Boekhoudbureau ILM* Brieven uut Zuud-Beveland. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw is-hun eigen belang: zooveel mogelijk grondstoffen als olieslager verwerken en zooveel mogelijk cle daaruit ontstaande veekoeken in eigen mengfabriek te gebruiken en ze als mengvoeder aan den man te brengen. Dit heeft tot gevolg, dat de vrije mengers, en dat geldt evengoed voor die uit handelskringen als voor de coöperaties, de blauwe bonnen niet geho noreerd kunnen krijgen. Wij zien hier dus verschui vingen optreden ten koste van de enkelvoudige mengbedrljven en ten bate van den olieslager menger. ,De „vrijebon is geen vrije bon meer! Een gevolg van de verkeerde toepassing van het stelsel. Want als de vrije bon inderdaad vrij was, dan moest ook hij, aan wien volgens de beschikking de bon mag worden ingezonden, door de uitvoerende organen der Regeering in staat gesteld worden, deze bon te hono- reeren door hem de daarop vermelde grondstof te leveren. Uit een en ander blijkt, dat niet het stelsel faalt, maar de uitvoering, en dat vele klachten door den boer geuit, het gevolg zijn van de in bovengenoemd artikel aangegeven onjuiste toestanden, die op het o-ebied der distributie van het voeder heerschen, van welke èn de vereenigingen èn het Centraal Bureau de dupe worden en deze eersten ten onrechte door den boer de schuld worden gegeven, wanneer hij wel elders bij den handel doch niet bij zijn eigen coöperatie het voederbestanddeel kan verkrij gen dat hij wenscht. v- u- LIL 24 April 1940. Noe is 't voorjear vlieweke öngk een zwea- meltje ezie, ma noe èngk de koekoek ok ehore. Vliejeare iewe oal de kranten een wedstrijd, wie of 't èèste berichtje over de koekoek in de krante kladde kon, ma di bin ze toch zeker een bitje op trugekommen, 'k èn der temissen nog nie vee over eleze, ma ja noe bin der ok wè intresanter berichjes as over een voorjearsbode, ze moehte dirom wille, da ze oares niet mii te schiïeven oan, oe flauw of 't ok is, éél 't mensdom zou er beter bie vearen dienk ek, in 'k oare liever de roep van een koekoek, as 't gebulder van kenonnen. 't Eene is een ankondiging van nieuw leven in 't oare is een vernietiging van 't jonge leven. Ma mit dat oal geat de natuur zen gangk, oe ard of men ok esputtert in emoppert èn over 't leate kouwe voorjear, in 't is oal tie nog terechte ekom- men, dus 't za ok noe wi wè op zen pootjes terechte kommen, wan zeit dat tet noe in een dag of wat egroeid is, de weien, de kloavers, de ouwe in de jonge winterterve, in ok de voorjearsgewasjes. 't is vrèèt wat of tet in een pear deagen verandere kan, de knoppen van de bomen, ze boste zo ma ope, wat een schoon gezicht die bloeiende bögerds, wan die èn men ier op Zuud-Beveland nog a wat van steande, weet dat ma zeker. Bloeiend' Zuud-Beve land; èèle deagen zie men 't zeis, in 't bluuf mooi, wat mot tet wè nie weze vo een steelingk, op een oar jear geat ten ni 't buutenland, wan di is 't vee mooier as ier, as un noe van uus wil, za den van zeis in ons landje motten bluven, noe 'k kan un de bloeiende bögers ier anbevele vo 't bezichtigen, dan kan en te met es lere weardire wat of ons iege landje vortbringt. Noe ment toch over gewassen èn, dienke je der oal over dat binnen inkele deagen de voorjearsge- wassen wi anegeven motten ore vo de keuring, of ek et je anrae mot, 'k weet et zeis nie, in ilk geval, van oalles ma wat, wan mit meer stokken reak je gauwer wat as mit één. 