NOORD-BRABANTSCHE Mu VAN LANDBOUW LANDBOUWCRISIS-ME JEDEEL.NGEN NOORD-BRABANT. -Y,\. De directe consequenties van de politieke situatie voor den landbouw. Uit de Afdeelingen. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch 'Bestuur der Noord-<Brabantsche Maat schappij van Landbouw, gehouden op Vrijdag 15 Maart 1940 te Breda. De vergadering stond onder leiding van den heer P. M. Sneep te Dinteloord. Verschillende belangrijke punten werden behandeld, waarvan o.m. genoemd mogen worden: Positie der veehouderij. Een der zuster-organisaties zond aan het K.N.L.C. een schrijven, waarin nog eens de aandacht werd gevestigd op de uiterst moeilijke positie van de vee houderij. Tevens werden middelen aangegeven, waardoor verbetering kon worden gebracht. Aan enkele dezer wenschen is de Minister reeds tege moet gekomen, b.v. door het in uitzicht stellen van overname van ondermelkpoeder. Aangezien echter nog niet bekend is, tegen welken prijs dit product uit de markt zal worden genomen, kan nog niet gezegd worden, of de toestand der veehouderij daardoor veel verbeterd zal worden. Ook is de winterboterprijs met een maand verlengd. Uitvoerig wordt nog eens van gedachten gewis seld over de wijze, waarop verbetering zal kunnen worden verkregen, waarbij ook de prijzen van hooi en stroo aan de orde werden gesteld. Hoewel de strooprijzen voor de akkerbouwers geenszins te hoog zijn, kan toch wel worden gezegd, dat zij voor den veehouder, gezien den lagen prijs van zijn pro ducten, aan den hoogen kant zijn. Besloten wordt zooveel mogelijk mede te werken aan maatregelen, die de positie der veehouderij zouden kunnen ver beteren. Prijzen van schapenvellen. Met instemming wordt vernomen, dat de Minis ter bereid is de instelling van een commissie van deskundigen te bevorderen, welke regelmatig de Rijksbureaux voor Huiden en Leer en voor Wol en Lompen van advies zal dienen. In deze Commissie zal de heer E. D. Govers, bekend deskundige op het gebied van schapen en wol, worden opgenomen. K os tp r ijsberekeningen Vanwege het Landbouw-Comité werd een deskun dige aangesteld, welke tot taak zal hebben, kost prijs-berekeningen op te stellen voor verschillende gewassen. Het K.N.L.C. verzoekt de medewerking van de landbouwboekhoudbureaux en der aangeslo ten Maatschappijen, om het uit te voeeeh werk zoo goed mogelijk te doen zijn. Besloten werd zooveel mogelijk medewerking te verleenen aan den arbeid van bedoelden deskundige. Overleg C.L.O.'s met de Landarbeidersbonden. Er vond een bespreking plaats tusschen ver tegenwoordigers der Centrale Landbouw Organisa ties en der Landarbeidersbonden. Van het verslag dezer bespreking werd met interesse kennis geno men. Naar aanleiding daarvan is het Dag. Bestuur van meening, dat de provinciale landbouworganisa ties niet de geëigende lichamen zijn, om collectieve arbeidsovereenkomsten te onderteekenen. Het komt toch zeer veel voor, dat ook werknemers zijn aan gesloten bij de landbouworganisatie. Het is dus niet geWenscht en ook niet verantwoord, om die organisaties te beschouwen als werknemersvereni gingen. Het is veel beter, dat centrale werknemers verenigingen worden opgericht door de verschil lende verenigingen, die plaatselijk reeds op dat ge bied werkzaam zijn. Agenda Landbouw-Comité. Blijkens de ontvangen agenda voor de eerste af- deeling van het K. N. L. C., zullen op die vergade ring worden besproken de prijs van de peulvruch ten, zulks in verband met het groote verschil tus schen den prijs, welken de teler ontvangt en den prijs, welken de consument moet betalen, voorts zal worden gesproken over verruiming van de kracht- voertoewijzing voor werkpaarden en over verhooging van den rogge-prijs. Deze punten werden- door onze Maatschappij ter bespreking aan het Landbouw- Comité opgegeven. Met kracht zal worden geageerd voor de noodige verbetering. Voorts zal in de vergadering van het Landbouw- Comité gesproken worden over den vorderingsprijs voor hooi in de verschillende gebieden. Het schijnt, dat er groote verschillen in die prijzen bestaan, verschillen welke grooter zijn dan door het kwali teitsverschil zou mogen worden veroorzaakt. Met de G. O. L. M. is ons Bestuur van meening, dat voor gelijke kwaliteiten