Redactioneel Gedeelte Brieven uut Zuud-Beveland. xxxxv. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. ECONOMIE. PAARDENFUKKERIJ. pachtcontract te vernietigen. Dit is absoluut in strijd met de lijdelijkheid des rechters en met de wet. En ook zal toch niemand durven beweren, dat de duur van een pacht behoort tot de rechten en verplichtingen, uit dat contract voortvloeiend, daar immers die rechten en verplichtingen van kracht zijn voor den tijd, dat het contract van kracht is. Welnu, de Pachtkamer van het Hof in Arnhem zoowel pachter als verpachter zijn in hooger beroep gekomen heeft deze beslissing van de Pachtkamer van het Kantongerecht vernietigd en wel op dezen grond: dat de duur der pachtovereenkomst nimmer als een daaruit voortvloeiende verplichting kan worden beschouwd, omdat de duur is het tijdvak, gedu rende hetwelk de pacht loopt en de wederzijdsche aangegane verplichtingen geiden; dat, waar der halve de duur der pachtovereenkomst, als zijnde geen verplichting van den pachter, voortvloeiende uit de pachtovereenkomst, aan het in art. 7 der Pachtwet aan den rechter gegeven toetsingsrecht is onttrokken, de Pachtkamer ten onrechte de onderhavige pachtovereenkomst heeft nietig ver klaard. De Pachtkamer van het Kantongerecht had, blijkbaar nog om kracht aan hare beslissing bij te zetten, fcich beroepen op art. 4, dat bepaalt dat een pachtovereenkomst geldt voor onbepaalden tijd, tenz:i zij ingevolge art. 5 gesloten wordt voor een bepaalden tijd en dat dit artikel, als de handelwijze van opgemelde pachter en verpachter wettelijk toelaatbaar was, op losse schroeven kwam te staan. Ware deze stelling juist, dan zou dit artikel toch alleen maar op losse schroeven komen te staan voor éénjarige contracten gesloten. Echter is die' stelling onjuist, zooals het de Pacht kamer van het Hof terecht overweegt, omdat de pachter altijd een beroep op artikel 4 kan doen en het dwingend karakter van dit artikel geldt bij oneenigheid van partijen; en nu komt het mooie van die beslissing waarin de Pachtkamer van het Hof zegt, dat in ieder geval de rechter vooral niet verder moet gaan, in de beperking der contractsvrijheid van partijen, dan de wet voorschrijft. De Pachtkamers en Pachtbureaux mogen deze gulden woorden van de Pachtkamer van het Hof, de hoogste instantie, wel ter harte nemen en laten zij iedere zitting deze gulden woorden recht voor hun zetel hangen. Alle wettiglijk gesloten overeenkomsten strekken partijen tot wet, tenzij zij in strijd zijn met de wet, de openbare orde of de goede zeden. Waar zij niet in strijd zijn met de wet, daar heb ben de Pachtkamers de contracten te eerbiedigen en intact te laten en hebben niet op te treden als oensores morum. Mr. Z. XXXXIV. 24 Jan. 1940. Vlieweke doch ek da men in de Noordpool zeate, m plekke van in Zuud-Beveland, 'k glöve dat de «trenge winters van vroeger jearen wi trugkom- men, toe je 't ies vo de zonne zag drieve, zo'k men groótvoader wè es oore vertellen èn, in as de èèste sneeuw negen deagen leit èn men negen weken vorst te wachten zeit den, as dat wear is èn men nog vier weken vö den boeg. Vo ons geat et wè mit zukken weer, wan a men kouwe kriegen kruupen men bie de kachel, ma vo de soldoatjes is 't gekker asse wacht motten kloppe ergens in Nederland, wan die zouwe ok liever thuus bie d'en eard zitte, we zu dan mar ope dat het ma gouw beweareid ooren mag? 