LANDBOUWONDERWIJS. Voor en van onze Jongeren. JEUGDHULP VOOR DEN LANDBOUW. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. van A. P. van der Weijde en de 1-jarige Rinus, van J. Hanse, de beide laatsten te Ellemeet. Burgh. 'Ook Burgh bracht drie stieren voor. De 2-jarige Dirk IV, van de heeren Toledo en Korteweg, werd in de 2e prijs-klasse geplaatst, Anna's Karei 18035, van Gebr. 'Van Damme te Noordwelle verwierf een lsten prijs en Marius Kuilsburg, van de Stieren- vereeniging Burgh, een 2en prijs. Nieuwer kerk. Te Nieuwerkerk stonden 7 stieren aan de lijn. De 2-jarige Gerard 17949, van de Stierenvereeniging Oosterland, verkreeg met eere een Jsten prijs. Evenals de jarige Sylvanus 18169, van A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk, een beste jonge stier, en Piet, van Adr. C. Struijk te Sir Jansland, werden in de lste prijs-klasse geplaatst Frans 17735, van H. van Zuidland te Bruinisse, Hans 6, van J. A.*Gaanderse te Nieuwerkerk, Jan, van de wed. S. v. d. Wekke en Karei, van C. van Driel, beiden te Nieuwerkerk, werden alle vier in de 2e prijs-klasse geplaatst. Hiermede werd de premiekeuring voor 1940 afge werkt. 't Zierikzeesche land' bracht 25 stidl-en ter keuring, waarvan er 16 in de eerste klasse werden geplaatst. In het algemeen kan gezegd worden, dat op de centrale keuringen is geblekqji, dat de verplichte Stierenkeuringen haar bestaansrecht reeds het eer ste jaar hebben bewezen. Vele stieren, die voor de fokkerij niets beteekenen, zijn uitgesloten en dit bracht mede, dat veel meer belangstelling kwam voor goede stieren. Een flink aantal goede stieren vond zijn weg en hierdoor zagen vele fokkers hun werk beter beloond. Er moet echter in vele streken van de provincie nog meer belangs^llüLg komen op dit gebied. Nog te veel goede stieren bleven •nver- kocht. Laat iedere veehouder er krachtig toe mee werken het peil van onzen Zeeuwschen veestapel op te voeren. Het is een groeft algemeen belang, doch niet minder dat van den veehouder zelf. KIfEINEPIER. RIJKSLANDBOUWWINTERSOHOOL TE GOES. Jonge landbouwers, die in aanmerking willen komen voor een bedrijf in den Noord-Oostpolder, zullen ongetwijfeld goed practisch en theoretisch moeten onderlegd zijn. Het bezit "van een diploma van een landbouwwinterschool zal voor hen, zooal niet noodzakelijk, toch zeker zeer gewenscht zijn.^ In October begint wederom de nieuwe cursus vanji de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Het is ga- we nscht reeds nu inlichtingen te vragen omtre^f eischen van toelating en zich voor het examen <op te geven. Programma's zijn gratis verkrijgbaar "bij den directeur. Zie ook de advertentie in dit blad. Onder bovengenoemden titel vinden wij in het ^Landbouwblad van deze week een oproep tot mede werking voor het plaatseri van jonge menschen uit de stad op de.boerderij. Wij wekken onze Jongeren op om ook hunnerzijds al het mogelijke te doen om deze plaatsing mogelijk te maken en tot een succes te doen worden! TIEN JAAR WIERINGERMEER. Van deze interessante brochure is door ons voor elke afdeeling een exemplaar aangevraagd en ont vangen. Wij zullen deze met een aantal schema's voor inleidingen binnenkort aan de afdeelings- secretarissen toezenden. AFD. OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN. Woensdagavond, 31 Juli, werd een algemeene ledenvergadering gehouden te Grijpskerke. De Voor zitter opende de vergadering met alle aanwezigen welkom te heeten, in het