NOOMMBANTSCHE N LANDBOUW VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL IN NOORD-BRABANT. Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) PACHTBUREAU VOOR NOORD-BRABANT. De Secretaris van het Pachtbureau voor Noord- Brabant zal voor belanghebbenden zitting houden tot het geven van adviezen in pachtzaken en het verstrekken en opmaken van model-pachtovereen komsten te Roosendaal in het Hotel Neerlandia (bij het station det* Nederlandsche spoorwegen), op Maan dag 9 September a.s., des namiddags van 24 uur- te Helmond in het café van Stiphout, Noord- konmginnewal 9, op Dinsdag 10 September a.s., des namiddags van 24 uur; te Breda in het café de Graanbeurs, Reigerstraat no. 18, op Vrijdag 13 September a.s., des namiddags van 24 uur. Voorts is de Secretaris voor belanghebbenden te spreken ten kantore van het Pachtbureau, Oranje Nassaulaan no. 20 te 's Hertogenbosch, op Maandag Dinsdag en Woensdag van iedere week en wel in den voormiddag. Aan allen die hun scheerwol 1940 aan onze Ver- eeniging ter levering opgaven, wordt hierbij meege deeld, dat deze levering kan plaats hebben op het einde dezer maand en het begin der volgende maand. Ieder leverancier ontvangt mededeeling wanneer en waar hij zijn wol kan leveren. Correspondentie hierover behoeft dus niet plaats te hebben, want ieder ontvangt bericht. 11e NOORD-BRABANTSCHE SCHAPENFOKDAG, gehouden te 's-Hertogenbosch, op Woensdag 21 Augustus j.l. in de overdekte Veemarkt hallen. Gezien de bijzondere omstandigheden, waaronder deze dag werd georganiseerd, mag hij als bijzonder goed geslaagd beschouwd worden. Er was flinke belangstelling en onder de bezoekers troffen wij, als van ouds, de edelachtbare heer burgemeester van den Bosch en fokkers van buiten de provincie. Er werd flink verhandeld voor goede tot zeer goede prijzen en verschillende fokkers gaven zich bij het Secietariaat op als Stamboeklid. Ramlammeren gingen van de hand voor 34—35 en 36 gld. (een enkele maal hoorden we zelfs van een prijs van 50 gld.) ooilammeren verwisselden van eigenaar voor 25 30 gld. Er was dit jaar geen markt voor geregistreerd fokmateriaal georganiseerd, maar men liet Fokdag en Markt samenvallen. Toch had den gelukkig de fokkers ditmaal wat beter geselecteerd. Dit moet in de toekomst in nog ster ker mate het geval zijn. Alléén met het allerbeste naar den Fokdag. Over het algemeen miste de jury hier en daar nog wat adel, terwijl men overigens, wat de ontwik keling betreft, tevreden was. De oudere rammen waren zéér goed. Jammer, dat de jury over de jaarlingrammen minder goed te spreken was. Hier zal dus strenge selectie dienen te worden toegepast. Het vervoer had veelal met paard en wagen plaats en er werden een 100-tal dieren minder aangevoerd dan in 1939. Verkoop had plaats allereerst in de eigen provincie, maar verschillende dieren verhuis den óók naar Gelderland en Limburg. Het Secretariaat had het druk met het geven van de noodige inlichtingen, in verband met de ver scherpte bepalingen ten aanzien van de woleischen," vastgesteld door het C.B.S. De catalogus was ver zorgd volgens de voorstellen van het C.B.S.om tot meer uniformiteit op de diverse Fokdagen te komen. Er was een klein foutje ingeslopen door de oud kampioen Y 26 te stellen op naam van den heer A. D. van Buuren te Meeuwen, terwijl dit moest zijn: J. A. van der Schans, 'Hoeve „de Assem" te Dron- geien. Dit jaar werden een dikke 500 vachten gekeurd