AKKERBOUW. VEEHOUDERIJ. 2y2 2X - - - 7y2 yy2 2y2 - - - *3 H na 1 uur ander werk moeten geven tot half 4. Dit ia, als 't niet noodig is, niet economisch. De be trokken Inspecteur was welwillend. We lieten het gerepelde vlas zooveel mogelijk op den dorschvloer liggen, tot het hinderlijke toe en na 1 uur werd het vlas weggevorkt en opgetast. De Inspec teur Vond het goed om ter wille te zijn; dat is dan geiwoon landbouwwerk, vond hij. Maar men moet toch niet van de opvatting van een ambtenaar afhankelijk behoeven te zijn. Een andere ambtenaar had misschien anders ge oordeeld. Op aindere dagen zou dat wegvorken en optassen van het gerepelde vlas toch zeker wel worden beschouwd als 'bij het repelen" te be- hooren. Er waren, meen ik, nog meer hindernissen, die ik me niet meer kan herinneren. Het boken en ook het repelen van vlas is trou wens, als dat in het landbouwbedrijf wordt gedaan, natuurlijk niet anders dan gewoon landbouwwerk. Het is immers niet anders dan dorschen: d.i. het los maken van het zaad van stroo en van kaf door één of andere krachtsaanwending. Bij het boken wordt dat dorschen volledig verricht; bij het repelen geschiedt om zoo te zeggen de eerste phase: het losmaken van het stroo; het losmaken van het zaad van het kaf geschiedt daarna in de tweede phase. Maar ook al wil men in het repelen geen dorschen zien, blijkt het toch een heel gewoon onderdeel van het landbouwwerk; het heeft volledig het karakter daarvan. En het is in geen enkel opzicht gevaar lijker of ongezonder dan alle andere werkzaam heden, zooals dorschen met vlegel of machine, hakselsnijden, maaien, ploegen, aardappelen of bieten rooien en sorteeren, tractordrijven, enz. enz., ook al geschiedt dat repelen tegenwoordig soms machinaal. Wat kan dan toch de reden geweest zijn, dat het repelen in de wet is genoemd, terwijl men begrepen heeft, dat in principe het landbouwwerk er buiten moet blijven, omdat de boer in zijn bedrijf zooveel mogelijk de vrije hand noodig heeft. Zeer waarschijnlijk lijkt het mij, dat men het oog heeft gehad op de vlasindustrie, waarin dat repelen ook voorkomt. Welnu, daar is de toepassing van de Arbeidswet op haar plaats, want daar kan niet worden gezegd, dat het repelen een onderdeel van een bedrijf is, dat in zijn geheel van natuurinvloe- den afhankelijk is. Ik vermoed, dat men den vlas fabrikant de mogelijkheid heeft willen benemien, om zich op het karakter van landbouwwerk te Be roepen en toen maar in één adem het repelen heeft genoemd met het beuken, braken en zwingelen. Ook is het mogelijk, dat men tevens het oog heeft gehad op het beuken, braken en zwingelen op de boerderijen in Friesland, dat daar werd verricht door de landarbeiders, maar waarbij dat werk min der als een onderdeel van de dagelijksohèn arbeid in het geheele ^boerenbedrijf geschiedde, doch als huisindustrie (winterwerk). De arbeider kreeg 's Zaterdags een partijtje gerepeld en geroot vlas mee naar huis en bracht den volgenden Zaterdag het gezwingelde product terug, waarvoor hij zijn stukloon ontving en waarna hij weer een partijtje te 'bewerken vlas mee kreeg. In de tusschen ge legen week zag men in vele gevallen den arbeider in 't geheel niet in het bedrijf. Thans is dit misschien anders, nu menige boer machinaal laat beuken, braken en zwingelen in zijn schuur, en vormt dit werk