bijzonder den heer Van Uxena en sprak zijn vreugde er over uit, dat we na deze moeilijke oorlogsdagen allen weer aanwezig zijn en dat we weer met vollen moed het werk der Z. J. L. hebben aangevangen. Hierna las de Secretaris de notulen voor, welke ongewijzigd werden vastgesteld. De Voorzitteer verleende daarna het woord aan den heer Si. Wijkhuijs, welke sprak over .Vermeer dering der landbouwgewassen". Spreker begon met er op te wijzen, dat we het zaaizaad en pootgoed moeten beoordeelen, we moeten letten op echtheid, oorsprong en herkomst, afstamming, gezondheids toestand, zuiverheid, kiemkracht en kiemenergie, grootte en gewicht, al deze dingen deed hij op doel treffende wijze uiteen. Tot slot van zijn inleiding wees hij! op het groote belang van ontsmetten bij verschillende zaden en pootgoed (tegen Rhizocto- nia b.v.). De Voorzitter dankte den spreker voor zijn mooie inleiding, waarna nog ruimschoots van gedachten gewisseld werd. In de pauze werden de statuten uitgereikt, en werd met den penningmeester afge rekend. Als de Voorzittershamer op tafel geklonken heeft, krijgt onmiddellijk de heer Iz. de Buck het woord, die verslag uit zou brengen van de laatst gehouden Zeeuwschen Ontwikkelingsdag te Goes. De Voorzitter zegt den verslaggever dank voor zijn mooi betoog hetwelk hij voor ons heeft ge houden. Hij wekte ons allen op om bij leven en welzijn het volgend jaar allen den Ontwikkelingsdag te bezoeken. Besloten werd om op 5 Augustus a.s. een excursie te houden op ons mooie en schoone eiland Walcheren. Verschillende proefvelden zullen bezocht worden en tevens een boerderij waar paar den- en rundveefokkerij aanwezig is. Voorts werd nog medegedeeld, dat de witte boonen op onze proefvelden tot heden toe met goed resultaat zijn goedgekeurd, waarna de Voorzitter het slotwoord uitsprak. Js. CEVAAL, Secretaris. 22 Augustus: Openbare «verkooping van een hoefje, een woonhuis en diverse perceelen bouwland, gelegen te Terneuzen, Hoek en Biervliet, ten verzoeke van de erven wed. G. Vereistde Kraker en de erven P. J. Verhelst, in het café van den heer De Vrieze te Terneuzen. Notaris Van Vollenhoven. 3 Sept. Openbare verkooping van een hofstede, bouw land en zijkantweg, en een huis met schuur, ge legen onder de gemeente Hoek, ten verzoeke van de Erven Dan. Tollenaarde Jonge, in het café ,,'s Lands Welvaren" bij mej. de Wed. Nieuwe- link, aldaar. Notaris Hoving. 312 September: Jaarbeurs Utrecht. Agrarische afdeeling. Verslag Land- Algemeen 1939 zijn werkzaSxm?5i^^^HflHIW^^^^WSnen de volgende afdeelingen tot stand* I. Afd. Grasland; H. Afd. Voederbouw; III. Afd. Vlasteelt en Vlasbewer- kirug; IV. Afd1, Nieuwe Gewassen; V. Afd. Proefvel den; VI. Afd. Scheikundig Onderzoek; VII. Afd. Botanisch Laboratorium. Bestrijding van boonenmozaïek en het gebruik van resistente variëteiten, door Ir. J. A. Huyskea Algemeene Landsdrukkerij, 's-Gravenhage. Prijs 0,30. De ziekten, welke in de boonencultuur de grootste schade veroorzaken, zijn: 1. de mozaïekziekte, ook wel krul of bont ge noemd. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een virus. 