en uit de door den assistent-Rijksveeteeltconsulent Gooskens gesorteerde gegevens, lichten we even onderstaande cijfers, ter orienteering, wat betreft de wolproductie in Noord-Brabant. We zullen ons beperken tot de éénjarige ooienvachten en de hoog ste rammenvachten, op verschillende leeftijden* hoogste ooienvacht 8.8 kg, laagste 2.4 kg, gemid deld 4.99 kg. Boven het gemiddelde waren 44 Heeft wolcontröle ook zin? In de prima werden ge classificeerd 74 in de eerste 25 Het gemid deld gewacht van de prima-vachten was 4.85 kg, dat der eerste kwaliteit vachten 5.53 kg. De hoog ste eenjarige rammenvacht was 8.2 kg prima, de hoogste tweejarige vacht 6.6 kg goede prima' de beste driejarige 6.2 kg goede eerste. De eenige 5-jarige gaf 5.6 kg eerste. Ook deze cijfers mogen dus gezien worden. Daarnaast werkt het stamboek verder in de richting van exterieur- en vruchtbaar heidsverbetering, terwijl het zich óók bezig houdt met het controleeren van de resultaten van de krui sing Merino maal Texelaar, te Tilburg c.a. Laten we u nu eerst wat vertellen omtrent de kampioenschappen 1940. Wat de rammen aangaat, Werden de 2 eerste en 2 tweede prijzen van de oudere en eenjarige rammen opgeroepen. Hoezeer ook adel op prijs wordt «gesteld, eischte de jury voor den kampioen eerst een vaderdier, waardoor de beide tweede prijzen afvielen. Uiteindelijk werd de uit N.-Holland ingevoerde Y 341 van A. J. H. Maas, te Aalst, kampioen (was dit ook reeds in '39), ter wijl de door J. J. Dingemans, te Bruchem, gefokte Y 484 van W. Wftgerse, te Kerkwijk, tot reserve kampioen '40 werd uitgeroepen. Beide dieren zijn forsch gebouwd. De vachten konden iets meer ge sloten zijn. Voor het kampioenschap ooien '40 werden niet ^minder dan 9 dieren bijeengeroepen. Waar ze allen best waren, willen we ze hier ook allen even ver melden: Y 815 van P. J. de Bont te Raamsdonk, Y 123 van H. Tolenaars te Nieuwendijk, 2727 van Gebrs Remmerde te Nederhemert, 2995 van P. J. de Bont te Raamsdonk, 3029 van P. J. de Bont te Raamsdonk, Y 121 van M. G. Backx te Alphen, Y 349 van H. Tolenaars te Nieuwendijk, 1779 van J. J. Dingemans te Bruchem en Y 374 van A. v. d. Kolk te Eethen. De laatste vier vielen bij eerste selectie uit, waar bij het jammer was, dat Y 121 van mooi type, niet wat grooter was. Uit een edel, goed geproportio neerd drietal, werd tenslotte 3029 door de wat min der mooie kop teruggezet. De mooie, rechie stevige 2995 werd kampioene, terwijl Y 815 reserve werd. Beide ooien zijn eigendom van P. J. de Bont te Raamsdonk. De reserve-kampioene gaf als 1-jarige 5 kg goede prima, tei'wijl dit ook met de kampioene '40 het geval is. Y 341, kampioen '39 en '40 werd inmiddels verkocht aan den bekenden fok ker E. v. d. Beek te Genderen, Hoeve ,,den Bulk". TROMP. TOEWIJZING HAVER VOOR PAARDEN. Met ingang van de distributieperiode van 16 September a.s., zal voor paarden van eigenaren, die zelf haver hebben geteeld en die op de registra- tiekaart van 1 September j.l. den wensch daartoe hebben te kennen gegeven, een jaantoewijzing van haver voor paarden worden verstrekt. Onder paarden worden<>in "dezen zin verstaan: werkpaarden van 3 jaar en ouder, jonge paarden van 1 tot 3 jaar, welke als werkpaarden worden ge bruikt, hengsten jjan hengstenhouders en melk rijderspaarden. In afwachting van de definitieve regeling, welke eerstdaags te ver wachten^ is, kan dus reeds 'worden overgegaan tot het voéderen met eigen