Voor de Vrouw. Voor en van onze Jongeren. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. NEDERLANDSOHE BOND VAN BOERINNEN e.a. PLATTELANDSVROUWEN. Provinciale Aföeeling Zeeland. Op Dinsdag 19 Maart hield de Provincialen Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen haar algemeene voorjaarsvergadering in de zaal van de Melksalon „De Landbouw" te Goes. De Voorzitster, mevr. Groenewege, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en was .verheugd dat zoovelen gehoor hadden gege ven om ondanks de moeilijke omstandigheden in zoo groote getale naar Goes te komen. Spreekster dacht aan de vele vrouwen, die in deze zware tijden alleen voor de verzorging van huis en hof stonden, maar prees ons land weer gelukkig doordat het tot heden bespaard bleef ook in den grooten oorlog- betrokken te worden. Ook juist in dezen tijd moet zij haar gezin niet alleen op peil houden maar vreugde om zich heen scheppen. Hierin heeft vooral de plattelandsvrouw een bizondere taak. Spreekster deelde mede, dat het bondsleven zich in gunstigen zin ontwikkelde. Het ledental steeg tot ruim 14.000. Onder leiding van mevr. Van Nieuwenhuizen werd het bondslied gezamenlijk ingestudeerd, waarna de ingekomen stukken werden behandeld. itDe Plattelandsvrouw", ons nieuw maandblad, verscheen juist deze week. Spreekster hoopte dat niet één in Nederland bedanken zou voor een abon nement op dit blad. Voor zoo weinig geld mag men niet te veel verwachten en we staan aan het begin. Met het aantal leden zal ook ons blad aan inhoud stijgen. De schriftjes, waarin geld ingezameld werd voor de Finsche bevolking, brachten voor Zeeland 115,08 op. De Nederlandsche Bond, gezamenlijk, bracht 14.090 op. De Ontwikkelingsdag zal dit jaar op 4 Mei wor den gehoiïden. Evenals voorgaande jaren zal ook nu de belangstelling zeker groot zijn. Ingekomen was verder een paar adressen van handwerkleeraressen voor onze provincie en een schrijven van de Vereeniging van K. en O. te Rot terdam. Mejuffrouw Barends, leerares K. en O. te Middelburg, die reeds eerder een enkele lezing en cursus gaf, werd hiervoor ook voor andere gewesten aanbevolen. Het zuivelbureau te Middelburg is genegen ook voor onze Afdeeling cursussen te organiseeren. Hierna las mejuflouw Vogelaar, tweede Secre taresse, haar jaarverslag voor. Zij herinnerde aan de gehouden najaarsvergadering van 1938, die zoo welgeslaagd was, en aan de overgroote belangstel ling van de algemeene voorjaarsvergadering met een bezoek aan den Ontwikkelingsdag 1939. Een algemeene najaarsvergadering werd dit jaar, wegens tijdsomstandigheden, niet gehouden. Mevr. Vis—Hendrikse bracht verslag van de financiën uit, terwijl een nieuwe kascommissie werd benoemd. De Voorzitster, afgevaardigde van den Provin cialen Bond. bracht verslag uit van de algemeene najaarsvergadering van den Nederlandschen Bond, in October 1939 te Utrecht gehouden. Als afgevaardigde naar de algemeene voorjaars vergadering werd aangewezen mevr. Kooijman Krijger te St. Annaland. De vergadering zal ge houden worden op 18 Mei te Arnhem. Als redactrice van het nieuwe maandblad zal door het bestuur één van de landbouwhuishoudleeraressen worden gevraagd. Bij de bestuursverkiezingen werden mejuffrouw Vogelaar en mevrouw Verburgde Regt herkozen. .Hierna werd de ochtendvergadering gesloten om na den gezamenlijken koffiemaaltijd met een veel grootere opkomst weer te beginnen met te luisteren naar een inleiding van den heer en mevrouw Jans— Cammaert te Almelo. Mijnheer Jans, zoowel als mevr. JansCammaert, beiden geen onbekenden van onze vereeniging, had den vanzelfsprekend een aandachtig gehoor. De heer Jans sprak over „Woninginrichting" aan de hand van vele prachtige lantaarnplaatjes. Eerst werd de bouwkunst in 't algemeen behandeld. In Zeeland vindt men nog veel moois, zoowel in onze steden als dorpen. De boerderijen van vroeger, die zooveel meer begrip vertoonden van de levensstijl van het platteland dan de meeste hedendaagsche gebouwen. Het kenmerk van de inrichting van een woning moet eenvoud zijn, alle overdaad schaadt. Door de verschillende voorbeelden op de lantaarnplaatjes werden de onderdeelen behandeld van meubileering van zitkamer, slaapkamer en keuken en kwam spreker tot de conclusie, dat woninginrichting geen kwestie is van geld maar van smaak. Mevr. JansCammaert besprak als onderwerp „Huiselijke beleefdheid". We onderscheiden uiterlijke en innerlijke beleefd heid. Vooral jong moeten we