende gron den dienen te worden gelegd. Voor ruilverkaveling komen de goedé gronden zeker niet minder in aanmerking dan de matige en de slechte gronden. Het werk dat er aan moet ge beuren en het geld dat er aan moet worden ten koste gelegd, verschillen vaak niet zoo veel. Met een Robot-plantmachine kunnen de kool- planten op gelijken afstand worden gepoot en tege lijk van water worden voorzien. Mislukken is hier düs bijna uitgesloten. Bij boonen aan staken worden wel driehoeken ge bruikt op pootjes, zoodat de wind er onderdoor kan spelen, evenals bij ruiters. Met aardappelbakjes bereikt men dit ook eenigszins, maar het gebruik van de bakjes voor de aardappelen valt samen met de boonen. Naar aanleiding van de bepalingen inzake de op gave van vereenigingen en stichtingen zonder eco nomisch doel, heeft het Landbouw-Comité ons nader bericht, dat nog niet definitief vaststaat, dat land- bouwvereenigingen onder deze bepalingen vallen. In verband hiermede adviseeren wij de besturen van onze af deelingen, te wachten met het inzenden van het aanvraag-formulier, tot nadere gegevens bekend zijn. In dit artikel willen wij aan de hand van een voorbeeld de winstberekening volgens de winstbelas ting nog wat trachten te verduidelijken. De Coöperatieve Aankoopvereeniging Ceres" heeft op 1 Januari 1939 de volgende balans opge maakt Pakhuis ƒ25.000 Crediteuren 8.000 Goederenvoorraad 20.000 4 Geldleening „14.000 Inventaris 10.000 Res. Debiteuren 2.000 Debiteuren 10.000 Vernieuwingfonds 5.000 Boerenleenbank 5.000 Afschrijv. Pakhuis „20.000 Kas 2.000 Inventaris 8.000 ƒ72.000 ƒ72.000 Per 31 December 1939 is de volgende balans opgemaakt Pakhuis 25.000 Goederenvoorraad 15.000 Inventaris 10.000 Debiteuren 8.000 Boerenleenbank 12.000 Kas 3.000 Crediteuren 5500 4 0/o Geldleening „10.000 Res. Debiteuren 2.500 Vernieuwingfonds,, 6.000 Afschrijv. Pakhuis 21.000 Inventaris 9.000 Reserve 14.000 Ledenkapitaal 5.000 73.000 Beide balansen zijn dus opgemaakt voor er van Winstbelasting sprake was. Nu de W. B. is inge voerd moet deze Coöperatieve Vereeniging echter haar winst volgens de bepalingen der W. B. aan geven. De winst welke deze vereeniging heeft gemaakt bedraagt volgens bovenstaande balansen: Zuiver vermogen 31 Dec. 1939 19000 Zuiver vermogen 31 Dec. 1939 15000 Winst 4000 Dit zuiver vermogen wordt op beide data gevormd door de posten Reserve en Ledenkapitaal. Dividend-- uitkeering heeft niet plaats gehad (negatieve aan gifte Div. en Tant. Bel.). We willen nu enkele vragen onder het oog zien waarvoor deze Ooöp. Ver. wordt gesteld in verband met het opmaken van haar balans op het over- gangstydstip (zie ook Landb.blad van 14 Septem ber) en het invullen van haar aangifteformulier Winstbelasting over 1939. Hierboven berekenden we een winst ad 4000. Kan deze winst nu zonder meer worden aange geven? Is de balans per 1 Januari 1939 nu zonder meer geschikt om als balans op het overgangstijd stip te worden ingediend? Met deze twee vragen zijn we tot de kern der e'ventueele moeilijkheden doorgedrongen. We beginnen met de laatst gestelde vraag: Kan de Balans per 1 Januari 1939 ongewijzigd dienen voor de W. B. (z.g. fiscale balans). Om deze vraag te beantwoorden moeten we post voor post de activa (bezittingen) en de passiva (schulden) nagaan. Pakhuis: Dit staat op de balans met een waarde ad 25000, Volgens de creditzijde der balans is hier op afgeschreven 20000, Boekwaarde 5000, (veelal zal in de praetijk alleen 5000,onder de bezittingen worden opgenomen). Nu is er om te beginnen drieërlei mogelijk. Deze boekwaarde kan tegenover de werkelijke waarde, juist, te hoog of te laag zijn. Wij nemen aan, dat deze C. V. een conservatieve politiek heeft gevoerd en-dat de volgende gedrags lijn is gevolgd. Vaste afschrijving 4 over de aanschafwaarde per jaar. Dit heeft plaats gehad gedurende 10 jaar. Bovendien is echter door extra afschrijvingen uit de winst nog ƒ10000,afgeschreven. Zonder deze extra-afschrijvingen zou dus het pak huis met een boekwaarde van 15000,op de balans zijn voorgekomen. Nemen we nu aan, dat dit ook de werkelijke waarde is op 1 Januari 1939, dan vloeit hieruit voort een z.g. stille reserve van 10000,Boven staande balans geeft dus het zuiver vermogen niet juist aan. Nu hindert het voor de fiscale winstbepaling niet of het pakhuis op beide balansen voorkomt voor resp. 15000 en 14000 of voor 5000 en 4000, daar er in beide gevallen een teruggang is van 1000,die als normale afschrijving ten laste van de winst komt. (Over de al of niet juistheid van het afschrijvingspercentage is hiermede niets ge zegd.) De moeilijkheid ligt echter anders. Als deze C. V. doorgaat met afschrijven van 1000,per jaar, dan zal per 1 Januari 1944 haar pakhuis tot op 1,- zijn afgeschreven. In 1944 zal ze dus niet meer kunnen afschrijven wat een winstverschil (belast bare winst) geeft van 1000,per jaar. Nu kan de C. V. hier