LANDBOUWONDERWIJS. Het jaarverslag vermeldt, dat per ultimo 1939 het ledental 498-bedroeg. Ontvangen werden 15% millioen kg melk, met gemiddeld 3.30 vet. Aan melkgeld werd uitbetaald 920.245,35, d.i. gemid deld 5.82 cents per kg. Den leden werd 10 cents per 100 kg geleverde melk bijgeschreven op leden kapitaal. Aan onkosten werd 139.360,13 betaald. De verkochte producten brachten 1.076.161,86 op. Aan omzetbelasting werd 10.205,66 betaald. Een specificatie van de verkochte producten volgt hier onder. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de verkochte hoeveelheden aan in 1938. 5.092.865 liters losse melk 477.841 liters flesschenmelk 199.479 liters losse karnemelk 101.353 liters flesschen karnemelk 182.277 flesschen pap 24.438 liters room 16.555 fleschjes melkyoghurt 148.244 fleschjes chocolademelk 356.303 kg roomboter 39.695 stuks kaas 121.369 kg melkpoeder 6.220.916 liters ondermelk (4.915.842) 334,246) 201.852) 95.087 175.000) 23.302) 13.520) 61.814) 347.321 41.903) 162.355) (6.393.508) Gebouwen, machines en inventaris staan gezamen lijk voor 85.000 te boek. Reservefonds en ver nieuwingsfonds samen 100.015 groot en de reserve voor pensioenfonds personeel 5000. VERLENGING BROEDSEIZOEN. Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling het broedseizoen voor kip pen- en eendeneieren te verlengen en het thans te doen eindigen met ingang van 19 Mei e.k. De aan leiding hiertoe is gelegen in het feit, dat het meeren- deel der kuikenbroeders door de ongewoon felle en langdurige vorst van dezen winter later dan ge woonlijk zijn begonnen met het inleggen van hun broedeieren. In verband hiermede ligt het tevens in de be doeling den datum waarop het broedseizoen voor zgn. Noord-Hollandsche Blauwen weder zal aan vangen, alsook den datum, waarvóór de kuikens door fokkers aan houders van vermeerderingsbedrij- ven moeten zijn afgeleverd, later te stellen en te bepalen op 20 Mei voor wat het broedseizoen voor zgn. Noord-Hollandsche Blauwen betreft en 4 Mei resp. 9 Mei, voor wat de aflevering van kuikens door fokkers aangaat. KRACHTVOEDER PLUIMVEE. De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend. Alle houders van minder dan 25 stuks kippen, eenden, ganzen of kalkoenen, die dus van ieder van deze diersoorten minder dan 25 stuks bezitten en behalve deze geen andere landbouwhuisdieren hou den of gewoon zijn te houden, kunnen, ook indien zij georganiseerd zijn, na 29 April 1940 uitsluitend krachtvoeder ontvangen via de Sectie Bijzondere Diergroepen van het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd, te Beekbergen. zullen zijn ook thans nog niet die niet min stens eenmaal deze ronde koeken met een gat erin, zullen koopen voor dien koffiemaaltijd, óók de Pro- testantsche gezinnen! Het spreekt wel vanzelf, dat de Goede Vrijdag- een zeer groote rol speelt in het Vlaamsche leven, dat is ook elders het geval. In den rust van den stillen „Goe-Vrijdag" gedenkt pien devoot het sterven van den Heiland. En tal loos zijn de vertelsels, die de rondte doen over het lijden van Christus, Zij hebben alle een sterk gods- dienstigen inslag, maar zij zijn dikwijls zoo ge kleurd met bijkomstigheden en naïeve volksche yersieringen, dat zij voor ons, Nederlanders heel vreemd kunnen aandoen. Moeder vertelt de kinderen hoe het roodborstje zich op Jezus' doornenkroon zette, om met het snaveltje de doornen er uit te trékken. Ongetwij feld is het méde hierom, dat de kinderen van Vlaan deren het