Maatregelen in verband met de voedselvoorziening. KORTE BERICHTEN. Ergens in Zeeland Pachtwet. positie niet van dien aard is, dat het maken van oorlogsbrood reeds spoedig noodzakelijk zal zijn. Zooals men weet v zijn destijds proeven genomen met het bakken van zg. oorlogsbrood, bestaande uit 60 tarwebloem, 25 roggebloem en 15 aard appelmeel. Wat betreft de vraag hoé het thans staat met den voorraad veevoeder, lijkt het den Minister niet wen- scheljjk hierover concrete cijfers te verstrekken Medegedeeld wordt, dat de vee voederpositie niet van dien aard is, dat thans een rechtstreeksche inper king van den veestapel in overweging genomen be hoeft te worden. Tot opheffing van de teeltregelingen voor rund vee en varkens kan vooralsnog in verband met de bestaande onzekerheid omtrent den toekomstigen aanvoer van veevoeder en omtrent het toekomstige verloop van den export, alsmede met het oog op de vleeschpositie, niet worden besloten. In de dagbladen is een bericht gepubliceerd betref fende den garantieprijs voor goedgekeurde pootaardappelen. In dit bericht deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat de garantieprijs voor poters van klasse A, welke aanvankelijk door de sorteering 3555 mm was vastgesteld op een abuis berust en thans is vastgesteld op 3550 mm. Hieruit blijkt dus, dat een vanwege de Regeering officieel gedane mededeeling wordt herroepen en gewijzigd in een voor de betrokkenen nadeeliger -regeling. Wij zijn van meening dat hiertegen een ernstig woord van protest op zijn plaats is. Officieele mededeelingen dienen, ook al mocht er een vergissing begaan zijn, te worden uitgevoerd zooals zij eertijds zijn gepubliceerd. Vele verbou wers hebben hun A-poters gesorteerd in de maat als oorspronkelijk was aangegeven, zoodat deze in belangrijke mate zouden worden gedupeerd wanneer de gewijzigde regeling zou worden gehandhaafd. O.i. dient de oude regeling weer te worden hersteld, zoodat de garantieprijs van poters gekeurd in klasse a zal gelden voor de maat 3555 mm. Dat wij er niet alleen zoo over denken, doch dat men in Friesland van eenzelfde meening is, blijkt ons uit een bericht van de hand van den heer Dr. Dorst in het Friesch Landbouwblad, dat wij elders in ons 'blad hebben afgedrukt. Red. SCHETSEN VAN KALVEREN. Zooals reeds werd bekend gemaakt, is de ge- wichtsgrens, boven welke kalveren van een identi teitsbewijs voorzien dienen te zijn, gesteld op 140 kg voor de maanden November en December 1939 en 160 kg voor Januari 1940. Alle kalveren, welker gewicht in de genoemde maanden beneden de daarvoor gestelde grens ligt, kunnen derhalve gedurende die maanden zonder identiteitsbewijs worden aangehouden. In verband hiermede en tevens met het oog op het feit, dat de landbouwcrisis-organisaties in deze buitengewone omstandigheden met werkzaamheden overbelast zijn, is besloten tot nader order op de toewijzingen voor 1940 geen kalveren en/of ossen te doen schetsen. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de ingevolge de toewijzing van ossen voor 1940 aan te houden mannelijke dieren ook onder de gegeven omstandigheden bij een gewicht van 250 kg of meer gecastreerd dienen te zijn. De schetsing van kalveren op de toewijzingen •voor 1939 zal normaal voortgaan met dien ver stande, dat aangifte tot schetsing in ieder geval vóór 1 Januari 1940 moet zijn geschied. Identiteitsbewijzen voor dieren, welker gewicht bij aangifte boven de genoemde „schetsgrens" is gelegen, worden slechts tegen het verhoogde tarief uitgereikt. AANVRAGEN KUNSTMESTZEGELS. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeelanu maakt bekend, dat alle aanvragen voor kunstmest- zegels, voorzoover deze tijdig zijn binnengekomen omstreeks 15 Januari behandeld zullen zijn. Om streeks genoemden datum zal dus een ieder, die nog geen zegels in zijn bezit heeft, deze bij den plaatse lijken Secretaris kunnen afhalen. De verbruikers kunnen hun bestellingen reeds thans opgeven aan hun leveranciers. Afleveren van kunstmest door Aankoopvereenigingen en hande laren kan echter eerst plaats vinden, als de kunst- mestbonnen in hun bezit zijn. Om de voorjaarsleveranties van kunstmest ?oo goed mogelijk te doen verloopen, is het gewenscht, dat de verbruikers reeds thans hunne bestellingen zooveel mogelijk opgeven en de kunstmestbonnen die in hun bezit zijn zoo spoedig mogelijk aan hun leverancier zenden. Hierdoor wordt de waarborg verkregen, dat de aflevering regelmatig kan plaats vinden, hetgeen van belang is, omdat ook de be schikbare vervoermiddelen in verschillende geval len minder talrijk zijn dan in het