KORTE BERICHTEN. Petroleumverbruik Landbouwtractoren. Jeugdhulp voor den landbjouw. Jaaroverzicht der ring vrijgesteld een gezamenlijke hoeveelheid van 15 kg tarwe of rogge voor iederen persoon, behoo- rende tot het gezin of het inwonend personeel van een teler, die in het bezit is van een loonmaalmach- tiging, verleend door de Landbouw-Crisis-Organi- satie ingevolge de Crisis-Tarwebeschikking 1936II, of aan wien door of vanwege den Provincialen Voedselcommissaris geregeld vergunningen zijn verstrekt voor het vervoer van zelfgeteelde rogge, bestemd om in loon te worden verwerkt tot rogge meel, strekkende tot eigen gebruik van den be trokken teler en zijn gezin. De tarwe dient te worden ingeleverd aan de Ge westelijke Tarwe-Organisatie, binnen welker werk gebied het bedrijf van den teler is gevestigd, op de wijze als bepaald in het Reglement Steun Tarwe (Oogst 1939) behoorende bij de Crisis-Steunbe- schikking 1939 Tarwe (Oogst 1939). De inlevering van de overige hiervóór genoemde producten moet geschieden aan den provincialen voedselcommissaris, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf van den teler is gevestigd, op de gebruike lijke door dezen voedselcommissaris bepaalde wijze. De provinciale voedselcommissaris is gemachtigd om in bijzondere gevallen, waarin de inlevering van genoemde granen, zaden of peulvruchten vóór 10 Augustus 1940 bezwaren van technischen aard zou ontmoeten, toestemming te verleenen, dat de inleve ring vóór een door hem te bepalen tijdstip ge schiedt, welk tijdstip niet later dan 21 dagen na den genoemden datum mag worden gesteld. Een volledige installatie voor eigen electriteit met 30 lampen komt bij de huidige prijzen steeds boven de 800. Het is een Amerikaanschen tuinbouwer gelukt een kruising tusschen aardappelen en tomaten tot stand te brengen. Wij vernemen, dat den petroleumverbruikers voor_ landbouwtractoren e.d., in den land- en tuinbouw, geheel of gedeeltelijk in de plaats van petroleum benzine wordt toegewezen, waarbij een verminde ring op den koopprijs van 7 cent per liter wordt genoemd. 150.000 ha heide wachten op ontginning voor bouw- en weiland en 75.000 ha bosch en 40.000 ha riet- en waterland op omzetting in bouw- en wei land. Dit zou zijn 10.600 boerderijen van 25 ha, hetgeen voor zandbedrijven een behoorlijke grootte is. Het geel worden der boonen schrijft men in de practijk toe aan slechte weersgesteldheden, maar is in vele gevallen de mozaïekziekte. Let er vooral op geen zaaizaad van mozaïekzieke perceelen te gebruiken. Onder de meest voorkomende bedrijfsziekten in den landbouw behoort de peesontsteking bij het vlasplukken. Hier zijn geen afdoende voorzorgs maatregelen tegen te nemen. Tarwe dikwijls omscheppen helpt eenigszins tegen den graankalander. Zoo meent men ook, dat kalan der een tegenzin heeft tegen raapolie, zoodat het in smeren van naden aanbeveling verdient. Een af doende middel is echter nog niet bekend. Is voor de kleine bedrijven de ploeg en de eg het aangewezen middel om de stoppel te bewerken, op de grootere bedrijven ziet men vaak een schof felwerktuig met egge er achter en bespannen met drie paarden, terwijl voor de nog grootere bedrijven de tractor met schijfegge een zeer snelle bewerking mogelijk maakt. Hooi, waarvan de temperatuur boven 60' C. stijgt, gaat belangrijk in waarde achteruit en levert brandgevaar op. Koren verliest dan tevens de kiemkracht. Met een peilijzer is de temperatuur te contróleeren. Ook haver met klaver vergt goede