roodborstje, dit vriendelijke, vertrouwe lijke diertje, nooit kwaad zullen doen De schrijver Teirlinck, die in Vlaanderen heel wat heeft verteld over de folklore van het land, schrijft in zijn ,,Plantenkultus" wetenswaardige dingen over planten en bloemen, die hun naam aan Goeden Vrij dag danken, en over de legenden, die rond die plan ten en bloemen zijn ontstaan. Wij denken bijvoor beeld aan de: passiebloem, de kruisdoorn, de bloed druppel, aan de legenden van haagdoorn (Mei doorn), espeboom en wilg.;.... De Brabantsche boeren hebben op Goeden Vrijdag gaarne een Oosten- of Noordoosten wind. Zuiden wind en regen op dien dag brengen onvruchtbaar heid en ongeluk Alle arbeid ligt stil, maar het beploegen der nkkers mag doorgang vinden, indien de weers gesteldheid dit toelaat. Op Goeden Vrijdag zaait men bloemenhet volk zegt, dat uit de zaden dan bloesems van verschillende kleuren zullen voortkomen. En aan de Vlaamsche kustvernieuwen de visscher het bedstroo, het bed aldus „reinigend", welk begrip in nauw verband staat met alle moge lijke andere gebruiken rond dezen tijd. Ook in Nederland, in Duitschland en Frankrijk kent men op het platteland de speciale of althans de nieuwe „Paaschkleedij". „Op z'n Paaschbest zijn" is een uitdrukking, die wel degelijk berust op honderden jaren van folkloristische werkelijkheid in onze Zij zullen dan dus geen krachtvoedertoewgzing meer ontvangen van den plaatselyken bureauhouder in hun district, doch dienen zich vóór 15 April 1940 op een klantenlijst bij een handelaar of winkelier in pluimveevoeder te laten boeken, waarna zij bij dezen met ingang van 29 April 1949 hun kracht voeder kunnen betrekken. KEURING FOKCENTRALE TE OOSTBURG. Onder groote belangstelling, ook van overig Zeeland, hield de Fokcentrale West-Zee uwsch- Vlaanderen haar jaarlijksohe stierenkeuring. Steeds kenmerkte deze keuring zich door aanvoer van zeer goed fokmateriaal, doch nimmer is de kwali teit zoo goed geweest als dit jaar. En dat niet tegenstaande er vóór de keuring reeds enkele zeer goede stieren naar elders waren verkocht. Voor vele stierhouders waren hier nog voldoende voor hun bedrijf passende dieren te koop. Een belangrijk aantal stieren verwisselden dan ook van eigenaar. Enkele bleven nog onverkocht, maar we hopen, dat ook deze spoedig hun weg zullen weten te vin den, om de plaats van de minder goede stieren, die nog voor de fokkerij worden gebruikt, in te nemen. De stieren werden in 3 klassen, naar den leef tijd, gekeurd. Oudere klasse: 1. Wiilliam, van Adr. Risseeuw Pzn te Cadzand; 2. Adolf, van A. J. E. Temmerman te IJzendijke; 3. van Aug. Buijck te Waterlandkerkje; 4. Benno, van H. J. Aernaudts te Sluis; 5. Bert, van R. A. F. Wijffels te St. Kruis; 6. Graaf van Vlaan deren, van D. Dekker te Waterlandkerkje. Middelklasse. 1. Marius Kuilsburg, van C. C. B. Tas te Wa terlandkerkje; 2. Graaf II, van J. J. Riemens te Nieuwvliet; 3. Hans Kuilsburg, van Gebr. Minder- houd te Cadzand; 4. Bram en 5. Doris, van J. J. Riemens voornoemd; 6. Kees, van P. C. C. Haver - beke te Biervliet; 7. Zevenhuizen's Frans, van Abr. Verhage te Schoondijke; 8. Albert, van Iz. Ris seeuwHaartsen te Zuidzande; 9. Turk, van O. Buijsse te Eede. Jongere klasse: 1. Herta's Dries, van' Adr. Risseeuw Pzn te Cadzand; 2. Bram, van Iz.. Risseeuw(Haartsen te Zuidzande; 3. Elza's Rudolf/ van C. F. Vercraeije te Aardenburg; 4. Hugo, van L. de Bruijckere te Sluis; 5. Bob, van Em. J. Milliano te IJzendijke; 6. Pope's Graaf, van J. A^KFrovoost te Cadzand; 7. Nelis, van Z. Salomé tc' Audzande; 8. Karei IV, van A. A. Buzeijn te Eede,^ De stieren Graaf en Dries' Kuilsburg leverden de beste jonge stieren. Mogen ;zij nog vele jaren voor de fokkerij behouden blijven. Voor de zoo vee lste maal 'kwam bij deze jaarlij k- sche keuring weer duidelijk naar voren het groote nut van de stierenvereenigingen. De goéde samen werking, die in dezen in W. Z.