WDOHB-BMBAHTSCHEMul>ftWLflNDBOUW «MaMMMMMMMiill HUM ■—IIIllllllIIll IIIIIIIMllllll ■IIIII MII LANDBOUWCRISIS-MEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. betreffmde variëteit m06t AARDAPPELEN BESTEMD VOOR VEEVOEDER. LANDBOUWONDERWIJS. HET AANHOUDEN VAN STIEREN. Het Bestuur van de Land'bou w-Crisis-Organisatie voor Noord-Brabant brengt ter kennis van belang hebbenden, dat vanaf heden stieren met een gewicht van meer dan 250 kg alleen dan aangehouden mogen worden, indien deze van een geldig, door de L.C.O. afgegeven identiteitsbewijs zijn voorzien. Zij, die stieren als vorenbedoeld, wenschen aan te houden, gelieve ten spoedigste een aanvrage tot schetsing bij de L.C.O.N., Spoorlijn 50, Tilburg, in te dienen. Voor stieren met een gewicht van meer dan 250 kg moet de aanvrage vóór 13 October 1940 zijn ingediend. LEVERINGSPLICHT. In het persbericht hetwelk op 7 Sept. 1940 is gepubliceerd in de officieele landbouwbladen is bekend gemaakt, dat van de landbouwers verwacht wordt, dat zij vóór einde November 1940 de helft van hun rogge- en haveroogst aan de Provinciale Inname-Centrale voor Akkerbouwproducten voor Noord-Brabant zullen inleveren, terwijl vooi^l ver wacht wordt, dat 75 van den gerst-oogst en 50 van de groene erwten eveneens vóór einde Novem ber 1940 zullen zijn ingeleverd. Teneinde elk misverstand te voorkomen zij nog maals ter algemeene kennis van de landbouwers gebracht, dat verondersteld wordt. d».t zij wel zul len medewerken aan een vlotte inlevering vóór 1 December a.s. Mocht over enkele weken blijken, dat niet vol doende medewerking op dit punt kan worden ge constateerd, dan zal zeer vermoedelijk op korten termijn een lefveringsgebod moeten worden uitge vaardigd. Verwacht wordt evenwel, dat niet tevergeefsch op dit punt een beroep op den goeden wil van de land bouwers zal zijn gedaan. INNAME VAN BROUWGERST. In enkele officieele landbouwbladen, welke in het gebied van den Provincialen Voedselcommissaris voor Noord-Brabant verschijnen, is de vorige week bekend gemaakt, de regeling inzake de levering van brouwgerst. Den landbouwers wordt hierdoor medegedeeld, dat de nieuwe regeling, zooals dit reeds gedeeltelijk is gepubliceerd, inmiddels een zeer ingrijpende wijzi ging heeft ondergaan. Vanzelfsprekend komt hier door de regeling, welke reeds is gepubliceerd op 28 Sept. j.l., geheel te vervallen en treedt hiervoor in de plaats de navolgende regeling. De landbouwers, die in het bezit zijn van een der navolgende variëteiten brouwgerst, t.w. Abed-Kenia, Saxonia, Mansholt, Spratt Archer, kunnen hun par tijen direct leveren in een der centrale opslag plaatsen, welke aangewezen zijn voor den opslag van brouwgerst, t.w.: Coöp. Handelsver. N.C.B., Nijmegen. Coöp. Handelsver. N.C.B., Roosendaal. Fa. A. L. v. Eek Zn., Moerdijk. Fa. N. G. J. Schouten, Giessen. N.V. C. A. Smaal, Dordrecht. Fa. Joh. Vogelaar Lzn., Dinteloord. De voorloopige bemonstering op de bedrijven door opzichters van de Prov. Inname-Centrale voor Akkerbouwproducten voor Noord-Brabant of door de landbouwers, komt dus geheel te vervallen. De telers die meenen, dat hun gerst geschikt is voor brouwgerst moeten dus als normaal hun ver- voerbewijs aanvragen bij den opzichter, die belast is met de afgifte van vervoerbewijzen voor een der bewijs dient ^idelijk in nomen als brouw- worden vermeld. Een landbouwer, die dus bijv. 6000 kg Kenia-gerst wenscht te leveren, moet op de aanvrage vervoerbewijs voor een der boven staande pakhuizen duidelijk^ vermelden: „6000 kg brouwgerst, variëteit Kenia". De opzichters hebben opdracht gekregen om op het betreffende leveringsbewijs eveneens te ver melden .brouwgerst" alsmede de betrokken varië teit en de leveranciers of hun vertegenwoordigers, dienen dus toe te zien bij de levering aan het pak huis, dat op het leveringsbewijs inderdaad de aan- teekening wordt geplaatst: „brouwgerst, varië teit(bijv. Kenia)". Na ontvangst van de betreffende monsters op het Monsterkeuringsbureau te Zevenbergen zal direct de definitieve texatie plaats hebben. De taxatie door de NaCroBrouw te Wageningen komt dus geheel te vervallen terwijl ook de keurings kosten, welke voor den vorigen oogst steeds door de telers moesten worden betaald en welke 1,per monster bedragen, door deze nieuwe regeling even eens komen te vervallen. Wij