Vruchtboomen Bessenstruiken Tuinders! DOE HET NU! S. P. GROENLEER Gebr. J. C. P. C. van 't Westeinde Voor tiet a.s. seizoen N, EVERSDIJK Mzn F,RMA A. HERIJGERS-DAEMEN Vruchtboom-selectiebedrijf steunt Uw vakblad door daarin te adverteeren ■I Tsiot.) Laat, vóór het winterseizoen aanvangt, Uw Sproeimachine nazien en/of repareeren. Wij zijn daarvoor vakkundig inge richt en repareeren tegen billijken prijs alle mogelijke Sproei- machinës. In onderdeden houden wij steeds een ruime voorraad. Land- en Tuinbouwbenoodigdheden KAPELLE-BIEZELINGE - Telef. 387 's Heer-Arendskerke Kweekerij van uitsluitend kwaliteitsproducten in de allerbeste soorten en variëteiten H. CLARIS-SE, Serooskerke W. N V. Wed. P.*DE JONGH, Goes bieden wij aan in prima kwaliteit en Alles goedgekeurd door den N. A. K. Vraagt prijs en Inlichtingen Beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Boomkweeker KAPELLE-BIEZELINGE Telefoon 258 N. V. ZAADHANDEL EN BOOMKWEEKER IJ EN WED. P. DE JONGH GOES Kweekerijen van uitsluitend prima kwaliteit VRUCHTBOOMEN ZUNDERT Telefoon 43 Boomteelt van standaard- moederboomen op geselec teerde East-Mallingonder- stamtypen. VAKKUNDIGE AANLEG van moderne fruitaan- plantingen. Vraagt óns deskundig advies! N.A.K. garantie! Vraagt offerte! Kramer Co elf BOOMKWEEKERS Wisscnkerkc (Na^«Bcv«) 3eK 26 handeld werden. De Rattenkeutels en Wagenaars hebben als zomerproducten niet zooveel waarde, om reden ze eenigszins tot de hardschillige behoo- ren. De dubbele soorten worden dan ook meer ge prefereerd, doch bij de late teelten wordt daar niet zoo erg meer op gelet en zijn de voornoemde soor ten, jong geplukt, een grage groente. Het eenige nadeel, dat daaraan verbonden is, is dat de boonen wat vlug op den grond komen han gen en soms door slakjes beschadigd worden of doode punten krijgen door 't vele vocht. Doch de late teelt'dezer is van dien aard, dat ze^een toepas sing ten volle verdienen. Bovenbloeiers. Hiertoe behooren in hoofdzaak de stamsnijboonen, behalve de vroede Noordster. Ook de Stamprinces, Dubbele m/dr. en enkele nieuwere soorten behooren tot deze groep. Het zijn dai^f^k echte zomerboonen en we zaaien ze 't liefst daar uit, waar geen tusschenteelt plaats vindt of toegepast behoeft te worde». Ze kunnen ook meer dan 2 a 3 maal getrokken worden, aan gezien ze veel langer doorbloeien dan de onder- bloeiers. Ook kojnen de boonen minder met den grond in aanraking, d.w.z. op enkele na, die zich soms nog tusschen 't blad ontwi'kkelgn. Na den eersten pluk gebeurt 't nog maar zelden, dat de boonen den grond raken, als regel blijven ze op en tusschen 't blad hangen en zijn daardoor in kwali teit haast gelijk aan ®e stokboonen. Uit voor noemde eigenschappen blijkt, dUt de bovenbloeiers niet geschikt zijn voor de late teelten. Er zijn nog meer voor- en nadoelen aan te halen, doch ik zal 't hierbij laten en besluit dan dit stukje met er nog eens de aandacht op te vestigen, dat niet alle rassen van denzelfden naam dezelfde eigenschappen bezitten, maar zeer veel kunnen verschillen. G. M. te G. ONKRtWD. Eenige van dejme^3>t voorkomende onkruiden. 1. Het kweekgras (Triticum repensj, op Wal cheren „gospeeën", op Zuid-Beveland „strekgos" genoemd. Het is een onkruidgewas, dat wel een groote rol speelt. De wortelstokken groeien zeer snel, ze trekken als witte veters door den grond (volksnaam in Friesland „fiters"). De bestrijding van dit onkruid vindt het doelmatigste plaats door bij het spitten de wortelstokken zorgvuldig te ver wijderen. 2. Brandnetels (Urtica), n.l. de kleine brand netel (Urtica urens) en de groote (Urtica dioica). Ook deze planten bezitten wortelstokken. 3. De paardenbloem (Taraxacum officinale). Het „melkwied" of „beddepissers" op Walcheren, heeft een penwortel, een wortelroset van meer of minder diep ingesneden bladeren. 4. Klein hoefblad (Tussilago farfara), op Wal cheren en Zuid-Beveland „dokkeblaren" genoemd, leeft op klei- en leemachtigen grond en heeft een zich sterk vertakkenden wortelstok. 5. Haagwinde (Convolvulus sepium), op Wal cheren „bewinde", op Zuid-Beveland „breewinde". Het is een plant met windenden stengel en witte, trechtervormige bloemen. Het is een zeer gevaar lijk onkruid, vooral tusschen overblijvende gewas sen. De wortelstokken zijn hieruit moeilijk te ver wijderen en ieder afgebroken stukje, dat in den grond blijft, groeit weer uit tot een nieuwe plant. 