'k Ènt wè es ore zèn, da ze vroegerjearen mit de peasse, katte uut de tunne gooiede, dan neame ze ok oaltie zon stik of tien stokken, zo vee te gauwer oan ze de katte der uut, in zeit da die dan weg wou weze. Noe ment toch over vroeger jearen èn, 'k las vandeweke nog' in zon sortement dagblad, dat et van 't jear net onderd jear eleen is, dat de èèste Super ezoaid is, in 't begin woue de boeren der nie erg an, ma da's oaltie zo as der wat nieuws uut- komt. 'k Èn vroeger men voader nog es oren zèn, dat zien voader ok es Stikstof zoaien wou, ma ie kende et nie goed, toe stroaiden in Juli nog Chili op de Terve, 'k mot nooit die romimel mi èn zeit den, wan ie monde mit den eest meer stroö as terve. Ons weet et noe beter, wan zonder Kunsmis kunne men nie mi boere, wat julder? 'k Wou nog even zèn, as je somstemet nog goedgekeurde petoaten èn vo de Regeringe, geef ze dan nog gauw op, noe kan tet nog, in dan noe wi ma tot een oare keer. PIER VAN DE GOSVAZZE. 17'24 April. Jaren geleden hoorde ik mijn ouden vriend Willem uit de Groe zeggen, een koekkoek kan roepen op den 17den April, maar op den 19den moet hij roe pen. Nu 19 April heb ik hem voor het eerst gehoord, ja, 't was beslist een mannetje, want hij riep maar een keer of wat achter elkaar en een vrouwtjes koekoek kan soms tot vervelens toe aanhouden. Vorig jaar was de koekoek bij ons op 18 April, dus is er in de vogelwereld door den langen en kouden winter niet veel stagnatie gekomen. De zwaluwen 27 April. Nog enkele dagen en de datum 1 Mei is weer aangebroken. De belastingaan giftebiljetten worden dan weer verzonden, waarna menig landbouwer zich van zijn „aan gifte-plicht" heeft te kwijten. Uit ervaring weten wij, dat het overgroote deel der landbouwers moeilijkheden heeft bij de vervulling van deze plicht. Hoewel moei lijkheden er zijn om te overwinnen, blijkt ech ter voor velen deze overwinning onmogelijk. Wordt echter toch op de een of andere wijze geprobeerd deze moeilijkheden te boven te komen, dan blijkt deze overwinning meestal duur gekocht te zijn, d.w.z., dat het genoegen nemen met een te hoogen aanslag in de Inkom sten- of Vermogensbelasting er vaak het ge volg van is. Bén manier is er echter, om alle bezwaren doeltreffend uit den weg te ruimen. Dit is aan sluiting bij het Boekhoudbureau der Z. L. M. Reeds voor ruim 650 aangesloten leden wordt de boekhouding gevoerd en de belasting-aan gifte verzorgd. Laat dit jaar het Boekhoudbureau ook Uw moeilijkheden eens overwinnen. Wanneer U zich thans als deelnemer voor het nieuwe boekjaar aansluit, wordt Uw be lastingaangifte over het bijna verstreken boek jaar nog uit Uw eigen aanteekeningen ver richt. Stelt U nog deze week met ons in verbinding KONINKL. NEDERL. LANDBOUW-COMITÉ. zijn ook reeds bezig hun scherende vluchten uit te voefen langs de schuren en huizen en zitten de vliegen en muggen leelijk achterna, die altijd hun vtrijheid nog hadden. De schrale, koude Noorden wind is dooi' den Zuidenwind op de vlucht geslagen en 't is verleden week in een heele week. zooveel niet gegroeid als Zondag en Maandag. De eerste bloesem aan de pereboomen vertoont zich reeds en de perzik'boom is in rozerood gekleed. Bij den ouden slager zag ik de vroege aardappels al mooi op rijen staan, maar 's nachts, bij nachtvorst, dekt hij ze af en heeft elk jaar de primeur met zijn eerste vroege aardappels op 't dorp. Zoo breekt zich het nieuwe leven baan aan boom en struik en is niet te stuiten. De weide is ineens met een donkergroen kleed overtrokken en het vee zette met groote, zotte sprongen, den gang naar de