NOQRD-BRABANTSGHE MIJ VAN LANDBOUW LANDBOUWCRISIS-MEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) PACHTBUREAU VOOR NOORD-BRABANT. De Secretaris -van het Pachtbureau voor Noord- Brabant zal voor belanghebbenden zitting houden tot het geven van adviezen in pachtzaken en het verstrekken van model-pachtoVereenkomsten: te Eindhoven in Café „De Korenbeurs", Markt 14, op Maandag 5 Februari a.s., des nam. 25 uur; te Breda in Café „De Graanbeurs", Reigerstraat 18, op Dinsdag 6 Februari a.s., des nam. 25 uur. TOEWIJZING KALVEREN. Het Bestuur van de Landbouw-Crisis-Oganisatie voor Noord-Brabant deelt belanghebbende georga- niseerden mede, dat voor zoover betreft onder staande districten, de toewijzing kalveren 1940 heeft plaats gehad en mitsdien de gelegenheid tot inzage van de betreffende registers is opengesteld van Vrijdag 2 Februari tot en met Vrijdag 16 Februari 1940 ten huize van den districtssecretaris: District 43 Drunen, Helvoirt, Heusden, Elshoul, Hedikhuizen, Herpt, Oud-Heusden, Loon op Zand, Kaatsheuvel, Waalwijk, Baardwijk. 58 Wouw, Heerle, Moerstraten. TOEKENNING BIGGENMERKEN. Het Bestuur van de Landbouw-Crisis-Oganisatie voor Noord-Brabant deelt belanghebbende georga- niseerden mede, dat voor zoover betreft onder staande districten, de toekenning biggenmerken 1940 voor landarbeiders en kleine boeren heeft plaats «gehad en mitsdien de gelegenheid tot inzage van de betreffende lijsten is opengesteld van Dins dag 6 Februari tot en met Maandag 19 Februari 1940 ten huize van den districtssecretaris: District 43 Baardwijk, Drunen, Elshout, Helvoirt, Herpt, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Oud-Heusden, Waalwijk. 47 Made en Drimmelen, Geertruidenberg, Heikant, Hooge Zwaluwe, Lage Zwa- luwe, Langeweg, Moerdijk, Terheijden, Zevenbergen, Zevenbergschen Hoek, Wagenberg. 54 Etten-Leur, Hoeven, Oudenbosch. PAASOHVEETENTOONSTELLING GAAT NIET DOOR. Het Bestuur der Paaschveetentoonstellings- Vereeniging te 's-Hertogenbosch, deelt ons mede dat, door bijzondere omstandigheden, de Paaschvee- Tentoonstelling dit jaar niet door kan gaan. PRIJSVERSCHILLEN BIJ UITVOER VAN VLAS. Naar aanleiding van de uitvoerheffingen, welke de laatste maanden zijn gelegd op vlas en vlaspro ducten, heeft het Dagelijksch Bestuur onzer Maat schappij het wenschelijk geoordeeld, een schrijven te richten aan het K.N.L.C., waarin het standpunt van het Bestuur ten aanzien van deze heffingen werd uiteengezet. Dit schrijven is reeds in de vergadering van het K.N.L.C. behandeld, évenals in de meeste andere provinciale landbouworganisaties, aan welke het K.N.L.C. het voor haar vergadering nog had toe gezonden. Aangezien voor onze streek de vlasteelt en vlas bewerking van groote beteekenis zijn, is het wel licht nuttig, hieronder de hoofdzaken uit dit schrij ven weer te geven: De heffingen op vlas en vlasproducten worden gedaan, om het algemeen prijspeil en de kosten van levensonderhoud zoo weinig mogelijk te doen stijgen. In dat verband kan het Dag. Bestuur deze heffingen aanvaarden, mits zij niet te hoog worden en voldoende rekening gehouden wordt met de vol gende omstandigheden: 1. dat de vlastelers en -bewerkers gedurende de laatste tien jaren gemiddeld geen loonenden prijs voor hun product hebben ontvangen; 2. dat de productiekosten van vlas in 1940 aan zienlijk zullen stijgen en zulks voor bewerkt vlas reeds voor den oogst 1939 het geval is; 3. dat vlas en vlaslint voor ons land bgna uitslui tend export-artikel en zijn en dus de hooge re