Voor de Vrouw. B. V. G. LANDBOUWONDERWIJS. Voor en van onze Jongeren. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. diet te verkrijgen tegen nader vast te stellen rente en tot een maximumbedrag van 15.000. Een en ander zal voorts onder de volgende voor waarden geschieden: 1. Betrokkenen bestellen zelf den grasdroger bij de fabriek. Deze bestelling, welke vóór 15 October 1940 moet geschieden, zal vooraf door of namens mij moeten worden goedgekeurd. Bovendien zal mijn goedkeuring vereischt zijn voor het gebouw, de verdere installatie enz. 2. Betrokkenen zullen de garantie moeten geven, dat de droger in voldoende mate geëxploiteerd wordt. 3. De fundeering zal vóór 15 December 1940 ge reed moeten zijn, terwijl voorts zorg moet worden gedragen, dat de drogerij uiterlijk 1 Mei 1941 ge heel bedrijfsvaardig staat opgesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de capa citeit voor het vervaardigen van drogers en verder toebehooren beperkt is, zoodat het noodzakelijk is, dat betrokkenen op zeer korten termijn hun defini tieve aanvrage ten aanzien van de bestelling aan den Directeur-Generaal van den Landbouw doen toekomen. Mochten meer aanvragen om subsidie binnen komen, dan in het voornemen ligt toe te staan, dan zal de toewijzing geschieden naar de volgorde van binnenkomst. Het ligt voor de hand. dat particuliere onder nemers op dezelfde faciliteiten aanspraak kunnen maken. CURSUSSEN IN PLUIMVEETEELT. Het Hoofd van den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt deelt ons mede, dat evenals in voorafgaande jaren ook thans voor organisaties op het gebied van den landbouw en de pluimveehouderij weer de gelegenheid bestaat Rijkssubsidie te ver krijgen ten behoeve van cursussen in pluimveeteelt. Aan de gewone cursussen worden 10 lessen gegeven, ieder van twee uren, terwijl voorts ook subsidie kan worden verkregen voor z.g. „verkorte cursussen", bestaande uit 4 lessen elk van twee uren. Bij dezen wordt er nog eens de aandacht op ge vestigd, dat de officieele sluitingsdatum voor het indienen van aanvragen om subsidie is gesteld op 1 October a.s. Een handleiding voor deze cursussen, waarin ook de wijze van aanvragen :s vermeld, wordt op ver zoek gaarne toegezonden door den heer B. van Aspe- ren Vervenne, Thorbeckelaan 337 te 's Gravenhage. Bij het aanvragen van zulk een handleiding is het wenschelijk dadelijk even te vermelden, of men in lichtingen wenscht over een gewonen dan wel over een z.g. verkorten cursus. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat, in verband met de uitgevaardigde voorschriften, na zonsonder gang voor eene afdoende verduistering van alle ver lichte lokaliteiten moet worden zorggedragen. Ook ten aanzien van de lokaliteiten, waarin gedurende het a.s. winterhalfjaar cursussen in pluimveeteelt zullen worden gehouden, dienen dus de noodige voorzieningen te worden getroffen. Indien het niet mogelijk blijkt de lessen tijdens de daguren te doen geven, dienen voor het treffen van deze voorzieningen tijdig de noodige maatregelen te worden genomen. Het aanbrengen van eene afdoen de verduistering van het lokaar, waarin de cursus zal worden gegeven, zal als voorwaarde voor de subsidieering van dien cursus gelden. De daaraan eventueel verbonden kosten kunnen evenwel niet ten laste van het Rijkssubsidie worden gebracht. STAND MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 8 t/m 14 Sept. j.l. werd in Zee land en West Noord-Brabant mond- en klauwzeer geconstateerd in de navolgende gemeenten: West-Noord-Brabant Etten en Leur 10, Princenhage 2, Roosendaal 5, Rucphen 1, Rijsbergen 1, totaal 19 gevallen. Sterfgevallen: 1 rund en 1 graskalf. In de provincie Zeeland kwam de ziekte niet voor. Sterfgevallen tengevolge van het mond en klauwzeer. Vark. en Rund. Kalv. Biggen Schap. Geiten week van 1 t/m 7 Sept. 1940 RIJKSLANDBOUWWINTERSOHOOL GOES. Tot de eerste klasse werden toegelaten: C. J. Almekinders te Retranchement, P. de Bruijne te Kats, Jac. Dieleman te Walsoorden, J. Werri te 's Heerenhoek, A. Friderichs te Oud-Vosse- meer, M. J. van Gastel te Schuddebeurs, M. Geel hoed te Nieuwdorp, G. Geschiere te Borssele, P. op 't Hof te Oudelande, C. Janse te Colijnsplaat, F. P. Klaaysen te Breskens, R. Krijger te Melis- kerke, J. D. Lindenbergh te Wilhelminadorp, J. J. van Maftlegem te Kortgene, S. Markusse te Kam perland, Jac. Nieuwenhuijse te 's Heer Arendskerke, J. Quist te Borssele, J. de Regt te Bdezelinge, L. Ruissen te Waarde, L. bij de Vaate te Zierikzee, M. H. Vogelaar te Kortgene, G. P. v. d. Weele te Colijnsplaat, I. J. van Wingen te Baarland, P. Wis- kerke te Kruiningen, J. W. Wisse te Kamperland en J. Zeevaart te Baarland. Afgewezen 3. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE GRONINGEN. Op grond van het bezit van bevorderingsbewijzen van Hoogere Burgerscholen of het bezit van het diploma B Mulo, werden tot de eerste klasse van de Middelbare Landbouwschool te Groningen toege laten L. A. M. Elenbaas te 's 'Heer Arendskerke en A. M. Geluk te Noordgouwe (Z.). EEN GOEDE LEERLINGE. (2. Slot.) Opstel over het koken en behandelen der melk. Het is half negen, er wordt gebeld bij huisvrouw A, en zij, weet wel wie er is. Het is de melkboer, want die is altijd stipt op tijd. Zij gaat naar de keuken, neemt de melkpan en kijkt of die niet beschadigd is en of de bodem niet të dun is, daar zij weet dat zulk een melkpan niet geschikt is voor melk. En zij maakt eerst den bodem nat eer zij de pan den melkboer overgeeft. Opgeruimd loopt zij naar de deur en verheugt zich al op het praatje dat de melkboer heeft. Die melkboer ziet er toch altijd zoo keurig uit, zijn kleeren, haren, banden ja kort om alles even frisch en correct. Hij is altijd even goed gehumeurd en altijd met het gepaste woord reikt hij zijn producten over en zelfs met het doch tertje van de buren van huisvrouw A weet hij met tact om te gaan. Dus het is geen wonder, dat die melkboer zoo enorm veel klanten heeft. Ook zijn bezorgwagen laat niets te wenschen over, hij is keurig frisch geverfd en al de producten die hij te koop aanbiedt, kan men zien staan. Ziezoo, nu gaat zij de melk direct koken, want zij weet dat dan de natuurkundige eigenschappen van de melk het best behouden blijven en zij zou ook de melk niet graag rauw gebruiken, daar het gevaarlijk kan zijn en zij weet dat door het koken van de melk de meeste bacteriën gedood worden. Huisvrouw A zet de melk op een niet te heet vuur en roert tijdens de verwarming tot koken in de melk om aanbranding te voorkomen. Zij denkt onder het roeren: ,,hè, wat zal ik blij zijn als die melkkoker met dubbelen wand thuis is. dan heb ik geen zorg meer dat de melk overkookt. Want een melkkoker met dubbelen want, daar doet men in den tusschenwand water en van binnen de melk. Als het nu gaat koken, dan^aat de melk koker fluiten net als een fluitketel. En als de melk kookt, zoogenaamd „opkomt#, dan zet zij de melk direct af, want als ze lang kookt, dan krijgt ze een kooksmaak en dat zou de kwaliteit van de melk bederven. Na het koken koelt de huisvrouw de melk af en wel op d% volgende wijze. Zij zet de melkpan in een grootere pan en laat zoo door de waterkraan zachtjes in de grootere pan te laten loopen de melk afkoelen. Daarna doet zij de melk dan in steenen vaatwerk en bewaart ze op een koele plaats. Hoe huisvrouw A dit alles zoo goed weet? Wel moet U hooren. De dochter van een kennis van haar, die gaat op den cursus van vak kennis voor melkdistribuanten, gegeven door de Melkfederaties in Zeeland, die gevestigd zijn te Middelburg en daar wordt dat alles grondig en goed geleerd en die dochter heeft het haar verteld en dat is voor huisvrouw A en voor alle andere huisvrou wen een eerzame en goede les en toen heeft zij ook direct zoo'n doelmatigen melkkoker besteld, want zij had altijd pech met het overkoken van de melk. En nu in het vervolg geen moeite meer met de melk van' koken en behandelen, dank zij de cursus der Melkfederatie. In aansluiting op het gedeelte van het rapport, dat we vorige week publiceerden, thans enkele, op merkingen over de overige invloeden welke op Koop- en Pachtprijzen van den grond van invloed zijn. Overige invloeden. Onder de overige invloeden, die van beteekenis zijn voor koop- en pachtprijzen, kunnen worden ge noemd: a'. gehechtheid aan eigen omgeving, waardoor teveel gegadigden komen voor een bepaalde opper vlakte van den grond. Dit geldt zoowel voor koop als pachtprijzen. In sommige gebieden van onze provincie komt dit ook heel sterk naar voren. West- kapelle, Wemeldinge, St. Annaland, e.a. plaatsen. b. Publieke verkoopingen en verpachtingen, waa'rbij gegadigden tegen elkaar opbieden. Bij de publieke verkoopingen valt te wijzen op den zeer ongunstigen invloed der diverse soorten pre mies. De kwartjesmannen zijn in onze provincie nog voldoende bekend. Hierdoor ging men zuiver spel in die prijsvorming halen, waaraan gelukkig bij de wet van 28 Juli 1924 een einde is gemaakt. Alleen de