Redactioneel Gedeelte VEREENIGINGSWEZEN AKKERBOUW. VEEHOUDERIJ. H. Minister hierop gunstig beschikt en aan de Z. L. M. toegestaan een dergelijke school op Walcheren te stichten. De opening van de school, welke op Chris tel ij ken grondslag werd geplaatst overeenkomstig den wensch van de overgroote meerderheid van onze leden op Walcheren, vond plaats op 1 April 1940. •Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk een nieuw schoolgebouw te stichten; plannen hiertoe zijn reeds in voorbereiding. Thans worden de les sen gegeven in een gehuurd gebouw. Tot hoofd werd benoemd de heer J. K. Voogd te O. en W Souburg. Algefineene tweejarige landbouwcursussen. In het cursusjaar 1939/1940 werden de navolgen de cursussen gegeven: Arnemuiden (10); Axel (9); 's-G-ra venpolder (23); Haamstede (11); Hoek (12); Kortgene (25); Koudekerk©'t Zand (18); Melis- kerke (11); Nieuwerkerk (18); Scherpenisse (13); Stavenisse (10); St. Maartensdijk (9); St. Maar tensdijk, 3e jaar, (12); Terneuzen (13); Tholen (13); Vrouwepolder (14); Wemeldinge (13)Ierseke (14); IJzendijke (18). Algemeene twee-jarige tuinbouwcursussen Baarland. 3e jaar, (6); Hoek (10); Kapelle-Bieze- linge (14); Krabbendijke (22); Krabbendijke, 3e leerjaar, (9); Kruiningen (17); Middelburg, le leer jaar, (13); Middelburg, 2e leerjaar, (11); Ooster- land (23); Rilland-Bath (11); Tholen (14); Wemel dinge (9). Éénjarige landbouwcursussen voor volwassenen. Aardenburg, in landmeten en waterpassen, (20) Kruiningen, in bedrrjfscontröle (17); Nieuwerkerk, in bedrijfscontröle (26); IJzendijke, in bedrijfscon tröle (16); Waarde, inbedrijfscontröle (14). Cursussen in hoefbeslag. Te Goes werd een tweejarige cursus beëindigd (8), terwijl te Oostburg het eerste gedeelte (9) van een tweejarigen cursus werd gegeven. (De tus^chen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal leerlingen aan). 'Zooals uit bovenstaande blijkt, is weer een be hoorlijk aantal cursussen door de Z. L. M. verzorgd. Evenwel is dit voor onze provincie, waar land- en tuinbouw tot de hoofdbedrijven moeten gerekend worden, nog veel te weinig. Er zijn nog zooveel jongens, die in den winter tijd te over hebben, zon der dezen te benutten door een cursus te volgen. Dit is te betreuren. Zij vooral moeten niet wachten tot een land- of tuinboUwonderwijizer hen opzoekt en opwekt tot deelname. Zelf moeten zij zich aan melden en hun ambitie toonen. Dan eerst kunnen er zooveel mogelijk goed bevolkte cursussen worden gegeven. Nog meer te betreuren is, dat sommige gemeente raden van het platteland, die toch geheel met land en tuinbouwaangelegen op de hoogte zijn, zoo wei nig medewerking betoonen bij onderwijzersbenoe mingen en niet tot voorwaarde stellen, dat het be zit van land- en/of tuinbouwakte verplicht is. De lagere landbouwscholen en de Rijkslandbouw- winterschool worden goed bezocht. De verbouwing van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes is thans tot stand gekomen en voldoet aan alle redelijk" te stellen eischen. Het is een onderwijsinrichting ge worden waar Zeeland trotsch op kan zijn. Landbomvhuishoudonderwijs. Ook op het gebied van het onderwijs voor meisjes zit de Z. L. M. niet stil. Zooveel mogelijk wordt getracht van het eenjarig onderwijs, dat aan de ambulante landbouwhuishoudcursussen wordt ge geven, af te stappen en dit onderwijs te geven in twee- of meerjarige cursussen aan vaste onderwijs inrichtingen. Thans heeft de Z. L. M. vier land- bouwhuishoudscholen, n.l. te