meenen hiermede een regeling getroffen te hébben, welke alleszins ten goede komt aan een zeer vlotte inname en taxatie van brouwgerstpar- tijen. Ten overvloede zij hieraan nog toegevoegd, dat onder geen voorwaarde partijen gerst, welke de landbouwers wenschen in te leveren als brouw gerst bij andere opslaghouders dan die welke hier voor zijn vermeld, voor taxatie als brouwgerst in aanmerking kunnen komen. Ook wanneer op de aanvrage vervoerbewijs niet duidelijk is vermeld, dat het hier de levering van een partij brouwgerst van een bepaalde variëteit betreft, dan kan ook die partij niet als brouwgerst worden gekeurd. De landbouwers welke reeds monsters van hun partijen brouwgerst hebben opgezonden naar het Monsterkeuringsbureau te Zevenbergen ter voor loopige taxatie, zullen dus op grond van deze gewijzigde regeling geen voorloopigen keuringsuit slag meer ontvangen. Ook deze landbouwers dienen thans geheel te handelen overeenkomstig de nieuwe bepalingen als bovenstaand. LEVERING VAN TARWE. Den tanwetelers, woonachtig in de Brabantsche Kempen zij medegedeeld, dat ter tegemoetkoming in de vervoersmoeilijkheden besloten is het pakhuis van de Coöp. Handelsvereeniging N.C.B., Hapert, Kuil, J. v. Grootel, Steensel D 5, alsnog te erken nen voor den opslag van tarwe. De tarwetelers, welke hun tarwe in een der boven vermelde pakhuizen wenschen af te leveren, dienen op de normale wijze een vervoerbewijs aan te vra gen bij den opzichter, welke belast is met de inname in een van deze pakhuizen. TERUGGAAF VAN BENZINEBELASTING. Nogmaals wijzen wij er belanghebbenden op (zoo als ook vorige week is gepubliceerd), dat de aan vragen voor teruggaaf van be'/tóinebelasting, voor benzine die ter vervanging van petroleum als brandstof in petroleum motoren bij landibouwwerk- zaamheden is verbruikt, bij den plaatselijken bu reauhouder moeten worden ingediend en niet recht streeks bij den Provincialen Voedselcommissaris, zooals op het formulier staat aangegeven. Dan staat in de door U ontvangen circulaire van het Rijksbureau voor Aardolieproducten te 's Gra- venhage vermeld, dat bij elke aanvrage om terug gaaf de factuur (facturen) van de in het tijdvak van opgave ingeslagen benzine, moet worden over gelegd. Voor deze eerste opgave betreft dat de fac tuur (facturen) van de benzine, die na 12 Augustus t/m 30 September 1940 is ingeslagen. De eerste aanvrage moet vóór 8 October a.s. bij den plaatselijken bureauhouder zijn ingediend, over de maanden Augustus en September 1940. Wanneer de terugbetaling niet per giro plaats heeft, zal dë ontvanger der invoerrechten en/of accijnzen de betrokkenen kennis geven van tijd en plaats, waarop en alwaar de terugbetaling zal ge schieden. De overgelegde factuur (facturen) worden teruggeven, nadat daarop de hoeveelheid benzine, waarvoor teruggaaf is Verleend, zal zrjn afge schreven. BEHOUD OF RUILING VAN >/3 VAN GETEELDE GRANEN OF ERWTEN OP GESCHEURD GRASLAND. Zooals bij persbericht van d.d. 20 September 1940 werd bekend gemaakt, moesten de jrs van gra nen en erwten op het ter registra'ti goedgekeurde gescheurd grasland, op de hun daarvoor toegezon den kaart aan den Provincialen Voedselcommissa ris vóór 25 September 1940 bekend maken, op welke wijze zij over het hun toegekende gedeelte wenschen te beschikken. Hieraan is door velen nog geen gevolg gegeven. Wij nemen echter aan, dat zij die op 7 October 1940 den Provincialen Voedselcom missaris nog geen kennis hebben gegeven van de wijze waarop zij over dat wenschen te beschik ken, op deze extra toewijzing geen prijs stellen en er derhalve niet voor in aanmerking wenschen te komen. Zij die opgeven (dit geldt alleen voor de op het gescheurd grasland geteelde haver en gerst), dat zij het toegekende gedeelte als veevoeder wenschen te behouden, moeten, zoodra het betreffende pro duct is afgedórscht, de te behouden hoeveelheid in éénmaal laten denatureeren. Deze denaturatie moet in een duidelijk schrijven bij den Provincialen Voed- selcotoumissaris te Tilburg, Afd. P.K., worden aan gevraagd, zoodra het betreffende product gedorscht is. De te behouden en te denatureeren hoeveelheid bestaat niet enkel uit goed graan, doch daarbij be hoort ook een gedeelte afval dat met het goede gedeelte het bepaalde kwantum vormt. Het gedenatureerde graan mag dë teler laten vermalen (X- en Y-biljetten). Voor degenen, die in deze den wensch van ruiling tegen mengvoeder te kennen hebben gegeven, wordt het betreffende kwantum als tegoed bij den plaatse lijken bureauhouder genoteerd, in den vorm van mengvoeder voor varkens/of rundvee. Daarvan kan door den betrokkene voor wat be treft mengvoeder voor varkens reeds gebruik wor den gemaakt, terwijl voor rundvee nadere mede- deeling volgt. 