Redactioneel Gedeelte KORTE BERICHTEN. Pachtbureau. Winstbelasting 1940. ECONOMIE. VEREENIGINGSWEZEN De dieren moeten worden opgegeven uiterlijk Woensdag, welke aan de week van levering vooraf gaat. De ingevulde kaarten worden bij den kring of plaatselijke zaakvoerders ingeleverd. Het leveringsbewijs ontvangt de aanbieder later terug, onder vermelding wanneer bij moet levéren. Dit leveringsbewijs dient bij het aanbieden van -het vee op de ontvangstplaats te worden getoond. Hierop wordt aangeteekend dat de levering heeft plaats gehad. Op de ontvangstplaats wordt elk stuks vee van een oormerk voorzien en door de clas'sificatiecommissie ingedeeld in een kwaliteits klasse. Den volgenden dag wordt het vee gewogeff. Daarna ontvangt de eigenaar tegen afgifte van het leveringsbewijs een bon, welke hij bij een ter plaatse aangewezen bankinstelling direct ter betaling kan aanbieden. Op humusrijke,. laag gelegen gronden treedt de aardappelziekte jyel vaak kwaadaardig op. Hier verdient de verboin^fl^ minder vatbare rassen als b.v. de Bevelander, de voorkeur boven de vatbare rassen als b.v. de Eigenheimer. Het onkruid „Klein hoefblad" heeft een zoo sterk vertakten en rijk voedseldragenden wortelstok, dat zelfs bij herhaalde malen stoppelploegen of schof felen dit onkruid niet is weg te krijgen. Voor k%ine oppervlakten is het opschudden met een riek, voor perceelen de cultivator het aangewezen middel om de wortels tot diep in den bodem op te zoeken en te beschadigen of boven te brengen. 0 Omdat in klei van nature het fosforzuur en de kali het beste worden vastgehouden en de stikstof in deze gronden evengoed uitspoelt als in zandgrond, zijn de normen voor stikstof gelijk. Van fosfor zuur zijn de normen voor klei 15 kg, voor zand 40 kg. Van kali zijn de normen voor klei 20 kg, voor zand 80 kg. Een perceel Julianatarwe, gezaaftl op 13*Maart, gaf nog 34 hl tarwe van 40ede kwaliteit, terwijl vele velden zomertarwe het niet tot 25 hl konden brengen. Witlofwortelen leveren he# voedzame en smake lijke Brussels ch lof voor de keuken, terwijl de wor telen een melkaanzettend voeder zijn voor het melk vee. De verhoogde omzetbelasting bedoelt vooral te zijn een belasting op luxe artikelén, terwijl het zakenleven in vele gevallen eenigszins wordt ont zien. De aardappel-rooimachines, welke door middel van een verticaal staanden ring met vorkjes de aard appelen opzij uitwerpen, yoldoen beter dan de hori zontaal draaiende cylinders van staafijzer. Deze toch gooien de aardappelen niet goed boven, vooral als er nog veel onkruid in het land staat. Bij een proefneming bleek, dat achter de eerstgenoemde machine door een koppel werkvolk per dag 800 hl werden geraapt, terwijl dezelfde koppel achter de tweede machine per dag nog niet aan 300 hl kwam. lEen mobiele pacht heeft het groSte bezwaar, dat in dure tijden niet voldoende rekening is gehouden met de bedrijfsuitgaven. Het is een te vast ingeworteld "idee, dat paarden beslist alleen van haver gedijen, al zal het dan aan bevelenswaardig zijn, dat er een gedeelte haver in de mengvoeders wordt verwerkt. Zware arbeid ■vraagt ook veel eiwit en een hooge zetmeelwaarde. In Transvaal is mais het hoofdvoedsel van de paarden. Als zware kleigrond niet voor den winter kan worden geploegd, omdat er groenvoeders op zijn verbouwd, zal de schade grooter zijn dan de voor- deelen. Deze gronden zullen een volgend jaar min der productief zijn door een minder gunstige structuur. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het pootgoed van de late aardappel rassen van goedgekeurde velden kan worden ge plombeerd vanaf 25 mm. In Flakkee zijn vele weilanden aangesloten aan de waterleiding, waardoor de groei der dieren is toegenomen, in een paar gevallen zelfs belangrijk. Vroeger, zoo zullen oude boerenknechts u vertel len, moest het met de hand gezaaide koolzaad zoo worden gezaaid, dat op een oppervlakte' als je pet 3 zaadjes kwamen te liggen. Door de zaaimachi- nes is 'deze kunst verloren gegaan. Bijgevolg zijn vele met de hand gezaaide groenvoedergewassen zoo miszaaid, dat maar van een halven oogst sprake is. Zand of iets dergelijks door het zaad geeft meer zekerheid. Waar verleden jaar het land te nat bleef, zullen de buizen even moeten worden nagezien. Opgraven is afdoende, maar duur. Doorhalen met instrumenten heeft nog nergens voor langen tijd voldaan. Natte buizen kunnen boven den grond geen vorst ver dragen. Ook bij het inleggen dienen ze weer droog te zijn, zoodat tijdig