LANDBOUWONDERWIJS. INGEZONDEN. UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. neemt het laagje bruneersel heelemaal weg en 2ou orisb een glimmend geel koperen lamp bezorgen, die waarschgnlijk het laatste is, wat een huiswouw zou verlangen. Daar vond ik het verlossende recept „om gebru- neerde lampen vlekvrij te maken", te weten: „zwa- vellever". Mantel aan, hoed op, handschoenen ver geten, naar de apotheek. Zwavelleven niet voorradig, zal worden besteld. Na een paar dagen kon de proefneming beginnen; aan de hand van het hierboven even aangestipte, doch in werkelijkheid uitvoerige, recept. Wantrouwend, als een boer nu eenmaal is, nam ik de proef met den lossen rand, die op de ballon staat. Inderdaad waren, binnen drie tellen, alle vlekjes verdwenen maar ook è.1 het bruneersel ik hield een glanzend geel koperen ring in de hand. De voldoening over mijn voorzichtigheid verdreef de teleurstelling door de gebleken onbruikbaarheid van het middel. Bedorven was er nu eigenlijk niets. Er waren geel koperen versierinkjes aan de lamp, dus een geel koperen rand op de ballon kon er ook best mee door. Aldus overwegend wreef en poetste ik maar door. Hebt U ook wel eens opgemerkt, hoe graag we blijven aaien over een voorwerp, dat reeds mooi glanzend is Dat was tijd verspillen, natuurlijk. En dat mag niet, daar is tijd te kostbaar voor. De straf liet niet op zich wachten. Boven aan den rancf vertoonden zich opeens een aantal loodrechte scheuren. En hierdoor was de rand wel degelijk grondig en voor goed bedorven. Want zelfs een rondreizende ketellapper, die beweerde het scheurental onzichtbaar te kunnen dichtsoldeeren, bracht het niet verder dan tot het aanbrengen van een rij dikke klodders lood aan de binnenzijde. Kom dus niet met zwavellever aan koper; dit is gevaarlijk goedje. R. v. B. HET KARAKTER DER LAGERE LANDBOUWSCHOOL. De belangstelling voor het landbouwonderwijs is in de laatste jaren groeiende. De oprichting van tal van lagere landbouwscho len in alle deelen van het land, die zich allemaal mogen verheugen in 'een behoorlijk aantal leerlin gen, is daarvan een sprekend bewijs. Het is de bedoeling van dit artikel het wezen van de lagere landbouwschool in enkele vluchtige trekken te schetsen. Als onderwijsinrichting houdt zij het midden tus- schen de algemeene landbouwwintercursussen, zoo als die in tal van dorpen in ons gewest worden gegeven, en de landbouwwinterschool, die in onze provincie te Goes .is gevestigd. Van de winterschool verschilt ze, doordat deze de leerlingen gedurende de wintermaanden geheel aan het bedrijf onttrekt. Dat is nooit de bedoeling van de lagere landbouwschool. Deze wil leerlingen die één of twee dagen in de week in de schoolban ken zitten, maar de overige dagen zijn ze in het bedrijf werkzaam. Het bezwaar, dat bommigen tegen de winter school hebben, is daarmee ondervangen. Er is echter nog een ander verschil. De landbouwwinterschool neemt slechts leerlin gen aan, die aan bepaalde eischen van ontwikkeling moeten voldoen en den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De lagere landbouwschool neemt leerlin gen aan, die de zeven klassen der lagere school hebben doorloopen. Zelfs leerlingen, die nog niet aan de leerplichtwet hebben voldaan en die daarom het zevende leerjaar nog eens moeten doorloopen, kunnen tot de school worden toegelaten. Het spreekt van zelf, dat de landbouwwinter school, in verband met het bovenstaande, een uit gebreider programma kan afwerken dan de lagere landbouwschool. Ook van de algemeene landbouwwintercursussen verschilt de lagere landbouwschool. De cursussen leggen slechts enkele avonden per week en alleen gedurende de wintermaanden op de leerlingen beslag. Het leerplan der cursussen moet daarom zeer beknopt zijn. De lagere landbouwschool daarentegen geeft gedurende viec jaren aan de leerlingen gelegenheid zich te ontwikkelen naar de volgende rooster: De le klas krijgt les 40 weken 2 dagen per week, de 2e klas 40 weken 1 dag per week, de 3e klas 30 weken 1 dag per week en de 4e klas 30 weken 1 dag per week. 'Hierdoor wordt verkregen, dat de leerlingen der twee hoogste klassen in den drukken tijd den heelen dag in het bedrijf werkzaam kunnen zijn. Vergeleken met de cursussen heeft de lagere landbouwschool ook dit voor, dat het onderricht mééc intensief en grondiger kan zijn. In de laagste leerjaren wordt voorbereidend onderwijs gegeven, een prachtaansluiting aan de gewone lagere school wordt daardoor verkregen. De veel gehoorde klacht, dat de jongelui, die op de cursussen zijn, zooveel zijn vergeten, moet daar door verstommen. De aansluiting is er. En tegen den tijd, dat andere jongens naar den cursus gaan, is de leerling van de lagere landbouwschool zoo danig voorbereid, dat hij van het onderwijs in de beide hoogste klassen het volle profyt kan trekken. 