-Vlaanderen bestaat, hebben ertoe geleid, dat deze jaarlijksohe keuring te Oostburg steeds meer belangstelling geniet en deze ook ten volle verdient. KLEINEPIER. landen....... Al deze gebruiken sluiten aan bij de symbolische voetwassching. Geen visscher zal overigens op Goeden Vrijdag in zee steken... Een legende wordt aan de kust ver haald, over een vaart, waarbij in plaats van visschen slechts schedels werden opgehaald. De „Goede Zaterdag'' is trouwens de groote bedevaartdag voor de visschers van Lombartzijde, een vissChersplaatsje tusschen Oostende en de Fran- sche grens, van wauruit vroeger tientallen Ysland- vaarders vertrokken. Uit eieren, op Goeden Vrijdag en Goeden Zater dag gelegd, komen haantjes voort, zoo zegt men in het kustland, waar menige oude boer nog eieren op het dak van zijn schuur of op de „schouwe" (schoorsteen) leggen zal, om onheil af te weren Vroeger trokken in de Vlaamsche, Brabantsche en Limburgsche steden groote processies door de straten, waarin de „rederijkers" meegingen, uitbeel dend en zeggend de lijdensgeschiedenis. De ter dood veroordeelden kregen op Goeden Vrijdag dikwijls gratie van de magistraat, als herinnering aan den „goeden moordenaar". En zooals men op krommen Woensdag niet spin nen mocht, zoo mochten de kantwerksters op Goe den Vrijdag niet klossen. Dan wordt het PaaschavondDe klokken, die zoolang „naar Rome geweest zijn", beginnen weer te luiden, nadat in de kerken weer vuur gemaakt is,. ditmaal op oud'erwetsche wijze, met vuur steen en staal! En er zullen niet veel kinderen zijn. die niet met vreugde luisteren naar het beieren der .kerkklokken, die de Paschen inluiden. Vooral, omdat de klokken bij hun terugkeer eieren laten vallen in de tuinen, die de kinderen gaan zoeken. Ik herinner mij zoo goed, hoe wij als kinderen in Zeeuwsch-Vlaanderen ook zoo gaarne zochten naar de eieren en de kleine versnaperingen, die achter heesters en tusschen het gras waren ver stopt. Hoewel wij Protestant waren opgevoed, had de „terugkeer van de klokken" toch een eigenaar dige bekoring voor ons. Meermalen heb ik voor het venster gestaan, uitziend naar de klokken, terwijl de merels floten en de lucht zoo zacht en glanzend was als perlemoer. In Nieuwpoort en in andere plaatsen van West- Vlaanderen kende men vroeger den „Paaschboom", een wel heel eigenaardig pendant van den Kerst boom. MOND- EN KLAUWZEER. «Zeeland: Baarland 1, Dreischor 1, Hoek 1, Krabbendijke 1, Middelburg 1, Scherpenisse 1, Schore 1, totaal 7 gevallen in 7 gemeenten. Gestorven dieren: 2 kalveren. West. Noord-Hrabant Etten 4, Fijnaart 1, Hoeven 3, Oudenbosch 2, O. en N. Gastel 1, Princenhage 1, Roosendaal 1, Rucphen 2, totaal 15 gevallen in 8 gemeenten. Gestorven dieren: 4 kalveren. SCHOOLGELDREGELING VOOR DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE MIDDELBURG. Voor de leerlingen van de lagere landbouwschool der Z. L. M. te Middelburg zal een schoolgeld wor den geheven naar het inkomen van de ouders of verzorgers volgens onderstaande tabel: 1°. inkomen beneden ƒ1000 