garantieprijs suikerbieten KORTE BERICHTEN. De suikerbietenprijs van oogst 1940. Zegelrecht Pachtcontracten. d. ƒ24 per 100 kg voor gezwingelde lokken; e. ƒ42 per 100 kg voor snuit, waaronder begre pen hekelsnuit; f. 78 per 100 kg voor gehekeld vlaslint; g. ƒ42 per 100 kg voor ander dan gehekeld vlas lint, ten aanzien waarvan door den exporteur vóór den uitvoer aan de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van één der besturen van door den directeur dezer centrale aan te wijzen veceenigingen, dat het be treffende vlaslint afkomstig is van vlas, hetwelk volgens de dauwrootmethode is behandeld; h. ƒ60 per 100 kg voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet een verklaring als bedoeld onder g wordt over gelegd. Voor transacties naar het buitenland welke vóór 21 Januari 1940 tot stand zijn gekomen en waarvan de schriftelijke opgave vóór of op 22 Januari in het bezit dezer centrale was, gelden de prijsverschillen welke eenigen tijd geleden werden vastgesteld. OPGAVE VEESTAPEL EN BEDRIJFS VOORRADEN. Teneinde misverstand te voorkomen, vestigt de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland er de aandacht op, dat de georganiseerden in de week van 23 tot en met 27 Januari a.s. by den plaatse- lylken secretaris in hun rayon opgave dienen te doen van de samenstelling van hun veestapel alsmede van alle bedrijfsvoorraden. De hiervoor benoodigde registratiekaarten wor den dus niet aan de georganiseerden toegezonden, doch moeten bij genoemden plaatselijken secretaris worden ingevuld. OOGST 1940. De Minister van Economische Zaken maakt be kend, dat hij heeft besloten, den garantieprijs voor suikerbieten voor het oogstjaar 1940 op 12,50 per 1000 kg vast te stellen. De garantieprijs bedroeg in 1939 aanvankelijk 10,25, later is deze bij de al- gemeene verhooging van de prijzen der akkerbouw producten op 11,25 gebracht. De thans vastgestelde prijs beteekent dus een stijging van 1,25 per 1000 kg. Bij de vaststelling van dezen prijs heeft de wensch voorgezeten, den verbouw van suikerbieten in 1940 aan te moedigen. Zooals reeds bekend is ge maakt, zal de gegarandeerde hoeveelheid te ver werken bieten voor 1940 met 25 worden ver groot, hetgeen ten doel heeft de suikervoorziening voor het volgend jaar zeker te stellen. Bij den thans voor 1940 vastgestelden garantieprijs mag worden aangenomen, dat de suikerbietenverbouw tegenover andere hakvruchten niet in een onvoordeelige positie zal komen. Aangezien de vooruitzichten nog immer onzeker zijn, is het niet mogelijk omtrent de richtprijzen van de andere akkerbouwproducten voor oogst 1940 reeds thans nadere mededeelingen te doen. Daar omtrent deze prijzen dus nog niets vaststaat, geeft de vaststelling van den garantieprijs voor de suiker bieten op ƒ12,50 dan ook geen enkele aanwijzing voor het peil, waarop de prijzen van den andere agrarische producten van oogst 1940 zullen worden vastgesteld. Deze prijzen zullen, indien het tijdstip, waarop vaststelling mogelijk blijkt, is aangebro ken, worden bepaald aan de hand van de dan aan wezige omstandigheden. Mocht blijken, dat het ten gevolge van thans niet te voorziene omstandig heden noodig is de prijzen der andere agrarische producten op een zoodanig peil vast te stellen, dat de prijzen der suikerbieten ten achter zouden komen, dan zullen deze worden herzien. De Regeering heeft besloten om van boerderijen, waar miltvuur is geconstateerd, het veevoeder terug te nemen en te vernietigen. Het is aan een uitvinder in Barneveld gelukt, om eieren, welke 15 k 20 uur aan een verwarming van 90° Fahrenheit hebben blootgestaan, door middel van een apparaat met een electrische lamp te onderzoeken op al of niet vruchtbaarheid. Zoo doende kan men nu uit de broedmachine bijna 100 resultaat noteecen. Soyaboonen zijn bijzonder voedzaam. Ze bevat ten 36 eiwit, 18 vet en 30 zetmeel. Verder bevatten ze voor de menschelijke voeding belang rijke stoffen als mineralen, zouten en vitaminen. Evenals erwten en boonen dienen ze als groente en als soep. Is dit niet iets om eens in Uw tuin te probeeren Hier en daar ziet men nu ploegen in het land staan met een dikke roestlaag. Daar is in den beginne geen goed werk mee te verrichten, terwijl iedere machine er tevens hard mede achteruit gaat. Het is een kleinigheid voer de werktuigen afge werkte olie van auto's te gebruiken. Deze is voor dat werk heel goed en kan men vaak in de garage's voor niets krijgen. Kunstmeststrooiers met ket tingsystemen, als b.v. de Westfalia, kunnen alleen op die