nu eveneens een onder deel van het boerenwerk. Maar bij het ontstaan van de wet is dit laatste misschien niet het geval geweest en heeft men die huisindustrie onder de wet willen betrekken, en heeft er ondeskundig het repelen in één adem bij genoemd. Hierbij, is wel merkwaardig, dat men het roten, dat tusschen repelen en beuken valt, niet in de wet heeft genoemd. Maar nog meer valt het op, dat men jjuist in Friesland nog nooit aanvechting van de zijde der arbeidsinspectie heeft ondervonden, om het repelen op de boerderij onder de wet te betrek ken. Men repelt daar vrijelijk, zonder hinder van de wet niettegenstaande het repelen in de wet wordt genoemd. Zoo was het tenminste kort geleden nog. Ofschoon tegen de letter, schijnt me dit in over eenstemming met den geest van de wet. Het boken, dat niet genoemd wordt, er onder te willen brengen, is het paard achter den wagen spannen. Beter is het, de letter van de wet te wijzigen, dan den geest. Ik zou dus in overweging willen geven, er via de Z. L. M. op aan te dringen, dat de C. L. O. trachtte, in de Arbeidswet achter de woorden repelen, beu ken, braken en zwingelen van vlas" te doen toe voegen: „voor zoover dit buiten het landbouw bedrijf geschiedt"; subsidiair: dat die toevoeging kome achter het woord „repelen". Ook kan het woord „beuken" wel worden geschrapt, want dit gebeurt niet meer. Wat men daarvoor in de plaats nu met een machine doet, noemt men braken. Er moge nog de aandacht op worden gevestigd, dat menig landbouwer het boken of ook het repelen laat verrichten als werkverschaffing in den winter. Wordt hij hierin gehinderd, dan bevordert men, dat hij zijn vlas ongebookt of ongerepeld verkoopt, waarbij het in vele gevallen naar België wordt ver kocht en Nederland een belangrijk werkobject naar de overzijde van de grens ziet verhuizen. Naschrift. Wij zijn den heer Koning erkentelijk, dat hij zijn inzichten in dezen heeft willen toezenden. Vol komen deelen wij zijn standpunt, dat voor den georganiseerden landbouw hier een taak ligt, waar toe door ons dan ook stappen zullen worden gedaan. Red. HET BETREKKEN VAN KALIMESTSTOFFEN. In het Nederlandsch Landbouwweekblad troffen we onder den titel „De nieuwe kalisituatie" een artikel aan, dat zeker de belangstelling van onze lezers zal hebben. De ingetreden oorlogstoestand heeft ten gevolge gehhd, dat de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij, waarin Duitsche, Fransche, Poolsche, Spaansche e.a. belangen op grond van de gesloten internatio nale kali-overeenkomst samenwerkten, is uiteen gevallen. Deze samenwerking bleek niet verder mogelijk. Daarvoor zijn in de plaats gekomen twee nieuwe lichamen. 1. N.V. Fransch-Hollandsch Verkoopbureau van Kalizouten, Heerengracht 320, Amsterdam. Deze vereeniging vertegenwoordigt .niet alleen de Fran sche, maar ook de Spaansche en Palestijnsche kali- belangen. Ze is dus voor de levering van kalizouten njet geheel afhankelijk van de Elzasser mijnen. 