controle. Met druilerig nat weer wordt het graan dikwijls slecht binnen gehaald. Het zaad is moeilijk te bewaren en van minderwaardige kwaliteit. Haal dus niet te vroeg binnen, want elk jaar geeft nog wel een droge periode. Wanneer ge ziekte in uw aardappelknollen hebt, laat ze dan eerst uitzieken voor ze in den handel te brengen. Vooral bij het vervoer neemt de ziekte snel toe en krijgt men toch ongenoegen met zijn kooper. Bovendien kan men de zieke aardappels beter voor het vee houden, dan dat men ze niet uitbetaald krijgt en ze dus kwijt is. Als men te weinig paarden heeft voor zijn bedrijf kan men ze beter meer uren laten werken, dan ze overmatig te belasten in snelheid óf trekkracht. Gaat er 20 M3. goed bewaarde gier naar het land, dan geeft men hiermede ongeveer evenveel voe dingsstoffen als met 300 kg kalkammonsalpeter en 300 kg kalizout 40 Met de toegewezen hoeveel heid kunstmest is geen maximale oogst te berei ken, zoodat gier en stalmest een welkome aanvul ling vormen. De De va (van Haeringen SP 11) en de Geelblom (Rietsema A 648) zijn beide geelvleezige, duur zame en goed smakende aardappelen. Beide soorten geven een goede opbrengst en zijn onvatbaar voor wratziekte. Gemakkelijk kwetsbare producten komen op de veilingen beter aan op luchtbandenwagens (met te harde banden) dan op andere wielwagens. Door de duurte van hout zijn reeds hier en daar in ons land cartonnen aardappelbakjes in gebruik, welke goed schijnen te voldoen. Wanneer uw varken traag naar den voederbak komt, geen eetlust vertoont of zich anders gedraagt als gewoonlijk, waarschuw dan direct uw dierenarts. Ziin de eerste verschijnselen van pestziekte aan wezig, dan mcgen ze onder politietoezicht nog naar een slachtplaats worden vervoerd. In de dagbladen verschenen reeds enkele mede- deelingen omtrent het opnemen van jeugdige per sonen als hulp in den landbouw. Voor deze jeugd hulp kunnen zich beschikbaar stellen zoowel jon gens als meisjes in den leeftijd van 16 tot en met 18 jaar. Indien voor de gegadigden geen gelegen heid tot plaatsing in den Nederlandschen landbouw bestaat, kunnen de jongelieden voor tenminste drie maanden in den Duitschen landbouw worden opge nomen. De werkgever heeft er voor te zorgen, dat de jongelieden ontvangen: vrije kost en inwoning en eenig zakgeld b.v. ƒ1,50 per week. Er zijn reeds werkgevers, die zich bereid verklaard hebben één of meer jongelieden gedurende twee maanden of langer in dienst te nemen. Het komt er evenwel op aan thans op korten termijn een groot aantal werkgevers bereid te vinden één of meer jonge lieden gedurende tenminste twee maanden in dienst te nemen. Wij denken ons twee mogelijkheden voor deze plaatsing. Ten eerste kunnen de werkgevers de jongelieden als interne krachten in dienst nemen. Dit is wel de eenvoudigste en ook om ver schillende redenen, de «neest gewenschte oplossing. De jongelieden zijn dan onder directe leiding en toezicht van den werkgever. De huisvesting, voe ding en leidinggeven de minste zorg en. naar het ons voorkomt, zal juist door deze directe leiding van den werkgever, het onderricht het meest vruchtdragend zijn. De tweede mogelijkheid bestaat hierin, dat de jongelieden, natuurlijk jongens en meisjes apart, in jeugdhuizen worden ondergebracht en vandaar uit naar en van het werk gaan. Deze methode is wel mogelijk, vooral bij werkgevers, die een flinke groep jongelieden te werk kunnen steilen. Hier vormt het hujsvestings- en voedingsprobleem al weer een vraagstuk op zich