WEEKOVERZICHT. •Keuringsdienst ZEELAND. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening. oordeel dat invoering van de verplichte stierenkeu ring geen aanleiding kan zijn om verandering te brengen in de tot nu te dien aanzien geldende voor schriften over het vastzetten van stieren. Voor de zoo noodzakelijke vrije beweging van jongere en oudere stieren dienen deze evenals in andere provincies gebruikelijk is, aan een ketting te worden vastgezet, daar losloopen van stieren vrijwel steeds aanleiding geeft tot onaangenaam heden voor gebruikers van nabijgelegen weiden. Oprichting nieuwe afdeeling. Te Oudelande is onder leiding van den Voorzitter van den Kring Westel. Zuid-Beveland een nieuwe afdeeling der Z. L. M. opgericht. In een officieel persbericht is één dezer dagen meegedeeld, dat de Minister van Econ. Zaken den garantieprijs voor suikerbieten voor 1940 heeft 'vastgesteld op ƒ12,50 per 1000 kg. Zooals bekend, bedroeg d-8 richtprijs in 1939 aan vankelijk 10,25. Eind October j.l. werd dit bedrag verhoogd tot 11,25. Vergelijkt men "den voor 1940 vastgestelden bietenprijs met dien, welke voor het oogstjaar 1939 gold, dan kan een stijging van 1,25 per 1000 kg worden geconstateerd. Blijkens het betreffende persbericht heeft deze verhooging ten doel den verbouw van suikerbieten in 1940 aan te moedigen. In dit verband wordt her innerd aan de onlangs gepubliceerde mededeeling, dat de gegarandeerde hoeveelheid te verwerken bieten voor 1940 met 25 zal worden vergroot, teneinde de suikervoorziening voor het volgend jaar zeker te stellen. Het valt ten zeerste te betwijfelen of dit doel wel zal worden bereikt, nu de bietenprijs voor 1940 o.i. te laag is vastgesteld. Dit wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de aanvankelijk voor 1939 vastgestelde richtprijs, zijnde ƒ10,25, was ge baseerd op de vergoeding van de noodzakelijke pro ductiekosten. Voor tal van bedrijven liggen de productiekosten zelfs hooger en is genoemd bedrag ontoereikend. Men mag veronderstellen, dat bij de bepaling van den bietenprijs voor 1940 uitsluitend rekening is ge houden met de tot dusver gestegen exploitatie kosten. doch niet met de stijging, die ongetwijfeld in de naaste toekomst nog zal plaats vinden. Zou deze reeds in den prijs verdisconteerd ziin, dan zou het vastgestelde bedrag al heel weinig houvast bieden. Immers vormt deze stijging een onzekeren factor, waarvan de waarde op het oogen- blik moeilijk is te schatten. Op grpnd van de thans reeds plaats gevonden prijsverhooging van kunst mest, veevoer, zaaizaad, bedrijfsgereedschap e.d.. alsmede van de te verwachten eischen inzake her ziening der landarbeidersloonen, mag worden aan genomen, dat het percentage, waarmee de productie kosten in het oogstjaar 1940 zullen stijgen, niet on belangrijk zal zijn. Uit het verschil tusschen den garantieprijs voor suikerbieten ooerst 1940 en dien van oogst 1939, dat 2,25 per 1000 kg bedraagt, moeten dus de tot nu toe plaats gevonden stijging der eXoloitatie- kosten en een redeliike belooning van den teler worden betaald, terwiil volgens het persbericht in genoemd bedrag van ƒ2.25 tevens nog een premie ter aanmoediging van den bietenverbouw zou zijn bes-repen. Gezien deze feiten zal ieder ervan overtuigd zijn, dat van een redelijke verdienste van den boer be zwaarlijk zal kunnen worden gesproken. Wij vreezen dan ook, dat de voor 1940 gesteMe bietenprijs van 12 50 weinig aanmoedigend on den verbouw zal werken. Overigens achten wij een nadere toelichting van de factoren, welke in den garantieprijs voor 1940 