Uit de Afdeelingen. KORTE BERICHTEN. De Pachtwet. De bestelbon wordt door den Prov. Voedsel commis saris of Ned. Meelcentrale ingehouden omdat telers dit document niet noodig hebben. In die gevallen, waarin de eene teler van den anderen teler bovengenoemde producten wil over nemen voor zaaidoeleinden, kan de kooper bij den plaatselijken bureauhouder een vervoerbewijs halen voor de gekochte partij. DISTRIBUTIE KUNSTMESTSTOFFEN. Voor een gewone toewijzing van kunstmeststof fen komen in aanmerking de volgende verbruikers van kunstmeststoffen: 1. zij, die een land-, tuin- of boschbouwbedrijf uitoefenen 2. zij, die 10 are cultuurgrond of meer bewer ken om daarop gewassen te teelen, uitsluitend voor eigen genot of gebruik. De aanvragen die hiervoor op 27 Januari 1940 in ons bezit waren, zijn alle behandeld en hiervan kunnen de toewijzingen in de week van 4 t/m 10 Februari bij de plaatselijke bureauhouders worden afgehaald. Dit geldt ook voor de aanvullende toewijzingen. Er zijn echter eenige aanvragen overgebleven die niet behandeld konden worden, omdat het adres ontbrak of onduidelijk was. Het is daarom van groot belang, dat de kunst- mesttoeavyzingen in bovengenoemde week alle wor den afgehaald, omdat dan bij eventueele teleurstel ling', nog onmiddellijk een aanvrage voor kunstmest bij den Provinciaal Voedseloommissaris kan worden ingediend. Voor een gewone toewijzing komen niet in aan merking: a. personen die minder dan 10 are cultuurgrond bewerken; b. volkstuinders en zij, die school- of volks tuinen exploiteeren. Uitsluitend ten behoeve van deze onder a en b genoemde personen kunnen, zonder dat daarvoor kunstmestbonnen van hen in ontvangst genomen behoeven te worden, stikstof-, phosphorzuur- of kalihoudende kunstmeststoffen, elk tot hoeveel heden van 25 kg worden afgeleverd door: 1. handelaren, die regelmatig aan die groepen van personen afleveren; 2. stichtingen of vereenigingen, welke school- of volkstuinen exploiteeren of in beheer hebben en in dat verband de kunstmeststoffen aan de gebrui kers van deze tuinen leveren. Deze twee groepen van leveranciers moeten daartoe in het bezit zijn van een detaillistenvergun ning die door den Provinciaal Voedselcommissaris op aanvraag verleend kan worden en waarbij hen een toewijzing met bijbehoorende kunstmestbonnen zal worden Verstrekt. Bjj deze aanvragen moeten uitsluitend die "hoe veelheden worden opgegeven, welke de aanvrager in het vorige bemestingsjaar geleverd heeft. resp. dit bemestingsjaar zal leveren aan de onder a en b genoemde personen, welke niet voor een gewone toewijzing in aanmerking komen. Bij deze aanvragen behoeven niet te worden op gegeven hoeveelheden kunstmeststoffen van spe ciale soort of van speciale verpakking, welke door het Kunstmest-Distributie-Bureau te 's-Gravenhage zijn vrijgesteld van de distributieregeling, die nog nader zullen worden bekend gemaakt. Voor de toewijzing wordt de gewone retributie berekend, welke bij in ontvangstname van de toe wijzing met kunstmestbonnen bij den plaatselijke bureauhouder moet worden voldaan. De aanvraagformulieren zijn bij de plaatselijke bureauhouders verkrijgbaar gesteld, en moeten na invulling en onderteekening daar weer worden in geleverd. Fijngemalen Kainiet. De handelaren, die voor 27 Jan. aanvragen voor een toewijzing van fijngemalen kainiet ten behoeve van hun afnemers bij den Provinciaal Voedselcom missaris. hebben ingediend, kunnen in de weck van 4 t/m 10 Februari de daarvoor bestemde