a.s.f: korrels in KORRELMEST: A.S.F. KORRELS Blauwputten Te koop van Stamselectie: Kramer De Cccfl De PLANET Jr. TUINTRACTOR N.V. HANDELMIJ. MASSEE ZOON - GOES-ZWOLLE UW HULP EN STEUN, maareisch de ECHTE: gehee£* llv water oplosbaar INGEZONDEN. MATH.'s STEENPOORTE BOOMKWEEKERS Duitsche Zure - Davidson Eight - Fay's New Prolific - Eng. Witte en Winhams Industrie Zware 1 en 2-jarige Struiken te leveren onder controle N. A. K. Groot sortiment Struikrozen, Vruchtboomen, enz, Vraagt prijs en inlichtingen. 2 waartn de stikstof, het Fosforzuur en de Kali zijn. Let op de verzegelde zakken met de rood-wit-blauwe band en op het ge deponeerde rterk: Gratis inlichtingen en brochures bij de N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK, UTRECHT. verdraagt dan de andere soort, dus niet erg vatbaar is voor het „wit". We konden steeds met genoegen vaststellen, dat beide soorten zich ieder jaar vrij konden houden van alle voorkomende druivenziekten. M. S. S. P.S. Vragen over de byo logisch dynamische methode, worden gaarne door den schrijver van bovenstaand artikel beantwoord. Red. DE BIJEN IN ONZE BOOMGAARDEN. Een onderdeel van de fruitteelt, wat momenteel weer in het teeken der belangstelling komt, zijn de bijen. Ik wil het nu eens niet hebben over de noodzakelijkheid van het houden van bijen, daar dit een onderwerp is wat al meer dan voldoende is be handeld en waarvan iedere fruitkweeker zoo lang zamerhand wel doordrongen zal zijn. Een ander punt, dat echter niet minder belangrijk is, wil ik nu eens onder de loup nemen en wel: Hoe plaatsen en huisvesten wij onze volken op de bedrijven. Ik ga hier uit van de veronderstelling, dat de meeste fruitkweekers geen imkers in hart en nieren zijn, maar uitsluitend bijen houden, omdat dit voor een goede vruchtzetting nu eenmaal nood zakelijk is. Zelfs ga ik nog een stapje verder door te ibeweren, dat er velen onder ons zullen zijn, die het bijenhouden als een noodzakelijk kwaad be schouwen. Bijen houden en de volken instand houden kost werk. terwijl wij op onze bedrijven heusch al vol doende werk hebben, om er dit nog maar eens uit de aardigheid bij te nemen. Volgens mijn gedachte zou dat de meest ideale toestand zijn, wanneer wij gedurende den bloei over voldoende volken konden beschikken van beroepsimkers. In dit geval zou den wij hiervoor een zeer redelijken prijs per volk kunnen betalen om uiteindelijk toch geholpen te zijn. Voorloopig ziet het er echter niet naar uit, dat deze toestand vooe* ons verwezenlijkt zal kunnen worden en dienen we ons derhalve zelf te behelpen. Bij de aanschaffing van volken kunnen we ons laten voorlichten door een deskundige, indien we er zelf niet voldoende verstand van hebben. Daar, zooals ik reeds gezegd heb, er aan het houden van bijen vrij veel werk verbonden is, dienen we dit, evenals al onze andere werkzaamheden, zoo effectief mogelijk in te richten. Een voornaam ipunt is de plaatsing van onze volken met betrekking tot een gemakkelijke behandeling. Gedurende den bloei zullen we de volken zoo veel mogelijk gelijkmatig over ons bedrijf wenschen te verdeelen. Deze periode is echter maar betrekkelijk kort en ziet men juist vaak na den bloei de kasten of korven overal staan. Efficiënt is dit heelemaal niet, want ook na den bloei hebben de volken ver zorging noodig. Wanneer men dan op tien of meer dere plaatsen moet loopen om deze verzorging te geven, kost dit veel tijd en zal men nooit een goed overzicht over den stand hebben. Het beste is, wan neer men na den bloei alle volken op een of twee centraal gelegen stands kan vereenigen. Deze stands moeten zoo z\jn gebouwd, dat alle volken er voldoende ruim in kunnen staan en men ruim ge legenheid heeft er .in te kunnen werken. De stand dient meteen om de volken in te laten overwinte ren dus moet voldoende beschut zijn en voorzien van een goed waterdicht dak. Maak de ruimte ach ter de volken, daar waar men moet werken, vooral niet te klein en zorg voor voldoende ruimte om materiaal en gereedschap te bergen. We kunnen een dergeiyken stand op vele manie ren bouwen, hetgeen zal afhangen van den omvang van den bijenstand en van den inhoud van Uw beurs. Bij een modernen stand zijn de volken geheel in een schuur gesloten. De buitenbakken doen hier geen dienst zoolang de volken binnen staan en worden alleen gedurende den bloeitijd buiten ge bruikt. Het werken in zoo'n stand is al heel ge makkelijk, terwijl men natuurlijk al een directe besparing verkrijgt bij het onderhoud der buiten- bakken daar deze maar een zeer korten tijd van het jaar in gebruik zijn. Deze bouwvorm van stand treft men veel aan in Zwitserland en Duitschland. Er zijn natuurlijk op dit gebied vele variaties toe te passen. Een en ander zal afhangen van het in zicht van den kweeker. Hoofdzakelijk komt het er hier op neer, dat men zijn volken een goede vaste standplaats biedt, waar ze zooveel mogelijk tegen weersinvloeden beschermd zijn. M. H. B. ROOFVOGEL