2. de bacteriënzdekten, bekend als vetvlekken- ziekte, stip, stippel streep en steengrauw, respectie velijk in bruine boon, roode pronker, stamslaboon en stoksn'ijboon. Mozaïek zieke boonen zijn te herkennen aan pok- kenmozaïek, dat meer of minder duidelijk kan zijn. Een goed kenmerk is verder het voorkomen van licht- en donkergroene gedeelten op de bladschijf, die met een scherpe grens tegen elkaar liggen („mozaïek".) Alle Nederlandsche variëteiten krijgen dit pokkenmozaïek. Uit onderzoekingen is gebleken, dat het virus, dat de ziekte teweegbrengt, door bladluizen wordt over gebracht en is het zeker, dat het met sap en met het zaad overgaat. In alle belangrijke variëteiten in Nederland kwam hetzelfde virus voor en één virusstam kan alle uiteenloopende mozaïekverschijn selen in verschillende variëteiten veroorzaken. Tot nu toe is er dus geen reden om het bestaan van meer dan één virus in de Nederlandsche boonen aan te nemen, al is deze mogelijkheid niet uitgesloten. Evenals bij den aardappel kan men de mozaïek ziekte van de boon ook bij vatbare variëteiten be strijden. Aanbevolen Wordt: 1°. het (gebruik van gezond zaaizaad; 2°. het rooien van ziekte planten en 3°. het vervroegen van de boonen. Wat verstaat men onder een resistente variëteit? Een resistente variëteit kan niet met een virus be smet worden. Probeert men het toch, dan verme nigvuldigt het virus zich niet in de plant en treden er geen ziekteverschijnselen op. Zulk een plant levert nooit gevaar op als besmettingsbron voor andere, vatbare planten. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika selec teerde men met veel succes resistente stamsla-, witte- en roode boonen, in Venlo een spekboon. Tot slot vestigt schrijver er de aandacht op, dat alle mededeelingen betreffende ziekte en gezondheid van boonen welkom zullen zijn, terwijl ook gaarne advies gegeven zal wordten; kosten voor den aan vrager brengt dat niet mede. Men adresseere even- tueele correspondentie: Laboratorium voor Myco logie en Aardappelonderzoek te Wageningen. Wij ontvingen van het Centraal Bureau een ver slag eener voederproef genomen aan de proef- mesterij te Zelhem en het Instituut voor moderne Veevoeding „De Schothorst" te Hoogland over „Het gebruik van ondermelk bij den opfok van kalveren". Deze proef heeft de volgende aanwijzin gen gegeven: 1. Beperkte meelvoeding in de jeugd tot maxi maal iy2 kg per dag is bij kalveren, die 10 liter aangezuurde ondermelk per dag ontvangen, als mede hooi en 's zomers weidegang, meer rationeel dan onbeperkte meelvoeding. 2. Een matige voedingstoestand in het eerste levensjaar is bevorderlijk voor den groei in het tweede levensjaar, veel meer dan een vette voe dingstoestand. 3. Het verstrekken van lijnolie aan kalveren naast een overigens goed samengesteld rantsoen, levert geen zichtbaar resultaat op. 4. Volle melk kan bij jonge kalveren reeds spoe dig door ondermelk worden vervangen, mits deze maar aangezuurd is en in lauwen toestand wordt gegeven en het rantsoen overigens goed aange past is. Verder ontvingen wij van het Centraal Bureau een brochure „Over de waarde van kunstmatig ge droogd lucernemeei in het ochtendvoeder van kip pen en over de beteekenis van vitamine A en caro- tine voor deze dieren", door Prof. Dr. B. Sjollema en Prof. Dr. W. F. Donath. Goes, 13 Augustus 1940. Boter per kg ƒ1,70; aan particulieren ƒ1,90; fabrieksboter ƒ1,90; 2e soort boerenboter ƒ1,60; afwijkende boter 1,80. Boternoteering Middelburg. De handelsprijs voor boerenboter is 0,82^ per V2 kg. Deze prijs geldt tot en met 22 Aug. Afdeeling Kunstmeststoffen. Algemeene opmerking. Deze prijzen zijn groot- handelsnoteeringen en gelden niet voor verbruikers. Stikstofmeststoffen. De vraag naar stikstof meststoffen bleef ook xde vorige week onverminderd aanhouden. Groote