zelf, terwijl de vraag van de leiding in de jeugdhuizen ook veel meer zorgen met zich brengt. Toch zouden wij, zoo mogelijk, een proefneming met het plaatsen van groepen zeer toejuichen. Wij mogen er nog eens de aandacht op vestigen, dat in verband met het reeds vrij ver gevorderde seizoen, de aanvragen voor jeugdhulp zeer spoedig dienen te geschieden. Nu zal men wel vragen, wat het doel van dezen jeugdhulp in den landbouw is. Men gaat hierbij vooral uit van de wetenschap, dat het landbouwbedrijf bij breede volksgroepen, vooral in de grootere steden, weinig waardeering vindt. Over den arbeid van den boer wordt veelal gedacht als een soort minderwaardige arbeid. Dit nu is niet alleen volkomen onjuist, doch in zijn gevolgen funest. Nauwe aanraking met den landarbeid zal ongetwijfeld tot betere begrippen omtrent dezen arbeid leiden en de waarde van het landbouwbedrijf juist doen schatten. De afstand tusschen stad en platteland zal er door verminderen en men zal elkander beter ver staan, dan tot nu toe het geval was. Aanvankelijk zullen beiden, zoowel stedelijke jongelieden als de landbouwer, het een opoffering vinden om zoo dicht tot elkander te komen. Wij hopen en ver wachten, dat binnen niet al te langen tijd de weder zij dsche waardeering zoo zal zijn, dat de weder- zijdsche hulpverleening een breede plaats zal gaan innemen. Verleen daartoe Uw medewerking, spoedig en 1OVfl31 Zii, die één of meer jongelieden gedurende eeni- o-en tijd in hun bedrijf willen opnemen, worden verzocht zich mondeling of schriftelijk te wenden tot het secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes. Leden-vereenigingen. In 1939 waren bij de Maatschappij aangesloten 2 vereenigingen van oudleerlingen van Rijkslandbouw- winterscholen en van landbouwcursussen en voorts 3 coöperatieve aankoopvereenigingen. De Afdeeling Tuinbouw telde op het eind van 1939 15 tuinbouwvereenigingen met 416 leden. J eugd afdeel ingen Het aantal jeugdafdeelingen bedraagt thans 10 en wel in Walcheren 5, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1, West Zeeuwsch-Vlaanderen 1, West Zuid-Beve land 2, Oost guid-Beveland 1. De oprichting fan meerdere jeugdafdeelingen ligt in het voornemen, waartoe reeds de noodige stappen zijn gedaan. Binnenkort hopen wij in iederen kring één of meer jeugdafdeelingen te hebben. De jeugdleider onderhoudt een geregeld contact met de afdeelingen. Op het gebied van het jeugd-' werk ligt voor de Z. L. M. nog een vruchtbaar ter rein braak. door den Voorzitter .uitgebracht aan de Alge- meene Vergadering der Maatschappij, gehouden te Goes, op Woensdag 10 Juli 1940. A. De vereeniging. Leden. Het ledental der Z. L. M. nam in 1939 iets toe. Afdeelingen. In 1939 bleef het aantal afdeelingen gelijk, n.l. 69. In een viertal plaatsen in Zuid-Beveland bestond belangstelling voor het vormen van plaatselijke afdeelingen der Z.L.M. In December werd de afdee ling Oudelande met 52 leden opgericht. De oprich ting van een 3tal andere afdeelingen is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Eere-le<ten en leden van Verdienste. In 1939 werden benoemd tot Eerelid, de heer S. J. de Regt te Wissenkerke en tot Lid van Verdien ste de heeren B. C. Puijlaert te Sas van Gent, P. C. W. Swemer te Den IfDlder, J.' Dieleman Jaczn te Hoek, J. C. Verstraate te Ouwerkerk en W. J. Anthonisse te Hontenisse. Overleden zijn de Eere-leden D. J. Dees en C. van Dixhoorn en de Leden van Verdienste J. C. Ver straate en P. C. W. Swemer, beiden pas benoemd. Voorts is kort voor het samenstellen van dit ver slag overleden het Lid van Verdienste de heer P. Lindenbergh A#n.