VOGELVERSCHRIKKER. Over de resultaten met den roofvogel vogelver schrikker op het Landbouwproefbedrijf „Zeeland" te Wilhelminadorp, kan ik U het volgende mededeelen. Wij hadden op het Proefbedrijf kanariezaad ge zaaid, n.l. een stukje van 600 m.2. Zoover mij be kend, kwam er verder in heel de omgeving geen kanariezaad meer voor. Daar bijna alle kleine vogels hier zeer verzot op zijn, in het bijzonder vinken, musschen en ook leeuwerikken, baarde ons dit proefveld veel zorg en was het een uitkomst den roofvogel-vogelverschrik ker hier middenin te kunnen zetten. In het begin leek het een groot succes te wor den, bijna geen vogeltje waagde het meer op het kanariezaad neer te strijken. Na vijf dagen kwamen ze weer terug, zij waren er aan gewoon geworden en trokken zich er niets meer van aan. Wij hebben toen de vogel eenige dagen verwijderd en hem toen weer terug gezet, wat inderdaad de eerste dagen wel iets hielp, maar spoedig was het weer het zelfde. Naast dit perceel kanariezaad hadden wij liggen een perceel mais, waar fazanten-schade te wachten was. De fazanten hadden echter zoo veel dekking in zulk een perceel, dat zij den vogel niet zagen, ook hiermee dus geen succes. Nu hadden wij nog goede hoop, dat wij bij den najaars tarwe-uitzaai, de fazanten hier mede kon den verdrijven. Het najaar was echter zoo nat, dat wij weinig fazanten op de tarwe hebben gehad. Het is U misschien bekend dat fazanten niet graag op nat land loopen, vooral waar hun pooten veel aan- laden. Nu hebben wij den vogel de laatste veertien dagen weer uitgezet op gezaaid land; ook hier is het ver wachte resultaat uitgebleven. De fazanten kwamen er spoedig dicht toy, zij waren er aan gewoon. Mijn conclusie is dan ook, dat deze vorm van vogelverschrikker, het voor den landbouw belang- rftke vraagstuk niet heeft opgelost. De bedrijfsleider, J. SCHIPPER. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE POPULIER ALS WINDSOHUT VOOR BOOMGAARDEN. Onder bovenvermeld hoofd las ik een bijdrage in uw blad. Hierin wordt vermeld, als zijnde geschikt voor windscherm, „Populus var fastigiata" en „Populus canadensis", respectievelijk Italiaansche populier en Zeeuwsche blauwe canada. Indien de auteur zich even vooraf met de indee ling en classificatie van het geslacht Populus, door Dr. G. "Houtzagers, had vertrouwd gemaakt, zou hij de totale foutieve benaming hebben bemerkt. Italiaansche populier heet „Populus nigra var. italica" en de Zeeuwsch blauwe „Populus serotina". Hoe vlugger die foutieve benamingen de wereld uit zijn, hoe beter. Als straks populieren met plombe N.A.K. moeten zijn voorzien, geeft dit aanleiding tot verwarring. Onder bepaalde omstandigheden beveelt de auteur de Pop. serotina (blauwe canada) aan. Hierbij wil ik even opmerken, dat voor dit doel de Populus deltoides var. missourieusis veel betere eigenschappen bezit. De kronen van de Pop. delt. miss. zijn namelijk veel smaller en hebben een rechtdoorgaanden kop, zij nemen dus belangrijk minder zon weg. Verder is zij veel beter tegen den wind bestand, het uitwaaien van toppen of takken komt bij deze variëteit practisch nóóit voor. Zeer terecht merkt schrijver op, dat er binnen niet al te langen tijd variëteiten te koop zullen zijn, welke als windscherm beter zullen voldoen. Als zoodanig zou ik willen noemen. „Populus Simonii var. fartigiata". Deze werd vroeger alleen als sierheester gekweekt, doch thans valt ook zijn beschuttende waarde op. Voor beschutting en camouflage wordt het een concurrent van onze Italiaansche populier. In vergelijking met de Ital. populier is zij aanmerkelijk breeder, groeit zuil vormig op en blijft zij veel lager. Verder is zij van onder veel beter gevuld. Dus een lager, breeder en dichter scherm. Zij is tevens zeer goed tegen den wind bestand. Ofschoon dit voor de boomgaard geen waarde heeft, is het door zijn mooi donkergroen peervormig blad een mooie boom. Aangezien men echter, voor zoo ver ik weet, met dezen boom als windscherm voor boomgaard geen ervaring heeft, zou een proef- beplanting met deze variëteit zeer aan te bevelen zijn. WESTEINDE zijn nog steeds de vroegst goed smakende Aardappelen. We hebben hiervan af te geven prima zetters, mooi voorge- kiemd in bakjes van 4 a 5 kilo. Tevens in voorraad alle soorten Groentezaden. Beleefd aanbev., JOH. MANNEKE, Oost-Vest 58, St. Maartensdijk. DUBB. STAM PRINCESSEN- BOONEN (zonder draad). Gekeurd N.A.K. met cijfers 10-10. A 320 - OOSTERLAND pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliw WUscnkerke (NcIBcv*) 26 Bllllll!llllllll!llllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllB doet het werk van een flink paard met de minste kosten en is de gemakkelijkste in de besturing en behandeling. Het is een uitkomst voor elk Fruitbedrijf en door lage prijs en bedrijfskosten ook rendabel voor kleine bedrijven. Inlichtingen ver strekken gaarne I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 17