INGEZONDEN. Voor en van onze Jongeren. 4. Begrooting 1940. 5. Verslag 1939 door den Secretaris. 6. Vaststelling inleggeld (art. 5.) 7. Vaststelling premie 1940 (art. 10.) 8. Verkiezing Bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer H. C. van de Zande (herkiesbaar). 9. Verkiezing van 2 Commissarissen, wegens periodieke aftreding van de heeren W. Boogerd en J. J. Geluk (herkiesbaar.) 10. Verder voorkomende zaken. 11. Sluiting. Het Bestuur, H. C. VAN DE ZANDE, Voorzitter. F. C. HANSE, Secretaris, AFDEELING ALGEMEENE LEDEN KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND. De afdeeling Algemeene Leden Kring Westelijk Zuid- Beveland der Z.L.M. vergaderde Dinsdag j.l. in de „Prins van Oranje" te Goes, onder Voorzitterschap van den heer Jac. Klompe te 's Heer Arendskerke. Met hem was het geheele bestuur aanwezig 1 vacature) en eenige gewone leden. De Voorzitter opent de vergadering, betreurende de niet groote ledenopkomst en heet in het bijzonder welkom, den Kringvoorzitter, den heer Ir. Versteeg waarnemend Secre taris der Z.L.M. en de pers. Hij herdenkt daarna met enkele gevoelvolle woorden het overleden bestuurslid, den heer J. J. Mol. Het verheugt hem dat in de laatste maanden een paar nieuwe afdeelingen der Z.L.M. op Zuid-Beveland zijn opgericht en dat het dus de Z.L.M. goed gaat. Hij spreekt er verder zijne voldoening over uit, dat in den laatsten tijd meer waardeering voor den landbouw valt op te merken, daarbij den wensch uit sprekende, dat deze waardeering van blijvenden aard zal blijken te zijn. De oogst over 1939 was goed te noemen. Hij besluit zijne openingsrede met de opwekking zich bij de Z.L.M. aan te sluiten, omdat dit zoo noodig is, dat de landbouwers zich organi- seeren. De notulen worden daarna gelezen en goedgekeurd. Aan den Rijkszuivelconsulent den heer Zwagerman wordt op desbetreffend verzoek eene bijdrage van f 10,— toegekend in de kosten van het gratis verspreiden van een boekje inzake het paard en zijn arbeid. Eveneens wordt eene bijdrage van f 10,— toegekend aan het Jan Smid fonds, ten doel hebbende uit de rente van dit fonds het onderwijs ten plattelande te bevorderen. De rekening van den Penningmeester wordt op verzoek van den Voorzitter nagezien door de heeren J. Steketee en Iz. de Wilde. Alles blijkt in de beste orde te zijn en wordt zij na voorlezing door den Penningmeester goed gekeurd en deze gedechargeerd. De ontvangsten bedragen f 1712,99J^, de uitgaven f 1191,76, zoodat er een batig saldo van f 521,23^ is. V Het bestuur stelt nu, op grond van de oprichting van neuwe afdeelingen binnen het rayon der vereeniging voor aan deze de reeds dezerzijds geïnde contributie 1940 te restitueeren en eene bijdrage uit de kas ad f 1,— per lid toe te kennen, om deze financieel aan den gang te helpen. Dit geldt uit den aard der zaak alleen voor degenen, die op 31 December j.l. lid dezer afdeeling waren en nu naar de nieuwe afdeelingen zijn overgegaan. De vergadering gaat daarmee accoord, nadat het be stuurslid de heer A. J.-van Dijke een en ander nog nader heeft toegelicht. De begrooting voor 1940 wordt daarop vastgesteld zooals zij door het bestuur is opgemaakt, waarbij wordt rekening gehouden met den nieuw ingetreden toestand. Als gevolg daarvan wordt de bijdrage voor de rundvee keuringen gehalveerd, omdat men van meening is, dat de nieuw opgerichte afdeelingen daarin hun aandeel ook wel zullen willen dragen. Bij de verkiezing voor 4 nieuwe bestuursleden noodig geworden door het overlijden van den heer Mol en de uittreding van de heeren Klompe, Van Dijke en Van 't Westeinde, die naar een der nieuw opgerichte afdeelingen overgaan, worden bij le stemming met groote meerderheid gekozen de heeren W. A. Mol J.Jz., M. Janse