vorige jaar. Een ontwerp-Landbouwveiligheidsbesluit is bq het Departement van Sociale Zaken in een vergevorder den staat van voorbereiding. Rij de uitvoerings voorschriften wil men met reeds bestaande bedrijven rekening houden, zoodat hiervoor minder strenge voorschriften kunnen worden gegeven. Van de granen en andere zaden worden verbruikt: 10 door rundvee, 14 door paarden, 46 door varkens, 30 door pluimvee. Van veekoeken en meel 85 door rundvee, 6 door varkens, 9 door pluimvee. Bijproducten 75 door rundvee, 10 door paar den, 14 door varkens, 1 door pluimvee. Melkproducten, bestemd voor veevoeder 34 door rundvee, 64 door varkens, 2 door pluim vee. Diermeel-vischmeel 34 dêor varkens, 66 door pluimvee. Volgens berichten in de N. R. Crt. is komen vast te staan, dat de vooruitzichten van den nieuwen win- tertarweoogst in de Ver. Staten onbevredigend zijn wegens de vele regens. De capaciteit van onze suikerfabrieken is ge baseerd op een verbouw van 75.000 ha. De verbouw in '36, '37 en '38 was respectievelijk 42.756, 41.951 en 43.504 ha. De opbrengsten in die jaren waren in Nederland gemiddeld 38300 kg, 37700 kg en 34900 kg. Landbouwers en anderen, die een bedrijf uit oefenen, dat gedurende de mobilisatie wordt voort gezet, moeten op de gewone wijze voor de inkom stenbelasting hun inkomsten uit het bedrijf aan geven. Bovendien moeten zij aangeven de inkomsten als gemobiliseerd militair" indien zij ten minste den rang bekleeden^van onderofficier. Wanneer tarwe op zandgrond alle voedingsstoffen vindt die ze noodig heeft, en wanneer ook de voch tigheidstoestand goed is, dan kunnen sommige ras sen een goede tot zeer goede opbrengst geven. Volgens Dr. v. d. Plank zou houtskool nuttig werken, wanneer de mest van de dieren (kippen, rundvee en varkens) te dun was. Zijn er dieren die door hun aanleg neiging hebben, om bij bepaalde rantsoenen aan diarrhee te lijden, dan kan dit door houtskool worden voorkomen, terwijl de toevoeging voor de andere dieren niet schaadt. Het Nederlandsche Trekpaardenstamboek schrijft al sinds 1925 geen paarden meer in zonder bekende afstamming. In verschillende verslagen van keuringsdiensten voor Waren vindt men, dat soms van 10 tot 15 van het melkvee-wierontsteking heeft aan een of meer kwartieren. Op het oogenblik is veel appelpulp in den handel. De voedingswaarde die hieraan kan worden toege schreven, blijkt laag te zijn, aangezien het gehalte aan verteerbaar zuiver eiwit gering is. Van 3 tot en met 9 Dec. zijn in 29 abattoir-s in Nederland geslacht 4100 runderen, 3200 nuchtere kalveren, 300 paarden, 6600 varkens, 4200 schapen. Deze cijfers vertoonen een opmerkelijke overeen komst met voorgaande jaren, waaruit blijkt, dat ondanks den mobilisatietoestand niet meer vleesch dan vorig jaar door de bevolking wordt gebruikt. In Engeland wordt steun gegeven voor het scheu ren van weiland tot een bedrag van 37,25 per ha. Voor pootaardappelen zijn maximumprijzen vastge steld als ze voor het binnenland ^bestemd zijn. De talrijke nesten in eikenlanen, heggen, akker maalshout en boomgaarden wijzen erop, dat in het komend seizoen een ernstige plaag van rupsen der bastaard-satijnvlinder is te vreezen. Daarom wordt er de aandacht op gevestigd, deze nesten reeds nu uit te snoeien en te verbranden. In Estland is 1 Dec. een wet afgekondigd, waarbij wordt bepaald, dat vreemdelingen een vergunning noodig hebben van den Minister van Binnenlandsche Zaken om in Estland onroerend goed te verwerven, te bêheeren en er over te beschikken. Een door erfenis verkregen onroerend goed moet een vreem deling binnen een jaar verkoopen. Voor het huren van huizen voor zelfbewoning is geen vergunning noodig. Het Britsche Ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat van 12 Dec. af de invoer van bloem bollen, knollen, wortelstokken alleen is toegestaan uit landen onder Britsche vlag. In de Rijnstreek zijn veel gevallen van #niltvuur onder het rundvee voorgekomen. De besmetting schijnt gezocht te moeten worden bij geïmporteerd veevoeder. Alle cadavers moeten vanwege het groote besmettingsgevaar onmiddellijk worden ver brand. Staatsdomeinen zullen nimmer een verpachting bij inschrijving of bij gesloten briefjes uitschrijven. Het leidend beginsel bij deze pachtpolitiek is het ver krijgen van goede pachttoestanden en pachtverhou- dingen. Het doel is, dat de pachter in de toekomst in staat zal zijn de gepachte boerderij als eigendom te verwerven. De richtprijs van 15, die in den zomer van 1939 voor koolzaad is vastgesteld, is niet als definitief te beschouwen. De prijs van oogst 1940 zal nader