bonnen tegen de gewone retributie bij hun plaatselijke bureauhouders in ontvangst nemen. Voor alle verdere aanvragen kunnen de toe wijzingen steeds 14 dagen na het indienen der aan vrage bij den plaatselijken bureauhouder worden afgehaald. VERSLAG der vergadering van den Ring „West-Brabant" van Vereenigingen van Jonge Land- en Tuin- boufwers, gehouden op 16 Jan. 1940, in Hotel Punt te Fijnaart. Ondanks het ongunstige weer, was toch een flink aantal belangstellenden in de zaal aanwezig, toen de voorzitter de vergadering opende met een harte lijk welkom tot allen en speciaal tot den heer Ir. P. A. van den Ban, te Wageningen, den spreker voor deze vergadering. Vei*volgens kreeg de heer Van den 'Ban het woord en hield een inleiding over het onderwerp: De kosten van trekkerwerk in verhou ding tot die van paardenarbeid. Het zou teveel plaatsruimte vergen om deze in leiding in haar geheel te plaatsen, en moeten wij volstaan met een kort résumé. Uit landbouwboekhoudingen blijkt, aldus spreker, dat een paard per jaar ongeveer 200 tot 300 kost! Deze cijfers zijn natuurlijk gebaseerd op schattingen, en men zou kunnen rekenen, dat een kostencijfer van ongeveer ƒ300 Vooral in aanmer king komt voor bedrijven, waar de paarden zwaar ploegwerk moeten doen en in 't algemeen hard moeten werken. Er moet dan meer gevoerd worden en de paarden zijn eerder versleten. Men bedenke in ieder geval, aldus spreker, dat de bier genoemde kosten van een paard geenszins vaststaan, doch van allerlei omstandigheden afhankelijk zijn. Als basis voor vergelijking zijn zij echter wel te gebruiken. Berekent men vervolgens de kosten van rente en afschrijving van een rupstrekker met toebehoo- rende werktuigen, dan kan mén daarvoor nemen 15 van- 6000 aanschaffingswaarde, dus ongeveer 900 per jaar. Voor een goeden wieltrekker met toebehooren komt men aan rente en afschrijving op 15 van ƒ4000; dus op rond 600 per jaar. Daarbij komen dan nog de bedrijfskosten. In het algemeen kan men zeggen, dat de Diesel-rupstrek kers ongeveer 30 cent per uur aan brandstof en smeerolie kosten. Rekent men daarbij dan nog 25 cent onderhoudskosten, dan komt men op onge veer 60 cent per uur. Voor de petroleum-wieltrek- kers komt men op een iets hooger bedrag. In het algemeen kan men wel zeggen, dat een Diesel-rupstrekker op een bedrijf rendabel kan worden aangewend, wanneer men daardoor 4 paar den kan afschaffen. Voor de grootere typen wiel- trekkers moet men 3 paarden kunnen afschaffen ten voor de kleinere 2 paarden. Houdt men dezen gedachtengang vast, dan heeft men een'tamelijk goede leiddraad. Men moet er bij aanschaffing van een trekker altijd goed om denken, dat men daarmee zijn be drijfsvoering voor een aantal jaren vastlegt. Men kan zonder groote verliezen zoo maar niet na één of twee jaren weer veranderen. Spreker gaf Verschillende practische gegevens, waarmede de aanwezigen hun nut konden doen. Na afloop der inleiding hebben nog verscheidene aanwezigen den heer Van den Ban 'vragen gesteld, welke deze op duidelijke wijze beantwoordde. Tenslotte dankte de voorzitter den inleider voor zijn rede en sloot hij de vergadering. De Ring „West-Brabant" kan op een geslaagde vergadering terugzien. VERSLAG 4e PRAATAVOND VAN DE AFDEELING WERKENDAM DER NQORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW. De heer De Wlaard opende de vergadering met de aanwezigen welkom te heeten, in het bijzonder den heer Dekker. Mededeeling werd gedaan, dat door den Minister de