LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening in Zeeland. VERVOEDEREN VAN AARDAPPELEN. ƒ4,— ƒ3,— ƒ3,50 ƒ3,75 4 ƒ4,25 ƒ3,— 3,25 3,50 3,75 2,85 ƒ3,10 3,35 ƒ3,60 verhandeld mag worden, wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat voor de nabouw-keuringen alleen wor den aangenomen de perceelen, die bezaaid zijn met: 1. Origineel zaad, afgeleverd met N.A.K.-kwee- kérscertificaat en plombe (b:j geïmporteerd origi neel zaad, het kweekerscertificaat) 2. Nabouwzaad, afgeleverd met N.A.K.-certifi caat en plombe; 3. Zaaizaad afkomstig van op eigen bedrijf goed gekeurde perceelen. Zij, die een volgend jaar aan de keuringen wen- schen deel te nemen, dienen derhalve bij aankoop van zaaizaad, uitsluitend aan te koopen met N.A.K.- certificaat en plombe voorzien origineel en nabouw zaad. In verband met de overgangsbepalingen, welke op initiatief van de Directie van den Landbouw ten aanzien van het door het B.K.Z. te velde goedge keurd zaaizaad getroffen zijn, worden ook deze par tijen met N.AJK.-certificaten en onder N.A.K.- plombe afgeleverd. Voor de keuringen worden niet aangenomen, de partijen, welke zonder bekende herkokmst zijn goed gekeurd en welke met witte certificaten worden afgeleverd. Een en ander staat op de certificaten -vermeld. Ernstig wordt aanbevolen om de certificaten goed te bewaren, aangezien deze t.z.t. bij de aangifte moeten worden overgelegd. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Het Rijksbureau voor aard-olieproducten (sectie petroleum) te 's Gravenhage wordt overstroomd met aanvragen voor petroleum voor verlichting. In verband hiermede deelt het Rijksbureau het vol gende mede: Alleen voor hen, die op geen enkele andere wijze hun woning kunnen -verlichten, zullen speciale pe- troleumzegels beschikbaar worden gesteld. Deze zegels zullen in de eerste veertien dagen van de maand October onder de rechthebbenden worden verdeeld. Zij kunnen dus uitsluitend worden ge bruikt voor aanschaffing van petroleum, welke voor huishoudelijke verlichting bestemd is. 'Het Rijksbureau voor aardolieproducten ver wacht, dat thans de belanghebbenden voldoende zijn ingelicht. Indien men zijn huis ook zonder petro leum kan verlichten, doet men goed niet meer aan petroleum te denken. Men helpt aldus anderen en voorkomt onnoodigen arbeid bij het Rijksbureau. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat het verwerken van aardappelen tot veevoeder en ook het vervoederen zelf verboden is zonder vergunning van den Provincialen Voed selcommissaris. Aanvragen voor een vergunning die nen te worden gericht tot de Districtssecretarissen. Een vergunning wordt niet vereischt voor z.g. kriel. Onder kriel wordt verstaan: aardappelen be neden de maat 30 mm van de rassen Z. Bonte, Z. Blauwe, Red Star en Furore en beneden 35 mm van alle andere rassen. Voor het vervoederen van aardappelen boven de genoemde maten is dus een vergunning vereischt, ook al zijn ze ongeschikt voor menschelijke con sumptie. SPECIALE VARKENSTOEWIJZING. De L. C. O. voor Zeeland maakt het volgende be kend Uitsluitend aan landbouwers en landarbeiders, ongeacht of zij reeds een toewijzing van varkens be zitten -of niet, zal op verzoek, een speciale toewij zing van varkens verleend worden boven de reeds verleende gewone toewijzing. Als voorwaarden hiervoor gelden: A. Verzoekers moeten beschikken over vol doende afval en ruwvoeder uit eigen bedrijf, of kun nen aantoonen, dat zij afvallen kunnen betrekken (etensresten, aardappelschillen), teneinde de var kens tot slachtrijpheid te kunnen bbrengen, aange zien voor de speciale toewijzing \an varkens nim mer kracht voeder mag worden verstrekt. B. Verzoekers, die tevens verbouwers zijn van tarwe, rogge en groene erwten, dienen eerste deze gewassen volledig te hebben afgedorscht en ter levering hebben aangeboden. Indien niet aan deze beide voorwaarden is vol daan, is het onnoodig een verzoek in te dienen. Landbouwers en landarbeiders, die meenen voor een speciale toewijzing in aanmerking te komen, dienen zich tot hun Districtssecretaris te wenden, onder opgave van het aantal varkens, dat men op de speciale toewijzing wenscht aan te houden. MAXIMUM-TELERSPRIJZEN AARDAPPELEN. REGELINIG SCHETSEN VAN STIEREN. De