'k eleze dat de regeringe opouwen is om ouwe koeien uut de mart te nemen,'wan de vette béésten magge ok wi nie oal te diere oore, •wan die bin noe op 't ogenblik nog a een goeie pries, a je ze ma eit, 't voalt temissen van de winter lang nie mee om ze goed te krien, 'k èn bonen ge noeg op zolder, ma afbluve beasje, in dit mengmeel bleaze ze meer in, as ete, in van bleazen oore ze nie vet. Zo te met èn 'k men schetsen in merken ok wi thuusekregen, da's ok wi ma 't ouwe erfenisje ebleve, 'k oa nog a lange moed oad, da men die noe wè kwietewist zouen èn, ma, mis edocht moat. Ja, dat èn men wè es meer dat et oares uitloopt as da men edocht oan, wan de pries Van de suuker- peeën viel men ok nie mee (twoalfvuuftig), zon gullenje of vuuftiene oan 'k w zon bitje operekend. Zouwe ze op dat kantoor ergens in Nederland, wè goed wete wat of tet kost vo dat de peeën an de fabrieken binne, in dat za dit jear nog wè erger oore dienk ek, der is wè es kaanse op, dat er a's voorjear nie meer ezaaid zullen oora as vliejeare, netzowé as mit 't Vlas, dat za op zon vortgangk ok nie uutebreid oore mit den uutzoai, èèst oort ier in Zèèland op 't land de kop inedrukt du die zwarte bèèsjes, in leater van de moniepoleheffings, ma noe zu men taia moed ouwe op de priezen van d'oare predukjes, beschien geat de heffing van de petoatjes der noe ok wè of, dan èn men dat toch, oewè, da 'k die gullens nog nie in men broekzak oor rammele. 'k Za vandeweke men béésten ok oal wi es motten telle, in es kieken of ek ergens nog voorreaen èn, wan 'k èn in de krante eleze da men dat vo den zevenentwintigsten oal wi op motten geve, bie onze pleaselike secretoares, ma afijn, dat doe men dan wi ma, in de winter èn men der tied genogt vo, m dan noe wi ma tot een oare keer. PIER VAN DE GOSVAZZE. 30 Jan. 1940. Men boerenbrief is vlieweke een bitje te leate ekommen op 't beroo, a'k noe wi nie te leate bin zu zer vandeweke tweê glieke zette. De redactie zeit vandeage tegen men, Pier je mot op een oaren tied der rekeninge mee ouwe da men ier in Zèèland Vee weater èn, wan men brief mot èèst over de Westerschelde vo da ten edrukt ooren kan, in voral nu mit zon ouwerjearse winter, ies ier, in ies dear, den èènen boot nea den oaren eit op motten geve. Èèst mo je vee centen geve a je van 't èène gedèèlte van Zèèland ni 't oare wil, in noe mit dat bevroze zèèweater ka je èèmea wè thuusbluuven. In Zeeuws-Vloanderen ka je nog mit orten in stoa- ten kommen, Noord-Beveland èèns in de véértien deagen gloa'k, Schouwen-Duuvland eit et nog a lange kropt over Ziepe, ma nea 'k oort èn, kun ze di ok nie oares mi, as ni d'oare kant kieken. Toole is dan noe a een jear of wat zo gelokkig da ze een brugge èn, vo da jer over mag mot er èèst nog a wat dubbeljes van veszakje veruuze, ma je kan der toch oaltie over, in da's wat weard Noord- Beveland in Schouwen kun der ma op kieken, as die brugge bie Kertjeen noe ma du geat, wan dat gea ok nie van arte gloa'k, ma noe vol ouwe jongers, oares mo je degeen die ter tegen bin ergens in Nederland, op 't ogenblik bie julder ma es op de koffie vreage, dan kun ze 't Zandkreekje over löpe of zwemme, op 't Ziepe zu ze 't vorlopig nog wè zonder brugge motten doe dienk ek, ma afijn di èn een vliegveld dat nie werkt. Loast èn ze uut Zèè land verzocht om verleagde boötterieven, in van öogerand krege ze vo antwoord, julder èn a voor rechten genoeg? Asjeblieft, wie mot der peuljes. Over peuljes esproke, in as 't wear is wat de kranten schrieven, dan meakt de Ned. Akkerbouw- centroale gèèn slechte zaken mit onze peulvruch- jes, kópe vo 17 gullen in dan aflevere vo ruim 23 gullen, mit een winsje van ƒ6,30ƒ4,80 in ƒ7,80, gin slechten agoosje, zo kan je wè boer bluuven, in vo dat ze noe es bie de burgers in de soldoatjes op de teafel -stean, dienk ek dat ze ma zuur zulle smeake, ma afijn, dan kunne ze in de grootte stad jpVVi es ofgeve op die gróte winsten? van die boeren. Pier jong, ouw no wi ma es op, in ziet dan mèrge ma is du de sneeuw ééne te ploeteren, om je brief op tied bie de redaksje te krien, in dan wi tot een oare keer, in dan zu men ma ope dat al de bóten wi veare. PIER VAN DE GOSVAZZE. 