beginnen wel aanbeveling ver dient. In verband met moeilijke reisgelegenheden en verduisteringsvoorschriften zal het noodzakelijk zijn om land- en tuinbouwcursussen en vergaderingen overdag te houden. Ze niet te houden beteekent achteruitgang. In Spanje hebben zich alle landbouwvereenigin- gen en landbouwkamers aaneengesloten tot één nationaal landbouwsyndicaat. Wel een voorbeeld ter navolging. Voor het bewaren van kunstmest zullen vele schuren niet voldoende droog zijn. Allereerst dient de kunstmest te liggen op planken, die een weinig vrij liggen van den bodem. Tevens is het noodig de kunstmestt geheel door kaf of turfmolm te om geven, door tusschen muur of houten schot en de stapel de kaf te laten loopen. Vooral mag er geen drup van lekke daken op vallen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben be paald, dat van een betonnen silo met kleibodem geen lasten behoeven te worden betaald als bebouwde eigendom, evenmin als van watermolentjes. 'Het is redelijk te noemen, dat de varkens en kip pen grootendeels worden toegewezen aan de bedrijf jes, die ervan moeten bestaan en over geen andere bronnen van inkomsten beschikken. Nu het graan boerenschoon van achter de machine moet worden geleverd, heeft een extra naschooning geen zin. Bovendien kan met een boe- renwanmolen wel prachtig zaad worden verkregen, maar het is niet te voorkomen, dat er nog veel best zaad in de 2de^ soort terechtkomt. Met een schooningsinstallatie verkrijgt men zuiverder en mooier zaad en toch minder 2de of 3de soort. Beter een prima waterdicht dek op het vee in den herfst dan geen dek. Maar beter geen dek dan een dek, dat met water doordrenkt is en op het dier moet drogen. PACHTOVEREENKOMST. De pachtovereenkomsteft, welke na 1 Januari 1936 en voor 1 November 1938 zijn aangegaan en welke doorloopen tot na 1 November 1940, gelden ingevolge de Pachtwet op 1 N4fcrember 1940 voor onbepaalden tijd. Het is niet noodig, dat voor deze pachtcontracten nieuwe contracten worden opgemaaktt. Men kan volstaan met een geteekend afschrift ter goedkeu ring bij het Pachtbureau in te zenden. Dit afschrift, indien ingezonden bij het Pachtbureau, is vrij van zegel. i Met dit artikeltje willen we een begin maken met een meer ordelijke behandeling der winstbelasting. Reeds vorige week gaven wij een opsomming van die lichamen welke onder de Winstbelasting vallen. Wij resumeeren deze nog even: 1. Naamlooze Vennootschappen (afkorting N.V.) 2. Commanditaire Vennootschippen op aandee- len (C.V.o.A.) 3. Coöperatieve Vereenigingen (C.V.). 4. Onderlinge Verzekerings-maatschappijen OO.V.M.) 5. Vereenigingen, andere dan op coöperatieven of ouderlingen grondslag, die een bedrijf uitoefenen. In land- en tuinbouwkringen speelt de N.V. niet zulk een groote rol. Er zijn wel eenige landbouw bedrijven, die den N.V.-vorm hebben, maar groot is hun aantal in onze provincie niet. De Commanditaire vennootschap op aandeelen is nog minder békend. Zeer bekend zijn echter de Coöperatieve Vereenigingen. Deze hebben we op land- en tuinbouwgebied te kust en te keur. We noemen slechts Melkfabrieken, Beetwortelsuiker- fabrieke'n, Aankoopvereenigingen, Boerenleenban ken, Hengstenvereenigingen, Veilingsvereenigingen e.d. Ook de Onderlinge Verzekeringsmaatschappijen zijn vrij talrijk. We kennen onze Onderlinge Brandw. Mijen, Veefondsen e.d. De laatste groep is wel de meest gevariëerde. Hieronder vallen alle vereenigingen op niet-coöpe- ratieve- en niet-onderlinge basis, voorzoover ze een bedrijf uitoefenen. Als zoodanig kan een gansche reeks voorbeelden genoemd worden. We doen dit niet. We moeten de groep onder 5 genoemd toch nog even nader be spreken. Er wordt hier gesproken van vereenigingen. Direct rijst de vraag, wat moet hieronder worden verstaan? De rechtspraktijk zal zich ongetwijfeld bij de praktijk van het dagelijks leven aansluiten en onder vereenigingen verstaan wat daaronder ook in het spraakgebruik wordt verstaan. Al die vereenigingen, welke vallen onder de wet van 1855, zijn ook vereenigingen in den zin der wet op de Winstbelasting. Verder zal het o.i. veel van de feitelijke omstan digheden afhangen. De vraag zal b.v. gesteld wor den of er een bestuur ?s, of er statuten zijn, e.d. Wbrden deze vragen bevestigend beantwoord, dan spreekt men in het dagelijksch leven van een ver eeniging en dan is dit dus ook een vereeniging die onder de W.B. kan vallen. We zeggen kan vallen, want absoluut zeker is dit nog weer niet. Er is n.l. nog een tweede