e*c &cA£ <ji Voor en van onze Jongeren. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. BOEKAANKONDIGING. (Ingez. Med.) vestigen van den uitweg het beding is gemaakt, dat B. voor afsluiting moet zorgen en in dit geval kan B. de afsluiting juist op de scheidingslijn, dus boven het midden van de sloot op den dam zetten of op zijn. grond aan het begin van den dam. Dit laat ste zou eohter schadelijk voor hem zijn, want daar zou b.v. vee op zijn helft van den dam kunnen komen en dien dam beschadigen. Waar echter volgens bijgaande teekening het hek geheel op den grond van A. komt te staan, daar zal ook A. het hek moeten plaatsen en onderhouden, tenzij aan B. de verplichting is opgelegd om op den grond van A. als in de teekening aangegeven het hek te plaatsen en te onderhouden. Mr. Z. AFD. KRARBENiDIJKE DER Z. J. L. Kort verslag der vergadering gehouden op 26 September 1940, in Hotel „Otte" te Krabbendijke. Aanwezig waren leden. De Voorzitter opende de vergadering met%allen welkom te heeten, speciaal den heer Van Uxem. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan, dat het ledental thans 21 bedraagt. De heer J. Vogelaar, van Krabbendijke, hield daar na zijn inleiding getiteld: „De mechanisatie in den landbouw". De inleider gaf in een vloeiend betoog een over zicht van de ontwikkeling van de mechanisatie in den landbouw gedurende de laatste jaren. Speciaal de tractoren werden besproken. De huidige om standigheden staan de ontwikkeling natuurlijk wel in den weg, doch inleider ziet in de verre toekomst de paarden wel geheel van het boerenbedrijf ver dwijnen. Bij de bespreking, die hierop volgde, bleek wel, dat met alle leden het hiermee eens waren. Speciaal voor het kleinbedrijf zal een ver doorgevoerde mechanisatie niet rendabel zijn. Na de pauze gaf de heer D. J. A. Dees, van Waarde, een inleiding over: „De aanwending van kali in den landbouw". Kali is naast stikstof een der voornaamste plan ten voedingsstoffen. De verschillende kunstmest stoffen, waarmee kali aangewend kan worden, werden besproken. Verder chloorbeschadiging, de behoefte aan kali van de verschillende plantensoor ten, enz. Het vervroegde sluitingsuur was oorzaak, dat deze geanimeerde vergadering moest worden bekort, en na een korte gedachtenwisseling dankte de Voorzitter de inleiders voor hun werk, de heer Van Uxem voor zijn belangselling en de leden voor hun opkomst en sloot hiermede de vergadering. De Secretaris, E. DE KOEIJER. AFD. MELISKERKE. Kort verslag van de op Vrijdag 27 Sept. gehouden algemeene vergadering der Z. J. L. Op Vrijdag 27 Sept. kwam de Afd. Meliskerke der Z. J. L. in algemeene vergadering bijeen. Om 8 uur werd deze vergadering door den Voorzitter geopend met een welkomstwoord aan de aanwezigen en in het bijzonder aan den heer Beukelman, die ook deze vergadering bijwoonde. Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Vervolgens werden de ingekomen stukken behan deld bevattende o.a. eenige schetsen ons toegestuurd door den heer Van Uxem voor uit te werken inlei dingen. Deze zullen aan de leden die aan de beurt voor het inleiden zijn, ter inzage worden gezonden. Hierop volgde de behandeling van het voornaam ste punt der agenda, n.l. het regelen der werkzaam heden bij de te nemen kuilvoerproeven. De kuil, met klaver en bietenkoppen, zal op Maandag 30 Sept. 1940 aangelegd worden bij den heer J. de Korte, waarbij vier leden der vereeniging bereid zijn om bij het inkuilen aanwezig te zijn. Ook de heer Den Engelse, assistent bij den heer Zwager man en de heer Beukelman willen hierbij leiding geven.' Ook zal vermoedelijk de te plaatsen Silo, waarin klaver met zuur zal worden ingekuild, op dit zelfde bedrijf worden gezet en de grondkuil van klaver met zuur bij den heer J. Wisse worden ge plaatst. Hierbij zullen ook leden der vereeniging aanwezig zijn. Vastgesteld wordt om de eerstvol gende vergadering te houden in het einde van October. Door den Voorzitter werd nog medegedeeld hoe de nieuwe indeeling van het bestuur heeft plaats gehad. Nadat bij de rondvraag nog eenige zaken nader waren toegelicht, werd deze vergadering onder dank aan alle aanwezigen, door den Voor zitter gesloten. De Secretaris, A. DE KORTE. Goes, 1 October 1940. Boter per kg ƒ1,75; particulieren ƒ1,95; fabrieks- boter ƒ1,95; 2e soort boerenboter ƒ1,65. Boternoteering, Middelburg. 