AFDRAGEN GELDEN EVACUATIE-VEE. Coöp. Handelsver. N.C.B., Helmond, Kanaaldijk 11. Fa J. P. Havens, Vierlingsbeek, A 7. Coöp. Handelsver. N.C.B., Ravenstein C 8. R. K. Boerenbond, Maren, B 39. Coöp. Handelsver. N.C.B.. Nijmegen, Bottelstr. 10. C. Vogelenzang, Hees bij Nijmegen, Dorpstr. 88. Coöp. Handelsver. N.C.B., Puiflijk. Coöp. Handelsver. N.C.B., LeeuwenBeneden, „De Klef". Fa E. v. d. Zande, LeeuwenBeneden, Dijkstr. 358. Fa P. Overwater, Wieldrecht, E 167 Schokker-erwten N.V. C. v. Bergeijk, Breda, Bredascheweg 78. Fa A. L. v. Eek Zn, Zevenbergen, Zuidhaven 32. Fa P. de Nijs, Roosendaal, Postbus 50. Fa A. S. Vogelaar, Dinteloord, B 89. N.V. Graanh. „Steenbergen" v.h. L. C. Vogelaar Zn, Steenbergen, H 4b. Fa P. Overwater, Wieldrecht, E 167. Coöp. Handelsver. N.C.B., Steenbergen, Kade. Broufwgerst Coöp. Handelsver. N.C.B., Nijmegen, Bottelstr. 10. Coöp. Handelsver. N.C.B., Roosendaal, O. Havendijk. Fa A. L. v. Eek Zn, Moerdijk, C 63. N. G. J. Schouten, Giessen (N.-Br.), Burchtstr. 54. Joh. Vogelaar, Dinteloord, B 83. Koolzaad Fa E. A. Buijs, Klundert, A 511. Coöp. Handelsver. N.C.B., Geertruidenberg, Cen- traleweg. Idem Steenbergen, Kade. Idem Zevenbergen, Zuidhaven 27. Coöp. Aan- en Verkoopver., Nieuwendijk, A 169. Fa A. L. v. Eek Zn, Moerdijk C 63. J. van Gent, Zevenbergen, Stationstr. 59. A* L. de Graaff, Meeuwen, F 46. Th. M. v. Hooff, Heusden, O 2. C. J. de Klijn, Raamsdonksveer, H 109. P. de Nijs, Roosendaal, Postbus 50. Fa P. Overwater, Wieldrecht, E 167. N. G. J. Schouten, Giessen (N.-Br.), Burchtstr. 54. Fa F. v. d. Vaart, Lage Zwaluwe, D 350. Joh. Vogelaar Lzn, Dinteloord B 83. N.V. Graanh. „Steenbergen" v.h. L. C. Vogelaar Zn, Steenbergen, H 4b. Fa Gebrs Walraven, Nieuwendijk, A 39. Kar wijzaad Fa A. L. v. Eek Zn, Zevenbergen, Zuidhaven 32. A. L. de Graaff, Meeuwen, F 46. Fa Gebrs Walraven, Nieuwendijk, A 39. Fa Gebrs Knook, Klundert, A 569. W. H. C. Martens, Bergen op Zoom, N. Z. Haven 84. P. de Nijs, Roosendaal, Postbus 50. Fa A.S. Vogelaar, Dinteloord, B 89. N.V. Graanh. „Steenbergen" v.h. L. C. Vogelaar Zn, Steenbergen, H 4b. Joh. Vogelaar, Dinteloord, B 83. Coöp. Handelsver. N.C.B., Steenbergen, Kade. Rogge, haver, gerst (uitgezonderd brouwgerst): De rogge, haver en gerst (uitgezonderd brouw gerst) kan worden geleverd bij practisch elke Coöp. Instelling, iederen handelaar en iederen molenaar, wier pakhuizen door de Pica voor den opslag zijn goedgekeurd, alsmede bij de hiervoor vermelde op slaghouders voor tarwe met uitzondering echter van de Firma P. Overwater te Wieldrecht. De namen van de pakhuizen, waarin rogge, gerst en haver kan worden ingenomen, kunnen de telers desgewenscht navragen bij de opzichters als voren- vermeld. 7. Wyze van betaling. De betaling van de gelden, voortvloeiend uit leve ringen aan de Pica, zal geschieden via de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöp. Raiffeisenbank te Utrecht of bij den Centr. Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven. Wanneer een landbouwer prys stelt op de uit betaling van de hem toekomende gelden via een Boerenleenbank, aangesloten bij de Raiffeisenbank te Utrecht of de Centr. Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven, dan dient de leverancier dit bij de levering aan het pakhuis kenbaar te maken aan den opzichter. „Op het betreffende leveringsbewys wordt dan vermeld via welke Boerenleenbank en in welke plaats de uitbetaling zal geschieden. Wanneer bedoelde mededeeling aan den opzichter niet wordt verstrekt, dan zal de uitbetaling plaats hebben via een Boerenleenbank, aangesloten bij de Centr. Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven, zoo mogelijk in de woonplaats van den betrokken teler of anders in een plaats in de naaste omgeving. In dat geval kan evenwel onmogelijk nadien hierover nog worden gereclameerd. Het is dus zaak voor de telers, dat zij speciale wenschen ten aanzien van de uitbeta ling via een of andere Boerenleenbank, bij de leve ring kenbaar maken aan den opzichter. 8. Leveringsplicht. Op verzoek van de bevoegde instanties wordt den landbouwers kenbaar gemaakt, dat van de telers in de Provincie Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen verwacht wordt, dat zij vóór eind November 1940 de helft van hun rogge en haver-oogst aan de Pica zullen afleveren. Verder wordt verwacht, dat de gerst-oogst 50 c/c en de groene erwten-oogst voor 50 vóór eind November 1940 zal worden afgeleverd. Mocht eventueel blijken, dat in den loop van Sep tember 1940 en de eerste helft van October 1940 de benoodigde hoeveelheden niet ter levering zul len worden aangeboden, dan zal door de daarvoor bevoegde instanties een leveringsgebod worden uit gevaardigd. De Provinciale Inname-Centrale voor Akkerbouwproducten voor Noord-Brabant, De Directeur, Ir. C. J. VAN MEEL. Personen of instanties, welke nog gelden onder hun berusting hebben, afkomstig van tijdens de evacuatie geslachte rundefen of van den verkoop van uit evacuatie-vee geboren kalveren, dienen deze gelden tegen kwitantie aan den plaatselijk bureau- houder af te dragen^ UITZAAI WINTERGERST. In afwijking van het reeds met betrekking tot de zaaizaadregeling 1940.1941 gepubliceerde, mag in verband met het feit, dat niet voldoende goed gekeurde wintergerst aanwezig is, ook niet door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst Accu's. 'Wij komen thans tot de vraag: hoe het mogelijk is om de electriciteit die, zooals we gezien hebben, in de koperen draden (en ook in aluminium- en ijzeren draden) zit, onder druk of spanning te bren gen? Dit kan geschieden met behulp "van een gelijkstroom dynamo en ook met behulp van een accumulator. Gelijkstroomdynamo's ontmoeten wy practisch nooit; accumulatoren, of afgekort accu's, wel. Bij alle benzine-motoren, b.v. automobielen, treft men accu's aan voor de ontsteking. Een accu bestaat uit een glazen bak, waarin verdund zwavel zuur. Om de glazen bak te beschermen, is deze geplaatst in een zwarten ebonieten bak. Bekend is, dat zwavelzuur een gevaarlijke vloeistof is; als het op onze kleeren komt, branden er gaten in. Men zij er dus voorzichtig mee. In het zwavelzuur han gen looden platen, meestal vijf in totaal. Doch van deze vijf platen zijn er drie onderling verbonden (deze heeten de plus-platen of positieve platen en staan in verbinding met de buiten den bak uitste kende klem, waarop staat) en ook de resteerende twee zijn verbonden (deze vormen de negatieve platen en staan in verbinding met de klem). Ik spreek van looden platen, doch in werkelijkheid zijn de drie positieve platen niet hetzelfde als de beide negatieve platen; in geladen toestand bestaan alleen de negatieve platen uit zuiver lood (grijze kleur) en bevatten de positieve platen loodpef oxydeeen verbinding van lood en zuurstof (bruine kleur). Ten gevolge van scheikundige werking tusschen lood- en zwavelzuur en tusschen loodperoxyde en zwavel zuur, ontstaat er tusschen de plus- en min-klem een spanningsverschil. Dit spanningsverschil, dat 2 volt bedraagt, is in staat om, indien tusschen de plus- en min-klem een koperen leiding wordt aangesloten, de electriciteit te drijven door die koperen leiding. De accu's van automobielen