manier goed in orde worden gehouden. De assen van landbouwwerktuigen maken niet die omwentelingen als die van auto's en motoren en daarom is de hoogste oliekwaliteit niet noodzakelijk en zelfs te duur. Beter dan een goede wenk uitknippen, is het ge- heele blad aan een buurman geven, die het nog niet leest. Bij het aankoopen van een fokdier tast men het minst in het duister, wanneer men een dier koopt, dat reeds de bewijzen heeft geleverd goed te fokken. Bij aankoop van jonge dieren staat men nog altijd voor enorme tegenvallers. Er zijn vele goede dieren, maar weinig goede fokkers. In drie weken tijds zijn er in ons land reeds meer dan 200 dieren aan miltvuur bezweken. De besmette bedrijven liggen in zeer verschillende streken. 3 millioen kilo veevoeder is geblokkeerd door de Regeering, als verdacht van te zijn besmet met miltvuur-sporen. Blijkens mededeelingen in Amerikaansche bladen, wordt thans een nieuwe poging ondernomen om de papieren flesch meer ingang te doen vinden bij den verkoop van melk. Om aan niet te hooge kosten te komen, heeft men vierkante busjes vervaardigd, dubbel zoo hoog als breed met een inhoud van 2 liter. In Zeeland komen bij de uien, welke in rennen zijn bewaard, weer veel bevroren partijen voor. De uien, die in Flakkee in putten zijn bewaard, zijn nog totaal zonder schade. In verschillende plaatsen van ons land worden cursussen gegeven over de productie en het gebruik van voedermiddelen uit eigen bedrijf. Voorwaar een dankbaar terrein, waarop nog veel is te leeren. De Staatsmijn-proefvelden in Groningen wezen uit, dat de opbrengst der graslandproefvelden op zand- en veengronden, bemest met zwavelzure ammoniak, belangrijk minder was dan bij gebruik van ammonsalpeter, chilisalpeter en kalksalpeter. Bevroren groenvoeder, bieten, aardappelen mogen niet aan het vee worden gevoederd zonder te zijn ontdooid, daar ingewandziekten of kalfver- leggen er het gevolg van kan zijn. Dieren, die in den herfst buiten loopen, hebben daar minder last van, ten eerste omdat ze het gewoon zijn, ten tweede omdat van gras niet in een kort oogenblik groote hoeveelheden kunnen worden verkregen. Brengt men daarentegen bevroren voeder in het weiland, dan zal het gevaar even groot zyn. De wereld-gerstöogst van 1939 is de grootste oogst, welke gedurende de laatste tien jaar ver kregen is. In December 1939 is de melkproductie in Neder land 1.5 lager geweest dan in December 1938. In Zeeland is er geen verschil geweest. Voor de naaste toekomst wordt echter een ongunstige in vloed gevreesd van het tekort aan ruw- en kracht voer. De bescherming van zangvogels is als insecten verdelging een land- en tuinbouwbelang, waar men niet te lichtvaardig over moet denken. Daarom moeten we voor de nuttige vogels vooral die voe ding aanbrengen, die juist voor die categorie nood zakelijk is. Dat zijn vooral olienooten, ongezouten spekzwoerd, cocosnoot, enz. Met broodkruim kweekt men musschen, en daar zal het den land bouw wel niet om te doen zijn. In 1929 vond men op vele duizenden lupineplanten er drie, die niet de giftige bittere bestanddeelen bevatten. 'Het zaad van deze drie planten, de zoo genaamde zoete lupine, welke voer voederdoeleinden gebruikt kon worden, heeft men telken jare uitge zaaid. In 1938 had men in Duitschland uit deze drie planten reeds 78.456 ha. Het is een bij uitstek rendabele plant voor schrale gronden. Vorige week zijn in Rotterdam aangekomen 35.000 ton mais, 22.000 ton tarwe en 6000 ton gerst. Er zijn vele methoden om aardappelen tot diep in de lente te bewaren. Het is er echter om te doen da kwaliteit, kleur en houdbaarheid zoo goed moge lijk te behouden. En dit laat bij velen, en zeker niet het minst in Zeeland, somtijds veel te wenschen over. Daarom dient door nadere onderzoekingen, besprekingen enz. dit punt eens tot een betere oplossing te worden gebracht. Ten behoeve van veulens, die in den loop van een distributieperiode geboren werden, kan met ingang van den datum, waarop de geboorte bij den plaat- salijken bureauhouder werd opgegeven, een extra krachtvoedertoewijzing van 2 kg per veulen per werkdag verstrekt worden. Door het opleggen van een belasting aan het win kelbedrijf, waarvan het heffingspercentage stijgt, naarmate de jaarlijksche omzet grooter is, beoogt de Zwitsersche regeering de concurrentiemogelijk- heid der kleine ondernemingen ten opzichte van het grootbedrijf te verbeteren. De opbrengst van den verkoop van melk en melkproducten wordt daarbij niet in aanmerking genomen, omdat hiervan