3 October. De handelsprijs voor boerenboter is thans ƒ1,per kg. Deze prijs geldt tot en met 10 October 1940. Centrale Eierveiling, Goes, 1 October 1940. Jïs a P 'W £eren groote ƒ6,80—7,30; kleine ƒ5; ':a^> bX)q>. Z7'50- iy «$,000 stuks. Afdeeling Kunstmeststoffen. Het marktbericht van het Centraal Bureau ver meld het volgende: Algemeene opmerking. Onderstaande prijzen zijn groothandelsnoteeringen en gelden niet voer ver bruikers. Stikstofmeststoffen. De door producenten op September-levering verkochte partijen stikstof zijn thans vrijwel alle öf verladen öf reeds in lading. Gezien de buitengewone transportmoeilijkheden, waarmede ons land te kampen heeft, zal men het Centraal Stikstof Verkoopbureau voor deze afwik keling van de leveringen, een woord van lof niet kunnen onthouden. Het is te hopen, dat ook in de volgende maanden de verladingen op dezelfde vlotte en regelmatige wijze zullen blijven voortgaan. Coöperaties en handelaren zullen dan in Januari met een zeer behoorlijken voorraad aan stikstof de verbruiksmaanden kunnen tegemoet gaan. De afgeloopen week hebben producenten tevens mededeeling gedaan van de hoeveelheden stikstof, die zij voor October aan de groothandelaren ter be schikking kunnen stellen. De kwantiteiten ver schillen niet noemenswaardig van de September- toewijzingen. De prijzen zijn iets gestegen. Kalkammonsalpeter 20% 1%, basis los, ƒ6,10; Kalksalpeter 15% in papieren fust4 ƒ6,10; Zwa velzure Ammoniak, 20% basis los, 5,90. Thomasmeel. In België zijn thans weer eenige hoogovens meer in bedrijf gesteld. De productie van Thomasmeel is dientengevolge eenigszins opge voerd en wordt nu geschat op circa 20.000 ton per maand. De binnenlandsche markt in België toont groote belangstelling voor Thomasmeel. De prijzen zijn daar niet onbelangrijk verhoogd. Over de vraag wanneer en hoeveel Thomasmeel nog in dit seizoen voor ons land beschikbaar zou kunnen worden ge steld, tasten wij nog in het duister. Superfosfaat. De prijzen voor directe levering af fabriek, losgeladen, per 100 kg luiden als volgt: boord-autovrij Kral.-Veer 17 ƒ.3,46; boord-auto- vrijAmsterdam 17 3,48%; 20 4,08%. Kalizouten. Naar ons ter oore kwam, heeft het Kunstmest Distributie Bureau in' verband met den bevedigenden aanvoer van zouten de vorige week de toewijzingen voor kalimeststoffen aanmerkelijk verhoogd. De detailhandel en ook de verbruikers zullen deze maatregel met vreugde begroeten. Het Kunstmest Distributie Bureau kon hiertoe overgaan, omdat het grootste gedeelte van de voor het be mestingsseizoen 19401941 benoodigde hoeveel heden reeds in ons land .aanwezig zijn. Flinke par tijen zijn bovendien naar ons land onderweg. De Handelmaatschappij „Uniphar" heeft eer van haar werk. De officieele prijzen luiden voor prompte levering, franco voor wal bij ladingen van minstens 250 tons, inclusief de vrachttoeslagen: Kainiet 14 per 100 kg losgeladen ƒ1,71; Kalizout 20 idem ƒ2,18; Kalizout 40 idem ƒ4,40; Kalizout 50 idem 5,58; Patentkali 26 idem ƒ4,82. Schelpkalkbloem. 70/80 fijn kalkhydraat, incl. papieren zakken. Met dit artikel zijn wij voor be perkte kwantiteiten aan de markt voor levering in de maand October. De prijs is 2,05 af fabriek binnenland. Kalkmergel, 70 fijne koolzure kalk, losgeladen boordvrij Canne^Maastricht ƒ0,18; spoorvrij Maas tricht-Valkenburg 0,20. Men vrage prijzen voor alle soorten kunstmest stoffen, voederartikelen, ontsmettingsmiddelen, zaai granen en -zaden, landbouwwerktuigen, boerenwa gens op luchtbanden aan de zaakvoerders der Coö peratieve Verëenigingen. 