vrijheid in. De stallen zijn nu leeg en de meeste schuren zullen het ook wel zijn. Gelezen, dat de Regeering de aardappels van ons zal overnemen. Nu, zal er misschien wat gang in komen, want de handel was den laatsten tijd zeer zeker traag en onwillig. In de wereld heerscht helaas nog geen lentestemming. We zijn de laatste dagen genoodzaakt geweest om onze burgerplichten inzake de luchtbescherming te ver vullen. We zaten des nachts in een eenzame com mando- of luisterpost te luisteren, terwijl de heele burgerij rustig, den slaap der rechtvaardigen sliep, of niet een sten- uit de lucht ons naderend onheil berichtte. Gelukkig zijn er zulke berichten niet ont vangen. Wat leven we in een rare wereld tegen woordig. Terwijl de Regeering verklaart met alle landen in beste verhouding te verkeeren, staan we tot de tanden gewapend gereed, staan vele stukken lfind onder water, rollen de kanonnen van den eenen kant van 't land naar den anderen, zoeken de ge meente-ambtenaren naarstig de evacuatieplannen uit. En waarom? Omdat het vertrouwen in de men- schen verloren is gegaan. Dat vertrouwen is een groote zaak en er zal nog veel water door de Schelde stroomen, eer dat weer in eere hersteld zal zijn. Doch met dit alles moeten we waakzaam zijn. Ik zag een mooie plaat hiervan. Nederland was uit gebeeld als een vogelnest met jongen, waar bovenop een adelaar zat, die naar alle kanten keek en met scherpe klauwen en snavel de aanvliegende vogels in de gaten hield. Er onder stond: „Altijd waek- saem". Zoo moet het zijn, onze weermacht aan de grenzen en de kusten, de burgers in het binnen land, paraat zijnde, aan geen looze geruchten aan dacht schenken of verder vertellen, kalm en nuch ter blijvende, den naam van trouwe vaderlanders hoog houden. Terwijl ik bezig ben met dit schrijven komt een bemoedigend bericht van hoogerhand, dat de Regeering het bezetten van radio- en com mandoposten niet meer noodig acht. Dat is wat ge ruststellend, de waaksters en wakers van den nacht kunnen weer naar huis keeren en hun vollen nacht rust genieten en verdienen zeker den dank van de genen die bewaakt werden. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te UI rum, werd op Woensdag 17 en Donderdag 18 April 1940 de maandelijksche vergadering der Eerste Afdeeling te 's Gravenhage gehouden. Omtrent het in deze vergadering verhandelde valt het navolgende te vermelden. Besmetting met miltvuur. Door een dér aangesloten organisaties werd er de aandacht op gevestigd, dat de vele voorgekomen gevallen van miltvuur worden toegeschreven aan in gevoerd niet-ontlijmd beendermeel. De vraag werd gesteld of het niet gewenscht zou zijn, dat deze invoer zou worden verboden. Voorts werd gewezen op het gevaar van het gebruik van ingevoerd been dermeel als meststof, waardoor miltvuursporen in den grond kunnen worden gebracht. Medegedeeld werd, dat de Minister van Economi sche Zaken met ingang van 1 Februari 1940 de in- en doorvoer van gemalen beenderen, kunstmest voor zoover deze geheel of gedeeltelijk bestaat uit diermeel, beendermeel of bloedmeel en veevoeder, alleen dan toestaat, indien genoemde artikelen zijn voorzien van een daarop betrekking hebbend certifi caat en overigens voorzoover het den invoer van vee voeder betreft, na een ingesteld onderzoek. Dit onderzoek geschiedt door daarvoor aangewezen ambtenaren van den veeartsenijkundigen dienst. Het certificaat moet zijn gesteld in de Nederland- sche taal en dient onderteekend te zijn door den chef van den