2. (N.V. Universeel© Pharmaceutische Handels- Maatschappij Uniphar, Heerengracht 342, Amster dam. Deze vennootschap belast zich met den im port van Duitsche, en, wanneer daarvoor de ge legenheid bestaat, ook Poolsche kali. Daarnaast heeft de heer H. Lindeman, voorheen Directeur van de N.V. "Vereenigde Kali Maatschap pij, een nieuw kantoor geopend Keizersgracht 517, Amsterdam. Dit staat geheel buiten den handel, maar kan worden beschouwd als een voortzetting van den kali-voorlichtingsdienst, welke, naast andere instanties, heeft bijgedragen tot een ratio neel gebruik van kalimeststoffen in Nederland. De gevolgen van dit alles zijn voor onzen land bouw van zoodanigen ahrd, dat het verdient er nader bij stil te staan. In de allereerste plaats heeft de splitsing ten gevolge, dat de producenten nu ieder met hun eigen artikelen komen en zoo is reeds medegedeeld, dat het Fransch-Hollandsch verkoopbureau zal leveren fijngemalen kainiet gemengd met pl.m. 5 kalk- stikstof. De Fransche groep heeft geen patentkali, doch wèl zwavelzure kali', die hiermede haar intrede doet in Nederland, terwijl de mogelijkheid niet uitge sloten is, dat te zijner tijd ook geleverd zullen wor den kalizouten met meer dan 40 KiO, zooals in België en Frankrijk al reeds lang gebruikt worden. Wat de zwavelzure kali betreft, deze heeft 48 KoO en maximum 3 chloor; het is vooral een meststof voor de fijnere cultures, zooals deze in den tuinbouw voorkomen. De omvang, dien het ge- bruik kan nemen, zal wel mede afhankelijk zijn -van den prijs. Het is een uitstekende kalimest, die de voorkeur verdient bgven de kaliumchloriden, omdat het chloor in bepaalde omstandigheden minder ge- wenscht of schadelijk is; er zit echter geen magne sium in. Kalizout-20 en kalizout-40 worden natuurlijk ge leverd èn door de Fransche èn door de Duitsche groep, patentkali en fijngemalen kainiet niet. Verder is van belang, dat beide den vorigen zomer afgesloten contracten hebben uitgevoerd tegen de aangeboden prijzen, ongeacht de oorlogs omstandigheden, die, waar de Rijn als vaarwater heeft opgehouden te bestaan, voor de Franschen hoogere vrachtkosten meebrengen. De aanvoer ge schiedt thans voor een deel van het traject per spoor en verder per schip. Ook de propaganda, zooals we die jaren van de landbouwkundige bureaux van de Ver. Kalimaat schappij te Amsterdam, Zwolle en Breda gewoon waren, is natuurlijk met de Kalimaatschappij zelf verdwenen. Of daarmede de propaganda voorgoed zal wor den gestaakt, of dat er een nieuwe vorm voor ge zocht en gevonden zal worden, is nog niet bevesti gend te beantwoorden. Vast staat, datde centrale proefvelden altijd zijn gewaardeerd. Mogelijk, dat we door middel van het bureau Lindeman op dit gebied op vroegere wetenschap zullen voortbouwen. 'Het gebruik van stikstofmeststoffen neemt steeds toe en daaraan is onverbrekelijk verbonden een toe nemend gebruik van fosforzuur en kali. Het is dus een landbouwbelang, dat kalimeststoffen te krijgen zullen zijn, ook in deze tijden. Maar het is een niet minder groot belang, dat die kali zoo goedkoop mogelijk kan worden verkregen. De landbouw zal dan ook de kalimeststoffen -wel daar koopen, waar de meest aanlokkelijke prijsnoteering wordt ge boden. ONTHEFFING VERVOERS- EN AFLEVERINGS VERBOD VAN ZAAIZADEN, VAN BOONEN EN ERWTEN. Van officieele zijde vernemen wij het volgende: Zooals bekend kan worden verondersteld, werd bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1939 het vervoeren en afleveren van zaaizaden van stam-, stok-, snij-, sla- en pronkboonen en van peulen, stam- en rijsdtoperwteir', Voior zoover deze in den tuinbouw voor versoh verbruik worden geteeld, verboden. Van deze