en J. de Jonge. De heer Janse neemt de benoeming niet aan, de beide anderen wel. Bij 2e stemming worden eveneens met groote meerder heid gekozen de heeren J. van Iwaarden en J. Steketee. Beiden nemen de herbenoeming aan. De Secretaris zegt thans de aftredende bestuursleden en in het bijzonder den Voorzitter namens de geheele vergadering dank voor al het geen dat zij voor de vereeniging in die functie hebben gedaan en den steeds zoo amicalen omgang. (Applaus). De Voorzitter zegt daarna, dat het nu voor de grootste helft vernieuwde bestuur de functiën binnenkort onderling wenscht te verdeelen, waarmede de vergadering accoord gaat. Besloten wordt, dat zooals gewoonlijk, in 1940 de Voor zitter en de Secretaris wederom zullen optreden als lid van het Kring bestuur en diens plaatsvervanger en alle bestuurn leden als afgevaardigden naar de algemeene vergaderinge der Z.L.M. Bij de rondvraag zegt de heer Koert, dat er veel ge klaagd wordt over den te lagen bietenprijs, van f 12,50, vooral voor de kleine boeren is die prijs te gering, hij zou gaarne zien dat van uit deze vergadering daartegen geprotesteerd werd, zij kunnen er niet mee uit en hebben ook het voorschot zoo noodig. De Voorzitter is het met den heer Koert eens, de ge organiseerde landbouw vertegenwoordigd in de 3 C.L.O. heeft op verhooging aangedrongen tot f 13,50 a f 14,— en nu doet het toch wel zeer eigenaardig aan, dat in de vergadering der le Kamer het Kamerlid Fleskens, die in het bestuur van een der Organisaties zit, den Minister zeide dat de door hem vastgestelden prijs juist was. Op die manier komt er van de eenheid in den landbouw in de praktijk niet veel terecht. Dé Voorzitter wijst eindelijk nog op den minder goeden gang op het gebied der aardappelregeling. De Regeering kondigt aan dat zij aardappels uit de markt neemt tegen behoorlijken prijs, maar de meeste landbouwers hebben niets van bezoekers om die te koopen gemerkt. De commissionairs bieden veel minder en de prijzen zijn nu dan ook zeer onbevredigend. Hij geeft daarna het woord aan den heer Versteeg voor het houden zijner lezing, „Voedselvoorziening in oorlogstijd". Na afloop daarvan en nadat de inleider nog eenige gedane vragen heeft beantwoord, betuigt de Voorzitter hem dank voor de interessante causerie, en neemt daarna afscheid van de vereeniging. Hij dankt mede namens de beide andere uittredende bestuursleden, de leden en het bestuur voor den prettigen tijd, die zij in het bestuur meemaakten. Persoonlijk bedankt hij in het bijzonder den Secretaris, die altijd bereid was hem voor te lichten en hem steeds zeer tegemoet kwam. Hij sluit daarna de vergadering met den wensch dat het den vereeniging goed moge gaan, J. M. SLEGT, Secretaris. AFD. OOSTKAPELLE DER Z. L. M. Donderdag 29 Februari hield de landbouwvereeniging „Algemeen Belangte Oostkapelle een algemeene vergadering. De Voorzitter heet allen welkom, in het bijzonder den heer Ir. Versteeg, waarnemend Secretaris der Z.L.M. te Goes en de pas opgerichte afdeeling Oostkapelle en om streken der Z.J.L. en hun leider den heer Van Uxem uit Zuidzande, die voor dezen avond uitgenoodigd waren. Het jaarverslag van den Secretaris gaf een overzicht van den toestand in den landbouw en de moeilijkheden waarmede men te kampen had. Ook de toestanden, ontstaan door de mobilisatie, het ingrijpen der regeering, de maat regelen inzake voedselvoorziening voor mensch en dier, de vastgestelde prijzen der producten, passeerden de revue niet zonder critiek. Het jaarverslag van den Penningmeester, den heer Kooman, gaf aan dat de omzet van kunstmest, veevoeder en andere met circa f700,— was toegenomen. De kas is vooruit gegaan met f53,60, zoodat het goed slot bedraagt f 171,64. De contributie blijft