^ Bestuur. In het jaar 1939 trad als adviseerend lidfvan het Dagelijksch- en Hoofdbestuur af de heer Ir. A. Ovinge, wegens vertrek naar een andere provincie. Overigens kwamen in dit jaar in ^et Dagelijksch- en Hoofdbestuur ^een®wijzigingen voor. In het ge deelte van het jaar 1940 vóór en tijdens het samen stellen van dit verslag leden beide besturen zeer ernstige verliezen door het overlijden van den Vice- voorzitter, den heer W. Kakebeeke, van het Hoofd bestuurslid den heer J. den HamerJansen en het plaatsvervangend lid van het Hoofdbestuur, den heer Iz. Brevet. Vergaderingen Dagelijksch- en Hoofdbestuur. Zooals gewoonlijk kwam het Dagelijksch Bestuur maandelijks bijeen. Deze vergaderingen worden steeds vóór de maandelijksche vergadering van Nederlandsch Landbouw-Comité gehouden. Het Hoofdbestuur kwam bijeen op 6 Juni lJ^y re Kloosterzande en op 25 September 1939 te Goes. Algemeene Vergaderingen. Algemeene vergaderingen werden gehouden op 7 Juni te Hulst en op 10 November 1939 te Goes. In de zomervergadering hield de Voorzitter, de heer Mr. P. Dieleman zijn gebruikelijke jaarrede, terwijl de Inspecteur van den Landbouw, Ir. C. Stevens, sprak over „Overheidszorg voor de kleine land bouwers". Na afloop van deze algemeene vergadering bood de Kring Hulst aan de leden en genoodigden een autorit aan door het gebied van den Kring. Het Eerelid, de heer G. Vogelvanger, heeft de honderden deelnemers op zijn bedrijf te Graauw, bewoond door den heer C. Steijaert-Plasschaert, ontvangen, alwaar ver vers chingen werden aange boden. Voorts werden de grondaanwinningswerken in het verdronken land van Saeftinge en de haven werken in den Perkpolder bezichtigd. Begunstigd door zeer mooi weer slaagde deze dag, die besloten werd door een gezelligen gemeenschappelrjken maaltijd, buitengewoon. Ook de Fokdag, die den volgenden dag te Kloos terzande werd gehouden en begunstigd werd door een flink bezoek en prachtig weer, slaagde uit nemend. In de najaars-algemeene vergadering hield de Regeeringscommissaris, de heer lx. S. L. Louwes, een inleiding over „De Nederlandsche landbouw in oorlogstijd". Deze vergadering was druk bezocht. De buitengewone omstandigheden, waarin ons land verkeerde, waren oorzaak dat het bezoek niet zoo groot was als anders het geval zou geweest zijn. Vergaderingen Commissies. Het Bestuur van het Centraal Zeeuwsch Pacht bureau kwam in vergadering bijeen op 11 Februari, 25 Maart en 17 April. De Belastingcommissie vergaderde op 7 April, de Contactcommissie van Werkgevers op 20 November. Toestand der Maatschappij. De toestand der Maatschappij is gunstig te noe men. De financieele positie is goed. De rekenin>g 1939 sloot met een batig saldo ad ƒ395,90. Het ledental ging in 1939 met een 40-tal vooruit. Het stemt tot verheuging, dat velen zich uit eigen beweging als lid hebben aangemeld en op het laatst van het jaar zelfs enkele verzoeken binnen kwamen tot medewerking bij het oprichten van nieuwe dorpsafdeelingen. De oprichting van de Z. J. L., de vereeniging van de jongeren, heeft inmiddels plaats gehad. Dit is zeker als een stap in de goede richting te beschou wen. Verschillende aanvragen tot het oprichten van jeugdafdeelingen zijn reeds gedaan. Hieruit blijkt, dat bij de boerenjeugd belangstelling voor het werk der Z. L. M. bestaat. (Zie verder pag. 3, le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2