NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag 20 Januari 1940 No. 1670 31e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.LM.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen* ZITDAGEN Z. L. M.-VERGADERINGEN, ALGEMEENE VERGADERING KRING AXEL WEEKOVERZICHT. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening. Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor lev^ui der Nd-Br. M. v. L. ƒ1,75 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. Redactie Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Telef. 2345. 1regels 1,©ike ADVERTENTIETARIEF regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster NV v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau Accoim-uan tsdierwt Z. L. M. WISSENKER.KE: Woensdag- 24 Januari a.s., in Hotel „De Kroon". MIDDELBURG: Donderdag 25'2jJanüari a.s. in Café „De Eendracht". THOLEN: Zaterdag 27 Januari a.s. in Hotel „Hof van Holland". ALGEMEENE VERGADERING KRING HULST DER Z. L. MLj, op Maandag 22 Januari 1940, des namiddags 1.30 uur, in „De Koning van Engeland" te Hulst. DER Z. L. M., op Woensdag 7 Februari 1940. des namiddags om 2 uur, in „Hotel Centraal" te Terneuzen. (Zie elders in dit blad.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot instelling van een Fonds voor de Economische Verdediging. Uit dit fonds zullen worden bestreden alle uit gaven, die betrekking hebben op de in het belang van de economische verdediging van ons land ge troffen maatregelen, welke dus zoowel de maat regelen op industrieel gebied als een zoo goed mogelijke voorziening en gebruik van de beschik bare producten en grondstoffen omvatten. Tot dusver werden deze uitgaven betaald uit een voor dit doel verleend buitengewoon crediet van 60 millioen alsmede uit het Landbouwcrisisfonds. Uit laatstvermeld fonds kon echter slechts in zeer beperkte mate worden geput. De wet van 30 Sep tember 1939 verhindert n.l., dat het Landbouw crisisfonds voor andere doeleinden wordt gebruikt dan voor de financiering van prijsregelende maat regelen ten behoeve van landbouw en visscherij. Genoemde wet van 30 September '39 geeft den Minister van Economische Zaken weliswaar het recht om zijn bevoegdheden, verleend bij de Land- bouwcrisiswet 1933, ook te gebruiken voor het tref fen van maatregelen op het gebied van de voedsel voorziening, doch de hieruit voortvloeiende kosten mogen niet ten laste van het Landbouwcrisisfonds worden gebracht. Hierin wenscht men thans verandering te bren gen. Het ligt in de bedoeling de wet van 30 Sep tember '39 in te trekken. Het Landbouwcrisisfonds zal voorts worden vervangen door bovenvermeld Fonds voor de Economische Verdediging, waarin het saldo van het Landbouwcrisisfonds zal worden gestort. Een deel van dit saldo, nl. een bedrag van 20 a 25 millioen gulden, dat in het bijzonder bestemd is ter dekking van tekorten op de zuivel, zal ook bij instelling van het nieuwe fonds voor dit doel kunnen worden aangewend. Voor het overige deel van het saldo en voor hetgeen van de zuivel- reserve bij opheffing van het Fonds voor de Econo mische Verdediging mocht zijn overgebleven, zal een schuld van dit fonds aan het Landbouwcrisis- fonds voor een gelijk bedrag ontstaan. Verder is voorgesteld het nieuwe fonds met terug werkende kracht op 1 September '39 in te stellen. Het zal voorts bestaan uit twee hoofdstukken, n.l. „Landbouw en Voedselvoorziening", waaronder ook de visscherij valt, en „Handel, Nijverheid en Scheepvaart". Voor een meer uitvoerige toelichting zij verwezen naar het officieele persbericht, dat elders in dit blad