Veeartsenijkundigen Dienst van het land van herkomst, welke dienst daartoe door den Directeur van den Nederlandschen Veeartsenijkun digen Dienst moet zijn erkend. Degenen, die veevoeder, dat geheel of gedeeltelijk bestaat uit diermeel, beendermeel of bloedmeel wenscht in- of door te voeren, geeft daarvan ten minste tweemaal 24 uur te voren schriftelijk kennis aan den daarvoor aangewezen ambtenaar, onder op gave van de plaats en het tijdstip van aankomst. Bovengenoemd certificaat moet de verklaring be vatten, dat het artikel bereid is door vochtige ver hitting, gedurende niet minder dan één uur op ten minste 115 graden Celsius of door droge verhitting, gedurende niet minder dan drie uren op tenminste 140 graden Celsius, dat het artikel geen patogene kiemen bevat, dat het artikel voorzoover het vee voeder betreft, onmiddellijk na de bereiding op hygiënische wijze is verpakt en dat de fabriek waar de bereiding heeft plaats gevonden, zoodanig is in gericht, dat besmetting na de bereiding kan worden uitgesloten. De vergadering nam met instemming kennis van de getroffen maatregelen, doch gevoelde zich toch niet volkomen gerustgesteld. Met name werd be twijfeld of buitenlandsche veeartsenijkundige diens ten zoo absoluut betrouwbaar zijn, wat de afgifte van certificaten aangaat, dat een herhaling van de miltvuurbesmetting uitgesloten moet worden geacht. Besloten werd dit punt te bespreken met den Directeur-Generaal van den Landbouw. Radio-weerberichten. Van gedachten werd gewisseld over de mogelijk heid van een hervatting van de radiotelefonische uitzendingen van weersverwachtingen. Daar de gegevens voor het opmaken der weerbe richten zijn ontleend aan mededeelingen van neu trale landen en te onzer kennis zijn gebracht door een zender van een der belligerenten, kan in de uit zending van weerberichten geenerlei schending der neutraliteit worden gezien. Opgemerkt werd, dat als gevolg van de uitbreiding van den oorlog tot een tweetal Skandinavische landen, thans uit neutrale landen wel niet veel gegevens over den weers- toestand zullen binnenkomen. Ook werd aangevoerd dat België, dat gedurende de eerste oorlogsmaan den nog doorging met het uitzenden van radio-weer berichten, reeds geruimen tijd daarmede is opge houden. Aangezien het hier een aangelegenheid betreft, welke voor onzen landbouw wel van beteekenis is, werd besloten deze bij het overleg met den Direc teur-Generaal van den Landbouw aan de orde te stellen. Varkenspr ijzen. Mededeeling werd gedaan van de door het Kon. Ned. Landbouw-Comité ondernomen stappen ten gunste van een verhooging van de prijzen der slachtvarkens. Omtrent het resultaat verkeert men nog in het onzekere. In de 'vergadering werd de aandacht gevestigd op de berichten aangaande den uitvoer van een groot aantal geslachte zware varkens, waarvoor een prijs van ƒ0,72 per kg zou worden betaald, welke prijs te laag werd geacht. Besloten werd zich dienaangaande nader te infor- meeren en te bevoegder plaatse op prijsverhooging aan'te dringen. Boschplan gemeente Amsterdam. Bij uitvoering van het groote boschplan van de gemeente Amsterdam, zal binnenkort een complex grond van uitstekende kwaliteit aan de cultuur worden onttrokken. Nu als gevolg van de huidige tijdsomstandigheden de voedselproductie voor mensch en dier in eigen land zooveel mogelijk moet worden bevorderd, lijkt het ongewenscht, dat de op pervlakte cultuurgrond op zulk een groote schaal wordt verminderd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 6