Steun goedgekeurde Pootaardappelen. lx. Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. aangegeven, doch niet de eenige, ja zelfs voor groote groepen niet de belangrijkste. De vrijheidsbeperking ophet gebied der bodem- productie is namelijk zeer meegevallen. De totstand koming en invoering der Bodemproductiewet Juni 1939, het daarop baseeren van een regeeringscom- missariaat, met provinciale productie-commissaris sen en commissies, zal bij velen de meening hebben doen postvatten, dat de Regeering hier nu ook doelbewust de bodemproductie is gaan regelen en dat daarmee de vrijheid van verbouw voor den boer wel tot het verleden is gaan behooren. Gaat men echter na voor welke gewassen met behulp dezer wet nieuwe dwingende regelingen zijn getroffen, dan ervaart men dat deze tezamen 183.000 ha beslaan. Dit is 20 pet. van de totale oppervlakte bouwland, die 936.000 ha bedraagt. Onder deze 183.000 ha is echter begrepen 163.000 ha haver, waarvoor de regeling geldt, dat men in 1940 niet meer mag verbouwen dan in 1939 en zoo men meer dan 20 pet. van zijn bouwland met haver had béteeld, maximaal niet meer dan 20 pet. Nu komt een verbouw van meer dan 20 pet. niet veel voor en wellicht zal deze strenge winter, die een voldoenden uitzaai van herfstgraan in menig geval heeft belemmerd, aanleiding geven tot zoodanige soepelheid bij den haververbouw, dat hier nauwe lijks van vrijheidsbeperking zal mogen worden ge sproken. Dan blijven er over 20.000 ha of 2.1 pet. van het bouwland. Deze oppervlakte is bezet met ajuin (6300 ha), blauwmaanzaad (2700), karwij (2000), mosterdzaad en andere land- en tuinbouwzaden, waarvan er vele op contract worden geteeld (als b.v. suiker- en voederbietenzaad). Voor deze gewassen, waarvan er vele voor de voedselvoorziening van geen rechtstreeksche betee- kenis zijn en voor een deel, dikwijls zeer groot deel, voor export worden geteeld, heeft de Regeering gemeend een teeltregeling te moeten invoeren, ten einde de oppervlakte te beheerschen. Verbouwd mag worden de gemiddelde oppervlakte van de 3 voor afgaande jaren en de teler moet daarvoor een .teeltvergunning aanvragen. De verbouw van geel. mosterdzaad, een zuiver export-artikel, is zelfs ge heel verboden en alleen in bijzondere gevallen zal teeltvergunning worden verleend. Blijkbaar is de Regeering van oordeel, dat zonder zoo'n teeltregeling de verbouw dezer gewassen kans heeft op uitbreiding door buitenlandsche vraag, tot schade van de voedselvoorziening. De ervaring in 1914/1918 schijnt inderdaad in deze richting te gaan, doch waar het hier gaat om alles bij elkaar 20.000 ha, en de Regeering toch den export, zoowel als den prijs, kan beheerschen, kan de vra'ag ge steld worden of men deze teeltregelingen niet ach terwege had kunnen laten en met een prijszetting en exportregeling had kunnen volstaan. Had de Regeering dezen weg bewandel^, zoo zou ook het geringe gebruik, dat thans van de bodem productiewet gemaakt is, geheel achterwege ge bleven zijn en de vrijheid van den landbouwer in het gebruik van zijn land vrijwel geen meerdere beperking naast de reeds bestaande hebben onder gaan. De vraag ryst dan ook: wat wil de Overheid in 1940 eigenlijk bereiken; wat is haar naaste doel bij de bodemproductie van eigen land? Dit doel kun nen wij aan de hand der officieele berichten samen vatten als volgt: De Regeering stelt bijzonder veel prijs op: 1. Een intensieven verbouw, een zoo hoog moge lijke productie per ha grasland en per ha bouwland. 2. Het scheuren van blijvend grasland voor den verbouw van de meest gewenschte akkerbouw gewassen. 