is opgenomen. Het wil ons voorkomen, dat het onderhavige ontwerp voor den landbouw verschillende gevaren inhoudt. In de eerste plaats rijst de vraag of het saldo van het Landbouwcrisisfonds, dat nu in het Fonds voor de Economische Verdediging zal worden ge stort, ooit den landbouw ten goede zal komen. Het is niet te verwachten, dat bedoeld Fonds bij ophef fing een batig saldo zal vertoonen. Zal dan uit s Lands Kas een bedrag gelijk aan het huidige saldo van het Landbouwcrisisfonds beschikbaar worden gesteld ten bate van laatstgenoemd fonds? Een ander gevaar is o.i. gelegen in het feit, dat uit het nieuwe fonds ook de prijsregelende maat regelen ten behoeve van den landbouw zullen wor den gefinancierd. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend om de kosten van de economische verdedi ging voor een kleiner of grootei deel af te wente len op den boerenstand. De opmerking in de memorie van toelichting, dat het de bedoeling is ook voortaan de eerste levensbehoeften, welke een belangrijk deel van het budget voor de lagere in komens uitmaken, als brood, aardappelen, vetten, schoeisel, kleeding, zooveel doenlijk aan een prijs- verhooging te onttrekken, wijst althans duidelijk den weg aan, die in de toekomst zal worden be wandeld. In dit licht dient o.i. ook te worden bezien de eisch dat het nieuwe fonds zooveel mogelijk zich zelf zal moeten bedruipen. Het is ons niet duidelijk, 'waarom deze eisch moest worden gesteld, te meer daar de Regeering zelf wijst op de groote onzekerheid omtrent den omvang van de uitgaven en inkomsten van het nieuwe fonds. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het aanhangige ontwerp volkomen indruischt tegen het streven van den landbouw naar een eigen Ministerie van Land bouw. Wij meenen dan ook te mogen concludeeren, dat bedoeld ontwerp niet alleen met de verlangens van der. landbouw in geen enkel opzicht rekening heeft gehouden, doch bovendien de mogelijkheid van ern stige benadeeling ven dezen bedrijfstak in zich sluit. Betreffende het teeltplan 1940 worden geleidelijk de te volgen richtlijnen meer in bijzonderheden gepubliceerd. Zoo is één dezer dagen weer een persbericht verschenen over de teelt van fijne zaden, vlas, uien, suiker- en voederbietenzaad. Van blauwmaanzaad, bruine mosterdzaad en zaai- uien wordt de uitzaai toegestaan over een opper vlakte, gelijk aan het gemiddelde over de jaren 1937, 1938 en 1939. Ten aanzien van de beide eerst genoemde gewassen wordt aangeraden de teelt hiervan bij voorkeur tot een kleinere oppervlakte te beperken. De teelt van geel mosterdzaad blijft verboden, terwijl de uitzaai van zilveruien vrij is. Voor oogst 1941 wordt de uitzaai van suikerbieten zaad, voederbietenzaad alsmede van ikarwijzaad. slechts toegestaan over het gemiddelde van de in de jaren 1938, 1939 en 1940 beteelde oppervlakte. Ten aanzien van karwijzaad wordt voor oogst 1940 geen voorschrift gegeven. Voor wat betreft vlas zal de oppervlakte vermoe delijk niet worden beperkt. Verwacht wordt, dat de aangevraagde, met vlas te betelen oppervlakte ook zal worden toegewezen. Het is o.i. niet te verwachten, dat bovenstaande, ter zake van de bodemproductie 1940 gestelde be palingen voor Zeeland belangrijke wijzigingen in het bouwplan zuilen brengen. Veel zal overigens afhangen van de richtprijzen, die de Regeering voor den oogst 1940 zal vaststellen. Het Groninger Landbouwblad deelde in dit ver band mee. dat het Dagelijksch Bestuur der Gron. Mij van Landbouw heeft vernomen, dat in het alge meen t.a.v. de prijsverhouding kan worden gezegd, dat deze voor oogst 1940 ongeveer gelijk zal zijn aan die, welke heeft gegolden voor oo'srst 1939. 