L. C. O. voor Zeeland vestigt de aandacht van de veehouders op het volgende: 1. Alle vrouwelijk rundvee en alle gecastreerde stieren (ossen) in iedere gewichtsklasse mogen zonder identiteitsbewijs worden aangehouden; 2. Alle stieren tot en met een gewicht van 250 kg mogen eveneens zonder identiteitsbewijs worden aangehouden; 3. Alle stieren met een gewicht van méér dan 250 kg dienen vóór 13 October 1940 ter schetsing te worden opgegeven. Aanvragen cm te schetsen te richten tot de Districtssecretarissen der L. C. O. voor Zeeland. Ter toelichting van punt 3 diene, dat stieren die in de toekomst meer dan 250 kg zullen wegen, steeds ter schetsing moeten worden opgegeven of worden gecastreerd. Geregistreerde stierkalveren, die aan de door de Ned. Veehouderij Centrale gestelde eischen voldoen, worden geschetst tegen betaling van ƒ0,75; onder overlegging van het afstammingsbewijs. De uit te reiken identiteitsbewijzen zijn over draagbaar, waaruit volgt, dat deze stieren verkocht en d oorere/h m iHon word ah Niet geregistreerde stierkalveren (gewone), die aangehouden worden als fokstier, kunnen geschetst worden tegen een bedrag van 5 per stier. Dit is echter alleen toegestaan, indien men in de jaren 1938 en 1939 eveneens 1 of meer stieren heeft laten schetsen op de toewijzing van vaarskalveren. De uit te reiken identiteitsbewijzen zijn niet overdraag baar, wat dus wil zeggen, dat bij verkoop het dier óf moet worden geslacht, óf gecastreerd. Tenslotte kunnen mesters van stieren, indien zij in 1938 en 1939 eveneens stieren op hun vaarzen toewijzing hebben laten schetsen en kunnen be wijzen, dat die stieren uitsluitend voor de mesterij werden aangehouden, thans ook meststieren laten schetsen tegen betaling van ƒ0,75. De identiteits bewijzen zijn niet overdraagbaar. Het aanhouden van stieren boven 250 kg zonder identiteitsbewijs zal met ingang van 13 October 1940 verboden zijn. AANKOOP VAN SLACHTVEE VOOR DE VLEESOHDISTRIBUTIE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Op Maandag 23 September heeft de Nederland- sche Veehouderijcentrale een aanvang gemaakt met het koopen van slachtvee bestemd voor de distri butie van vleesch. Zooals reeds bekend werd ge maakt, wordt het te leveren vee naar de kwaliteit geclassificeerd door z.g. classificatie-commissies. Deze hebben van de Centrale de volgende richt lijnen gekregen voor het verrichten der classificatie. De hoofdklassen AA, A, B, C en W dienen zoowel voor grootvee als voor kalveren in de eerste plaats om tot een juiste groepeering der verschillende kwaliteiten te komen. Voorts worden elk van die hoofdklassen nader onderverdeeld (1, 2 en 3 als een middel om de werkelijke waarde der dieren zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. Runderen. Klasse AA. In deze klasse vallen prima jonge dieren (z.g. dikbillen), die slachtrijp zijn, alsmede prima slachtrijpe vaarzen en ossen, waarvan kan worden aangenomen, dat zij door hun prima kwali teit aan het afslachtingspercentage, hetwelk voor deze groep wordt aangenomen, beantwoorden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze klasse AA als uitzonderingsklasse moet worden be schouwd. In zeer bijzondere gevallen kan ook een stier, die aan deze voorwaarden voldoet, in deze klasse worden geplaatst. Klasse A. In deze klasse moet worden geplaatst eerste kwaliteit slachtvee in de hiervóór genoemde rubrieken, hetwelk beslist slachtrijp is en waarvan de vrouwelijke dieren kennelijk niet meer dan drie maal hebben gekalfd. Stieren en ossen, welke in Het Rijksbureau V.V.O. maakt bekend, dat voor de diverse aardappelsoorten de hierna volgende maximum-telersprijzen zijn vastgesteld. Deze prij- A. Kleiaardappelen. Per 1/10 Groep I. Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Roode iStar, Bonte Roode Star, Furore, Westeinder Bonte en Blauwe, Koopmans Blauwe (maat 40 opwaarts) Idem maat 3040 (z.g. drielingen) Groep II. Eigenheimers, Bonte- en Blauwe Eigenheimer, Bevelander, Noordeling, Duive lander, Iduna, Iris, Komeet, Limosa, Nationaal, Populair, Dena, West -Hrab an derWilpo, Pre sent, Record, Souvenir, Robijn Groep III. Bintje Groep IV. Alpha, Industrie B. Zandaardappelen. Groep V. Voor menschelijke consumptie goed gekeurde zandaardappelen C. V eenaardappelen. Groep VI Voor menschelijke consumptie goed gekeurde geel- (ev. geelwit) vleezige veen- aardappelen Door het vaststellen van grossiers- en detaillis tenmarges, alsmede door een voortdurende con trole op de andere bij de verhandeling van aard appelen te maken onkosten zal worden bereikt, dat zen zijn „af boerderij" en gebaseerd op de garantie prijzen per 1 April (voor de zand- en veenaardappe- len per 1 Maart). Na 1 April (resp. 1 Maart) wor den deze prijzen verhoogd met een nog nader vast te stellen bewaarloon: 1/12 4,25 3,25 1/2 4,50 3,50 1/3 1/4 ƒ4,75 ƒ3,75 ƒ2,75 ƒ3,- 3,25 ƒ3,40 Per 15/12 2,75 3,15 uiteindelijke consumentenprijs in een redelijke verhouding staat tot den telersprijs en tot de prij zen, die in normale jaren hebben gegolden. de deze klasse worden geplaatst, moeten in het bezit zijn van één of meer kleine tanden. Klasse B. In deze klasse vallen slachtrunderen, die aan de voor de klasse A gestelde eischen vol doen, doch die minder slachtkwaliteiten bezitten. Ook oudere dieren kunnen in de klasse B worden geplaatst. Klasse C. C-runderen zijn dieren, die in veel ge vallen nog melk geven (z.g. afgemolken koeien), doch goed bevleesd zijn. Tot deze klasse be- hooren ook ossen en stieren, die, ook al zijn ze goed bevleesd, door him grovere constitutie in deze klasse moeten worden geplaatst. Bij deze grovere dieren moet vooral bij de onder verdeeling worden gelet op het geschatte geslachte gewicht, aangeven juist in deze groep het verschil tusschen levend en geslacht gewicht aanmerkelijk is. Klasse W. In deze klasse worden geplaatst de z.g. worstkoeien, worststieren en worstossen, d.w.z. minder bevleesde dieren. Bij de beoordeeling en de classificatie dezer runderen moet ook worden gelet op het geschatte afslachtingspercentage. Bij de onderverdeeling in deze klasse moet rekening wor den gehouden met de bij vrouwelijke dieren veel voorkomende uiergebreken en andere afwijkingen, waardoor het kwaliteitsverschil in deze klasse vaak •niet onbelangrijk. la. Tenslotte blijft over de groep der z.g. wrakke dieren, die in geen klasse kunnen worden onderge bracht en waarvan de waarde per stuk moet wor den vastgesteld. In deze groep vallen de runderen, die, om welke oorzaak ook, met spoed moeten wor den geslacht en voorts dieren, die in een zoodanig vermagerden toestand worden aangeboden, dat een prijsbepaling per kg levend gewicht niet in overeen stemming zou zijn met de slachtwaarde. Vette kalveren. Klasse AA. Deze klasse moet geheel als een uit- zonderingsklasse worden beschouwd voor de prima slachtrijpe z.g. dikbillen. Bij de beoordeeling moet nauwkeurig met de kleur der kalveren rekening worden gehouden. Dit is trouwens ook van groote beteekenis voor de beoordeeling der vette kalveren in de overige klassen. Klasse A. In deze klasse valt de prima kwaliteit vette kalveren met een fijne constitutie, gemest met volle zoete melk. Klasse B. Ln deze klasse worden geplaatst de z.g. ondermelkskalveren, die op grond van kwaliteit en kleur in deze lagere klasse vallen. Graskalveren. Voor graskalveren bestaat slechts de hoofdklasse A. De grovere graskalveren en die, welke niet goed bevleesd zijn, moeten uiteraard in de onderklassen 2 en 3 worden geplaatst. Nuchtere kalveren. Voor nuchtere kalveren wordt de klasse, waarin de dieren vallen, uitsluitend bepaald door 't gewicht In klasse A. 1 vallen de kalveren met een gewicht van meer dan 40 kg. In klasse A. 2 vallen de kalveren met een gewicht van 3540 kg. In klasse A. 3 vallen de kalveren met een gewicht van minder dan 35 kg. Ontijdig geboren alsmede minderwaardige kalve ren komen niet Voor classificatie in aanmerking. De waarde van deze kalveren moet door de classificatie commissie per stuk worden vastgesteld. INLEVEREN VAN SLACHTVEE VOOR THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 'Voor Tholen en St. Philipsland moet het rundvee geleverd worden te Bergen op Zoom. De opgavekaarten zijn verkrijgbaar op het dis trictskantoor te St. Maartensdijk en bij de zaak voerders, de heeren: H. Bossers te S.t Philipsland en D. W. Klompe te Tholen. Bij deze twee personen moeten ook de kaarten na volledige invulling weer worden ingeleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2