prijs dezer producten geen invloed uitoefent op de kosten van levensonderhoud r 4. dat het gewenscht is, dat thans den Nederland- schen vlassers gelegenheid wordt geboden, hunne bedrijven te verbeteren en uit te breiden, opdat zij in staat zullen zijn ook bij weer terugkee- rende lagere prijzen een zoo groot mogelijk kwantum vlas te bewerken en daardoor een zoo groot mogelijke hoeveelheid vlas van de telers af te nemen, of voor zoover teler-vlasser zijnde, zelf te telen en te bewerken. Het vlas toch is een product, dat zeer goed in de vrucht wisseling past en dat Veel werk voor arbeids krachten biedt. Het Bestuur is verder van oordeel, dat momen- téel de verhooging van heffing met te groote spron gen gaat, waardoor de handel te groote risico's loopt. Deze tracht hij te ondervangen door lagere prijzen te betalen, dan zonder dat groóte risico's zou mogelijk zijn, zulks ten nadeele van teler en vlasser. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor het volgende: De Regeering zou uit de heffingen, welke thans worden gedaan, een reserve kunnen vormen om de prijsdaling, welke na den oorlog zal komen, op te vangen. Zoodra de prijzen zoover zouden zijn gedaald, dat de thans bestaande heffingen verdwe nen zijn, zou de Regeering er dan toe kunnen over gaan uit de gevormde reserve een uifrvoerpremie of bewerkingspremie te geven. Hierdoor zou worden voorkomen, dat telers en vlassers in zoo'n tijd met sterk dalende prijzen plotseling een geweldig ver lies zouden lijden op hun vobrraden. Tenslotte wijst het Dag. Bestuur er in haar schrij ven op, dat de verhouding tusschen de heffingen van bewerkt en onbewerkt vlas momenteel niet goed is. Thans is de toestand zoo, dat eigenlijk aan de Belgische vlassers een bewerkingspremie wordt gegeven, wat toch zeker niet de bedoeling kan zijn. Resumeerend zegt het schrijven van ons Dage- lijk Bestuur over dit onderwerp dus het volgende: 1. een niet te hooge uitvoerheffing is gewenscht; 2. deze heffing moet niet met te groote sprongen worden verhoogd; 3. uit een thans te vormen reserve, moet bij prijs daling een uitvoer of bewerkingspremi^ worden betaald; 4. de verhouding tusschen heffing van bewerkt en onbewerkt vlas moet zoodanig zijn, dat in geen geval de inlandsche vlasindustrie wordt achter gesteld bij de buitenlandsche. Het Dagelijksch Bestuur verzocht het K.N.L.C. dit schrijven in behandeling te nemen en ter kennis te brengen van den Minister van Economische Zaken, eventueel het College van Regeeringscom- rissarissen. Gezien het groote belang van deze zaak, meenden wij goed te doen, hieraan een aparte plaats in onze rubriek te wijden, hoewel het natuurlijk ook reeds had kunnen zijn opgenomen in het Kort Verslag der Vergadering van ons Dagelijksch Bestuur, dat ver leden week werd geplaatst. TOEWIJZING ONDERMELKPOEDERS. Door zuivelfabrieken kan, /oor zoover zij nog de beschikking hebben over voorraad ondermelkpoeder, dit product ter beschikking vanveehouders worden gesteld, met dien verstande, dat de hoeveelheid ondermelkpoeder, welke de veehouder van de fabriek ontvangt in mindering zal worden gebracht op de toewijzing krachtvoeder. Die zuivelfabrieken, welke aan de boeren ondermelkpoeder willen terug leveren, moeten hiervoor toestemming vragen aan den Provincialen Voedselcommissaris. Bij deze aan vrage moeten zij overleggen een lijst, houdende de namen van afnemers van dit product alsmede van het aantal kg, hetwelk elke afnemer wenscht te be trekken. Op het kantoor van dezen Provincialen