garantieprijs der bieten op 12,50 gesteld is. Deze is veel te laag Voor de huidige omstandig heden als we zien hoe de prijzen voor kunstmest omhoog gegaan zijn en de kosten voor arbeid enz. ook stijgen. In verband hiermee zullen ook de pryzen der andere producten herzien moeten worden. De nieuwe Districtscommissie voor District 45 is benoemd. Uit Werkendam hebben zitting de heeren A. J. Konings en Arie Hakkers D.Cz. Na deze mededeelingen kreeg de heer Dekker gelegenheid tot het houden van zijn lezing o'ver „De selectie van suikerbietenzaad". Deze lezing werd gevolgd door een bedrijfsfilm van de firma Kühn en Co. te Naarden, waarna als toegift een aardige teekenfilim. De heer De Waard dankte den inleider voor het gebodene en hoopte hem nogmaals eens te kunnen uitnoodigen. Hierna volgde sluiting. H. P. VAN 'DONGEN, Secretaris. VEREENIGING VAN JONGE LAND- EN TUINBOUWERS TE RAAMSDONK. Onze Vereeniging hield onlangs haar Januari vergadering, waar o.m. een kascommissie werd gekozen, welke de boeken van den secretaris-pen ningmeester heeft nagezien. Alles werd in orde bevonden. Vervolgens bracht de penningmeester het financieel verslag uit. Alvorens tot verkiezing van bestuursleden over te gaan, werd met algemeene stemmen besloten een wijziging te brengen in het Huishoudelijk Regle ment, in dien zin, dat daarin thans wordt opgeno men, dat de bestuursleden bij hun aftreden herkies baar zullen zijn. Bij de daarna gehouden stemming over de verkiezing van voorzitter en penning- mester, die beide aftredend waren; werden beiden herkozen. Door de behandeling der verschillende huishou delijke zaken, was het reeds laat geworden, zoodat geen inleiding meer werd gehouden. Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat de vol gende vergadering zal worden gehouden op 15 Februari a.s., werd de vergadering gesloten. De Secretaris, JOH. DE ROOY. Er zal een inventarisatie der aanwezige aard- appelvoorraden per 12 Februari a.s. worden gehou den. Telers, die een oppervlakte van niet meer dan 50 Are met aardappelen hebben verbouwd, worden buiten beschouwing gelaten. Het ligt in de bedoeling de verplichte stieren keuring in Zeeland in de tweede helft van Februari te beginnen. Door de slechte weersomstandigheden in het najaar is in Zeeland belangrijk minder wintertarwe uitgezaaid dan voorgaande jaren. In verband met het gereedmaken van het zaai- plan is het noodzakelijk, dat de Regeering spoedig mededeelt, welke prijsverhouding tusschen de pro ducten van oogst 1940 zal worden vastgesteld. Aangifte van wintergewassen (wintertarwe, wintergerst, winterrogge) is opnieuw opengesteld tot 1 Maart a.s. Het verdient aanbeveling de volle aandacht te schenken aan het op peil houden van het aardappel gewas door toepassing van de stamselectie. Blijkens gegevens, ontleend aan de maandstatis- tiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, werden in 1939 uit ons land uitgevoerd 119.922 ton pootaardappelen ter waarde van 6.394.000 tegen 153.175 ton ter waarde van ƒ7.855.000 in het voorafgaande jaar. In 1940 zal de Dienst voor de kleine boeren speciaal aandacht besteden aan het te verstrekken zaaizaad en aan 'de voorbereiding van de verbete ring van goed jongvee voor de kleine boeren. Aan telers -van bloembollen, die hun met dit product te betelen oppervlakte met 50 hebben moeten verminderen, zal teeltvergunning voor be paalde tuinbouw- of landbouwgewassen worden verleend. Een grondeigenaar in Spanje, die zijn bouwland ondanks een