gelijke prijzen moeten wor den gegeven. De eene streek moet niet worden be voorrecht boven de andere. Aangedrongen zal wor den voor het volgend jaar op het samenstellen van standaardmonsters voor te leveren hooi. De a.s. Hoofdbestuursvergadering. Als datum voor deze vergadering werd voorloopig vastgesteld Donderdag 25 April, 's middags half drie. Naast de gewone punten van de agenda, zal getracht worden een spreker te krijgen, die een in leiding zal houden over den verbouw van voeder gewassen, hetgeen speciaal met het oog op de moei lijke positie van de veehouderij, in verband met het voer, van groote beteekenis mag worden geacht. Karwy-prijs. Een schrijven werd ontvangen van een onzer leden, betreffende de prijspolitiek der Regeering ten aanzien van den karwij-export. De schrijver be toogt, dat verbetering aangebracht kan worden, waardoor de boer een beteren prijs voor zijn product zou kunnen ontvangen. Besloten wordt over deze kwestie nog nadere gegevens in te winnen en ver volgens de zaak ter sprake te brengen in het Land bouw-Comité. Wil men van een landbouwbedrijf de beste opbrengsten verkrijgen, dan moet de technische leiding prima zijn. Groote opbrengsten is echter nog niet alles. Voor den landbouwer komt het uiteindelijk aan op het financieel resul taat. Om de grootst mogelijke winst te verkrijgen, moet ook de administra tie deskundig worden beheerd. Kunstmest is onmisbaar voor het ver krijgen van een grooten oogst. Boek houden is onmisbaar voor het ver krijgen van de grootste winst. Wanneer U geen tijd hebt om de boek houding zelf deskundig bij te houden, laat ons Boekhoudbureaü die taak dan van U overnemen. Het kost U weinig en U bent zeker van deskundige uit voering. Vraagt inlichtingen!! •cfc DENATURATIE VAN AARDAPPELEN OOGST 19jL. Het Bestuur van de Landb^^.-Crisis-Organisatie voor Noord-Brabant, brengt t f /ennis van belang hebbenden, dat ten aanzien v-'. j ^faenaturatie van de klei-consumptie-aardappelen rubriek A het volgen de is bepaald: a. De aardappelen moeten op het oogenblik der denaturatie geschikt zijn voor menschelijke consumptie; b. Wanneer van de betreffende partijen meer dan 25 der totale hoeveelheid bestaat uit knollen, die niet kunnen vallen door een vierkante ope ning van 3600 mm2 of welke langer zijn dan 8 cm, komt het percentage, dat daar boven uit gaat, alleen voor „B"-steun in aanmerking; c. Het percentage knollen, welke in- of uitwen dige gebreken vertoonen, waarbij ook worden begrepen de „stukken", ontstaan bij het rooien of omwerken der partijen, dan wel door vreterij van insecten, komt eveneens slechts voor „B"- steun in aanmerking; d. In de partij mag niet meer dan 20 tarra voorkomen, t.\v.: nat-rotte en bevroren knollen, grond en spruiten, welk percentage niet voor steun in aanmerki2.g komt; e. Het percentage knollen beneden 35 mm vier- kantsmaat moet worden vastgesteld en mag als tarra boven de onder d bedoelde 20 tarra Ir. T. P. Huisman schrijft onder bovenstaanden titel een artikel in Economisch-Statistische Be richten, dat wij, vanwege zijn actueelen inhoud, onverkort overnemen en dat als volgt luidt: Een ieder, die de dagelijksche berichten leest over duikboot- en vliegtuig-aanvallen, waaraan de scheepvaart, ook van neutrale landen, blootstaat en over de vele slachtoffers van mijnen, zal de vraag in zich voelen opkomen, waar het heen moet met onzen in- en uitvoer. Ons land met zijn zeer dichte en toenemende bevolking kan zonder dien in- en uitvoer niet leven, zelfs niet in de letterlijke be teekenis van het woord. 65 pet. van ons brood stamt uit overzeesche gewesten, dat is een zeer belangrijk percentage. De margarine, spijsoliën en vetten worden verkregen uit grondstoffen, die moe ten Worden ingevoerd. Zelfs onze groote productie aan varkensvleesch en eieren, waarvan wij een kleiner of grooter percentage uitvoeren, is in die mate van den invoer van voederstoffen afhankelijk, dat bij achterwege blijven daarvan niet alleen de productie voor den uitvoer, maar ook een groot deel der productie voor eigen verbruik zal ver dwijnen. Als de invoer achterwege gaat blijven, zal dus de voedselvoorziening van ons volk, al hebben we van verschillende producten als aardappelen en erwten ook