6 Het wachten is thans op de bekendmaking van de wijze, waarop de uitvoering van de verschillende teeltregelingen zal plaats vinden. Eenigen tijd geleden is een regeling inzake het vervoederen van eigen geteelde paardeboonen aan paarden gepubliceerd. Aanvankelijk was be paald, dat hiervan alleen de^telers konden profitee- ren, die naast haver ook paardeboonen hadden ver bouwd. De hoeveelheid boonen werd dan in minde ring gebracht op de havertoewijzing. Deze regeling is thans zoodanig gewgizigd, dat ieder die paardeboonen heeft verbouwd, een toe wijzing van eigen geteelde paardeboonen kan wor den verstrekt. Er wordt dus niet meer als voor waarde gesteld, dat de betrokkene haver moet heb ben geteeld. Wij wijzen er met nadruk op, dat de aldus toege wezen paardeboonen uitsluitend voor het vervoede ren aan eigen paarden zijn bestemd. Het voornemen om het tnin 1 >ou vvtee11rech t voor bedrijvten boven 10 hai in te trekken, staat nog steeds in het middelpunt van de belangstelling. Weliswaar zal deze maat regel niet met de uiterste gestrengheid worden toe gepast, doordat bij de beslissing over het al dan niet intrekken der teeltvergunning, rekening zal worden gehouden met bijzondere omstandigheden, dit neemt niet weg, dat intrekking ten aanzien van bedrijven, die ook zonder tuinbouw een be staansmogelijkheid bieden, o.i. hoogst willekeurig en onbillijk blijft. In verband hiermede 'zijn door de landbouworga nisaties stappen gedaan om-te voorkomen, dat de tuinbouwteeltvergunningen aan de grootere akker bouwbedrijven worden onttrokken. Deze bemoeiin gen hebben tot gevolg gehad, dat de verbouw van vroege aardappelen, hetzij voor consumptie of poot- doeleinden, voor bedrijven grooter dan 10 ha in 1940 niet zal worden beperkt. Het stemt tot groote voldoening, dat dit resul taat kon worden bereikt. Wij kunnen echter niet inzien op welke gronden de verbouw van vroege aardappelen op deze bedrijven wèl en die van andere grove tuinbouwgewassen b.v. wijnpeen, niet zou worden toegestaan. De 3 C.L.O. hebben één dezer dagen aan de Minister gevraagd in de ge legenheid te mogen worden gesteld om haar be zwaren tegen de toepassing der nieuwe tuinbouw teeltregeling mandeling kenbaar te maken. Red. BEZWAARSCHRIFTEN VEEHOUDERIJ. De Landbouw-Crisis-Organisat'ie voor Zeeland deelt mede, dat, nu de toewijzingskaarten 1940 van kalveren, ossen ,en biggerimerken zijn verzon den, de toe\vijzingslij s ten tot Zaterdag 3 Februari a.s. op de districtskantoren ter inzage zullen liggen. Georganiseerden die meenen, dat de hun voor 1940 verleende toewijzing, to.v. andere bedrijven te gering te achten is, kunnen alvorens zij een bezwaarschrift indienen, kennis nemen van de in hun district verleende toe'wij zingen. VOEDERBONNEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat ter verkrijging van voederbon nen voor de afname van veevoeder voor de periode van 5 Februari t/m 3 Maart 1940, de georganiseer den in de week van 23 t/m 27 Januari a.s., bij den pl. secretaris in hun rayon opgave dienen te doen, van de samenstelling van hun veestapel, naar deri toestand op 2,1 Januari 1940, 's nachts 12 uur. Tegelijkertijd dienen mede te worden opgegeven, alle nog op het bedrijf aanwezige gedorschte en ongedorschte voorraden, granen, peulvruchten, fyne zaden en krachtvoedersoorten. Verzuim van deze opgave of te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen voederbonnen verstrekt zullen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 1