Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. AFDEELING ZEELAND VAN HET STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSOHE TREKPAARD. Keuringsdienst ZEELAND. J. J. Mol 80 jaar. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening. SOHOONEN NA HET DORSCHEN. KORTE BERICHTEN. heden in genoemde bedrijfstakken zooveel moge lijk voortgang te doen vinden, zal geen petroleum, maar uitsluitend benzine beschikbaar worden ge steld. In die gevallen zal de belasting van 7 cent per liter, welke in den prijs van de benzine is be grepen, door den ontvanger der invoerrechten en accijnzen worden terugbetaald, mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Deze vervanging van petroleum door benzine heeft tot gevolg, dat ook geen petroleumtoewijzing meer wordt verleend voor b.v. stalverlichting. Het is te hopen, dat deze regeling slechts tijdelijk zal zijn. Wanneer straks de avonden langer worden, zal verlichting in de schuren niet kunnen ontbreken. Eenige soepelheid ten aanzien van deze aanvragen, die slechts geringe hoeveelheden betreffen, zal in de wintermaanden zeer gewenscht zijn. Voorts zullen de hoeveelheden benzine, welke ter vervanging van petroleum zullen worden toege wezen, zoo klein mogelijk moeten worden gehouden. Met het oog hierop is bepaald, dat benzine uitslui tend beschikbaar zal mogen worden gesteld voor het dorschen gedurende de maand September. Voor andere werkzaamheden als b.v. maaien, ploegen e.d. zal geen benzine worden verstrekt. Geregeld wordt ons de vraag gesteld wanneer de definitieve afrekening van de aardappelen oogst 1939 zal plaats vinden. Van bevoegde zijde heeft men ons medegedeeld, dat voor de meeste partijen, welke zijn afgeleverd een voorschot is verstrekt. De administratieve controle, welke geschiedt door instanties in Den Haag, blijkt echter nogal tijd- roovend te zijn. De vertraging in de uitbetaling is derhalve niet te wijten aan het Bureau van den Voedselcommissaris, maar aan de instanties in Den Haag. Het voorbereidende werk is thans echter zoover gevorderd, dat volgende week met de definitieve afrekening een begin kan worden gemaakt. Red. In de op Dinsdag 27 Augustus j.l. gehouden be stuursvergadering is het besluit genomen de op 10 Mei onderbroken keuringen voor merriën voor opname in het Keurstamboek voort te zetten en voorts de uitgestelde merriepremiekeuringen die de Z. L. M. in samenwerking met onze Afdeeling orga niseert, alsnog te houden. Besloten is om in die plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de premie keuringen steeds worden gehouden, tegelijkertijd de keuringen voor opname in het Keurstamboek te houden. Door deze regeling wordt voorkomen, dat fokkers, die hun merries voor beide keuringen op gaven, op twee verschillende dagen ter keuring moeten komen. Alleen op die plaatsen waar steeds keuringen voor opname in het Keurstamboek wor den gehouden en geen premiekeuringen, n.l. te Groede, Zaamslag en Kloosterzande, worden de stamboekkeuringen eenige dagen vóór de premie keuringen gehouden. Een fokker, die bijv. zijn merrie voor de stamboekkeuring te Groede en tevens voor de premiekeuring te Oostburg heeft opgegeven, behoeft niet met zijn merrie naar de stamboekkeuring te Groede te komen - al kan hij dit naar verkiezing doen doch kan deze merrie tevens voor opname te Oostburg tijdens de premie keuring voorbrengen, alwaar de jury voor de stam boekkeuring aanwezig is. Voor de opgegeven merries voor de Stamboek keuring, die niet voor de premiekeuring zijn aan gegeven, worden de keuringen gehouden te: Groede op Donderdag 12 September te 9 uur v.m. Zaamslag op DondeMag 12 September te 3 uur n.m. Kloosterzande op Vrijdag 13 September te 9 uur v.m. De premiekeuringen zijn als volgt vastgesteld: Goes. Maandag 16 September te 9 uur v.m. Middelburg. Maandag 16 September*e 2.30 uur n.m. Kortgene, Dinsdag 17 Sejiteifber te 8.30 uur v.m. Kruiningen. Dinsdag 17 September te 12 uur m. St. Maartensdijk, Dinsdag 17 September té 4 u. n.m. Zierikzee, Woensdag 18 September te 9 uur v.m. St. Phiiipsland, Woensdag 18 September te 2 u. n.m. Hulst, Donderdag 19 September te 8.30 uur v.m. Axel, Donderdag 19 September te 2 uur n.m. Terneuzen, Vrijdag 20 September te 8.30 uur v.m. IJzendijke, Vrijdag 20 September te 2 uur n.m. Oostburg, Zaterdag 21 September te 8.30 uur v.m. Tegelijk met de premiekeuringen te Hulst, Axel, Terneuzen