3. Den verbouw vooral van tarwe, rogge, aard appelen. Doch daarnaast stelt de Regeering prijs op: 4. den verbouw van haver1/ gerst, peulvruchten, suikerbieten, koolzaad, vlas, voedergewassen. Het aardige is nu, dat, als men de oppervlakte van de onder 3 en 4 genoemde gewenschte akker bouwgewassen eéps optelt, men komt tot ongeveer 98 pet. van de totale oppervlakte V-w^snd. Waar het in den landbouw nu eenmaal onmogelijk is, bij een gegeven totale oppervlakte, de oppervlakte van alle gewassen tegelijk uit te breiden de uitbrei ding van het eene zal steeds de beperking van het andere gewas beteekenen heeft het invoeren van meerdere teeltregelingen geen beteekenis en het is dus begrijpelijk, dat bij den akkerbouw niet meer vrijheidsbeperkende maatregelen dan de genoemde zijn getroffen. e Integendeel. De omstandigheden hebben de Regeering er toe gebracht in 1940 een 'uitbreiding toe te staan (en daarmee het herstel althans voor één jaar van een grootere vrijheid), bij de suikerbietenteelt met 25 pet. en bij de fabrieks aardappelteelt met 33 pet. Of deze uitbreiding er ook zal komen en of ook overigens de drie zoo gewenschte gewassen: tarwe, rogge en aardappelen (voor consumptie en veevoer) in oppervlakte zullen vermeerderen, moeten we af wachten. Het eenige doeltreffende middel om de onderlinge verhouding der gewassen in de ge wenschte richting te stimuleeren het in uitlicht stellen van een gunstiger pry's naarmate mjen uit breiding wenschelijk acht is door de Regeering niet, althans niet in uitgesproken vorm, toegepast. Waarschijnlijk acht zij de belangen, die hier liggen', niet groot genoeg om een extra stimulans te geven en als men de begrensde mogelijkheden, die hier liggen, nagaat en de relatieve traagheid, waarmede zich in den landbouw omzettingen plegen te vol trekken, dan behoeft men zich over deze betrek kelijke onverschilligheid niet al te zeer te ver wonderen. Het wil ons voorkomen, dat het belang van ons volk momenteel vooral te zoeken is in opbrengst- verhooging per ha, in intensiveering van de cul tuur, zoowel op bouwland als op grasland, want vrijwel alles wat er op groeit, zal ons volk in moeilijke omstandigheden dringend noodig hebben. Zelfs inzake het scheuren van grasland, heeft de Overheid het bij een warme aanbeveling gelaten, al werd als stok achter de deur de mogelijkheid tot het verplicht scheuren genoemd. Of er veel ge scheurd zal worden, is nog niet te overzien. De strenge en lange winter heeft hier een rem gevormd. Ook het feit, dat van de granen, op gescheurd land verbouwd, (slechts) voor eigen vee mag worden bestemd en niet aan de Regeering behoeft te wor den geleverd (van peulvruchten mag niets gehou den worden), moet voor menig geval eerder als een rem dan als een stimulans tot scheuren worden be schouwd. Als men voor het eerste jaar 50 pet. of zelfs 100 pet. voor eigen vee had mogen bestemmen, zou de prikkel tot scheuren zeker grooter zijn geweest. Doch de deplorabele toestand, waarin de veehou derij verkeert, tegenover de relatief gunstiger om standigheden van den akkerbouw, vormt zeker een prikkel om in de richting van scheuren te gaan. Alles bij elkander kan men dus niet zeggen, dat de internationale verwikkelingen na Augustus 1939 tot ernstige consequenties inzake de wijze van bodem- gebruik in ons land hebben geleid. Hier is de vrij heid beperkt, elders echter weer verruimd en zoo lang 98 pet. der op het akkerland verbouwde pro ducten ook voor ons volk gewenscht kunnen worden geacht, mag men verwachten, dat men hier de zoo gewenschte vrijheid van den boer, zoo lang mogelijk in eere zal houden en alleen via den weg varu gun stiger prijzen de te^lt in de gewenschte richting zal ombuigen. t (Wordt vervolgd.) In October vai^.