geteelde haver. Eene mengvoedertoewijzing wordt voorloo- pig ook alleen verstrekt voor die paarden, voor welke deze havertoewijzing niet kan worden ver leend. De haver mag echter slechts uitsluitend in ge- dorschen toestand worden gevoederd. Betrokkenen dienen er tevens rekening mede te houden, dat de hun eerstdaags toe te wijzen hoeveelheid haver geldt voor een geheel jaar, zoodat in hun eigen be lang wordt aangeraden de grootste mogelijke zui nigheid te betrachten. VERWERKEN VAN AARDAPPELEN TOT VEEVOEDER. Ingevolge het Veevoederbesluit is alle verwerken van aardappelen (door stoomen, ensileeren e.d.) verboden. Dit verbod geldt voor alle soorten en alle partijen die voor consumptie geschikt zijn. Slechts voor aardappelen, welke voor mensche- lijke consumptie geheel ongeschikt zijn (bijv. die door rot, te sterke schurft e.d. zijn aangetast), kan door den Provincialen Voedselcommissaris toestem ming tot verwerken tot veevoeder worden ver leend. Aanvragen hiertoe moeten rechtstreeks worden in gediend bij den Provincialen Voedselcommissaris, Afd. Akkerbouw, Spoorlaan 50, Tilburg, met ver melding van naam en juist adres, soort, sorteering en aantal kg aardappelen, alsmede de plaats waar deze zich bevinden. INVULLEN DORSCHBRIEF JES. In aansluiting op het reeds eerder geplaatste persbericht maken wij belanghebbenden nog op het volgende opmerkzaam. Bij het invullen der dorschbrief jes moet het tweede exemplaar (geel) juist hetzelfde worden ingevuld als het eerste (wit) welk laatste dorschbriefje door den betrokken teler aan den plaatselijken bureau houder moet worden ingezonden. Blijkt, dat de dorschbrief jes niet precies hetzelfde zijn ingevuld of de gedorschte hoeveelheid niet naar waarheid wordt opgegeven, dan zullen zeer strenge maatregelen worden getroffen. ZAAIZAADREGELING SEIZOEN 1940—1941. Deze zaaizaadregeling geldt voor granen, zaden en peulvruchten, behoudens stam-, stok-, snij-, sla- en pronkboonen, peulen, stam- en rijs-doperwten en tuinboonen voor zoover deze in de tuinbouw voor versche consumptie worden geteeld. 1. Van de inneming worden tot nadere aankon diging uitgesloten: a. alle door den Nederlandschen Algemeene Keu ringsdienst (N.A.K.) te Wageningen goedgekeurde origineele- en nabouwzaden; b. eventueel nader aan te wijzen andere partijen. Ten aanzien van tarwe, rogge, gerst, haver, groene erwten en schokkers geldt, dat alleen door den N.A.K.goeidgekeurde partijen als zaaizaad mogen worden betrokken, verhandeld of afgeleverd. 2. Gebruik van zaaizaad. De verbouwers kunnen: a. gebruik maken van zaaizaad van hun eigen oogst, ongeacht of dit goedgekeurd is of niet; b. gebruik maken van zaaizaad, aangekocht met dien verstande, dat van tarwe, gerst, haver, rc«gge, groene erwten en schokkers uitsluitend door °den N.A.K. goedgekeurd zaad mag worden aangekocht; ten aanzien van de overige zaden staat het den teler- vrij goedgekeurd dan wel ander zaad aan te koopen. ad a. Gebruikt een teler zaad van eigen oogst, dan moet hij zulks opgeven op de registratiekaart welke hij periodj^k moet inzenden. "V.