e.d. bestaan in wer kelijkheid uit drie achter elkaar geschakelde accu's; de totale spanning tusschen de plus-klem van de eerste en de min-klem van de laatste accu bedraagt dan ook 3X2 6 volt. x Uit het bovenstaande volgt, dat het streng ge nomen foutief is om te zeggen, dat een accu stroom levert; een accu levert geen stroom, doch een span ning, tengevolge waarvan er een stroom gaat vloeien. Deze stroom loopt vanuit de plus-klem door den draad („de buitenleiding" zooals het heet), komt bij de min-klem terug in de accu, stroomt dan in de accu, van de negatieve platen, door het zwa velzuur heen, naar de positieve platen, gaat weer naar buiten enz. Hij loopt dus rond of, met een vreemd woord, circuleert. Merkwaardig is, dat de stroom in de buitenleiding loopt van plus naar min-klem, doch in de accu loopt hij van min- naar plus-klem! Ten gevolge van dezen stroom-doorgang treedt er in de accu een nadeelige scheikundige werking op, die een tegenovergesteld effect heeft dan de eerst genoemde scheikundige werking. Het gevolg hier van is dan ook, dat de spanning van een „stroom"- gevende accu geleidelijk afneemt. Omdat men ech ter straks de accu door laden weer in zijn oorspron- kelijkèn toestand wil terugbrengen, mag de span ning niet verder dalen dan 1,8 volt. Is het zoo ver, dan moet de accu buiten bedrijf worden gesteld en opnieuw worden „geladen"; dit beteekent dat men nu met behulp van een andere stroombron, b.v. een dynamo, gelijkstroom door de accu stuunt, in tegen overgestelde richting dan toen de accu zelf stroom leverde. Dus deze laadstroom moet bij de plus-klem in d^ accu gaan. Tijdens het laden loopt de span ning weer op tot ruim 2 volt. Laden van aceu's. Voor het laden van een accu is natuurlijk gelijk stroom noodig. Op de stopcontacten in onze woning echter staat wisselspanning; indien men daarom vanuit een stopcontact een accu wil laden, moet tusschen het stopcontact en de accu een bijzonder apparaat worden geschakeld, een z.g. gelykrichter. Dit apparaat bevat twee lampen en een transformator, waarmede men den wisselstroom omzet in gelijkstroom. Voor het behoud van een accu is het noodig, dat met de grootte van den laatstroom kiest zooals door den fabrikant is aangegeven. Hoe kan men tijdens het laden van een accu con troleeren of deze geladen is? Hiervoor bestaan enkele middelen 1. met een voltmeter kan men. de spanning goedgekeurde wintergerst als zaaizaad worden ver handeld. De handel dient zich voor den aankoop van de benoodigde Partyen met den Provincialen Voedsel- commissaris in verbinding te stellen. De handelaar is vry in de keuze van de partijen. Voor het ver voer der aangekochte partijen moet een geleide- biljet worden aangevraagd bij den Provincialen Voedselcommissaris. Voor den verderen gang van zaken, zooals verkoop door den handelaar, blijft de bestaande regeling van kracht; VERBOD TOT ZAAIEN VAN ROGGE EN ANDERE GRAANSOORTEN VOOR GROEN-BEMESTING. Het is niet toegestaan, rogge of andere graan soorten uit te zaaien voor groen-bemesting. Ook zaaizaad, dat reeds is toegewezen, mag niet voor dit doel worden gebruikt. VOORDEELEN VAN GETEELDE GRANEN OP GESCHEURD GRASLA^J^ppGST 1940. Degenen, die na 1 September 1939 blijvend gras land gescheurd hebben en deze scheuring tijdig ter registratie aan de Landbouw-Crisis-Organisatie hebben opgegeven, mogen, voor zoover deze scheu ring door den Productiecommissaris is goedgekeurd en zi^ ter vervanging van deze gescheurde gras landen geen nieuwe graslanden of kunstweiden heb ben aangelegd, over het Vs deel van de getaxeerde opbrengst van de d^irop geteelde