zijn verdisconteerd, dringend gewenscht. Intusschen wordt het tijd, dat met het opmaken van het bouwplan voor 1940 een aanvang wordt gemaakt. Het opstellen hiervan wordt bemoeilijkt, doordat nog lang niet alle ge gevens. waarop een teeltplan wordt gebaseerd, be kend zijn geworden. Met name is over de prijzen, die voor de verschillende akkerbouwproducten van oogst 1940 zullen gelden, nog slechts weinig gepu bliceerd. In meergenoemd persbericht wordt vermeld, dat het ook niet in de bedoeling van de Regeering ligt thans nadere mededeelingen te doen, daar de voor uitzichten nog steeds onzeker ziin. De prijzen der overige akkerbouwproducten, aldus het persbericht, zullen indien het tüdstip is aangebroken, waarop vasts-telling moeelhk bliikt, aan de hand van de dan aanwezige om standi eh eden worden bepaald. In dit verband wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat de voor 1940 vastgestelde bietenprijs van ƒ12,50 geen enkele aanwijzing vormt voor het peil van de nog te bepalen richtprijzen der overige akkerbouw producten. Toch leert het persbericht ons wel iets meer om trent deze prijzen. Meegedeeld wordt, dat mag wor den aangenomen, dat de suikerbietenverbouw tegenover andere hakvruchten niet in een onvoordeelige positie zal komen. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat dus in 1940 de teelt van b.v. aardappelen, uien e.d.. niet rendabeler zal worden gemaakt dan die van suiker bieten. In een vorig persbericht is ten aanzien van de vlasprijzen meegedeeld, dat deze in geen geval naar verhouding gunstiger zullen zijn dan de opbrengst van andere akkerbouwproducten. Van de richtprijzen, die voor de granen en peul vruchten zullen worden vastgesteld, zal het dus in hoofdzaak afhangen of de akkerbouwer in 1940 al dan niet een redel^jfce belooning voor zijn arbeid zal krijgen. Wij kunnen ons voorstellen, dat het voor de Regeering moeilijk is thans reeds de richtprijzen te bepalen; dat zij er de voorkeur aan geeft voorloopij de kat uit den boom tp kijken. Met het oog hierop zijn blijkbaar slechts enkele groote richtlijnen ge trokken voor de teelt van verschillende landbouw gewassen in 1940. Deze hebben voornamelijk ten doel uitbreiding van bepaalde gewassen te voor komen. Klaarblijkelijk wenscht de Regeering de teelt van de verschillende producten nauwkeuriger te regelen door middel van de prijzen, welke zij vrijwel geheel in de hand heeft. We kunnen deze handelwijze billijken, mits vol doende waarborgen, worden gegeven, dat de boer inderdaad een redeyjke verdienste ontvangt. Onder de gegeven omstandigheden kan hij hierop meer dan ooit aanspraak makfen. Dat hiernaar ernstig wordt gestreefd, kan helaas niet worden gezegd. Althans blijkt dit niet uit den garantieprijs, die voor suiker bieten oogst 1940 is bepaald. Men zal zich herinneren, dat de Minister van Econ. Zaken in begin October j.l. op het herhaalde lijk van landbouwzijde gedane verzoek om aan uitbreiding dezer teelten zeker geen behoefte bestaat. Wij' vermeldden in ons vorig overzicht reeds, dat de teelt van vroege aardappelen op bedrijven groo- ter dan 10 ha, niet zal worden beperkt. Bovendien zullen de telers van aardbeien en rabarber dé te velde staande planten voorloopig mogen behouden. Nieuwe aanplant zal echter niet meer mogen plaats hebben. Met den schrijver van meervermeld artikel willen wij eindigen met het uitspreken van de hoop, dat de Reg%ering, na de tegemoetkoming aan de wenschen der vroege» aardappelverbouwers, eenzelfde regeling zal treffen voor de gemengde bedrijven boven 10 ha, eventueel de