en. Oostburg, zullen volgens de thans getroffen regeling tevens de staml»ekkeuringen worden gehouden. Iedere fokker, die destijds voor de stamboek- keuring en/of de premiekeuring een merrie aangaf, zal tijdig den oproep tot het voorbrengen van deze merrie ontvangen. De aandacht v^irdt er op ge vestigd, dat voor de premiekeuring alleen die paar den kunnen voorgebracht worden, die destijds zijn aangegeven. Gelegenheid tot aangifte voor de premiekeuringen is er dus niet meer. Wel kunnen niet aangegeven merries voor Spnamg in het Keur stamboek worden voorgebracht tegen betaling van de vastgestelde boete voof te late aangifte van 2,50 per merrie. De administrateur der keuringen A. CAPPON. CONTROLE KEURINGSDIENST ZEELAND IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het Bestuur van den Keuringsdienst Zeeland heeft met ingang van 2 September 1940 aangesteld als tijdelijk controleur voor Axel en Zaamslag P. Koster te Axel. In dit gebied werd eertijds de controle uitgevoerd door P. de Feijter Jzn te Axel en later tijdelijk door J. Kostervan Langevelde te Axel. Genoemd contrölegebied omvat de gemeenten Axel en Zaamslag met uitzondering van de bedrij ven van C. van Hoevede Regt, Jac. Dieleman, H. J. Dieleman, 'H. P. Pateer, J. de Visser, allen te Zaamslag, alsmede G. Weijns te Axel. Aanvragen voor plombeering, vervoer e.d. van gereedstaande partijen moeten dus voor genoemd gebied niet meer bij J. Kosterv. Langevelde te Axel geschieden doch bij P. Koster voornoemd. Op 30 Augustus j.l. werd het Lid van Verdienste onzer Maatschappij, de heer J. J. Mol te Waarde, 80 jaar. Met dit heugelijke feit feliciteeren wij den jarige met zijn familie van harte. Wte hopen dat het den jubilaris gegeven zal zijn nog vele jaren in goede gezondheid te mogen beleven. Over de verdiensten van den heer Mol uit te wijden, is o.i. niet noodig. Ieder, die dezen voorman in landbouw- en veeteeltkringen kent, weet hoeveel aan hem te danken is. In vele landbouw- en veeteeltorganisaties be kleedde hij een functie en wel op zoodanige wijze, dat deze hem de achting van ieder deed verwerven. Het zal zijn vele vrienden en bekenden.zeker ge noegen doen den heer Mol nog steeds in volle belang stelling voor den landbouw en alles wat daarmede samenhangt, te zien medeleven. Van harte wenschen wij hem toe, dat hij nog vele jaren .in goede gezondheid op zijn zoo'n belangrijk werk zal mogen terugzien. Red. REGISTRATIE VAN DEN VEESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris'voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseerde veehouders bij de L.C.O. voor Zeeland, dat ter ver krijging van veevoederbonnen voor de periode van 16 September14 October 1940, in de week van 210 September a.s. bij de plaatselijke bureauhou ders opgave dient te worden gedaan van de samen stelling van den veestapel naar den toestand op 1 September 1940, 's avonds 12 uur. Er wordt op aangedrongen aangifte te doen in een der eerste dagen van die week. De aandacht wordt gevestigd op de aan de ach terzijde van de kaart vermelde vragen betreffende het afnemen van veevo^er in meer dan één afleve ring of bij meer dan één leverancier en omtrent het verbouwen van haver en de toewijzing hiervan, ter vervoedering aan gïe paarden. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen bonnen verstrekt zullen worden. De blanco registratiekaarten dienen ten kantore van den bureauhouder te worden ingevuld. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE VOEDSELVOORZIENIN G. Bij beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij, van 27 Augustus 1940, is met ingang van denzelfden datum aan Ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, hoofd van het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd, de persoonlijke titel van directeur-generaal van de voedselvoorziening verleend. EXTRA BROOD- EN BOTERRANTSOEN VOOR LANDARBEIDERS TIJDENS DEN OOGST. 