Voedselcommissaris wordt dan voor eiken afnemer een geleidebiljet uitgeschreven en daarna aan de fabriek toegezonden. Het aantal kg ondermelkpoeder, hetwelk de vee houder aldus van de tfabriek heeft betrokken, wordt op de eerstvolgtende toewijzing van krachtvoeder in mindering gebracht. TOEWIJZING PLUIMVEEVOEDER. Voor een toewijzing pluimveevoeder door den plaatselijken bureau-houder komen in aanmerking de navolgende groepen van personen: aalle georganiseerden bij de Landbouw- Crisis-Organisatie voor Noord-Brabant, ongeacht het op hun bedrijf aanwezige aantal stuks pluimvee. b. houders van 25 of meer stuks kippen, eenden, ganzen of kalkoenen, nog niet aangesloten bij de L.C.O.N., mits voor hen alsnog een aanvrage voor lidmaatschap wordt ingediend. o. houders van minder dan 25 stuks kippen, een den, ganzen of kalkoenen, met daarnaast een geit, schaap, paard of een ander landbouwhuisdier, nog niet aangesloten bij de L.C.O.N., mits door hen alsnog een aanvrage tot lidmaatschap wordt inge diend. Aanvraagformulieren kunnen worden verkregen bij de districtssecretarissen. Die pluimveehouders, welke niet meer dan 24 stuks kippen, eenden, ganzen of kalkoenen bezitten, dus van ieder van deze diersoorten minder dan 25 stuks, en die naast het pluimvee geen andere land bouwhuisdieren bezitten, kunnen hun toewijzing pluimveevoeder uitsluitend verkrijgen via den heer Wijk te Beekbergen. Deze zullen zich derhalve bij hun leverancier op de klantenlijst moeten laten plaatsen. TOEWIJZING KRACHTVOEDER VOOR KUIKENS. Kippen- en eendenkuikenswelke in den loop eener distributieperiode worden geboren of ont vangen. 1. Degenen, die in het bezit zijn van een copie- bestelbon voor kuikens van de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee moeten op deze bon aanteeke- nen hoeveel kuikens zij vermoedelijk op een bepaal den datum zullen ontvangen en deze bon bij den plaatselyken bureauhouder inleveren. Door dezen laatstgenoemde zal dan een toewij zing worden verstrekt van 15 gram per dag voor kippenkuikens en 40 gram per dag voor eenden kuikens tot ten hoogste voor het aantal kuikens, dat op de copie-bestelbon staat aangegeven. Wor den de kuikens in meer dan één keer betrokken, dan moet telkens op de copie-bestelbon worden aangeteekend hoeveel en wanneer de kuikens wor den ontvangen en bij den plaatselijk bureauhouder worden ingeleverd. 2. Degenen, die kuikens verkrijgen door eigen natuurlijk broeden, dus niet in het bezit zijn van een copie-bestelbon voor kuikens van de Ned. Centrale voor Eiepen en Pluimvee, moeten op den dag, dat de kuikens worden geboren, hiervan aan gifte doen bij den plaatselijk bureauhouder. Door laatstgenoemde zal dan een toewjjzing worden ver strekt van 15 gram per dag voor kippenkuikens tot ten hoogste voor 30 kuikens en 40 gram per dag voor eendenkuikens tot ten hoogste voor 15 kui kens. Dit aantal kan worden verhoogd, indien betrokkene bij de aanvrage van de voederbon. een verklaring overlegt van de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee, waarin staat vermeld het aan tal kuikens, dat naar het oordeel der Centrale op het bedrijf mag worden gebroed. Indien kuikens worden ontvangen nadat de registratiekaart is ingevuld, dient de ontvanger zich bij den plaatselijk bureauhouder te vervoegen, teneinde deze kuikens alsnog op de registratiekaart te doen vermelden. Kippenkuikens, jonge hennen en hanen, eenden- kuikens, jonge eenden- en -woerden, welke zyn opgegeven op de registratiekaart. a. Voor kippenkuikens, jonge