wor den bekend gemaakt, als ook de vaststelling van de richtprijzen voor de andere producten van dien oogst plaats vindt. Drie maanden aeleden bedroeg de achterstand van Nederland op de clearingrekening met Duitschland 42 millioen en thans is dit bedrag gedaald tot onge veer 8 millioen. Van deze verbeterde situatie zal de landbouw ^eker voordeel kunnen hebben. Nederland, dat in vroegere eeuwen een vrij' sterke emigratie gekend heeft o.a. naar Zuid-Afrika en Noord-Amerika, boekte in 1935 slechts 177 en in 1936 194 emigranten. In ftederlandsch-Indië worden den laatsten tijd proeven genomen met den verbouw van gerst. Een variëteit uit Britsch-Indië voldoet goed. Deze gerst gedijt uitstekend en rijpt binnen de vier maanden. De voedingswaardq^en het vitaminengehalte is aan merkelijk hooger dan van rijst. Engeland heeft aan Canada een belangrijk hooger contingent van den invoer van bacon toegestaan. Bedroeg het contingent in '38 slechts 169 millioen pond, thans is dit gebracht op 291 millioen pond. Tevens is de invoer toegestaan van een nieuw pro duct, gemaakt van schapenvleesch, genaamd macon. Door dej^ steun, welken Engeland in oorlogstijd van de d»minioire^{rijgt, is het gevaar niet denkbeeldig, dat deze meerdere rechten voor zich zullen afdwin gen, ten koste van andere importlanden. Zeeland is een vruchtbare provincie. Vrijwel elk stukje grond dat voor de cultuur geschikt is, wordt als zoodanig gebruikt en toch... ergens in Zeeland wordt een oppervlakte grond aangetroffen, die voor bouwland of grasland uitstekend geschikt is, doch er toch niet voor wordt gebruikt omdatDe reuen dat de bedoelde grond niet voor de bodem cultuur wordt gebruikt, zal voor den betrokken eigenaar wel zeer belangrijk zijn, doch in elk geval kunnen wij deze niet begrijpen. Integendeel, het is ergerlijk, dat, terwijl honderden naar een perceel grond snakken om daarop een bestaantje te ver werven, een vrij groote oppervlakte braak blijft lig gen, want dat is het eigenlijk ook, al noemt men het door de begroeiing: grasland. Tot voor kort was tegen een dergelijk misbruik van den grond blijkbaar niets te doen. De Bodem- productiewet 1939 en de Bodemproductiebeschik- king 1939 helpen ons iets verder, doch niet voor alle gevallen. Art. 2 van de Bodemproductie- beschikking 1939 luidt: „Het is den gebruiksge- „rechtigde (hem die krachtens persoonlijk of zake- ,,lijk recht grond mag gebruiken) verboden hem als zoodanig ter beschikking staanden cultuurgrond braak te laten liggen of voor bodemcultuur onge schikt te maken, tenzij een en ander geschiedt ten „behoeve van de uitvoering van een cultuurtech nisch werk of door het zetten van gebouwen of „getimmerten of door vervening." In deze beschikking wordt onder cultuurgrond verstaan: weiland en grond, welke in 1939 bedrijfs matig gebruikt is voor den verbouw van land- en tuin'oouwgewassen. Uit deze beschikking volgt, dat grond, die reeds vóór 1939 braak is blijven liggen, niet onder de bepalingen van de Bodemproductiewet valt. Het is, volgens onze meening, een leemte in deze wet, al is het volkomen verklaarbaar dat de samen stellers er niet aan gedacht hebben, dat mistoe standen, als door ons gesignaleerd, nog voorkomen. Wij leven in een tijd, dat wetten en beschikkingen, die in verband staan met o.m. de voedselvoorzie ning, al heel gemakkelijk tot stand komen. Het is gewenscht, dat men aan gevallen, als het hierboven bedoelde, onder de huidige omstandigheden meer dan ooit aandacht schenkt. Daar het ons blijkt, dat zich enkele moeilijkheden voordoen bij het onderhandsch opmaken en inzen den van pachtcontracten, geven wij nog even een korte uiteenzetting hoe één en ander dient plaats te vinden. Onder de gebruikelijke vermelding: „Opgemaakt te den 19..." dienen op de ongezegelde contracten de handteeke- ningen van de betrokken partijen, pachter, ver pachter (en eventueel borgen) geplaatst te worden, aldus: De pachter, De verpachter, (handteekening) (handteekening) Op het gezegelde afschrift worden op de plaat sen waar bovenbedoelde exemplaren onderteekend zijn, de namen der onderteekenaars ingevuld met de toevoeging „(was geteekend)" afgekort „w.g.)", terwijl daaronder de clausule wordt gesteld: „Voor eensluidend afschrift," Hieronder moeten dan de betrokken partijen, pachter, verpachter, enz. him handteekeningen nog maals plaatsen, aldus: De pachter, De verpachter, (handteekening) (handteekening) Eén der partijen, n.l. die het eerst teekent, moet zijn handteekening plaatsen ov©r een plakzegel heen. BOEKHOUDBUREAU Z. L. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2