een andere gedragslijn vol gen en deze achten wij ook juist. Zij kan de balans per 1 Januari 1939 corrigeeren en haar pakhuis op nemen voor 15000,Aannemende, dat de af schrijving van 1000,per jaar aan den regel van goed en degelijk koopmansgebruik beantwoord, zal deze C. V. dan pas per 1 Januari 1954 haar pakhuis geheel hebben afgeschreven. Gedurende 10 jaren (19431953) zal dus op deze wijze de winst ieder jaar ƒ1000,lager zijn. Deze handelwijze achten wij geheel in overeen stemming met hetgeen we vorige week noemden een reëele balans op het overgangstijdstip. Nu kunnen hier nog weer nieuwe problemen wor den opgeworpen. B.v. de werkelijke waarde van het pakhuis is per 1 Januari 1939 25000,d.w.z. als men een derge lijk pakhuis op dien datum zou moeten bouwen zou hiervoor ƒ25000,noodig zijn (reproductiekosten). Men kan nu ook onder het oog zien of men deze 25000,in volgende jaren nog geheel zal kunnen afschrijven, waardoor men bij 4 per jaar tot 1 Januari 1964 met afschrijven zou kunnen door gaan. Eventueel zou men ook nog kunnen redenee ren als volgt. De waarde van het pakhui* per 1 Januari 1939 is ƒ25000,Wel is het reeds 10 jaar oud maar nieuwbouw zou nog aanzienlijk meer kos ten. Bij een totale levensduur van 25 jaar zou nu deze 25000,in 15 jaar moeten worden afge schreven en dus ieder jaar 1666,66 ten laste van de winst worden gebracht. Van geen dezer beide laatste systemen kan maar zonder meer worden gezegd, dat ze in strijd zijn met goed en eerlijk koopmansgebruik. Als zoo danig kunnen ze dus zeer wel onder het oog wor den gezien. Over het algemeen achten wij echter het boven door ons ontwikkelde systeem beter. We hebben dan een vast en onveranderlijk uitgangs punt vo^r onze afschrijvingen, wat van een afschrij ving gebaseerd is op een steeds variabele repro- duotiewaarde, niet kan .worden gezegd. Nog weer een andere waardeeringsmogelijkheid is, dat de C. V. ieder jaar haar pakhuis door taxatie waardeert. Wij moeten 'deze methode echter met den meesten nadruk verwerpen. Als in eenig1' jaar door prijsstijging der bouw materialen e.d. de waarde van het pakhuis van b.v. 20000,— zou stijgen tot 30000,dan zou dit, als men steeds door taxatie de waarde bepaal de, een winst beteekenen van ƒ10000,—, terwijl het in het geheel geen winst voor deze C. V. is, daar ze, in haar pakhuis haar bedrijf uitoefenende, totaal onverschillig staat tegenover de werkelijke waarde van dit pakhuis. In verband met hetgeen hierboven is gezegd ten aanzien van de reproductiewaarde, zou ook nog over de tegenwoordig veel besproken vervangingswaarde een en ander kunnen worden opgemerkt. We zien hiervan af, daar het voor onze lezerskring van te weinig belang is en mede omdat voor een C. V. als we nu bespreken een object als haar pakhuis, het vraagstuk der vervangingswaarde zeker niet scherp accentueert. Bij de bespreking van den post Goederen (handelsvoorraad) zal mogelijk hierover nog wel eens een enkele opmerking worden .ge maakt. Met bovenstaande gaven wij onze meening weer over de waardeering der onroerende goederen op de balans eener C. V. in den zin als de nu besprokene. Voor andere en andersoortige ondernemingen kun nen zeer wel andere gedragsregels gelden. Deze bespreken we nu echter niet. Een volgende week hopen we ons voorbeeld ver der te behandelen. BOEKHOUDBUREAU Z. L. M. 25 Sept.2 October. Het wordt 's morgens al „ieverig" vind ik, vooral Dinsdagmorgen was het veel koud en geen weer meer om in ,,'t boezeloen" te loopen. Enfijn met den borstrok weer aan kunnen we er weer tegen. Want een groote waarheid bevat het spreekwoord „die zun lief bewaert, bewaert gin rotten appel", want over 't algemeen wordt er met ons lichaam, de machine met het mooiste en fijnste mechaniek „slop" omgegaan. Bezweet zijn, wat op den trek staan en verkouden worden met soms nog erger ge volgen en vooral nu met dit afwisselend weer heb je het zoo te pakken. Het najaar is mooi en droog en dat is voor mensch en beest een groot voorrecht. De aardappels zijn bijna van 't land gereden en lig gen in hun winterkwartier. Ja, nu we het toch over aardappels hebben, Dinsdagmorgen in 't ochtend blad de maximumprijzen gelezen en zij vielen me eerlijk gezegd maar tegen. Ik had alles een cent per kg hooger in mijn hoofd, maar 't heeft niet mogen baten en dan was het zeker nog geen goud winning geworden. Wat is n.l. het geval, de Direc teur-Generaal begint hoopvol met te zeggen, dat de prijzen 15 hooger zijn dan vorig jaar, doch de opbrengst hier in Zeeland is van de goede soorten als Z. Blauwen en Bonten zeker 33 lager, dus de geldelijke opbrengst is dan 33 15 nog 18 lager dan vorig jaar. De vrije markt nu was al ge lijk met de vastgestelde op 1 Maart. Dan vind ik de gelijkstelling van de gele soorten ook beslist fou tief, b.v. Industrie van de klei ƒ2,80 per 100 kg en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 4