de prijs door den Staat kunstmatig op peil wordt gehouden. Hang bij het uitmesten van uw stallen met deze koude dagen kleeden voor uw deuren, waaraan een gewichtje. Men kan dan zonder bezwaar met den kruiwagen toch uit- en inrijden. Dit geldt natuur lijk voor korte oogenblikken, waarin men even heen en weer moet. Ingevolge Ministeriëele Beschikking van 13 dezer wordt de jacht op alle soorten eenden met ingang van 1 Februari a.s. gesloten. Voederbieten worden het best bewaard onderden grond, zonder stroo of riet. Een overdekking van aarde geeft niet spoedig verbroeiing, daar de aarde de meest natuurlijke ventilatie schijnt te geven. Is de vorst tot bij de bieten doorgedrongen, dan gaan ze ook niet rotten, als de hoop stil kan blijven zitten, tot de vorst eruit is getrokken. Zgn ze daar entegen bevroren met een stroolaag onder de aarde, dan rotten"ze wel. Natuurlijk moet de aardlaag zoo zijn, dat ze bij strenge vorst maar heel weinig kun nen bevriezen. Tijdens zeer strenge vorst met mest of stroo bedekken is goed, maar moet er na de vorst direct weer af. Bij een bedekking met aarde geen kokers bovenin. De aarde ventileert beter en gelijkmatiger dan hulpmiddelen. De lezers zullen uit de dagbladen hebben ver nomen, dat de Minister van Economische Zaken de garantieprijs "voer suikerbieten voor het oogstjaar 1940 op 12,50 per 1000 kg heeft vastgesteld. In het desbetreffende bericht deelt de Minister mede, dat bij de vaststelling van dezen prijs de wensch heeft voorgezeten den verbouw van suiker bieten in 1940 aan te moedigen. Wij betwijfelen in hooge mate, of deze wensch zal verden vervuld, wanneer de Regeering niet bea«füufo, dezen iprijs te verhoogen. Het Landbouw-Comité heeft, zooals blijkt uit het verslag der laatstgehouden vergadering welke elders in ons blad is opgenomen den Minister voorgesteld den prijs op 14 per 1000 kg te bepalen. De drie centrale landbouworganisaties hebben een zelfde adjdes uitgebracht. Desalniettemin heeft de Minister anders beslist. Wij betreuren ten zeerste, dat het adv'.es van den georganiseerden landbouw, dat alleszins rede lijk mag worden genoemd, in den wind is geslagen. Sombere perspectieven worden door deze prijs vaststelling voor het komende jaar voor den land bouw geopend. Wanneer dit nu de zoo plechtig afgekondigde „redelijke belooning" voor den boer is, welke de Minister heeft toegezegd, dan is hier een ernstig woord van protest op zijn plaats. De vastgestelde prijs voor de bieten geldt nog wel voor een gewas, waarvan de Regeering de teelt wenscht uitgebreid te zien. Welke verwachting ten aanzien van de prgzen dan kan worden gekoesterd voor die producten, waarvan geen uitbreiding wenschelijk is, laten wij liever onbesproken. Wij hebben deze week ons oor eens te luisteren gelegd bij de practijk en algemeen was het oordeel: „bij dezen bietenprijs geen uitbreiding van de bie tenteelt". Dat hierdoor een stuk werkgelegenheid op het platteland te loor dreigt te gaan, schjjnt bg de Regeering minder zwaar te wegen. 'Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft dan ook reeds een schrijven in bovenstaanden zin gericht tot het Landbouw-Oomité, waarin wordt verzocht, bij den Minister op een hoogeren prijs voor de suikerbieten aan te dringen. Van verschillende zgden wordt ons gevraagd naar het verschuldigde zegelrecht op pachtcontracten. Wij laten hieronder (enkele der voornaamste be palingen, alsmede het tarief volgen. Volgens art. 56 der Zegelwet zijn acten van ver huring van roerende zaken of van binnen Neder land gelegen of gevestigde onroerende zaken onder worpen aan het volgende zegelrecht: Bij een huurprijs over den geheelen huurtijd: tot 250,vrij van zegel, boven 250,— t/m 333,3-3 0,40 333,33 416,66 0,50 416,66 500,— 0,60 500,— 583,33 0,70 583,33 666,66 0,80 666,66 750,— 0,90 750,— 833,33 1,— 833,33 1041,66 1,25 1041,66 1250,— 1,50 1250,— 1458,33 1,75 1458,33 1666,66 2,— 1666,66 1875,— 2,25 1875,— 2083,33 2,50 2083,33 2291,66 2,75 2291,66 2500,— 3,— m 2500,— 2708,33 3,25 2708,33 2916,66 3,50 2916,66 3125,— 3,75 3125,— 3333,33 4,— 3333,33 3541,66 4,25 3541,66 3750,— 4,50 3750,— 3958,33 4,75 3958,33 4166,66 5,— 4166,66 4583,33 5,50 4583,33 5000,— 6.— enz., voor elke 416,66 2/3 0,50 meer. Onder huurprijs wordt verstaan al hetgeen de huurder van den verhuurder of aan derden moet voldoen, benevens alle lasten die de huurder op zich neemt ter ontlasting van den verhuurder. Als dus 10 ha gronden en gebouwen verpacht zjjn

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 4