leeren iets voor elkaar over te hebben en moeten we letten op uiterlijke vormen, evengoed thuis als bij anderen. Spreekster behandelde eerst de gedragingen van de gezinsleden in 't algemeen, om daarna over te gaan op ons gedrag aan tafel, op straat, op bezoek, vergadering of feestje. (Voor ons allen was hier zeker een lesje uit te trekken. Bij de sluiting dankte de Presidente voor de leer zame en onderhoudende inleidingen. NIEUWE WEGEN. Van de gelegenheid in het Zeeuwsch Landbouw blad ons jongeren geboden om onze gedachten of indrukken te uiten, wil ik gaarne gebruik maken. Ik wil iets vertellen over- onze vereenigingen en van den invloed, die zij kunnen hebben op ons, boe renjongens. Jonge Zeeuwsche landbouwers, in dezen tijd vin den er weer belangrijke gebeurtenissen en ver anderingen plaats in het landbouwleven, en wel voornamelijk bij ons jongeren. Een nieuwe organi satie, breekt zich baan. De Z. J. L. groeit! Steeds nieuwe afdeelingen voegen zich bij de reeds op gerichte. Jongens, het ligt aan ons zelf of onze organisatie zal slagen. Hoe mooi is ons doel: het aankweeken van meer zelfstandigheid onder de jonge landbouwers, Bij hoeveel jongens leeft reeds den drang naar dat ideaal, Wij jongeren moeten ons bekwamen en ons oog gericht houden op onze toekomst. Onze toekomst moeten wij nu bepalen. Wij mOeten streven naar verheffing van ons geestelijk levenspeil, waardoor tevens indirect de vooruitgang van den landbouw zal worden bevorderd. Noodig is "een ontwikkeling op breede basis, dus zoo veelzijdig mogelijk. Een boer moet niet vreemd en onwetend staan tegenover dingen en toestanden, waarmoe hij noodgedwongen in aanraking moet komen. Hij moet ook mee kunnen praten buiten de techniek van zijn vak. Ook moet die ontwikkeling gericht zijn op een hooger doel, n.l. het aankweeken van meer gemeenschapsgevoel bij alle lagen der bevolking en het beter leeren kenner en begrijpen van deze. De tijd stuurt aan op vooruitgang en omhoogvoering van de gemiddelde ontwikkeling. Wij, jonge landbouwers, moeten hierin mee; het is in ons eigen belang en noodzakelijk, indien wij later niet onder den voet geldopen willen worden. Daar om moeten wjj ons dus aanpassen en naar vooruit gang streven. De moderne leegheid en oppervlakkigheid, die ook ons dreigt aan te tasten, moeten wij bestrijden door middel van onze Z. J. L. Het verkrijgen -van meer algemeene ontwikkeling, Aan diepere en breedere levensinzichten en hierdoor meer zelfbewustheid en zelfstandigheid, zal daarbij voorop moeten staan. Bij velen van ons jongeren kan men een nieuwen geest waarnemen, welke zich uit in meerderen drang naar eenheid, naar meerdere gemeenschap. 'Het zien van de verkeerde verhoudingen in het ottganisatorisoh stelsel van den Nederlandschen landbouw doet vele jongeren zoeken naar nieuwe mogelijkheden tot hereeniging, die de volle krachts ontplooiing van dep. iandbouwstand zal medebren gen. Hiervoor is een breedere ontwikkeling noodig, die dat samenbrengen mogelijk kan maken. Immers, ontwikkeling heeft 'de mogelijkheid in zich tot wederzijds kennen en begrijpen. Tengevolge van een meer ontwikkeld gemeen schapsgevoel, en ook door den druk der hedendaag sche tijdsomstandigheden, worden de mogelijkheden grooter om elkander te vinden en te waardeeren. Dan zal het mogelijk zijn om samen te bouwen aan een meer eendrachtiger boerenstand. Wat is onze kennis op velerlei gebied gering en zijn we vaak nog bekrompen. Wat hebben wij over het algemeen weinig gedachtenconcentratie en uit drukkingsvermogen. In de samenkomsten van onze vereeniging, is het nu mogelijk om al deze dingen op de juiste manier aan te vatten en wel op de gemakkelijkste en aangenaamste wijze, en deze te ontwikkelen. Laat ons energiek aanpakken; wanneer men een maal doordrongen is van het ideaal van de Z. J. L., dan zoekt men de moeiten op om ze te overwinnen. Men zal dan zijn moeiten beloond zien in de vruch ten, die deze afwerpen. Wij dragen ieder mee de verantwoordelijkheid voor onze toekomst en die van anderen. Het is dus van zeer groot gewicht wat wij hiervan maken. Hoe belangrijk, zelfs onmisbaar, onze organisatie is, zal steeds meer tot uiting komen in het verschil tusschen de actieve leden der Z. J. L. en niet-leden. Laat ons allen samen bouwen in de goede rich ting, in vriendschap en menschelijkheid. Laten wij ons altijd rekenschap geven, dat wij ons doel niet uit het oog verliezen; dat wij altijd eendrachtig zijn en ons niet laten scheiden door kleingeestigheid, afgunst of eerzucht. Onze eerzucht moet steeds ge richt zijn op het streven eer te behalen van onze organisatie. D. J. D„ Afd. O.