invoering der nieuwe tuinbouwrege- ling een jaar zal opschorten. Red. SAMENVATTING BESPREKING LAATST GEHOUDEN ALGEMEENE VERGADERING DER Z. L. M. boter aan leger en vloot te verstrekken in plaats van margarine, -voor den zooveelsten keer afwijzend is beschikt. De Minister grondde zijn beslissing op den onoverzichtelijken toestand in de zuivelwereld, welke het gevolg is ge weest van de heerschende buitengewone omstandig heden. Sindsdien is de uitvoer van onze boter, vooral naar Engeland, steeds moeilijker geworden en wel in die mate, dat naar een ander afzetgebied van boter zal moeten worden omgezien. De F.N.Z. en de 3 C.L.O. hebben hierin aanlei ding gevonden een audiëntie bij den Minister van Defensie aan te vragen om deze aangelegenheid nogmaals te bespreken. Tevens is een uitvoerig ge motiveerd schrijven gericht aan den Minister van Econ. Zaken, waarin diens steun wordt ingeroepen bot het verkrijgen van een voor de Nederlandsche veehouderij gunstige beslissing. Wij hopen, dat thans de Regeering bereid zal worden gevonden den binnenlandschen afzet van boter te bevorderen, in de eerste plaats door het margarinerantsoen van den Nederlandschen dienst plichtige te vervangen door een portie boter. In een artikel in de „Nieuwe Veldbode" heeft de heer Molhuyzen, ^ecretaris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité.^éen uitvoerige beschouwing gewijd aan de Als bijlage aan dit nummer is toegevoegd een samenvatting van de bespreking, welke in de laatst gehouden Algemeene Vergadering der Z. L. M. heeft plaats gehad. Deze same*/atting is aan verschillende adressen toegezonden, opdat een ieder kan kennis némen van de inzichten van den Zeeuwschen hoer en tuinder over de maatregelen, welke van Overheidswege voor de voedselvoorziening zijn genomen. De wenschen en verlangens van den Zeeuwschen land- en tuinbouw zijn in deze bijlage samengevat. Hieraan is toegevoegd een aantal vragen, welke in de ^j^^j^ering zijn gesteld, benevens de beantwoor ding door het Dagelijksch Bestuur. Voor zoover het Dagelijksch Bestuur geen bevredigende inlichtingen over bepaalde vragen kon verkrijgen, zijn deze niet vermeld. AANGIFTE VOOR DE KEURINGEN. nieuwe tuinbouwregeling, waaraan wij een en ander ontleenen. Zooals men weet, bestaat het voornemen om de tuinbouwteeltvergunningen, verleend aan bedrijven grooter dan 10 ha, behoudens bijzondere omstandig heden, dit jaar in te trekken. Deze bedrijven, d<e reeds bij de beperking van den tuinbouw in 1933 een grooten veer hebben moeten laten, zullen nu hun tuinbouwteeltvergunningen geheel moeten afstaan. Bij de voorbereiding van de nieuwe regeling ziin de 3 CL.O. niet geraadpleegd. Reeds jaren smeul de, aldus de schrijver, de gedachte om den tuin bouw aan de gemengde bedrijven te onttrekken. Steeds hebben de C.L.O.'s zich daartegen verzet. Nu de vooruitzichten wat gunstiger blijken, is de aanval oonieuw ingezet. De vrijgekomen teeltver gunning zal beschikbaar worden gesteld aande bloembollenkweekers. Het afzetgebied van bollen is door de tegenwoordige omstandigheden Vrijwel weggevallen, zoodat de bollenkweekers de teelt tot ongeveer de helft moe ten inkrimpen. Vooral aan de zwaar getroffen kleine bollentelers in Noord-Holland, die een ge mengd' bedrijf van groenten- en bollenteelt beoefe nen, zou de beschikbare tuinbouwteeltvergunning ten «roede komen. Het is echter zeer de vraag of de bollenkweekers hiermee geholpen zullen zijn. De tuinbouw in het grootere gemengde bedriif heeft een ander karakter dan de tuinbouw in de kleine bedrijven, zoodat het één niet zonder meer door het ander kan worden vervangen. 