Zierikzee, Terneuzen, Tholen en Kortgene. De school te Tholen werd 1 Februari en die te Kortgene 21 December 1939 geopend. Het onderwijs te Terneuzen, dat thans zeer ge brekkig is ondergebracht, hopen we binnen niet te langen tijd in een nieuwe school te kunnen huis vesten. De plannen tot bouw van een nieuwe school zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding, terwijl de benoodigde bouwgrond reeds werd aan gekocht. Gehoopt wordt, dat de huidige omstandig heden geen moeilijkheden in den weg zullen leggen. Aan de school te Zierikzee waren in 1939 de hier onder genoemde leerkrachten verbonden, t.w. mej. C. N. van Liere, leerares-leidster, mej. J. Dekker, mej. G. G. Sikkens en mej. E. Vermeulen, land- bouwhuishoudleeraressen, mej. C. M. Voerman en mej. M. van Lubeck, leeraressen in de naaldvakken, mej. L. H. S. Biermasz, leerares in stofversieren, mej. C. C. M. M. Barends, leerares in kinderverzor ging en opvoeding, de heeren W. P. L. Bakker en N. A. Quist, die de land- en tuinbouwvakken en het algemeen vormend onderwijs verzorgden. Aan de school te Terneuzen gaven les mej. J. Dekker, leerares-leidster in de landbouwhuishoud- kunde, mej. J. R. van As, leerares in de naaldvak ken en de heeren St. van Harn, W. H. Louwerse en W. Slabbekoorn, die de land- en tuinbouwvakken en het algemeen vormend onderwijs gaven. Aan de school te Tholen waren verbonden mej. J. A. Kome, leerares in de landibouwhuishoudkunde, leidster, mej. M. van Lubeck, leerares naaldvakken, mej. E. Boon, leerares lager onderwijs en de heer A. P. Bil, land- en tuinbouwonderwijzer. Aan de school te Kortgene gaven les mej. J. A Kome, leerares landbouwhuishoudkunde, leidster, mej. J. R. van As en mej. M. van Lubeck. leerares sen in de naaldvakken en de heer J. Eversdijk, land en tuinbouwonderwijzer. Éénjarige ambulante cursussen werden gegeven te Wolfaartsdijk door de dames J. A. Kome, leerares landbouwhuishoudkunde, J. R. van As en M. van Lubeck, leeraressen in de naaldvakken en A. Provoost, tuinbouwvakonderwijzer. Vervolgens te Schoondijke door de dames J. Dek ker, leerares landbouwhuishoudkunde, leidster, later als zoodanig opgevolgd door mej. G. G. Sikkens. De land- en tuinbouwkundige vakken werden verzorgd door den heer L. van Dijk. Een cursus werd gegeven in samenwerking met de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Lage-Zwaluwe door mej. J. A. Kjme, leerares landbouwhuishoudkunde, leidster, later vervangen door mej. E. Vermeulen, door mej. K. de Kraa, leerares naaldvakken en de heeren Th. van Osta, landbouwonderwijzer en J. van Willigen, tuinbouw vakonderwijzer en vervolgens een cursus te Babylo- niën,broek door mej. J. A. Kome, leerares landbouw huishoudkunde, leidster, later opgevolgd door mej. G. G. Sikkens, door mej. K. de Kraa, leerares naaldvakken en B. J. Elsman, land- en tuinbouw onderwijzer. Per 1 Januari 1940 heeft de Z. L. M. de admini stratie van de cursussen in Noord-Brabant over gegeven aan de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Deze Maatschappij heeft thans een voldoende aantal lesuren beschikbaar om zelf een leerares te kunnen benoemen. Aan de school te Zierikzee werden gegeven: Tij dvak JanuariOctober de 2e klasse van een 3-jarigen cursus met 18 leer lingen; de 3e klasse van een 3-jarigen cursus met 15 leerlingen, de le klasse van een 2-jarigen cursus met 36 leerlingen. Met October zijn begonnen: de 3e klasse van een. C-jarigen cursus met 17 leer lingen; de 2e klasse