-et vorig jaar werd bekend ge maakt, dat voor Igekeurde pootaardappelen per 1 April a.s. een Wff antieprijs zou gelden van 4,25 per 190 kg v®3- klasse B, terwijl voor de klasse A deze p* 0,30 hooger werd gesteld en voor de klasse C J??0,5O lager. Hoewel de datunii van 1 April nog niet is bereikt, besloot de Regeering voor het ras Bintje de dena- turatie reeds met ingang van deze week open te stellen. Voor de andeie rassen is dus de denaturatie nog niet opengesteld. Indien daartoe wordt besloten, (hetgeen nader bekend gemaakt zal worden), zul len echter de algemeene voorwaarden gelijk zijn aan die. welke thans voor de denaturatie van Bintje gelden. De voornaamste voorwaarden en eischen, waar aan de partijen moeten voldoen, laten wij hieronder volgen De partijen moeten naar het oordeel van den Keuringsdienst Zeeland geschikt zijn of geschikt te maken zijn voor pootdoeleinden en in natuurlijke verhoqding ter denaturatie worden aangeboden. Partijen met veel ziek of andere gebreken kun nen worden geweigerd. Natrotte en ook als gevolg van verstaantasting week geworden knollen mogen in de partij niet voorkomen. Er mag niet meer dan 10 tarra in voorkomen. Onder deze tarra worden echter niet verstaan mis vormde, hardgroene en beschadigde knollen. Hoewel de Regeering dit zou kunnen eischen, volgt uit het bovenstaande, dat de partijen niet zoodanig klaar gemaakt behoeven te worden, dat ze zonder meer geplombeerd zouden kunnen 'wor den. Ze moeten echter aan redelijke eischen vol doen. Aan den Keuringsdienst is echter opgedragen, om van elke partij te bepalen de hoeveelheid', welke geschikt is als pootgoed. Slechts die hoeveelheid komt voor potersteun in aanmerking. Wat de maten betreft, is bepaald, dat de A-par tijen voorloopig gesorteerd moeten zijn in een sor- teermg 35—^55 mm vierkantsmaat of een tusschen- sorteering en de B en C-partijen in een sorteering van 3550 mm en tusschensorteeringen. Om ook hier weer niet het uiterste te vergen, mogen een hoeveelheid van tesamen ten hoogste 10 van het totaal gewicht der partij buiten de genoemde maten liggen. De hoeveelheden boven en beneden de genoemde maten komen niet voor potersteun in aanmerking. Voor de hoeveelheid boven de maximummaat wordt wel de gewone denaturatievergoeding, welke momenteel 50 ct. per 100 kg bedraagt, uitgekeerd. Voor aardappelen beneden 35 mm wordt geen enkele steun verleend. De partijen moeten in een ..natuurlijke verhou ding" ter denaturatie worden aangeboden, d.w.z. dat een partij, waarin een tusschensorteering ont breekt. wordt geweigerd. Wel komen tusschensor teeringen. die elk op zichzelf een natuurlijke ver houding hebben, in aanmerking. Bijvoorbeeld een partij, waarin de sorteering 4045 ontbreekt, komt niet in aanmerking, doch wel kunnen worden aan geboden 3540 en 4555 klasse A (4540 klasse B). In tegenstelling met vorig jaar komt voor de klasse A ook de sorteering 5055 voor poter steun in aanmerking. Voor wat reeds geplombeerde partijen betreft, is bepaald, dat voorzoover -ze overigens gezond zijn en aan de eischen voldoen, deze niet opnieuw gesor teerd behoeven te worden indien het percentage boven- of benedenmaatsche grooter is dan 10 Een geplombeerde party 3040 of 4060, waarin dus meer dan 10 beneden- resp, bovenmaatsche knollen voorkomen, kan dus als zoodanig worden gedenatureerd. De potersteun wordt natuurlijk slechts uitgekeerd voor de hoeveelheid binnen de gestelde maten voor de onderscheidene