granen en erwten beschikken. Deze beschikking over dat Vs deel bestaat hier in, dat hiervoor van de op deze perceelen geteelde tarwe, rogge en erwten alleen ruiling tegen een extra mengvoedertoewijzing kan plaats hebben, (be houd hiervan of ruiling tegen eigen geteelde andere granen is dus niet toegestaan). De op deze gronden geteelde gerst en haver mag voor gedeelte van de getaxeerde Opbrengst naar keuze (gelief of ge- deeltelijliP voor ^ctra veevoeder worden behouden, maar mag ook in ruil tegen extra veevoeder ge leverd worden. Voor de richtige uitvoering, omtrent de beschik king over het gedeelte van de getaxeerde op brengst aan gran^p e# erwten op bovenbedoelde perceelen, zijn aan de betrokkenen door den Provin cialen Voedselcommissaris reeds kaarten toegezon den, waarop dat gedeelte staat vermeld. Op de daarbij aangehechte kaart wordt de teler verzocht, om zijn keuze aan den Provincialen Voedselcommis saris kenbaar te maken, in welken vorm hij over dat V3 gedeelte wenscht te beschikken. Deze kaart moet de teler na goed gelezen te hebben, goed in gevuld en onderteekend opzenden aan het daarop vermelde adres, vóór 25 September 1940. Op de taxatie ia geen beroep mogelijk. Verder zij nog medegedeeld, dat de op boven bedoelde gescheurde graslanden geteelde ruwvoeder- gewassen (bieten enz.) volgens de gestelde rege ling geheel aan den teler wordt gelaten; het is ech ter niet toegestaan, dat granen, op andere perceelen geteeld, daarvoor in de plaats gesteld worden om zoo de bovengenoemde voordeelen te kunnen ge nieten. m meten, die in volledig geladen toestand 2,2 volt be draagt (in ontladen toestand 1,8 volt!); 2. tijdens het laden stijgt ook het soortelijk ge wicht van het zwavelzuur in de accu. Dit is een gevolg van de optredende scheikundige werking, waarop we niet nader ingaan. Omgekeerd geldt, dat tijdens het ontladen (dat is ,,stroom"-leveren) het soort, gewicht afneemt. In ontladen toestand is het soort, gewicht 1,15; in geladen toestand 1,22. Dus iets zwaarder dan water. Hoe bepaalt men dit soort, gewicht? Dit doet men met behulp van een speciaal voor dit doel gemaakten zuurweger; met een pipet zuigt men een weinig vloeistof uit de accu en leest dan op het glazen voorwerp, dat in de pipet drijft, rechtstreeks het soort, gewicht af. Omdat tijdens het stroom-leveren een gedeelte van het water ontleedt en als gas uit de accu ont snapt, moet van tijd tot tijd nieuw gedestilleerd water worden toegevoerd. Men zorge er voor, dat de platen steeds geheel in de vloeistof staan. Ook bij de bepaling van het soort, gewicht moet zoo noodig eerst gedestilleerd water worden toegevoerd tot de vloeistof staat aan de aangebrachte merk- streep; 3. aan het einde van het laadproces ontwikkelt zich in de accu veel waterstof, een gas. Men zegt dan dat de accu kookt. Capaciteit van accu's. De capaciteit van een accu is het product van de stroomsterkte, die de accu levert en het aantal uren dat hy dezen stroom kan leveren. B.v. een accu kan gedurende 10 uren een stroom van 15 ampère leve ren, dan is zijn capaciteit 10 X 15 150 ampère uren. Deze zelfde accu zal nu gedurende 20 uren een stroom van 7,5 ampère kunnen leveren en ge durende 5 uur een stroom van 30 ampère, en gedu rende 150 uren een stroom van 1 ampère enz. Men verwarre accu's niet met elementen. Zak lantaarn-batterijen zijn geen, accu's, doch elemen ten. Deze leveren ook een spanning ten gevolge van scheikundige werking; doch zij kunnen niet worden geladen en moeten dus na gebruik worden weggeworpen. Ir. C. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 5