'Het mengvoeder, noch de toewijzing mag aan anderen overgedragen worden. Niet-veehouders komen uiteraard niet voor het bedoelde gedeelte voor behoud of ruiling in aan merking. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant deelt mede, dat vanaf heden, toestemming verleend wordt om aardappelen beneden de sortee ring 30, resp. 35 mm vierkantsmaat (ondermaat- sche) te vervoederen. Telers, die in het bezit zijn van dergelijke par tijen aardappelen moeten hiervan opgave doen aan den plaatselijken bureauhouder onder vermelding van: a. het gewicht der partij; b. soort, benaming en maat; c. plaats waar de partij is opgeslagen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat in de partijen geen aardappelen mogen voorkomen van grootere dan bovenbedoelde maten. SPECIALE TOEWIJZING VARKENS. In verband met het voornemen om afval en ruw- voeder, dat anders onbenut zou blijven, alsnog tot waarde te brengen, stelt de Nederlandsche Veehou derijcentrale de gelegenheid open om boven of buiten de toewijzingen van mestvarkens, die nu reeds bestaan, eene speciale toewijzing te verkregen. Voor dergelijke speciale toewijzing kunnen in aan merking komen georganiseerden bij de Landbouw crisis-Organisatie voor Noord-Brabant, die voldoen aan de volgende voorwaarden: 1. Landbouwers of landarbeiders, die tot nu toe nog geen varkenstoewijzing ontvingen, doch niette min waar kunnen maken,dat zij uitsluitend met ruw-voeder van eigen bedrijf of (en) afvallen uit eigen bedrijf of (ei\) huishouding - dus zonder eenige toewijzing van krach,fcvoeder varkens tot slachtrijpheid kunnen mesten. 2. Landbouwers of landarbeiders, die tot nu toe nog geen varkenstoewijzing ontvingen en die buiten him bedrijf afvallen kunnen betrekken, waarmede zij varkens tot slachtrijpheid kunnen mesten. Ten aanzien van de afvallen geldt de eisch, dat dit geen afval mag zijn afkomstig uit het slagers- bedrijf. Ten aanzien van het verleenen van deze speciale varkenstoewijzingen gelden algemeen de navolgende voorwaarden a. Door een onderzoek ter plaatse, in te stellen door den daartoe aan te wijzen deskundige moet voor elk afzonderlijk geval duidelijk en deugdelijk worden aangetoond, dat de beschikbare ruwvoeder-middelen of (en) de beschikbare afvallen, van dien omvang en aard zijn, dat daarmede inderdaad het als spe ciale toewijzing aangevraagde aantal varkens tot slachtrijpheid grootgebracht kan worden. b. Ingeval de betrokken georganiseerde tarwe, rogge of (en) groene erwten verbouwt, kan de speciale varkens-toewijzing hem eerst worden ver leend, zoodra deze gewassen door hem volledig zijn afgedórscht. Het spreekt vanzelf, dat van dit feit een deugdelijk bewijs moet worden overgelegd alvorens de speciale toewijzing wordt verleend. Om op bovenstaande voorwaarden voor een spe ciale varkenstoewijzing in aanmerking te komen, moet de aanvraag gericht worden aan de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Brabant, Spoor- laan 50 te Tilburg, uiterlijk 14 October 1940. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE DORDRECHT. Op grond van het op 25 September gehouden examen zijn tot de eerste klasse toegelaten: A. D. Barel te Zevenbergen, C. van den Berg te Bleskensgraaf, M. P. Buth te Dirksland, W° A. Dogterom te Zevenhuizen, S. den Hollander te Dor drecht, O. M. Hombroek te Dordrecht, C. de Jongh te Tienhoven, G. A. Knaap te Raamsdonk, W. Kuil te Noordeloos, D. S. Lankhuyzen te Raamsdonk, W. Moerman te Capelle a/d IJssel, A. W. Quartel te Nieuwendijk, D. Rozendaal te Giessen-Nieuwkerk, C. Schakel te Giessen-Nieuwkerk, A. Stehouwer te Dubbeldam, S. Timmermans te Raamsdonk, S. M. Timmers te Zevenbergen, I. P. van der Torren te Zevenhuizen, J. Vente te Zevenhuizen, J. J. Ver- hoeff te Poortugaal, H. A. Visser te Papendrecht en A. G. van der Waal te Oud-Beijerland. Afgewezen 6.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 3