opmerking van het Departement van Landbouw had later verwaarloozen, heeft een boete van 10.000 peseta's gekregen. De Regeering zal al het geschikte braak land onteigenen en het zelf in cultuur brengen. Er is weder een uitspraak gevallen van de Pacht - kamer van het Hof te Arnhem, die wel van zoo groot belang is, om deze even te bekijken. Het gaat hier weder over artikel 5 en 7 dei- Pachtwet, n.l. over de pacht voor een bepaalden tijd en^iver de bevoegdheid van den pachtrechter om een pachtcontract wegens buitensporige verplich tingen, den pachter opgelegd, of te hoogen pacht prijs, nietig te verklaren. Het geval lag aldus: Verpachter A verpacht aan pachter B een drietal perceelen weide- en hooiland voor den tijd van ongeveer 9 maanden, ingaande April 1939 en ein digende December 1939. Pachtcontracten, slaande op los land, kleiner dan ha, waarvoor de pachtprijs minder is dan 50, behoeven niet ingezonden te worden en dus kunnen we gerust aannemen, dat hier het gepachte grooter was dan ha, en de prijs meer dan 49,99, want dit contract werd wèl ter goedkeuring ingezonden. Nu bepaalt art. 5, dat een pachtovereenkomst by uitzondering immers de Pachtwet bepaalt, dat pachtovereenkomsten gelden voor onbepaalden tijd voor een bepaalden tijd en wel voor ten hoogste een jaar kan worden aangegaan, indien uit den aard van het gepachte of de bijzondere omstandigheden, waaronder verpacht wordt, een korteren duur der overeenkomst redelijkerwijs voortvloeit. Nu kan de verpachter, die voor een jaar of korter voornemens is te verpachten, den rechter vooraf verzoeken te verklaren, dat de aard of de bijzondere omstandigheden meebrengen pacht voor een jaar of korter. Men lette nu wel hierop, dat er staat, dat de ver pachter dit kan verzoeken, dus is hij niet verplicht dit verzoek te doen, terwijl dit verzoek gedaan moet worden, voordat de overeenkomst gesloten wordt, want er staat: de verpachter, die voornemens is te verpachten. Dit slaat dus op verpachtingen voor ten hoogste een jaar, men kan, doch is niet verplicht, vooraf de rechterlijke verklaring te vragen. Vroeger heb ik al uiteengezet, dat het altijd ge- wenscht is voor verpachtingen voor bepaalden tijd, altijd deze verklaring vooraf te vragen, daar men anders voor allerlei verrassingen komt te staan, indien na verloop van den bepaalden tijd de pachter beweerd, dat pacht voor onbepaalden tijd is. Wil men echter voor langer dan een jaar ver pachten, dan moet men de rechterlijke verklaringen verzoeken, dat men b.v. voor 2 of ten hoogste 3 jaren mag verpachten. In ons geval was verpacht voor 9 maanden, zon der dat de verpachter een verzoek gedaan had om voor een ,jaar of korter te mogen verpachten. Het Pachtcontract wordt ingezonden en partijen worden opgeroepen en nu gaat de Pachtkamer dit contract vernietigen, omdat volgens de Pachtkamer de verplichtingen van den pachter, uit dit contract voortvloeiend, als buitensporig moeten worden beschouwd, omdat de pachter genoegen heeft moeten nemen met een pacht van 9 maanden. Hoe wist deze Pachtkamer, dat de pachter „daar mede genoegen heeft moeten nemen" De pachter kan best zelf bedongen hebben deze pacht voor 9 maanden. Maar bovendien laat de wet Volkomen toe ver pachten voor een jaar of korter, zonder rechterlijke tusschenkomst. Nu geen verzoek gedaan was, om voor een bepaal den tyd, n.l. 9 maanden te mogen verpachten, was de Pachtkamer niet bevoegd, op dien grond het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 4