8 October. Publieke verkoop ing van de hofstede „Veld zicht", gelegen aan het Hooge Pad te Katten- dijke, in perceelen en combinaties, in de Prins van Oranje te Goes. Notarissen J. L. van der Harst en J. C. Kram. 16 Oct. Fokveedag van Zwartbont Vee, en Gr. Yorks Varkens te Hoornaar (Z.-H.). Wij ontvingen het „Verslag van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie en van den Cultuurtech- nisohen Dienst over 1939". Alg. Landsdrukkerij, 's-Gravenhage 1940. Uit genoemd Verslag blijkt, dat door de in de met 1 Aug. 1938 in werking getreden Ruilverkavelings- wet geopende mogelijkheden en de daarin vastge legde gunstige regelingen, alsmede de subsidiëering van de in werkverschaffing uitgevoerde grondwer ken, steeds verder doorwerken, getuige het groot aantal nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling. Bij den aanleg van de talrijke nieuwe Rijkswegen, die de perceelen meermalen op zeer ongunstige wijze doorsnijden, blijkt ook meer en meer te worden in gezien, dat het van groot belang kan zijn tegelijk tot ruilverkaveling over te gaan, om blijvende schade aan landbouwbelangen te voorkomen. In Zeeland was per 1 Jan. 1940 één (de eerste in onze provincie) ruilverkaveling in uitvoering, d.w.z. de ruilverkaveling was bij stemming aangenomen, maar het Plan van Ruilverkaveling was nog niet vastgesteld, en wel de Ser-Pauluspolder in de ge meente Vogelwaarde, ter grootte van 492 ha. In behandeling waren twee ruilverkavelingen, n.l. de Vier Bannen van Duiveland, groot 2680 ha en de Ierseksche Moer, groot 1118 ha. De aanvraag was wel ingediend, maar de stemming had nog niet plaats gehad. Hoezeer de belangstelling voor de ruilverkaveling in den laatsten tijd, vooral na het in werking treden van de nieuwe wet, is toegenomen, blijkt uit het feit, dat in 1936 7 aanvragen tot ruilverkaveling in kwamen, in 1937 1-0, in 1938 20 en in 1939 62! „Vervanging van voedereiwit door kunstmatige stikstofverbindingen bij de rundveevoeding. Amide-rundveevoeder", 'door Dr. Ir. J. B. van der Meulen. Uitg. Oliefabrieken Calvé, Delft. Schrijver geeft een antwoord op de vraag, in hoe verre kunstmatige amiden in tijd van eiwitgebrek het koeken-eiwit kunnen vervangen en komt tot de volgende conclusie: De kunstmatige amidën kunnen in tijd van eiwitgebrek gedeeltelijk (waarschijnlijk gemiddeld voor ongeveer ruim de helft) de taak overnemen van het krachtvoer-eiwit in rantsoenen voor herkauwers. „Najaarszaai 1940", brochure aangeboden door N.V. Landbouwbureau M. Wiersum, Groningen. Deze brochure bevat een beschouwing over: De be- 'teekenis van den Landbouw voor de samenleving; de keuze van het ras bij rogge; het belang der planten veredeling voor de gemeenschap; de rassenlijst voor landbouwgewassen; het ontsmetten van zaaizaden en een beknopt overzicht der ras-eigenschappen van dé door de genoemde N.V. aangeboden najaars- granen 1940. Wij ontvingen: Jaarverslag boekjaar 1 Oct. 1938—1 Oct. 1939 van de Controle C.L.O. mengvoeders. Verslag over het jaar 1939 van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.). Gedenkboek van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf, 1900—1940. Van de bekende serie brochures: „Ultra Super", „Ultra Super en Bodem", „Ultra Super als Mest stof", „Kunstmeststoffen der A.S.F.-V.C.F." en „A.S.F. Korrels", is wederom een herdruk ter perse. De voor het onderwijs benoodigde exemplaren wor den gratis en franco op aanvraag toegezonden door de N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek te Utrecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 11