'Zoo teelt b.v. het gemengde bedrijf aardbeien voor de fabri cage van aardbeienpulp, een teelt welke voor het kleine bedrijf niet voldoende loont. Voorts wordt de door het gemengde bedriif voort gebrachte bloemkool veelal voot export bestemd. Zii kan door kleine bedrijven niet. in dezelfde kwali teit worden gekweekt. Eenzelfde opmerking geldt voor den teelt van spruitkool en o.i. ook voor wiin.oeen. Wordt dus de vrijgekomen tuinbouwteeltvergun- ning gegeven aan de kleine bollenkweekers. dan zpllen deze niet dezelfde producten leveren als de gemengde bedrijven thans. Zij zullen zich werpen op de cultuur van boonen. spinazie, sla, enz., waar van reeds overproductie bestaat. Het gevolg van deze verplaatsing van teeltver gunning zal dus zijn een toeneming van den intensieven tuinbouw van den vollen grond. De groote hoeveelheden sla, spinazie, boonen, andijvie, e.d., welke de laatste jaren zijn doorgedraaid, toonen voldoende aan, dat Naar aanleiding van enkele ingekomen vragen deelt het dagelijksch bestuur van den N.A.K. mede, dat, overeenkomstig de reglementen, perceelen be zaaid met origineel zaad, dat in Nederland is ver bouwd, slechts voor de keuring kunnen worden aangenomen, indien dit zaad bij de levering voor zien was van het door den N.A.K. ingestelde oranjekleurige kweekecscertificaat en geplombeerd was met het kweekersplombe van den N.A.K. Om misverstand te voorkomen wordt er voorts nog op gewezen, dat wel aangenomen kunnen wor den de perceelen, bezaaid met origineel zaad dat in het buitenland is geteeld en voorzien was van een door den N.A.K. erkend certificaat en plombe van den kweeker van het betreffende ras. Het ligt in de bedoeling om het geheele vraagstuk van het ori- gineele zaad nader in studie te nemen. Zij, die aan de keuringen van den N.A.K. wen schen deel te nemen, dienen, om teleurstelling te voorkomen, met het bovenstaande rekening te houden. AANGIFTE WINTERGEWASSEN OPENGESTELD TOT 1 MAART A.S. Het Dagelijksch Bestuur van den N.A.K. heeft goedgekeurd, dat de aangifte van wintergewassen in afwijking van art. 8 van de Algemeene Keurings voorschriften kan plaats hebben tot 1 Maart a.s. Telers, die in verband met de weersomstandig heden neg tarwe moeten zaaien, kunnen hunne gewassen derhalve nog aangeven tot voormelden datum. Aangifte-formulieren worden op aanvrage gratis toegezonden door het Secretariaat van den Keu ringsdienst Zeeland; Landbouwhuis te Goes. KEURING EN LEVERING VJ'Y GRANEN, PEULVRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van belangheb benden. 1. Wegens drukke levering in de afgeloopen maanden en de hierop gevolgde vorstperiode zal in het tijdvak van 29 Januari tot en met 10 Februari a.s. de keuring van granen, andece dan tarwe, peulvruchten, uitgezonderd bruine boonen, witte boonen en capucijners, alsmede van fijne zaden aan den Voedselcommissaris worden stopgezet. In het tijdvak van. 12 tot en met 17 Februari a.s. kunnen wederom monsters ter keuring worden aan gebeden. De keuring en levering van bruine boonen, witte boonen en capucijners gaat dus gewoon door. Vcor wat betreft de keuring en levering van tarwe zij verwezen naar onderstaand persbericht. 2. Voorts zij nogmaals onder de aandacht ge bracht, dat telers, die-hun producten aan den Voed selcommissaris leveren, niet verplicht zijn zakken aan den betrokken opslaghouder af te staan. Inge val dit wel geschiedt, is het billijk, dat zakkenhuur wordt berekend. Zie verder pag. 3, 2de kolom.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2