klassen. Tenslotte is bepaald, dat de partijen moeten toe- behooren aan den teler of aan een bij de Nederland- sche Akkerbouw-Centrale aangesloten handelaar, die ze geplombeerd in vooraad heeft of wiens voor raad onder voortdurend toezicht van den Keurings dienst staat. Wil een teler op een andere plaats dan op zijn bedrijf denatureeren, bijv. aan de haven of bij den spoorwagon, dan kan dit slechts geschieden indien de partij onder voorloopig plombe wordt aan gevoerd. Omtrent de denaturatie-aanvrage, de vaststelling van het steunbedrag enz. verwijzen wij naar de aan iederen teler toegezonden circulaire no. 773 van de Ned. Akkerbouw-Centrale. TEELT VAN VOEDER- EN SUIKER BIETENZAAD. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het gepubliceerde persbericht van 11 Maart j.l., inzake de teelt van voeder- en suikerbietenzaad uitsluitend betrekking heeft op den uitpoot van steklingen in 1941. De uitpoot van steklingen in 1940- is volkomen vrij, zoodat hiervoor geen vergunning behoeft te worden aangevraagd bij de Nederlandsche Akker bouw Centrale. VERVOER VEEVOEDER. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt belanghebbenden er hierbij nogmaals met nadruk op attent, dat het vervoer van alle soorten veevoeder gedekt moet zijn door geldige geleide- biljetten. Deze geleid eb il jetten moeten o.m. de juiste hoeveelheid, welke wordt vervoerd aangeven. Het vervoer van een kleinere hoeveelheid, dan aan gegeven is op het bijbehoorend geleidebiljet is dus strafbaar. REGISTRATIE VEESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat ter verkrijging van voederbon nen voor de afname van veevoeder voor de periode van 1 t/m 28 April 1940, de georganiseerden in de week van 18 t/m .23 Maart a.s. bij den pl. Secretaris in hun rayon opgave dienen te doen van de samen stelling van hun veestapel, naar den toestand op 17 Maart 1940, 's nachts 12 uur. Verzuim van deze opgave, of onjuiste of te late opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen voederbonnen verstrekt zullen worden. Teneinde misverstand te voorkomen zij nog opge merkt, dat voor het verstrekken van bovenbedoelde opgave, de registratiekaarten niet zullen worden toegezonden, doch ten kantore van den pl. Secretaris moeten worden ingevuld. 1320 Maart. De drukte doet het nog niet op 't oogenblik. De regen heeft ons van de week weer binnen gehouden en het geloop der drainbuizen wijst er op, dat de grond nog veel nat is. Donderdag leek het wel of de winter terug was gekomen, alles weer onder de sneeuw en 's nachts vroor het weer. Toch mogen we in Zeeland niet klagen, want in 't Noorden van ons land lag de sneeuw 25 cm en waren alle slooten weer vol met het bekende witte goed. Het zal op den duur een laat voorjaar zijn. Op 't oogenblik droogt het weer hard, doch de wind waait nog zoo regenachtig. Maandagmorgen was het opeens veel warmer geworden in de natuur en aan alles kon je het direct zien. De knoppen van de boomen en bessenstruiken werden ineens dikker .en groener. Ook de tarwe is veel veranderd en op hier en daar een dunne plek na za'l het in orde komen. Het koolzaad wordt met den dag groener, de bruine kleur verdwijnt langzamerhand. De weiden zijn geëgd, de zode heeft door de vorst weer veel ge leden en zal een vroege bemesting op zijn plaats zijn om den gang er in te krijgen. Zoo komt toch het voorjaar aan, de zolder ligt vol met klaarge maakt zaaizaad, de gerst, de haver, het vlaszaad, alles wacht tot de gronden het zaaien weer toelaten. De pootaardappelen liggen nog wat voor te war-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 4