't Is dan ook geen wonder, dat de lagere land bouwschool om het zoo eens uit te drukken het hart der boeren heeft gestolen. En dat dit insti tuut steeds meer waardeering ten deel valt. Wterd vroeger wel eens gevreesd, dat het wezen van de lagere landbouwschool iets: ■halfslachtigs zou vertponen. geen vleesdh en geen visch, een bijna 20-jarige ervaring met deze onderwijsinrich ting heeft het anders geleerd. Er is juist door dit instituut een kloof over brugd, die scheiding bleef maken tusschen practijk en theorie, tusschen boer en schoolmeester. Het onderwijs aan de lagere landbouwschool kan daarom zéér vruchtdragend zijn en jonge menschen afleveren, die met beide beenen in de practijk zijn gebleven en toch voldoende theoretisch zijn ge schoold om straks met eere hun plaats in te nemen in de rijen der landbouwers. Wanneer op 1 April a.s. de school te Middelburg zal geopend worden, zullen er 2 klassen worden gevormd. A. Voor de le klas kunnen worden opgegeven leerlingen, die met vrucht de zeven klassen der lagere school hebben doorloopen en al of niet aan de leerplichtwet hebben voldaan. Zij bezoeken de school vier jaren. B. Voor de 2e klas kunnen oudere jongens, aan gegeven worden. Deze leerlingen zullen, bij'wijze van uitzondering, in drie jaren het diploma der school kunnen behalen. Deze gelegenheid is er echter slechts éénmaal. Een volgend jaar wordt slechts één nieuwe klas gevormd. Opgave van leerlingen kan reeds thans geschie den bij het Hoofd dei' landbouwschool, den heer J. K. Voogd te Oost en West-Souburg. LANDBOUWSCHOOL SCHOONDIJKE. Dinsdag 23 Januari werd in Hotel *,,De Zwaan" te Schoondijke de sinds enkele jaren gebruikelijk geworden Ouderavond van de Landbouwschool aldaar gehouden. Hadden vele ouders de vorige maal reeds blijk gegeven, dat e-en sneeuwstorm hen niet kon weer houden den Ouderavond bij te wonen, ook thans bleek de belangstelling voor deze bijeenkomst zóó groot te zijn. dat, ondanks vorst, sneeuw en gladde wegen, nóg weer een grooter aantal ouders zich naar Schoondijke had begeven. De Voorzitter van het Schoolbestuur, de heer D Milliano, die met een geestig woord de vergadering opende, bracht dan ook een woord van hartelijken dank aan de talrijke aanwezigen voor hun tegen woordigheid. Vervolgens gaf de Voorzitter het woord aan den heer Burgemeester F. A. van Rosevelt, die verslag deed over de wijze, waarop de gelden van het Ouderfonds, waaraan vele ouders van leerlingen jaarlijks vrijwillig bijdragen, waren besteed. Een belangrijke aankoop is gedaan door de aanschaffing van een projectie-apparaat, tevens epidiascoop, welk toestel in hooge mate zal bijdragen tot het doel treffender en aantrekkelijker maken van de aard rijkskunde- en andere lessen. Het Hoofd der school, de heer L. van Dijk demonstreerde daarop dit apparaat aan de ouders! Met behulp van lantaarnplaten, prentbriefkaarten kranten-uitknipsels en andere illustraties, door het toestel vergroot en verfraaid, liet spreker het °-e- zeischap een reis door verschillende deelen van ons land maken, waarvan een ieder, zooals de Voorzit ter m zijn slotwoord opmerkte, voldaan weer terug keerde in het Land van Cadzand en nóg meer vol daan, omdat de heer Van Dijk'ook. van dit deel van ons vaderland talrijke mooie plekjes op het doek had weten te brengen. hu?6 .Voorftter wees er nog eens op, hoe dergelijke bijeenkomsten den band tusschen ouders en school hechter maken en sloot met een tot weerziens dezen zeer geslaagden Ouderavond. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) UITBETALING VERHOOGDEN RICHTPRIJS VAN GRANEN EN PEULVRUCHTEN. Geachte Redactie. Een paar weken geleden vroeg iemand in Uw blad wanneer de uitbetaling van den verhoogden richtprijs 'voor tarwe, gerst, haver en peulvruchten mocht worden tegemoet gezien. Uw antwoord was, dat deze door omstandigheden was vertraagd, doch binnenkort zou geschieden. Tot op heden is echter nog mets ontvangen. Als kassier der Coöp. Boe renleenbank is mij bekend hoe tal van landbouwers, vooral de kleinere naar deze gelden hunkerend' uitzien. Wil het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M., dat steeds als ijverig pleitbezorger voor de land bouwbelangen optreedt, nog eens met klem bij de