NOORD-BRABANTSGHE MUVAN LANDBOUW Keuringsdienst NOORD-BRABANT. Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Ned. bond van boerinnen e.a. plattelandsvrouwen PACHTBUREAU VOOR NOORD-BRABANT. De Secretaris van het Pachtbureau voor Noord- Brabant, zal voor belanghebbenden zitting houden tot het geven van adviezen in pachtzaken en het ver strekken van modelpachtovereenkomsten: te Breda in Café de Graanbeurs, Reigerstraat no. 18, op Maandag 29 April a.s., des namiddags van 25 uur; te Cuyki, in Café de Korenbeurs, op Dinsdag 30 April a.s., des namiddags van 25 uur; te Helmond, in Café van Stiphout, Noord- Koninginnewal 9, op Vrijdag 3 Mei a.s., des namid dags van 25 uur. Voorts is de Secretaris voor belanghebbenden te spreken ten kantore van het Pachtbureau, Oranje Nassaulaan No. 20 te 's Hertogenbosch, op Maandag, Dinsdag en Woensdag van iedere week, in den voor middag. AANGIFTE VOORJAARSGEWASSEN. Aangifte van voorjaarsgewassen voor de keuring te velde in 1940 moet geschieden vóór 15 Mei 1940. Bij de aangifte moeten de certificaten van her komst worden ingezonden. Ook dit jaar moet voor ieder perceel een aangifte-formulier worden inge zonden. Dus niet alleen voor ieder gewas, doch ook voor ieder perceel afzonderlijk. Aan hen, die in 1939 gewassen ter keuring op gaven zijn een of meer blanco formulieren toege zonden. Degenen, die er geen of te weinig ontvangen heb ben kunnen deze aanvragen bij de heeren J. A. Dir- ven, Tramsingel 39 te Breda en C. G. de Jong te Almkerk, aan wien ook de aangifte-formulieren moeten worden teruggezonden. Voor wintergewassen, welke zijn uitgevroren, be hoeft geen inleggeld te worden betaald. Dit zal met de zomergewassen worden verrekend of worden terugbetaald. Het Bestuur van .den Keuringsdienst Noord-Brabant, R. W. JANSSEN, Voorzitter. C. G. DE JONG, Secretaris. HET STQOMEN VAN AARDAPPELEN. In verband met het feit, dat momenteel zeer veel aardappelen worden gedenatureerd, lijkt het ons gewenscht, de aandacht te vestigen op het stoomen van aardappelen voor veevoer. Het is algemeen bekend, dat aardappelen een goed voer is voor het vee. De voederwaarde van 4 kg aardappelen komt ongeveer overeen met die van 1 kg mais. Aangezien de mais ingevoerd moet worden en de aardappelen hier te lande zelf ver bouwd worden, zal het duidelijk zijn, dat aardappelen als veevoeder op het oogenblik zeker de belang stelling waard zijn. De oorlog breidt zich steeds meer uit,, en wanneer ons land er buiten zal kunnen blijven, d.an mag dat al als een groot voorrecht worden beschouwd. Het is echter wel zeker, dat de aanvoer van granen van overzeesche gebieden steeds moei lijker zal gaan naarmate de oorlog voortduurt, ter wijl ook de prijzen misschien nog beduidend hooger zullen komen te liggen. Dit alles maakt de positie van de veehouderij er niet beter op. De tijd zal komen, dat wij het voor het grootste deel zullen moeten stellen met het voer, dat wij hier zelf kunnen telen, dus met inlandsche granen ^n hakvruchten. Men zal inzien, dat er dan voor de voeding van het vee lang niet genoeg graan beschik baar zal zijn. Ten eerste zal dan zooveel mogelijk tarwe voor de broodvoorziening moeten worden ver bouwd. Hierdoor wordt land onttrokken aan de cultuur van gerst, haver rogge en andere voederge wassen, die toch voor de voorziening met veevoer van zoo groot belang zijn. De veehouderij zal zich op andere voedermiddelen moeten instellen. Dat dit niet gemakkelijk zal zijn, is duidelijk. Bij die andere voedermiddelen zullen de aardappelen dan wel een belangrijke plaats gaan innemen. Er zijn reeds heel wat veehouders, die aardappelen aan hun vee voeren. Vooral de laatste jaren, nu er door de denaturatie-regeling nogal heel wat aard appelen geprikt worden, die alleen als veevoeder tot waarde gebracht kunnen worden, is het voeren van aardappelen sterk toegenomen. Als» regel worden die aardappelen dan rauw ge voerd en dat gaat ook heel goed. Meestal wanneer er niet teveel grond aan zit, eet het vee de aard appelen graag. Maar hoe later in het seizoen men komt, hoe slechter de aardappelen worden. Zij gaan dan geweldig uitloopen en door die spruiten kan het dan wel eens een