6. De melde Atriplex) en de ganzevoet (Che- nopodium), welke laatste ook wel melde genoemd wordt. Beide geslachten gelijken veel op elkaar, maar de melde is eenhuizig, heeft dus eenslacbtige bloemen, terwijl de ganzevoet tweeslachtige heeft. Een van de meest voorkomende ganzevoetsoorten is de „Luismelde". De plant schijnt bedekt met wit meel. De ,,meelkorrels" zijn bolvormige haren. De luismelde, op Walcheren „meien" genoemd, komt zeer veel op goed bemest land voor. De gladde zaden liggen soms l§mg slapende in den grond. 7. De muur (Stellaria media) op Walcheren „oezemoes" is een ééhjarige plant met op den grond liggende stengels, die £ezet zijn met 1 rij haren en kleine witte bloemen dragen. Ze brengen een vrij groote hoeveelheid zaad voort. Het is een onkruid, dat beslist in z.ijn eerste ontwikkeling ver delgd moet worden. 8. Het kruiskruid (Senicio vulgaris) op Zuid Beveland en Walcheren „sensejuun" genoemd. Bij dezen naam hebben we met een aardige verbastering te doen. De latijnsche naam Senecio, werd in het Fransch tot SeneQon, waaruit dan het „sensejuun" ontstond. Ook het kruiskruid is berucht om zijn zeer sterke vermenigvuldiging door zaad. Wil men het de baas worden, dan moet het ook in zijn allereerste ont wikkeling als heel kleine plant vernietigd worden. 9. Het herderstaschje (Capsella Bursa pasto- ris) op Wacheren „beursjeskruid" of „taschjes- kruid". Het heeft driehoekige houwtjes. Dikwijls zijn een groot aantal exemplaren aangetast door witte roest. 10. Kroontjeskruid (Euphorbia helioscopia) en tuinwolfsmelk (E. Peplus) kenmerken zich door het bezit van melksap, een veelarmig bijscherm en in een „korfje" geplaatste bloemen. 11. Zwarte nachtschade OSolanum nigrum), op Walcheren „zwarte beiers" genoemd. Deze plant heeft witte bloemen en zwarte bessen. De plant is giftig, vooral de bessen bevatten veel solamine. 12. Perzikkruid (Polygonum Persicasia), op Walcheren „wilde wilg" is een éénjarige plant met rijkbloemige bloeiwijzen. 13. Guichelheid of roode mier (Anagallis arven- sis). Het plantje heeft roodë bloempjes (soms blauwe) met deksel vruchten. 14. De Doovenetel (Lamium purpureum). 15. Eedeprijs (Veronica). 16. Kleefkruid (Galium). Nog vele andere zijn te noemen, maar ik wil met dit uitgezochte 16-tal ophouden. Het zijn allemaal hier bekende onkruiden, berucht door hun vermeer- deringsdrang. Het zijn onwelkome giften, die moeder Natuur ons schenkt. Zij verdienen alle bijzondere aandacht om zoo snel als mogelijk ver delgd te worden. Daarom dit praatje over „on kruid". Het is mfsschien toch niet geheel overbodig geweest nog eens gewezen te hebben op deze onge- wenschte gasten in onze culturen. M. J. D. Bieden aan zeer gevraagde en schaarsche planten van Zwarte Bessen. Wellington XXX, Baldwin Hilltop, Baldwin E.M., Goliath R., Westwick Choice, Westwick Triumph, enz. Populieren. Populus Simonii fastigiata voor windscherm. Populus serotina erecta. Populus marilandica, de populieren voor houtproductie. Verder Appel, Peer, Pruim en Kers in de gevraagde soorten op de diverse onderstammen. gWr* Alles onder N.A.K. keur. Vertegenwoordiger van Géén vorstschade Géén waterschade Normale uitbreiding van Uw fruitbedrijf is nu nog mogelijk. Verbetering en intensiveering van het bestaande is noodzakelijk. Onze vertegenwoordigers beschikken over een rijke ervaring en staan geheel tot Uw dienst. Vraagt onze beschrijvende prijscourant en onze handleiding voor „Vruchtenteelt aan Snoervorm". Bezoekt onze Kweekerijen N. A. K. Garantie. Bieden aan1 en 2-jarige Struiken, Eng. Witte Winhams Industrie, Crown Bob, Davidson Eight, Westwick Choisse, Wellington XXX en Fay's New Prolific. Groote partij Vruchtboomen op diverse onderstammen. Alles te leveren met plompe N.A.K. Vraagt prijsopgave en inlichtingen. - Beleefd tot een bezoek uitnoodigend. A gek. Eerstelingen, Eigen heimers v. d. N-Holl. zware kleigr. C. BEEMSTERBOER, Zaadhandel, Warmenhuizen N. H. Tel. 14. B UB 'jenvolken jenwoningen ijenteeltartikelen Een vertrouwd adres? IJENSTAND „MELLONA" Santpoort Tel. 8225

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 12