hennen en -hanen, waarvoor copie-bestelbon aanwezig iS, 2 kg per kuiken per 4 weken tot ten hoogste voor de helft van het aantal kuikens, dat op de copie-bestelbon staat aangegeven en voor eendenkuikens, jonge eenden en -woerden, waarvoor copie-bestelbon aan wezig is, 3 kg per kuiken per vier weken tot ten hoogste voor het aantal kuikens, dat op de copie- bestelbon staat aangegeven. b. Voor kippenkuikens, jonge hennen en -hanen, verkregen door eigen natuurlijk broeden, 2 kg per kuiken per vier weken tot t|en hoogste 15 dieren of zoo het aantal kuikens, dat door natuurlijk broe den mocht worden verkregen, volgens verklaring van de Ned. Centr. voor Eieren en Pluimvee groo- ter is dan 30 stuks, tot ten hoogste voor de helft van het aantal kuikens en voor eendenkuikens, jonge eenden en -woerden 3 kg per kuiken per vier weken tot ten hoogste voor 15 dieren, of zoo het aantal kuikens, dat door natuurlijk broeden mocht worden verkregen, volgens verklaring van de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee grooter is dan 15 stuks, tot tjen hoogste voor het aantal toege stane kuikens. c. Voor jonge hennen en -hanen als zoodanig aangekocht 2 kg per jonge hen of -haan per vier weken met dien verstande, dat hiervoor alleen een toewijzing kan worden verstrekt, indien de aantal len dieren onder a en b vermeld samen minder dan 30 bedragen van het aantal aanwezige dieren bij de inventarisatie van September 1939. Voor het aan deze 30 ontbrekende aantal kan dan 'een toewijzing worden verstrekt en voor jonge eenden en -woerden als zoodanig aangekocht 3 kg per jonge eend of -woerd per vier weken, met dien verstande, dat hiervoor alleen een toewijzing kan worden ver strekt, indijen de aantallen dezer dieren onder a en b vermeld, samen minder dan 35 bedragen van het aantal aanwezige dieren bij de inventarisatie van September 1939. Voor het aan deze 35 ont brekende aantal kan dan een toewijzing worden verstrekt. Elke pluimvee- of eendenhouder dient ten spoe digste na ontvangst Van aangekochte dieren de vervoersdocumenten en factuur aan den plaatse lijken bureauhouder van zijn district ter inzage te verstrekken. De pluimveehouders mogen ochtendvoeder, opfok- voeder en overgangsvoeder naar keuze door elkaar betrekken. Aankoop van kanariezaad. Het ligt in de bedoeling van de Regeering, den aankoop van kanariezaad van telers te beëindigen op 20 Februari a.s. Telers, die nog in het bezit zijn van kanariezaad, dienen dit dus vóór genoemden datum bij den Pro vincialen Voedselcommissaris te hebben ingeleverd, indien zij er prijs op stellen kanariezaad tegen den richtprijs aan de Regeering te leveren. LEVERING VAN SERRADELLA, WIKKEN, EVENE, BOEKWEIT, INL. MAIS EN LUPINEN. Zooals bekend behoeven telers o.m. de volgende producten niet voor overneming door de Regeering aan den Prov. Voedselcommissaris aan te bieden: serradella, wikken, evene, boekweit, inl. mais, lupinen. Indien een teler om bepaalde redenen van deze artikelen wil verkoopen aan een handelaar, land- Wouwvereeniging of mengvoederfabrikant, dan is het volgende van toepassing: De kooper van een artikel zendt onder opgave van den naam en het adres van den verkooper een aantal bestelbonnen op ter grootte van de aange kochte hoeveelheid aan de instantie waaronder hij ressorteert. Van deze instantie, Prov. Voedselcommissaris of Ned. Meelcentrale, ontvangt hij daarna een geleide- biljet voor het vervoer voor de aangekochte partij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 3