'Het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuin bouw heeft pogingen in het werk gesteld om de landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden ver richten, in aanmerking te doen komen voor een extra brood- en boterrantsoen (of margarine). Reeds was voorgesteld, dat zij recht zouden heb ben op een extra rantsoen brood van 100 terwijl het Centraal Secretariaat onder dagteekening van 19 Augustus van het Centraal Distibutiekantoor de verheugende mededeeling ontving, dat ook een extra vetrantsoen van 200 zou worden verstrekt. Nader werd echter bericht ontvangen, dat deze mededeeling op een vergissing van de zijde van het Centraal Distributiekantoor berust, en dat de rege ling zóó is, dat in het algenfeen aan arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, een verhooging wordt toegestaan van 50 brood en 50 vet, alsmede aan "hen, die zeer zwaren arbeid verrichten een extra rantsoen van 100 brood en 200 vet. Ten aanzien van het broodrantsoen worden nu de oogstarbeiders gerekend tot de laatste categorie, doch wat het vet betreft, vallen zij daar naar meening van het Ceptraal Distributiekantoor thans buiten. Het Centraal Secretariaat, dat inmiddels ook de verlenging van den termijn tot 1 November heeft verzocht, zal stappen doen, om deze haars inziens geheel onjuiste en inconsequente interpretatie in gunstigen zin te doen wijzigen. ZAAIKOOLZAAD. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat de getroffen zaai zaadregeling voor granen en peulvruchten, waarbij alleen door den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst goedgekeurd zaaizaad mag worden ver handeld, niet geldt voor koolzaad. Hiervan mogen dus behalve de door dezen dienst goedgekeurde zaai zaden, niet goedgekeurde partijen als zaaizaad ver handeld worden. De handel kan zich ter verkrijging van zaaikool- zaad in verbinding stellen met den provincialen voeds e lc ommissaris De teler kan zich voor bestelbonnen en geleidebil- jetten wenden tot den plaatselijken bureauhouder. De teelt van koolzaad als groenvoedergewas is toegestaan. PETROLEUM VOOR LANDBOUW DOELEINDEN. Gebruikers van petroleum voor landbouwdoelein den worden erop gewezen, dat deze brandstof niet meer wordt verstrekt. In de plaats daarvan zal er voor zoover dit de petroleum kan vervangen benzine worden toegewezen en dan nog slechts voor zoover deze niet gemist kan worden voor het dor schen gedurende de maand September. Voor stalverlichting, kasverwarming enz. als mede voor maaien, ploegen e.d. wordt dus in 't ver volg geen der genoemde brandstoffen meer ver strekt. Belanghebbenden zullen goed doen met het boven staande rekening te houden. Zij, die met den vlegel dorschen en geruimen tijd plegen te wachten met het schoonen, dienen er bij de bestaande dorschregeling rekening mede te hou den, dat zij thans binnen den op de dorschvergun- ning gestelden geldigheidsduur moeten afschoonen. Iemand, die gewoon was om b.v. 14 dagen lang met den vlegel te dorschen en gedurende ditzelfde tijdverloop één keer te schoonen, zal nu (wegens den maximalen geldigheidsduur der dorschbriefjes van 1 week) tenminste 2 dorschvergunningen moe ten hebben en tenminste ook 2 keer moeten schoo- De geel geworden bietenplantjes in het geïnun deerde gebied kunnen nu nog als veevoeder gebruikt worden. Beginnen ze geheel af te sterven, dan heb ben ze geen waarde meer. Nog steeds worden bij de melkwinning doeken ge bruikt, welke met waschknijpers op de teems wor den bevestigd. De doeken zijn een bron voor bac teriebesmetting en ook de knijpers worden met on- gewenschte bacteriën besmet. Afdoende is filtra tie met watten, die na het gebruik worden wegge gooid en minder kosten dan de benoodigdheden voor het schoonmaken van doeken en knijpers. Werp het groenvoeder of ander bijvoeder in het. weiland op hoopjes, niet te dicht bij elkaar. Gooit men het aan lange strooken dan kan het vee al etende, tegelijk de ontlasting er op doen. De Duitsche stuken zijn bij zware regens niet zoo afdoende als de schelfjes. Ze hebben echter het groote voordeel, dat ze spoedig weer droog zijn en dus korter -onderweg zijn vanaf het maaien tot het oogsten. Dit kan van groot belang zijn bij het oogsten. Diphtheritis en pokken bij de kippen zijn twee vormen Voor dezelfde ziekte. Inenting vrijwaard de dieren er tegen. Bij het onderploegen van groen aardappelloof bleek aaltjes-aantasting op de daarna gepootte aardbeiplanten het ergste, waar het meeste loof was ondergeploegd. De zomertarwé en de laat gezaaide wintertarwe is dit jaar weer erg door roest en honingdauw aan getast. De op tijd gezaaide wintertarwe had er niet van te lijden. Ook de vroeg gezaaide erwten geven beter beschot dan laat gezaaide. Uit één en ander blijkt, dat de zaaitijd van grooten invloed is. (Zie verder pag. 3, le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2