2431 Januari. Gisteren geluisterd naar den uitslag der Elf stedentocht. Wat een toer is dat toch, zoo'n 200 km op de schaats, petten af voor die kerels. We zijn door de vele koude dagen ook wat verhard door de kou, maar zoo'n eind is voor mij toch te bar. Gelukkig kunnen we de kou goed buiten houden, doch het kolenhok vermindert met den dag. Niet veel nieuws, ook niet uit Den Haag, we hebben op 't oogenblik nog zooveel te verwerken, alleen bij den barbier vernomen, dat er in '40 geen demobili satie zal plaats hebben. Hij heeft van een sterre- kundige, die hij zeer goed kent (voor ƒ2) een blik in de toekomst franco thuis gekregen. Nu veel moois stond er niet in, ik zal het alles maar niet vertellen, want 't is net als bij het A.N.P., publicatie in welken vorm is verboden. Door 't haarsnijden wat verkouden geworden, wat tegenwoordig alge meen is. De winter duurt ook zoolang en uitstellen ging niet meer, daar ik bijna genoodzaakt was tot watergolving. Over barbiers gesproken, vroeger hadden we een arbeider, die 's avonds en 's Zater dags den geheelen dag voor barbier speelde, zoo'n echte barbier, die je gezicht inzeepte met z'n hand. Toen we zoo'n jaar of 15 waren zijn we als kame raads met z'n vijven eens voor den eersten keer door hem geschoren, ik geloof met de rug van het mes. Hij was een humoristisch aangelegd man en zat vol grappen. Jongens, zei hij, wat een baarden zullen jullie krijgen, echt van die koperdraadgezich ten, ik zal jullie allemaal maar gelijk inzeepen, dan weekt het bij den laatste wat los. In de mobilisatie van '14 ging het moeilijk om zeep vast te krijgen en klaagde hij hier ook eens over. Ja, jongens, 't gae zo moeilijk om zepe vast te kriegen, die leste wegon kost ondert dilders meer dan den voorlesten. In onze onbezonnenheid vroegen we eens aan hem of hij nooit "eens in zijn hals sneed. Neent, zei hij; ten eesten ei je er een grooten troep van, ten twid- den vérlies je een klant en ten derden eit ie nog nie betaeld das 't ergste. Hij kon anders goed met menschen omgaan, hij gaf ze allemaal gelijk. Kwam er één binnen die zei: 't is mer venienig dan zei hij, 't is een fienen trok vandaege oor, kwam er direct een ander binnen die zei, 't begunt a een bitje zeumer te worren, dan zei hij met een stalen gezicht je zou in 't boezeroen gaen scheren, zoo lekker is het. Hij kon best, als hij maar geleerd had, minister geworden hebben. De aanleg had hij, hij kon best met menschen omgaan, gaf ieder gelijk en kon heel goed scheren, drie eigenschappen voor een goede minister, 't Is tegenwoordig nog al druk met 't vergaderen 's avonds, in de maand Januari loopt dat nogal druk. De vrouwe begon er al aan merkingen op te maken, maar ik zei, je hebt toch tegenwoordig de radio, die zet je maar open, die valt niet in slaap ook. Wil je muziek, zang of tooneel, je kunt net krijgen wat je wilt. Dinsdag 6 Februari is 't vergadering van de Ver. van Oud leerlingen van de R.L.W.S. Daar komen 2 sprekers. Prof. Minderhoud en A. van Batenburg. De eerste zal spreken over „Graanvoorziëning", dat in dezen crisistijd zeker een belangrijke zaak is en de laatste, die adjtmct-inspecteur is bij den luchtbeschermings dienst, over „De luchtbescherming ten plattelande' een onderwerp dat ook in dezen tijd wel de aandacht waard is. Aan het ondereind der agenda staat „Trouwe opkomst zeer gewenscht". Dat is van den secretaris overdreven geweest. Alle leden komen vanzelf, ,ik geloof niet dat ik van de laatste twin tig vergaderingen er 2 heb gemist, maar hij zal het misschien onbedacht gezet hebben. Laten nu ade, ik hoor dat er 200 leden zijn, Dinsdag present zijn. De secretaris heeft ook nog verteld, dat alle personen, dus ook niet-leden, de middagvergadering, die om 1 uur begint, kunnen bezoeken. Laten we „De Landbouw"-bioscoopzaal eens weer net vullen als verleden