criterium. Er moet sprake zijn van vereenigingen, die een bedrijf uitoefenen. Nu is lang niet altijd met een handomdraai uit te maken of een vereeniging een bedrijf uitoefent. Wat is n.l. een bedrijf? De bedrijfsleer heeft hiervoor meerdere definities opgesteld. Mogelijk dat deze in de toekomst der praktijk van de W.B. nog wel ter sprake komen. Momenteel hebben wij ech ter meer interesse voor de meening van ons hoogste rechtscollege, de Hooge Raad. Deze heeft als cri terium (beslissend kenmerk, maatstaf) genoemd het beoogen en maken van winst. Niet de vraag of een bepaalde vereeniging winst gemaakt heeft, is beslissend, maar meer of winst beoogd wordt, d.w.z. of er een winststreven aan wezig is. We denken hierbij b.v. aan een Stierenvereeni- ging, die door hooge dekgelden er naar streeft om de met geleend geld gekochte stier, straks door een, met eigen bespaarde dekgelden aangekochte, te ver vangen. Ook bij onze diverse Hengstenvereenigin gen kan eenzelfde streven blijken. O.i. zal er in dergelijke gevallen van belasting plichtigheid sprake kunnen zijn. Indien echter dergelijke vereenigingen uit hun ontvangen dekgelden alleen hun schuld aflossen en dus hun leden alleen helpen aan deugdelijk fok- materiaal, is er o.i. van geen winststreven sprake en zal er ook van geen belastingplicht sprake zijn. Eén en ander zal nog wel tot diverse meenings- verschillen aanleiding geven. We zullen in deze de jurisprudentie (uitspraken Raden van Beroep en Hooge Raad) moeten afwachten. Mogelijk is een en ander meer van theoretisch dan van praktisch belang. Bij de bespreking over art. 5 hopen we hierop nog wel terug te komen, in ver band met het daar bepaalde. Blijkens de red,actie van art. 1 zijn o.a. niet be lastbaar Vennootschappen onder de firma (firma's), Burgerlijke Maatschappijen, Publiekrechterlijke lichamen, Kerkgenootschappen en Stichtingen. Deze laatste slechts voorloopig. Verder zijn volgens art. 2 nadrukkelijk buiten de W.B. gehouden: le. rechtspersonen, waarvan uitsluitend publiek rechtelijke lichamen aandeelhouders, deelgenoten of leden zijn; 2e. andere rechtspersonen, van welke het hoofd van het Departement van Financiën heeft bepaald, dat zij met de onder le. genoemde rechtsper sonen worden gelijkgesteld. Voor ons is dit thans van weinig belang. Een volgende maal hopen wij aandacht te schen ken aan het tweede hoofdstuk der wet W.B., dat handelt over Grondslag en Bedrag der belasting. BOEKHOUDBUREAU DER Z. L. M. LAND- EN TUINBOUWCURSUSSEN. Nederland bouwt aan zijn toekomst. De Wierin- germeer is ingepolderd, thans wordt de Noord-Oost- polder bedijkt. Wanneer alles naar wensch gaat, zal deze polder binnen enkele jaren een zeer groöt aantal landbewerkers kunnen opnemen. Zeker zal, evenals dit bij. den Wieringermeerpolder gebeurde, gelet worden op de capaciteiten van de gegadigden. Zij, die voldoende land- en of tuinbouwonderwijs hebben genoten, zullen bij eventueele sollicitatie zeker de voorkeur genieten. Daarom wekken wij de daarvoor in aanmerking komende jongens op, er vooral voor te zongen zooveel mogelijk land- en/of tuinbouwonderwijs te volgen, opdat bij solliciteeren tenminste één diploma van een algemeene land- of tuinbouwcursus kan overgelegd worden. Laten zij zich ten spoedigste wenden tot een land- of tuin- bouwonderwijzer en zich voor het volgen van een dergelijken cursus opgeven. Er moet echter spoed betracht worden, aangezien de onderwijzers hun aanvragen om Rijkssubsidie uiterlijk 25 September bij de Z. L. M. moeten indienen. GEEN OPZEGGING COLLECTIEVE ARBEIDSCONTRACTEN. Het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuin bouw deelt mede, van het Rijkscommissariaat be richt te hebben ontvangen, dat de loopende tusschen werkgevers en arbeiders m den land- en tuinbouw gesloten collectieve contracten niet mogen worden opgezegd. In gevallen, waarin zulks aanleiding zou zijn tot bezwaren bij een of bij beide partijen, dient men zich in verbinding te stellen met het Centraal Secretariaat (Lange Vijverberg 16, 's Gravenhage), waarna in overleg met het Rijkscommissariaat ge tracht zal worden aan de bezwaren tegemoet te komen. AGRARISCHE JAARBEURS. Evenals in het vorige winterseizoen zullen van wege den Jaarbeursdienst lezingen over de Agrari sche Jaarbeurs worden gehouden. De lezingen zullen wederom gehouden worden door Ir. Y. de Boer l.i., onderwerp: Agrarische Jaarbeurs, met filmvertooning. Voorwaarden: kosteloos.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2