Tarweorganisatie en het iBureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Kantoor Goes, op zeer spoedige uit betaling aandringen en mochten deze organisaties, wat zeer wel mogelijk is, hierin machteloos staan," dan willen zij zeer zeker een en ander wel te bestem der plaatse in Den Haag kenbaar maken. Wat is toch eigenlijk de oorzaak dat de uitbeta ling zoo lang achterwege blijft? Met dank voor de plaatsing. Zierikzee. Hoogachtend, JAN ENZLIN. Onderschrift. Wij zijn gaarne bereid aan het verzoek van den heer Enzün te voldoen. Er dient echter rekening te worden gehouden met de omstandigheid, dat de bedoelde nabetalingen zeer veel arbeid vragen, zoodat deze arbeid niet in enkele weken kan plaats vinden. Overigens betreffen deze nabetalingen betrekkelijk kleine bedragen, hoewel wij gaarne toegeven, dat deze voor de betrokkenten zeer belang rijk zijn. Wij willen bij den Provincialen Voedselcommis- saris voor Zeeland echter gaarne nog eens aandrin gen op spoedige uitbetaling van de door den heer Enzlin bedoelde nabetaling. Red. KEURING VAN TARWE EN BRUINE BOONEN. Ik heb een monster tarwe ter keuring aangeboden en kreeg bericht 5e klas 10,760,30 voor schoonen dus ƒ10,46 per 100 kg. Maandag d.a.V. moest worden geleverd. De partij had een hooger vochtgehalte dan het monster, zoodat het daaraan niet voldeed. Mijn vraag is nu, waar worden die gekeurde monsters bewaard, is dit in een gebouw waar wel licht gestookt wordt? Mijn bruine boonen zijn gekeurd in klasse B met 0,25 korting. Toen ik ze leverde zeide de hande laar: zeker een A-partij Mijnheer de Redacteur, de vraag komt hier op, is de keuringscommissie wel bekwaam voor haar taak? De controleur, die bovenbedoelde partij tarwe moest nazien en „stram" op het briefje schreef, is een man uit de practijk en kan toch weten, dat bij dooi en mistig weer het graan altijd stram is. U zult misschien zeggen: je kunt herkeuring aanvragen, doch velen hebben dit gedaan en meestal zonder resultaat. Daartegenover staat, dat het aangekochte voeder bijna 10 kost, wat m.i. geen juiste verhouding is tegenover den prijs, welken wij voor onze producten ontvangen mét al die kor tingen. Met dank voor de plaatsing. B. te G. AFDEELING LEWEDORP DER Z. L. M. AlgOmeene Vergadering van de Afdeeling Lewedorp, op Maandag 5 Februari a.s., des namiddags 2 uur, in het café van den heer J. de Laat te Nieuwdorp. Ook toegankelijk voor niet-leden. De Secretatis, I. DEKKER Izn YÉREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER R.L.W.S. TE GOES. Algemeene Jaarvergadering op Dinsdag 6 Februari 1940, des voormiddags 10,30 uur, in de Bioscoopzaal van de Melksalon „De Landbouw", Groote Markt te Goes. Agenda 1. Presentielijst. 2. Openingswoord door den Voorzitter. 3. Notulen vorige vergadering. 4. Ingekomen stukken en mededeelingen. 5. Rekening en verantwoording door den Penning meester. 6. Jaarverslag Secretaris. 7. Verkiezing Bestuur, aftredend zijn de heeren A. C. Zandee (herkiesbaar), J. v. d. Zande (niet her kiesbaar). 8. Rondvraag. Pauze 12—1 uur. 9. Heropening vergadering. K). Lezing van den heer Prof. Dr Ir G. Minderhoud te Wageningen, over„Graanvoorziening" (met lantaarnplaatjes.) 11. Lezing van den heer A. van Batenburg te Voor burg, over „De Luchtbescherming ten plattelande". 12. Slotwoord van den Voorzitter. Woensdrecht Namens het Bestuur, A. C. ZANDEE, Voorzitter. C. O. J. HENDRIKSE, Secretaris. Januari 1940. Zierikzee Trouwe opkomst zeer gewenscht. De lezingen zijn ook toegankelijk voor niet-leden en belangstellenden. KRING AXEL DER Z. L. M. Algemeene Vergadering te houden op Woensdag 7 Februari a. s. bij den heer H. de Vlieger. „Hotel Centraal" te Terneuzen, des namid dags om 2 uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag van den Secretaris over 1939. 5. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 6. Rapport van de Commissie van Onderzoek. 7. Verkiezing Voorzitter, wegens periodiek aftreden van den heer Abr. Haak. 8. Verkiezing van twee Hoofdbestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Abr. Haak en J. den Hamer Sr. 9. Verkiezing van twee plaatsvervangende leden van het Hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren J. Scheele Wz. en J. K. de Putter. 10. Spreker De heer Ir J. D. Dorst, Voedselcommis- saris voor Zeeland. OnderwerpOnze Voedsel voorziening. 11. Rondvraag. 12. Film van het „Ned. Trekpaard", door den heer A. J. Lako, te Zuidzande. 13. Sluiting. Het Bestuur, ABR. HAAK, Voorzitter. P. DEES Gzn., Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 8