gevaarlijk voer zijn. Ingewand stoornissen kunnen daar het gevolg van zijn. Wan neer men versche aardappelen wil voeren, is men dus aan een zekere periode gebonden. Men kan niet langer voeren dan b.v. Juni, terwijl men niets be waren kan tot later. Door de aardappelen te stoomen krijgt men een houdbaar voeder. Dit stoomen gebeurt, zooals velen zullen weten, door middel van een stoom-installatie. Hierbij wor den de aardappelen in houten of van metaal ver vaardigde vaten gedaan, waar men gedurende een bepaalden tijd stoom door heen voert. Wanneer dat goed is geschied, zijn de aardappelen gaar. Zij kun nen dan worden ingekuild en bij goede bewaring kunnen zij wel 4 a 5 jaar goed blijven. Men krijgt zoodoende dus een voer, dat duurzaam is, waar men te allen tijde van kan voeren, terwijl men ook, wanneer men eens wat veel aardappelen heeft, er voorraad van kan aanleggen. Op het oongenblik zijn de voeraardappelen zeer goedkoop. In sommige streken wordt voor gedenatureerde aardappelen slechts V2 cent per kg betaald. Dit is lang niet de waarde, die aardappelen als veevoer hebben. In vergelijking tot mais mag de voeder- waarde wel op nagenoeg" 2 ct. per kg worden ge steld. Wanneer men dus thans voeraardappelen aan gaat koopen, dan is dat zeer voordeelig. Voor de teler van die aardappelen natuurlijk niet. Ook kan het voorkomen, dat men aardappelen heeft verbouwd en die niet kan verkoopen. Laat men ze dan denatureeren, dan krijgt men nog een goede waarde, wanneer men ze zelf aan het eigen vee kan opvoeren. Wanneer b.v. thans Eigenheimers of Bevelanders, die geschikt zijn voor menschelijke consumptie, en in klasse A vallen, beschikbaar heeft en men laat die prikken, dan ontvangt men 2,40 denaturatie-toeslag. De voerwaarde bij ge bruik voor eigen vee kan men wel op 1,60 stellen, zoodat men dan nog in totaal ƒ4,voor zgn aard appelen maakt. Wanneer men nu weet, dat men geprikte aard appelen momenteel zeer goedkoop kan koopen, zou het dan niet aanbevelenswaardig zijn daarvan een flinke partij te stoomen en in te kuilen, zoodat men het volgend jaar een flink kwantum best voer heeft, dat weinig heeft gekost?? De bewaarbaarheid van gestoomde aardappelen is dus al een voordeel van het stoomen. Er zijn echter nog meer voordeelen. Het is n.l. ook gebleken, dat Gestoomde aardappelen beter verteerbaar zijn dan rauwe. Het vee kan er dus meer profijt van trekken. Ook zetten gestoomde aardappelen beter vet aan. Voor veehouders, die aan mesterij doen, is dat ook van belang. Wanneer men tenslotte in het najaar stoomt, dan is men van alle verlies door spruitvorming en adem haling der levende knollen af. Men behoudt dan de hoeveelheid voederwaarde, die men heeft geoogst. Het stoomen op zichzelf behoeft niet duur te zyn. Wanneer men de kosten van de stoominstallatie met vuur en bediening rekent, en de boer geeft zelf een paar menschen, om de aardappels in de vaten te scheppen en later in de kuil te brengen, dan behoeft het stoomen niet meer te kosten dan een paar dub beltjes per 100 kg. Dit is wel gebleken in streken als Overijssel en Gelderland, waar reeds verschei dene installaties in loondienst werken. Om de kos ten behoeft men het dus niet te laten. Een stoominstallatie is echter op zichzelf te duur voor één bedrijf. Men mag er wel mee rekenen, dat een installatie momenteel ongeveer 1500,zal kosten. Dat is voor één bedrijf te duur. Trouwens, de stoomer heeft op één bedrijf ook lang geen werk genoeg. Wanneer men weet, dat een flinke instal latie in een paar dagen tijd de opbrengst van een ha kan verwerken, dan is dat wel duidelijk. De aardappelstoomers zijn speciaal geschikt voor loonstoomers of coöperaties. Wanneer iemand in een bepaalde streek zoo'n in stallatie aanschaft en ermede langs de bedrijven gaat, dan kunnen vele bedrijven met één installatie bediend worden, terwijl de eigenaar er een fatsoen lijke boterham in kan verdienen. Ook zou het aardappelstoomen zeer geschikt zijn voor een coöperatieve vereeniging. Wanneer die een installatie aanschaft en er de leden mee bedient, dan doet zij zeker een goed werk. Wij hopen, dat het stoomen van aardappelen, ook in ons werkgebied de aandacht