op voorstel van het bestuur gehandhaafd. Hierna hield Ir. Versteeg een inleiding over „Richtlijnen voor de bodemproductie". Hij besprak hoe in 1931 de tarwewet tot stand kwam, en hoe die toen de veront waardiging van heel de groote pers veroorzaakte. Spreker kwam vervolgens tot de tegenwoordige maatregelen, die nu de voedselvoorziening er mede gemoeid is, bij het groote publiek in een heel ander licht komen te staan, maar die den boer, nog niet erg kunnen bevredigen. Verder gaf hij eenige richtlijnen aan voor het vaststellen van het zaaiplan, de landbouwers aansporende zooveel mogelijk mede te werken, tot het verkrijgen van een zoo groot mogelijke opbrengst, in het vertrouwen dat de Regeering een redelijken prijs voor de producten in uitzicht zal stellen, ons niet zal beschamen. Verschillende vragen worden nog door spreker beant woord, waarna de Voorzitter den heer Versteeg hartelijk dank zegt voor zijn interessante hfting en het beantwoorden der vragen en hiermede de vergadering sluit. Het was een goede vergader/sfft, al was een beter op komst gewenscht. <7 W. N. VAN LIERE, Secretaris. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) OPBRENGSTCIJFERS LANDBOUWGEWASSEN WIERINGERMEER. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling las ik in Uw blad van 24 Februari j.l. '„Brieven uit de Wieringermeer", van den heer J. C. Onderdijk alhier. De heer O. geeft daarin o.a. weer, enkele op- brengstcijfers der landbouwgewassen in den nieuwen polder. Teneinde eenig misverstand onder Uw lezers te voorkomen, merk ik hieribij op, dat de genoemde opbrengsten hier inderdaad wel voorkwamen, maar behalve voor de ScLokkers, hetgeen gemiddelde cijfers zijn. Het zijn topopbrengsten, zooals ze ook in andere goede landbouwgebieden sporadisch wel voorkomen. Als gemiddelden, die voor een goed inzicht toch noodig zijn, geef ik U hieronder de cijfers, ontleend, aan de jaarlijksche enquête onder de landbouwers in de Wieringermeer. Suikerbieten 45150 kg (met gem. geh. 16.5 Carstentarwe 4370 Zomertarwe 4070 Schokkererwten 4570 KI. groene erwten 4600 Haver 4400 Maanzaad 1650 Vlas met knop 8170 U ziet hieruit dat de opbrengsten, zooals de heer O. terecht schrijft, bevredigend waren, ze zijn dit jaar zelfs hoog te noemen, maar liggen toch vrij wat lager dan die, welke de heer O. weergaf. U beleefd dankend voor de plaatsruimte. G. P. KISTENMAKER. „Krabbenhof", Middenmeer. Onderschrift. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Kistenmaker wensch ik er de aandacht op te leggen, dat het mijn bedoeling is, in „Brieven uit de Wieringermeer" zoo objectief mogelijke be schouwingen te geven over verschillende onder werpen en het spijt me, dat de heer Kistenmaker, wat cijfers over opbrengsten betreft, dien indfuk niet heeft. Toen ik schreef, 11 Januari, had ik de cijfers van de jaarlijksche enquête nog niet, daar we pas 26 Februari j.l. een praatmiddag hadden, waarin deze cijfers werden medegedeeld. De opbrengstcijfers, welke ik zelf weergaf, waren afkomstig van bedrij ven met zwaren grond en ten deele heb ik er cijfers uit eigen bedrijf ingelascht. Indien men echter gemiddelde cijfers noemt, waarbij men dus ook zavel- en zandgronden neemt, spreekt het vanizelf, dat deze cijfers niet zoo hoog zullen zijn, als die door mij genoemd werden, maai ditzelfde geldt ook buiten de Wieringermeer. Ik vergeleek de opbrengst van de beste bedrijven met gelijke in goede akkerbouwgebieden. Hieronder vol gen de cijfers, ontleend aan bovengenoemde jaar lijksche enquête van de beste bedrijven: Suikerbieten 49600 kg (gem. gehalte 16,6 Carstentarwe 4990 Zomertarwe 4510 Schokkererwten 4540 KI. groene erwten 5290 Haver 5050 Maanzaad 1880 Vlas met knop 8430 Mijn bedoeling was U een idee