inzetpremie is gebleven, die in alle ge val veel minder kwaad sticht en zeker haar goede zijde heeft. De publieke verpachtingen zijn, naar onze Com missie meent, minstens een even groot euvel. Reeds de Staatscommissie van 1906 ter bestudeering van het Pachtwezen wees hierop en we mogen gerust zeggen, dat 1906 in vergelijk met 1936 nog slechts kinderspel leverde. Het is wel weinig eervol, maar feitelijk moeten hier de pachters tegen zichzelf worden beschermd. In de pachtwet 1938 vinden we dit beginsel ook aanwezig. Thans (10 Aug. 1940) hebben we een besluit tegen pachtprijsopdrijving. c. De bepaalde grootte der verkochte gronden (zie blz. 50—53 Verslagen en Med. 1937). Vanwege ons Departement van Economische Zaken is onder hoofdleiding van den ons welbeken den Inspecteur van den Landbouw Ir. Stevens een onderzoek naar dezen factor ingesteld. (Onze com missie verwijst ten deze naar hetgeen dienaangaan de is «medegedeeld in Verslagen en Mededeelingen van den Landbouw 1937, no. 1 blz. 5052). Het genoemde onderzoek heeft uitgewezen, dat op de zeekleigronden de boerderijen van 15 ha meestal het duurst worden verkocht, ook wanneer men den invloed van de gebouwen op den koopprijs uit schakelt. Op de zandgronden treffen we eenzelfde verschijnsel aan, maar vanaf 1932-1933 in sterk afnemend^ mate. De slechte toestand op de zand- bedrijfjes werHte hier scherp door. (Voor een nadere bestudeering van dit verschijnsel moge onze Commissie U verwijzen naar het rapport „De toe stand van de kleine boerenbcdi-fJWB^^^eneens van de afdeelii^' van Ir. Stevens en speciaal door Dr. Boerendonk samengesteld Een nauwkeurig verband tusschen de koopprijzen per ha en de bedrijfsgrootte is niet aan te geven. Voor de pachtprijzen zijn nog geen nadere ge gevens bekend. Uit de statistieken der diverse BoekhoiMbureaux blijkt echter wel, dat de prijzen meestal een soortgelijk beloop vertoonen en naar mate de bedrijven grooter worden de pachtprijzen dalen, ook als men d^ gebouwenfactor uitschakelt. Voor weilancfc geldt dit niet precies. (Zie Versl. en Med. 1939 no. 1 blz. 42/45). d. Overheidsmaatregelen. Zie Blz. 52/53 Verslagen en Mededeelingen 1937. Ook Overheidsmaatregelen kunnen hun invloed doen gelden op koop- en pachtprijzen. Na hetgeen over de rentabiliteit der bedrijven is opgemerkt kan hier met een enkel® opmerking worden volstaan. De overheidsmaatregelen ten aanzien van de Rijzen der prodtfbten vofmen zuiver een rentabiliteits- vraagstuk. m Steunt de Overheid het landbouwbedrijf, dan zul len de koop- en pachtprijzen de neiging hebben om met de stijgende opbrengsg. mee te gaan. Neemt de Overhad maatregelen die het land bouwbedrijfsleven drukken, dan zal het verschijnsel omgekeerd zijn. Ook maatregelen, die niet direct de winstgevend heid raken, kunnen hun invloed doen gelden. We denken aan de Pachtwetgeving (waarover straks nader) en Credietverleening e.d. Ook overheidsmaatregelen op gebieden buiten den landbouw gelegen, kunnen zich doen gelden. In- en uitvoerregelingen en tarieven komen via de be schutte bedrijven door afwenteling ook op den landbouw neer. Er is in het tegenwoordig maatschappelijk leven tot op zekere hoogte prijssamenhang, d.w.z. dat, als artikelen buiten den landbouw stijgen, door tal van oorzaken, die we thans onbesproken moeten laten, ook de landbouwproducten een tendenz tot stijging zullen vertoonen, indien althans de vrije prijsvor ming mogelijk is. Van deze vrije prijsvorming is momenteel vrijwel atleen sprake in vrome wenschen. Een* volgende maal hopen we dat gedeelte van het rapport te geven, dat handelt ovér onze pacht wetgeving. AFD. KRARBENDIJKE EN OMSTREKEN. Algemeene Vergadering op Donderdag 26 September 1940, 's avonds 7,45 uur (D. T.), in Hotel „De Koophandel" te Krabben- drjke. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Inleiding door Jac. Vogelaar: „De mechani satie in den landbouw". 5. Bespreking. Pauze. 6. Inleiding door D. J. A. Dees: „De aanwending van kali in den landbouw". 7. Bespreking. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. E. DE KOEIJER, Secretaris. 24 September. Openbare verkooping bij inzet van de Hofstede „Het Groenewoud" te St. Maartensdijk, in het Hotel Nelisse aldaar, en 1 October. bij toewijzing in het 'Hotel van den heer Van Iwaarden aldaar. Notaris A. J. Bierens. Goes, 17 Sept. 1940. Boter per kg 1,75, particulieren 1,95, fabrieks- boter 1,95, 2e soort boerenboter ƒ1,65.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 7