te veel, een probleem worden van zóó ernstigen aard, dat men mag verwachten, dat de Overheid hierover reeds thans haar gedachten heeft laten in de partij voorkomen, doch komt vanzelfspre kend niet voor steun in aanmerking. Goedgekeurde pootaardappelen, welke meer dan 10 misvormde knollen enz. bevatten, kunnen eveneens voor poter-denaturatie-vergoeding in aan merking komen. Het percentage dezer knollen komt echter slechts voor gewone denaturatie-vergoeding „B"-steun in aanmerking. Voorts wordt er op gewezen, dat met ingang van 18 Maart 1940 voor aardappelen, behoorende tot rubriek B, in de tarra-hepaling verandering is ge komen. Tot nu toe mocht er in de ter denaturatie aan geboden partijen niet meer dan 25 tarra (be nedenmaatsche, nat-rotte, bevroren, spruiten en grond) voorkomen, indien door middel van prikken of stuksteken gedenatureerd werd en 50 indien door middel van stoomen gedenatureerd werd. Dit is nu met ingang van 18 Maart 1940 voor de aardappelen van rubriek B, onverschillig of dena turatie geschiedt door middel van stoomen, prikken of stuksteken, als volgt gewijzigd: 20 tarra (nat-rotte, bevroren, spruiten en grond) en verder behoeven de benedenmaatsche aardappelen niet meer te worden uitgesorteerd. Vanzelfsprekend komen de benedenmaatsche aard appelen niet voor steun in aanmerking. TEELTVERGUNNING LATE AARDAPPELEN OOGST 1940. Telers van late aardappelen oogst 1940, die de aanvragen voor teeltvergunning oogst 1940 nog niet aan ons kantoor, Spoorlaan 50, Tilburg, hebben in gezonden, worden in hun eigen belang dringend verzocht, zulks alsnog ten spoedigste te doen. Een verzekering sluiten tegen hagel- schade is geen luxe-uitgaaf. In deze moeilijke tijden is het een noodzake lijkheid, dat men zich zooveel mogelijk zeker stelt tegen de risico's van het bedrijf. Voor groote bedrijfszekerheid is hagel- verzekering onmisbaar!! Sluit u aan by de Onderlinge Verzekeringmaat schappij tegen hagelschade van onze Maatschappij Inlichtingen aan het Bureau der Maatschappij te Zevenbergen. VEREEN. VAN JEUGDIGE DINTELOORDSCHE LANDBOUWERS. Op Donderdag 28 Maart, 's avonds om 7 uur, hoopt de Vereeniging van Jeugdige Dinteloordsche Landbouwers een vergadering te houden. Als spreker voor deze vergadering zal optreden de heer Maas, ass.-Secretaris der N.-Br. Mij. van Landbouw. Hij zal ons een en ander vertellen over de trusts en kartels, een onderwerp, dat ons aller aandacht waard is. Alle belangstellenden, in he'c bizonder de leden van de Coöp. Vereeniging „Landbouwbelang", zijn op deze vergadering van harte welkom. De Secretaris, M. BURGERS. gaan en haar maatregelen heeft genomen. Die maatregelen dienen j.ida in hoofdzaak te bewegen op tweeërlei gebied, op het terrein van den invoer, het scheppen en instandhouden van voorraden en op het terrein van de binnenlandsche productie. Het eerste is zeer belangrijk en jnet lof moet hier van ?le actieve werkzaamheid dér' Overheid worden gewaagd. or haar toedoen heeft zich bij de Nederlandsche veehouderij, die vooral in den win ter op een zeer groot verbruik van in te voeren krachtvoer is ingesteld, en dus in een zeer hache lijke positie verkeert, tot heden geen catastrophale toestand ontwikkeld. Doch het tweede terrein, het instellen der Ned. Landbouw-productie op de voorziening van ons volk met het noodige voedsel ook al zou de invoer achterwege gaan blijven en de eventueele voorraden uitgeput raken is uit den aard der zaak en op den langeren duur zoo mogelijk nóg belangrijker. Wij zullen ons voornamelijk met dezen kant van de zaak bezig houden. Bodem p rod uctie-regel i n gen Een buiten den landbouw staand persoon, die met belangstelling alles gelezen heeft wat sinds Sep tember 1939 via de officieele persberichten open baar is gemaakt over maatregelen inzake de bodemproductie, prijsregelingen, afzetregelingen, distributieregelingen en wat dies meer zij, is allang de ,,kiiits 4^wijt geraakt. Öij hem zal hoogstens de gedachte gegroeid zijn, dat op agrarisch terrein thans niets meer vrij is. Met deze gedachte zou hij inderdaad een der be langrijkste consequenties, die er voor den boer uit de nieuwe omstandigheden geboren zijn, hebben

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 3