zal krijgen, die het verdient. De veevoedervoorziening zal er mee ge baat zijn en dat is in dezen tijd een voornaam punt. G. M. TOEWIJZING GEDENATUREERD ONDERMELKPOEDER VOOR KALVEREN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant maakt het volgende bekend: Voor de distributieperiöde van 27 Mei tot 24 Juni a.s. zal voor consumptiemelkbedrijven en bedrijven, welke niet de beschikking hebben over ondermelk, gedenatureerd ondermelkpoeder verkrijgbaar wor den gesteld voor den opfok van kalveren beneden 1 jaar. Belanghebbenden kunnen hiertoe een aan vrage indienen bij den plaatselijken bureauhouider van hun district. Deze aanvragen kunnen worden ingediend tot uiterlijk 18 Mei a.s. Aanvragen, welke na dezen datum by den plaatselijken bureauhoud'er binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. GELDIGHEIDSDUUR TOEWIJZINGSBONS. De witte toewijzingsbonnen, welke zullen worden uitgegeven voor de veevoederdistributieperiode van 29 April tot 26 Mei en de daaropvolgende perioden, zullen slechts geldig zijn in de periode van uitgifte! Voor den handel blijft de mogelijkheid open 8 dagen na den geldigheidsduur de bonnen ter in wisseling aan te bieden. TOEWIJZING MINERAALMENGSELS, LEVERTRAAN, VITAMINEPREPARATEN. Het is toegestaan aan de veehouders, die zulks wenschen", toewijzing te verstrekken van mineraal- mengsels, levertraan en vitaminepreparaten. Deze artikelen worden niet in mindering gebracht op de gewone voedertoewijzing; voor de toewijzing per maand voor varkens en pluimvee is de volgende maatstaf vastgesteld: Dohyfralolie per maand mineralen levertraan of Denkavit voor varkens 1.3 1.5 1. 0.15 1. per 100 eenden of 100 kippen 0.5 1. 0.05 1. Belanghebbende veehouders kunnen zich voor het verkrijgen van bonnen tot de plaatselijke bureau houders wenden. TOEWIJZING KRACHTVOEDER AAN PAARDEN. j8? worden er van in kennis ge steld, dat voor werkpaarden boven 3 jaar op be drijven van 5 tot 50 bouwland, die havertoewij- zing tot 1 September 1940 hebben ontvangen voor de periode van 29 April tot 26 Mei 3 kg kracht- voeder per dier en per dag extra mag worden toe gewezen. TOEWIJZING MELASSE. Ten behoeve van landbouwers, die met melasse inkuilen, zal dit product in beperkte mate in ze- denatureerden vorm te verkrijgen zijn. Landbou wers, die melasse wenschen te ontvangen, kunnen zich wenden tot den plaatselijken bureauhouder, Z1J lijst ter invulling krijgen, aan de hand waarvan de toewijzing zal worden beoor- AIGEMEENE PROV. LEDENVERGADERING van de afdeelihg Noord-Brabant van den Nederl. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen op Woensdag I Mei 1940, voorm. 11 uur, in hotel Tholenaar, Kerkstraat te Zevenbergen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Jaarverslag Secretaresse. 5. Idem Penningmeesteresse. 6. Verslag kascommissie. 7. Verkiezing bestuursleden. (Periodieke aftre ding: a. Mevr. v. d. Veen; b. Mevr. den En gelsen). Door de contact-commissie worden op de voordracht gesteld: a. Mevr. v. d. Veen (her kiesbaar), Mevr. Wilmink; b. Mevr. den En gelsen (herkiesbaar), Mevr. van der Spelt. 8. Bespreking der agenda voor de a.s. Alge- meene Landelijke Vergadering óp 18 Mei t Arnhem te houden. 9. Beknopt verslag van de Afdeelings-secre - ressen over de werkzaamheden van het lat- ste seizoen (1939/40). 10. Lezing door de Algemeene Presidente van den Nederlandschen Bond, Mevr. van Wage- ningenDrewes te Roden (Dr.). 11. Rondvraag. 12. Sluiting. 'Namens het Provinciaal Bestuur, Mevr. G. C. DE WAARD'BAGGERMAN Presidente. Ga. NELBMANS, Secretaresse. Kosten per persoon 0,80, waarby inbegrepen kop koffie, Brabantsche koffiemaaltijd en kop thee. In de groote pauze gelegenheid tot rondwandeling door de gemeente en voor belangstellenden tot het beklimmen van den toren der Ned. Herv. kerk. van waar men een prachtig uitzicht heeft over de West- Brabantsche landouwen. Na afloop der vergadering bezichtiging van de Stalen meubelen-, bedden-, matrassen- en kapok industrie van de Firma Hartman en Zonen te Zevenbergen. Opgave tot deelname aan uw Afdelingssecreta resse vóór 24 April met storting van het bedrag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 3