-Z.-Vl. AFDEELING MIDDELBLRG EN OMSTREKEN. Op Maandagavond 8 April kwam de Afdeeling Middelburg en Omstreken der Z. J. L. in algemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer W. Besuijen. Deze opende de vergadering met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, inzonderheid den heer Van Uxem uit Groede. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens sprak het lid der vereeni ging, de heer D. Boone, over: ,,De vrijheid in het boerenleven". Spreker gaf een overzicht van de economische en staatkundige vrijheid van den boer sinds de Middeleeuwen. De waardeering van de schoonheid van het landleven is niet altijd even groot geweest. Ook sloeg men soms wel naar de andere zijde door, hetgeen b.v. tot uitdrukking komt in het vermaarde gedicht van Poot: „Akkerleven" Tot slot gaf spreker een beschouwing naar aanlei ding van den eersten zin van het boek van Prof. J. Huizinga: „In de schaduwen van morgen", en den laatsten zin van het boek van Prof. Schermerhorn „De plaats van de boer in de gemeenschap". Op deze schitterende inleiding, die getuigde van een groote belezenheid en een warme belangstelling voor de plattelandscultuur, volgde een geanimeerde be spreking. Na de pauze sprak de heer Van Uxem over de veranderingen op economisch gebied, speciaal wat den landbouw betreft, in de laatste 60 jaren. Na de beide sprekers hartelijk dank te hebben gebracht voor hun woorden, sloot de voorzitter deze zeer geslaagde vergadering met dank aan de leden voor hun goede opkomst. De Secretaris, B. C. JANSE. AFDEELING WEMELDINGE EN OMSTREKEN. Woensdagavond 17 April hielden wij een alge meene vergadering onder voorzitterschap van den heer B. W. Alink. Deze opende de vergadering met een gebruikelijk welkomstwoord, inzonderheid aan aspirant-leden en donateurs. De secretaris las de notulen voor, die onver anderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een ontwerp Statuten en Huishou delijk Reglement, waarover de voorzitter een korte bespreking hield. Daarna volgde een inleiding van den heer M. de Groene, met als onderwerp: „Ruilverkaveling'. Spreker zette uiteen op welke wijze een ruilverkave ling tot stand kan komen. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, die de heer De Groene beant woordde. De voorzitter dankte hierop den heer De Groene voor zijn korte doch zeer goede inleiding, waarna de heer M. Glerum een voordracht hield over: „Een plezierige Kerstmis". Bij de hierop volgende gedachtenwisseling werd nog een en ander nader besproken. De rondvraag bracht niets ter tafel en sloot de voorzitter de ver gadering na dank te hebben gebracht aan allen, die tot het welslagen hiervan medegewerkt hadden. De Secretaris, M. MIERAiS. AFDEELING SCHOONDIJKE EN OMGEVING. Op Vrijdag 19 April werd een Afdeeling opgericht te Schoondijke. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: A. J. Verhage, Schoondijke, voorzitter; J. Provoost, IJzendijke, vice-voorzitter; J. Heinsdijk, Schoondijke, secretaris; F. D. Haak, Biervliet, pen ningmeester en C. M. Geluk, Nieuwvliet, algemeen adjunct. Diegenen, die lid wenschen te worden, kun nen zich bij één der bestuursleden aanmelden. J. HEINSDIJK, Secretaris. AFDEELING NISSE EN OMSTREKEN. Algemene Vergadering op 3 Mei a.s., te 7.45 uur te 's Heer Abtskerke, in het Vereenigingsgebouw „Irene". Agenda Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Lezing te houden door den heer B. A. van Dijke. Bespreking. Inning contributie. Pauze. Lezing te houden door den heer J. Nieuwenhuize. Bespreking. Voorkomende zaken. Rondvraag. Sluiting. De Secretaris, B. VAN DIJKE. Rotterdam, 22 April 1940. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 2,302,70; Zeeuwsche Eigenheimers ƒ2—ƒ2,25; Zeeuwsche Bonte ƒ2,50 ƒ2,80; Zeeuwsche Blauwe 2,50ƒ2,90; Bintjes ƒ2 2,30; Bevelanders ƒ2,202,40; Red Star 2,50 2,80, alles per hl. Vlas. Aangevoerd: 200 kg Wit Zeeuwsch ƒ0,95ƒ1,15; 8300 kg Hollandsch Geel ƒ0,95ƒ1,15; 2800 kg Dauwroot 0,80—1 0,90. De stemming was kalm, de handel traag. Niet tegenstaande verlaagde heffing, bleven de prijzen onveranderd. Een gedeelte bleef onverkocht. Goes, 23 April 1940. Boter per kg ƒ1,70; particulieren ƒ1,90; fabrieks- boter ƒ1,90; 2e soort boerenboter ƒ1,60.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 10