van een 2-jarigen cursus met 36 leerlingen; de le klasse van een 2-jarigen cursus met 29 leerlinge"h> In 1939 werden voorts gegeven: een 1-jarige kookcursus met 19 leerlingen; een 1-jarige gecomb. cursus met 15 leerlingen; een 1-jarige middagnaaicursus met 18 leerlingen; een 1-jarige avondnaaicursus met 32 leerüngen, een 1-jarige cursus in kinderverzorging met 36 leer lingen. Aan de school te Terneuzen werd gegeven: een 1-jarige cursus met 16 leerlingen, de le klasse van een 2-jarigen cursus met 19 leerlingen. Deze le klasse werd in Mei 2e klas met 19 leerlingen. In Mei begon een le klasse van een 2-jarigen cursus met 29 leerlingen. Aan de school te Tholen werden gegeven: Een 1-jarige cursus met 20 leerlingen, een 2-jarige cursus met 17 leerlingen. Aan de school te Kortgene werden gegeven: Een 1-jarige cursus met 15 leerlingen; een 2-jarige cursus met 20 leerlingen. De ambulante cursussen te Wolfaartsdijk, Schoondijke, Lage-Zwaluwe en Sprang-Capelle wer den gevolgd door resp. 16, 20, 16 en 17 leerlingen. 'Hoewel de belangstelling voor dit onderwijs voor een groot deel der provincie goed mag worden ge noemd, n.l. in Schouwen en in Zeeuwsch-Vlaande- ren, laat deze in het middengedeelte nog wel wat te wenschen over. Vooral in Tholen en Noord-Beve land kost het eenige moeite om de klassen van de nieuwe school bevolkt te krijgen. (Wordt vervolgd.) AGRARISCHE JAARBEURS 312 SEPTEMBER. Over eenige weken zal de Jaarbeurs haar poorten openen en daarmede zal haar Agrarische Afdeeling zich wederom aan de land- en tuinbouwende bevol king kunnen presenteeren. Momenteel staat vast, dat naast de met zeer veel zorg voorbereide, groot- sche inzending van de staatszorg voor den land- cn tuinbouw met het oog op de verhooging van de bodemproductie, een zeer representatieve groep landbouwwerktuigen aanwezig zal zijn. Verschillende hulpmiddelen voor den land- en tuinbouw als bestrijdingsmiddelen, veevoeder, kunst mest e. a. zal men wederom ter beurze kunnen vinden, terwijl tevens «en en ander geboden wordt op het gebied van boerderij-bouw, confeerveering van landbouwgewassen, enz. Representatieve groepen van zaaizaden en poot- goed, brouwgerst, geneeskruiden, sierteeltgewassen (bloembollen, boomkweekerijproducten, bloemen), alsmede zuivelproducten toonen wat de desbetref fende takken van agrarische bedrijvigheid het Nederlandsche Volk bieden. Ook zal een beeld ge geven worden van de voedselvoorziening van ons land, terwijl tevens aanwijzingen zullen worden gegeven inzake een doelmatig gebruik van het be schikbare voedsel. Ziedaar dus in kort bestek een en ander over de Agrarische Jaarbeurs, die de land- en tuinbouwende bevolking van 312 September in Utrecht ver wacht. Vraagt inlichtingen, ook over reisgelegenheid (er rijden extra-treinen, er wordt reductie gegeven op de spoorwegtarieven, enz.) aan het Secretariaat der Nederlandsche Jaarbeurs, Agrarische Afdeeling, Utrecht. DE AARDAPPELZIEKTE. Zoowel op ^e klei als op de zand- en veengronden treedt dit jaar de aardappelziekte (Phytophthora infestans) op zeer vele perceelen in hevige mate in het loof op, terwijl in verschillende gevallen ook de knollen reeds zijn aangetast. Om deze laatste aan tasting r og zooveel mogelijk te voorkomen, raadt de Plantenziektenkundige Dienst den verbouwers met klem aan om het rooien bij nat weer achter wege te laten en alleen te rooien, wanneer de grond behoorlijk is opgedroogd. Ook moet het bedekken van de aardappelen met loof, zelfs al is dit slechts tijdelijk, sterk afgeraden worden. De gewassen, waarvan het loof thans nog niet of slechts weinig door de ziekte is aangetast, moe ten tot op het laatst van het groeiseizoen toe bespoten worden met Bordeauxsche of Bourgon dische pap of andere koperhoudende middelen. Het kan echter, ^wa^neer de omstandigheden gunstig blijven ^oor het optreden van de ziekte, in menig geval voordeeliger zijn, het gewas voortijdig dood te spuiten dan het te laten uitgroeien. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de bij dezen Diepst wykzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 4 tot en met 10 Augustus j.l. is in Zeeland en West-Noord-Brabant mond- en klauwzeer voorgekomen in de navolgende gemeen ten: Zeeland e Hoek 1 geval. West-Noord-Brabant (Etten 1, Hoeven 4, Wouw 1. totaal 6 gevallen in 3 gemeenten. Geen sterfgevallen. WAT TE DOEN BIJ PLOTSELINGE VERWONDINGEN BIJ HET VEE Wij hebben er de vorige maal op gewezen hoe men bij een slagaderlijke bloeding, dus wanneer er licht gekleurd bloed schoksgewijs uit de wonde spuit, moet probeeren om het been op een plaats tusschen de wond en het lichaam af te binden. Bestaat er daarentegen een aderlijke bloeding, welke te constateeren is aan de donkerder kleur van het bloed dat langzaam en gelijkmatig uit de wond vloeit, dan zal in de meeste gevallen een dik en stevig aangelegd verband wel voldoende zijn om de bloeding te stelpen. Helpt dit echter niet en sijpelt het bloed toch door het verband heen, dan kan men in dit geval ook wel afbinden, maar dan moet men dit doen beneden de wond, van het lichaam af gerekend. Dit omdat de aanvoer van het bloed naar de aderen juist van den tegenover gestelden kant plaats vindt. Nu lijkt dit alles heel mooi en gemakkelijk, maai er zijn verwondingen genoeg, welke nu juist niet aan een been zitten en toch door hun heftig bloeden gevaren voor het leven van het dier met zich mede brengen. Men denke bijvoorbeeld maar eens aan een wond in de dikke spierlagen van achterhand of schouder. In dergelijke gevallen kunnen wij veelal niet anders doen, dan probeeren om door een aan houdenden stevigen druk op de wondranden, de ver scheurde vaten zooveel mogelijk dicht te drukken. Liggen deze vaten nu oppervlakkig dan zal dat wel gelukken, zijn ze daarentegen in de diepte gelegen, dan zal ons pogen vaak niet met voldoende succes bekroond worden. Een geluk is hierbij echter, dat onze groote huisdieren nog. wel een enkel liter tje bloed zonder veel bezwaar kunnen missen. In verband met het afbinden moeten wij nog even wijzen op het gevaar van het te laag laten zitten van den elastieken band. Deze mag daarom niet langer dan hoogstens een paar uur blijven zitten. Onverwijld waarschuwen van den dieren arts is dus -noodzakelijk. Wij hebben er de vorige maal reeds op gewezen, dat men niet te vlug moet zijn met 't verleenen van hulp. Dit even wachten heeft zelfs een groot voor deel en wel dit, dat de wond door het er uit stroo- mende bloed vaak al aardig gereinigd wordt van bij de verwonding naar binnen gedrongen vuil en schadelijke micro-organen. Dit komt de genezing ten goede. Nu hebben velen zoo'n idee, dat es» bij het ver binden van wonden altijd gebruik gemaakt moet worden van ontsmettende middelen. Ze gaan daar om een lap gedrenkt in creoline- of lysoloplossing op de wonde leggen alvorens zij het verband aan leggen. Ook willen ze wel probeeren de wond met

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 4