- ad b. Voor aankoop van zaaizaad dient de teler (gebruiker) een bestelbon aan te vragen bij den plaatselijk bureauhouder. Deze bestelbon kan ook door middel van den leverancier worden aange vraagd. Q 3. [Vervoer van zaaizaden. Onderscheiden kan worden: a. het vervoer van ongeschoond zaad naar de schooningsinrichting (lees'enrichting), welk zaad na schooning (lezing) "terug gaat naar het bedrijf van den teler. Dit vervoer geschiedt op een Xa en Ya vervoerbewijs, voor ongekeur^ zaad voor eigen ge bruik aan te vragen bij den P. Bh. en voor N.A.K. goedgekeurd zaad aan te vragen bij den Geweste lijken Keuringsdienst of diens controleur. Het uit- schoonsel moet steeds mede teruggevoerd worden. Het Y-bewijs mo^ door den teler bij den P Bh worden inge^verd, omdat hem anders geen vervoer bewijs voor afleveringen van geschoond «geplombeerd graan zullen worden verstrekt; 'v b. vervoer van ongeschoond'N.A.K. goedgekeurd zaad naar een door kooper aan te wijzen schoo- ningsinrichting (leesinrichting, welk zaa^. niet terug gaat naar het bedrijf fyan ^)en teler. Hiervoor vraagt de teler een Z.T.-vervoerbewijs aan bij den Geweste lijken Keuringsdienst of diens controleur; c vervoer van on.geschoond zaad voor'het lezen m huisarbeid van het bedrijf van den teler en teru»"»-. Het hiervoor dienende vervoerbewijs behoort te worden aangevraagd bij den P. Bh., waaronder de teler ressorteert. Het piksel moet steeds mede teruggevoerd naar het bedrijf van den teler. Indien de teler N.A.K. goedgekeurde producten heeft laten schoonen of lezen en deze aan derden wenscht te verkoopen, dan zullen hem slechts onder overleggng van het Y-bewijs de Z.T.-vervoerbewiizen worden verstrekt; d. ver-voer van geplombeerd zaad en voor die producten waarvoor ook ongekeurde partijen als zaaizaad mogen worden verhandeld, ongekeurd zaad van het bedrijf van den teler naar handelaar coöperatie enz. Hiervoor «geeft de P. Bh een Z T - vervoerbewijs ajf; e. vervoer van de onder d-genoemde zaden van het bedrijf van den teler, kweeker, handelaar of coöperatie naar den uiteindelijken gebruiker Het vervoer van teler naar teler dient gedekt te zijn door een Z.T.-vervoerbewijs, afgegeven door den P. Bh. waaronder de teler, die het zaad aflevert ressorteert. De P. Bh. geeft dit vervoerbewijs af, tegen over- e^&ino van een bestelbon, welke de aanvrager van het vervoerbewijs heeft verkregen van zijn kooper (zie 2, ad b). Voor het vervoer van handelaar of coöperatie naar den verbruiker geeft de leverancier zelf een vervoerbewijs af op grond van door hem ontvangen bestelbonnen (zie 2, ad b). Volkstuinhouders. Het bestuur van de Stichting, Vereeniging e.d. moet namens de leden voor deze gezamenlijk een bestelbon aanvragen bij den P. Bh. Het bestuur moet er voor in staan, dat het bestelde uitsluitend voor den zaai is en draagt zorg voor de verdeelin°- onder de leden. Voor de verdeeling behoeven geen geleidebiljetten te worden gebruikt. Wel dient het bestuur een lijst te hebben, waarop de verdeeling van het ontvangen kwantum onder de leden wordt bijgehouden. Andere particulieren. Deze kunnen niet eerder in het bezit van hun zaai-* goed komen, dan na 1 Maart 1941. Formaliteiten behoeven door hen hiervoor niet te worden verricht. Ter beschikking gebleven uitschoonsel. Het uitschoonsel bij telers moet door dezen aan den Provinciaal Voedselcommissaris worden aange boden. Zendingen voor proefvelden. De controleurs van den N.A.K. kunnen geleide- biljetten afgeven voor zaden, welke geleverd moeten worden van betreffende bedrijven naar proefvelden. Zaad voor groenvoedergewassen. Voor het aankoopen van zaad voor groenvoeder gewassen blijft de bestaande regeling van kracht evenals voor het zaaizaad van koolzaad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 3