jaar, daar is Dinsdag voor ieder wat te leeren. DE SUIKERVOORZIENING VAN NEDERLAND. Over bovenvermeld onderwerp schrijft Dr. P. J. H. van Ginneken in „Economisch Statistische Be richten" een artikel waaraan wij het onderstaande ontleenen. (Schrijver wijst erop, dat de belanghebbenden bij de Java-suikerindustrie na de bekendmaking van de Regeering om de suikerbietenteelt uit te breiden, een protest hebben ingediend. De Nederlandsche bietsuikerproducenten gevoe len geen neiging, zich met de zaken van Indië te bemoeien. Maar als telkens zoozeer de nooden van Indië jn het idebat worden gebracht, met de bedoe ling den moederlandschen producent in een hoek te drmgen, dan kan de noodzakelijkheid eigen rede lijke en gerechtvaardigde belangen te verdedigen, tot verweer roepen. -Schrijver vestigt er de aandacht op, dat in ver band met den oorlogstoestand, waarbij de aanvoer van elders kan worden bemoeilgkt, een eigen bin- nenlandsche suikerproductie voor Nederland van het grootste belang is. In Engeland tracht men de binnenlandsche pro ductie uit te breiden. Moet de Regeering onder deze omstandigheden, terwijl de suikervoorziening uit bieten zekerheid geeft, aan de toch altijd onzekere voorziening uit Indië de voorkeur geven? Het is toch wel zeer begrijpelijk, dat de Regeering hier den zekersten weg kiest. Tenslotte het vraagstuk van den prijs. Als de suiker in Java wordt afgescheept tegen den prijs, welke nu in het Oosten geldt, en daarbg geteld worden de kosten van vracht, verzekering, kwaliteitsverschil, verpakking enz., dan zal de prijs der Java-suiker hooger zijn dan die der Neder landsche bietsuiker. Wordt echter tegen een lageren prijs dan den gangbaren in den Indischen Oceaan, naar Neder land geleverd, dan rijst de vraag, om welke motie ven dit dumpings aanbod aan Nederland geschiedt. De Nederlandsche productie uit bieten is inder tijd ingekrompen, mede om het motief, dat men niet door den uitvoer van overschotten den prijs der suiker op de wereldmarkt zou bederven, wat een ongunstigen invloed zou kunnen hebben voor Java. Het argument had geen groote beteekenis, daar het betreffende kwantum gering was en de Nederland sche producenten geen reden hadden tot aanbieding tegen lage prijzen wegens practisch verzekerde afz e tmogelij kheid Maar in principe kon men het argument begre pen en in ieder geval is het gebruikt. Schrijver vraagt zich af, nu het omgekeerde ge schiedt binnen het Nederlandsche wereldrijk, tracht Java, dat tot voor kort met steun der Nederland sche Regeering suiker in Nederland invoerde, nu de Nederlandsche markt te veroveren door een aan bod van suiker beneden de marktprijzen, die het in het Oosten voor een uitgezette productie maken kan? Men kan ook te veel willen. De 80.000 ton jaarlijksche invoer is vooral in ver band met de bepalingen der Londensche Conventie, voor Java een prachtige afzetmogelijkheid. Het is volstrekt geen wet van Meden en Perzen, dat die steeds gehandhaafd moet blijven. De Nederlandsche Regeering beslisse daarover van jaar tot jaar, evenals die zal bepalen, welke uitzaai van bieten in 's lands belang wenschelijk geacht wordt. VERPLICHTE V OOR JA ARSHEN'&STDNKEURINGEN IN ZEELAND. Hoewel koud, bleef het weer droog, zoodat de keuringen een vlot verloop konden hebben. Mede door stagneering in het verkeer, gevoegd bg het barre winterweer, was de belangstelling niet zóó, als wij de laatste jaren beleefden. Goes en Hulst hebben hiervan het meest te lijden gehad, en hoewel Axel en Oostburg een belangrijk aantal bezoekers trok, is het ook hiér wel eens drukker geweest. Er werd vrij streng gekeurd, doch men bleef op alle plaatsen in dezelfde lijn, waardoor de laatsten a.h.w. reeds te voren konden nagaan wat men te

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 5