verbodsbepalingen is nu ontheffing verleend aan zaadhandelaren, die in 1939 als zoo- dan'ilg gevestigd waren en zijn georganiseerd bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitoentrale te 's-Gravenhage, onder voorwaarde, dat zij zich ten aanzien van het vervoer houden aan door deze cen trale gegeven voorschriften. Voor niet georganiseerde handelaren blijft het mitsdien veihoden, de genoemde zaden ,te vervoe ren .en af te leveren. Telers van ,deze zaden kunnen zich voor het verkrijgen van vervoervergunningen wenkten tot den provincialen voedselcommissaris in hun gehield. In .tegenstelling met de regeling voor de genoem de zaden is het vervoeren en afleveren van zaden van tuinboonen vrij. Nadere inlichtingen kan men bekomen bij ,de Nederlandsche Groenlten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenbnrch 62, 's-Gravenhage. DE ECONOMISCHE KANT VAN HET HOUDEN EN FOKKEN VAN TREKPAARDEN IN HET "GEMENGDE LANDBOUWBEDRIJF. (XXIII. Slot.) d. Wieide en weidehooi van geringe beteekenis, stoppelklaver vrij belangrijk, geen klaverhooi, veel kaf, veel bietenafvÖl, weinig krachtvoer. Jaarverbruik en voederkosten: der Z.W. totale behoefte Kostprijs Weide Mei—Aug. 246,0 8,9 9,84 Weide gras gemaaid n L Juni,-Juli 112,5 4,1 4,50 Stoppelklaver Sept. tot half Oct. 425,0 15,4 8,50 250 kg Weidehooi 71,2 2,6 5,- 250 Kanthooi 51,5 1.9 3,75 1300 Kaf 318,5 11,5 3,25 5100 Voederbieten 454,0 16,4 28,05 4450 Bietenkopjn-n 565,0 20,5 8,90 4550 Kuilvoer 386.7 14.0 8,88 90 Haver 54,0 2,0 5,40 110 Paardeboonen 73,5 2,7 7,98 Kosten der voeding 2758 94,05 In dit geval waren de gemiddelde maandrantsoe- neh als volgt: Prestatie Uren Weidegang Uren Stoppel klaver kg Weidehooi Kanthooi Graankaf Gras (groen voer) Voederbieten Bietenkoppen Kuilvoer Haver Paardeboonen Kost in centen Prestatie Uren Weidegang Uren Stoppel klaver kg Weidehooi Kanthooi Graankaf Gras (groen voer) Voederbieten Bietenkoppen Kuilvoer Haver Paardeboonen Kost in centen In deze gevallen krijgen we dus de volgende kosten per werkpaard en per jaar: Jan. Febr. Mrt. April Mei Juni 1 6 5 2 8 2 12 2 7 8 2 2 9 4 8 2 2 30 38 47 42 6 25 6 25 10 0,2 23 0.4 30 1,6 47 1,5 44 17 28 Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 3 12 7 8 12 11 i 2 2 2 1 3 50 6 50 3 9 20 40 70 35 25 46 22 19 0,5 19 12 Geval a b c d Voeder- kosten f. 161,54 148,60 119,20 94,05 Mg. Kosten f 84 84 84 84 Totaal f 245,54 232,60 203,20 178,05 Per paarden uur 22,3 ct. 21.1 18,5 16.2 De volgende drie gevallen hebben betrekking op paarden die 1400 uur per jaar werken. Dit is een zeer hooge prestatie als er behoorlijk werk verzet wordt. a. Weide en klaverhooi belangrijk, stoppelklaver gering, tamelijk veel kaf, iets bietenkoppen, ruim voederbieten, ruim krachtvoer. Jaarverbruik en voederkosten: Kostprijs der Z.W. totale behoefte Weide Mei tot eind Oct. 609 21,1 Stoppelklaver Sept., Oct. 118 4,1 1600 kg Klaverhooi 480 16,6 200 Weidehooi 57 2,0 100 Kanthooi 20,5 0,7 500 Graanstroo 90 3,1 800 Graankaf 196 6,8 400 Peulvruchtenstroo 82,5 2.8 5750 Voederbieten 528 18,3 1500 Bietenkoppen 190,5 6,6 750 Haver 450 15.6 100 Paardeboonen 66,5 2,3 Kosten der voeding 2888 24,36 2,36 38,40 4, 1,50 6,— 2,— 6,— 31,63 3,— 45,- 7,25 171,50 In dit geval waren de gemiddelde maandrantsoe- nen als volgt:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 4