per jaar 5 per leer ling per jaar. 2". inkomen van ƒ1000 t/m ƒ1999 per jaar ƒ10 per leerling per jaar. 3°. inkomen van ƒ2000 t/m ƒ2999 per jaar ƒ15 per leerling per jaar. 4 inkomen van 3000 t/m 4999 per jaar 20 per leerling per jaar. 5°. inkomen van ƒ5000 t/m 7999 per jaar 25 per leerling per jaar. 6°. inkomen van ƒ8000 en meer per jaar 30 per leerling per jaar. Wanneer meerdere leerlingen uit één gezin gelijk tijdig de school bezoeken, wordt het schoolgeld als volgt bepaald: twee leerlingen uit één gezin 80 volgens bovenstaande tabel; drie leerlingen uit één gezin 60 volgens bovenstaande tabel; vier leerlingen uit één gezin 40 volgens bovenstaande tabel; vijf leerlingen uit één gezin 20 volgens bovenstaande tabel. On- en minvermogende leerlingen van goeden aanleg kunnen geheel of gedeeltelijk van het betalen van schoolgeld worden vrijgesteld. Leermiddelen kunnen kosteloos worden verstrekt. Bovenstaande regeling is door den Minister van Economische Zaken goedgekeurd. Zooals bekend is zal de school worden geopend op 1 April a.s. Daar echter op genoemden datum niet over een eigen gebouw kan worden beschikt, zullen de lessen tijdelijk worden gegeven in een lokaal van de Ohr. Kweekschool aan de Heeren gracht te Middeliburg. Het bestuur der Chr. Kweek school zijn wij zeer dankbaar dat het landbouw- onderwys tijdelijk in één der lokalen van haar in richting kan worden ondergebracht. Zoo spoedig mogelijk zal worden getracht het landbouwonderwijs in een eigen gebouw onder te brengen, waarvoor onderhandelingen worden gevoerd. En de kinderen gaan thans rond, om zingend eieren te vragen. In de Kempen zingen zij: Goede vrouw, geef ons een ei Dat de zwarte henne lei. Geen entwat en houdt entwat, Tot toekomend jaar entwat. En in West-Vlaanderen klinkt het bekende: Een ei is géén ei, Twee ei is half ei, Drie ei is Paasch-ei. Een enkele maal zet men bij de boeren op Paasch avond nog vensters en deuren open, daarbij zeg gend: Vasten eruit Paschen erin! Voorzoover het Paaschkalf niet is geslacht op de boerderij, of een paar haantjes, gaat de „bazinne" ter markt, liefst naar een der groote provincie plaatsenZie maar eens, hoe druk de Paasch- markt te Brugge bezocht kan zijn, en hoeveel moeite d£ slagers niet doen om hun uitstallingen zoo aan lokkelijk0 mogelijk te maken. Ook het „Paaschbrood" wordt niet vergeten in Vlaanderen, maar daarover behoef ik niets te ver tellen. Want in tegenstelling met de Paasch- gebruiken, die ik hierboven opsomde is er mis schien geen enkele streek in Nederland, waar het Paaschbrood zóó in eere is gehouden als juist in Zeeland. Het zijn ditmaal geen koeken, zooals op andere Christelijke feestdagen of speciale „hoog dagen" als St. Maarten of Lichtmis, neen, het zijn groote, heerlijke broodenIk weet nog zoo goed, hoe er in onze jeugd één dag van het jaar was, waarop Moeder geen brood kocht, maar het liet bakken van het deeg, dat zij zelf had klaar gemaakt... Dat brood was beter dan al het andere tesamen; wanneer ik er nu aan denk, heb ik heim wee naar dien tijd, naar dien éénen dag van het jaar: Paaschdag. °Naar Paschen, het zoo schoone, devote en toch blijmoedige feest. Het feest der Opstanding, bij het begin van de Lente, als de natuur het nieu we, frissche leven toont. Het leven, dat eeuwig js on óhvergankelij'k, dat niet sterft, maar dat zich „voortzet", in de schakeling van jaar tot jaar, van lente tot lente. BMILE BUYSSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 7