hoeveelheden, meest bestemd voor stoppelgewassen en grasland, vinden hun weg naar de verbruikers. Coöperaties en handelaren zijn nauwelijks in staat een ieder op tijd te bedie nen. Er viel vooral voor de snelwerkende kalk- en chilisalpeter veel belangstelling te constateeren. De voor Augustus-levering beschikbaar gestelde partijen kalksalpeter zijn echter maar klein. Chili salpeter kunnen wij nog slechts in zeer beperkte hoeveelheden op enkele overslagplaatsen aanbieden. Producenten doen hun best de partijen zoo vlug mogelijk te verladen. Het valt echter lang niet altijd mee om voldoende scheepsruimte te vinden. Aangezien het goederentransport veel meer dan vroeger op de scheepvaart is aangewezen, zal dit voorloopig wel zoo blijven. De noteeringen zijn boord-autovrij de overslag plaatsen Kalkammonsalpeter, 20V2 los of in statiegeld zakken, per 100 kg ƒ6,10; Zwavelzure Ammoniak, 20^2 idem ƒ5,90; Kalksalpeter, 15y2 in papieren zakken idem ƒ6,10; Chilisalpeter, in jute balen idem 9,85. Thomasmeel. Op zeer bescheiden schaal worden de werkzaamheden in de Belgische staalindustrie hervat. Er schijnen reeds weer eenige hoogovens in bedrijf te zijn gesteld. De fabrieken leveren thans een gedeelte van hun voorraden; Thomas- meel af voor de binnenlandsche consumptie. Men verwacht, dat de waterwegen van Luik en Charleroi naar Nederland begin volgende maand weer bevaarbaar zullen zijn. Of en in hoeverre nog nieuwe hoeveelheden Thomasmeel in het komende najaar ter beschikking van den vader- landschen landbouw zullen komen, moeten wij af wachten. De vereenigingen hebben allen het haar toe komende deel van onze voorraden Thomasmeel opgenomen. De prijs hiervoor bedraagt, inclusief fust, boord-spoorvrij de meest gereede overslag plaatsen: Rotterdam Augustus 13,5 ct.; September 13,6 ct.; October 13,7 ct.; November 13 ct.; Decem ber 13,9 ct. -Superfosfaat. Deze prijzén gelden voor levering af fabriek in de maand Augustus en luiden per 100 kg, losgeladen: boord-autovrij Vlaardingen, Kral. Veer of Sas van Gent 14 ƒ2,85; 16 f 3,25; 17 f 3,45; 18 f 3,65; 20 4,05. Af de fabrieken te Kralingsche Veer en Amster dam kan ook incl. zak worden geleverd. De prijs- toeslag bedraagt dan 40 cent per 100 kg. Af fabriek te Vlaardingen wordt ook geleverd in koo- pers zakken. De prijzen voor superfosfaat, boord-, autovrij onze overslagplaatsen verstrekken wij op aanvrage. Aangezien fabrikanten slechts beperkte hoeveel heden ter beschikking, kunnen stellen, kunnen wij ook onzen leden maar een bepaald percentage van hun afname van het afgeloopen seizoen toewijzen. Prijzen van superfosfaat af IJselhavens en Mus- selkanaal verstrekken wij op aanvrage. Kalizouten. De kaliverschepingen naar ons land gaan thans naar wensch. Met de afleveringen van de vertrouwensorders op de zomermaanden, is begonnen. De thans geldende officieele prijzen, franco voor den wal bij ladingen van minstens 250 ton, zijn inclusief de vrachttoeslagen: Kainiet 14 per 100 kg losgeladen ƒ1,66; Kali- zout 20 idem ƒ2,13; Kalizout 40 idem ƒ4,30; Kalizout 50 idem 5,43; Patentkali 26 ƒ4,72. Kalk- en Magnesiahoudende meststoffen. Silica- kalk (42 CaO en 4 MgO). Deze prijzen van dit product in 50 kg papieren zakken, levering uit aanvoerschip zijn als volgt: franco station bij 15 tons op basis huidige spoorvrachten: Augustus- September en October ƒ1; November-December ƒ1,01; Januari-Februari en Maart ƒ1,03.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 7