te geven tot welke opbrengsten de Wieringermeer op zijn beste gronden in staat was; het spreekt echter wel vanzelf, dat het gemiddelde belangrijk lager is. Het zou mij spijten, indien hierdoor eenig misverstand was ont staan en in zooverre is de opmerking van den heer Kistenmaker dan ook volkomen juist. J. C. ONDERDIJK. „Wijde Landen", Middenmeer. DE RUNDVEETEELTREGELING. Waar in het vorig nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad de rundveeteeltregeling weer eens werd aangeroerd, willen we in ruwe trekken eens nagaan, welk een zegen deze al voor de kwee kers en mesters van vee gebracht heeft. Wanneer men op sommige markten graskalveren wil koopen, vragen ze 60 voor het rund en 30 voor de schets. Wat dit „in" heeft, weten we niet. Be teekent het soms, dat het kalf geen 90 behoeft te kosten, maar dat de schets het duur maakt? Wel weten we, dat wij geen kalf een jaar goed kunnen kweeken voor dien prijs, als er een schets voor gekocht is, vooral niet als het een najaars- kalf is, dat wintermeik van zeven cent per liter geslokt heeft. Maar dat doet niets ter zake, het rund kost 90, we houden het twee jaar en maken ƒ240 ('t gaat niet slecht!). We hebben dan aan hoügeld per jaar 75, of nog geen daalder per week, zegge en schrijvenog geen ƒ1,50 per week, veehouders? Ze kosten het haast aan oppas en ligstroo. Hebt ge al eens uitgerekend wat ze aan ligstroo kosten, van 2 cent per kg?. Ge verschrikt er van. Nu zal men ons opwerpen: Wanneer er geen veeteeltregeling was geweest, was het misschien nog wel slechter." Het is nu eenmaal zoo, wanneer we iets toe bedeeld krijgen, vechten we er allemaal om en zijn jalcersch als buurman wat meer heeft; om van afgunst nog maar niet te spreken, want we reke nen er steeds maar op, dat door het ingrijpen der Regeering de zaak loonend wordt en dan willen we in de rij staan. Wanneer de boel vrij is, wanneer we het op kunnen nemen en laten schieten als we willen, dan tracht niemand naar uitbreiding, als er geld bij moet. We hebben de rundveeteeltregeling altijd een strop voor Zeeland gevonden, omdat Zeeland te veel in den hoek geduwd wordt. Een Flakkeesche boer vertelde ons, dat er bij hen akkerbouwers zijn met een of twee koeien en zes a zeven schetsen krijgen toegewezen, omdat Zuid-Holland zoo'n massa kalverschetsen ter be schikking krijgt. Wat is hiervan waar voor andere deelen van Zuid-Holland? We willen de rundveeteeltregeling, als ze de vee houderij loonend maakt. We willen de lasten en de lusten, maar wanneer ze ons alleen de lasten brengt: dan weg er mee! VEEHOUDER. Onderschrift. Zooals men in een der vorige nummers van het Landbouwblad heeft kunnen lezen, zijn de Kath. organisaties en het Landbouw-Comité -vóór af schaffing der rundveeteeltregeling, terwijl de C.B.T.B. zich voor de handhaving heeft uit gesproken. De Minister heeft kort geleden in de Kamer medegedeeld, dat de Regeering vooralsnog niet tot opheffing der rundveeteeltregeling durft over te gaan, daar zij beducht is voor een te sterke uit breiding en verplaatsing van den veestapel. Wij zijn met inzender van meening, dat de om standigheden thans echter zoodanig zijn gewijzigd tegenover enk de jaren geleden, dat afschaf fing der teeltregeling ernstig dient te worden overwogen. Red. AFD. SEROOSKERKE (W.) EN OMSTREKEN. Op Woensdag 6 Maart hield de Afdeeling Seroos- kerke (W.) en Omstreken hare vergadering. De Voorzitter opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. In het bjj zonder den heei'Ikkink, directeur van Eiland „Walcheren", die zoo bereidwillig geweest is om dien avond voor ons te komen spreken. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens verkreeg de heer L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 9