Voor de Vrouw. LANDBOUWONDERWIJS.» VOLKSHOOGESOHOOLCURSUSSEN VOOR BOERENZOONS, STUDENTEN EN ARBEIDERS. VRAGENRUBRIEK. TUINBOUW. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. BOEKAANKONDIGING. zou mogelgk ook kunnen geschieden met perceelen die reeds eenmaal voor hooi waren gemaaid en daarna direct weer een bemesting met stikstof had den ontvangen. Hoe dat precies geregeld moet worden, is vooraf niet te bepalen. Dat hangt samen met de groeizaamheid van het weer en andere om; standigheden. Ook hoe sterk de bemestingen moe ten zijn en hoe vaak ze zullen moeten worden her haald, hangt daarmee samen. In elk geval is een goede ontwatering in de eerste plaats hiervoor noodig en hiervoor moeten reeds nu de maatregelen worden genomen. Nu is er de tyd voor. Mocht eventueel blijken, dat er voor de drogerij te weinig belangstelling bestaat, dan^ zullen de aan de ontwatering (begreppelin^ be stede kosten en moeiten toch nog rendabel Dlrjken te zijn. De kosten voor de extra bemesting uitgegeven zullen voor een groot deel kunnen worden bestrede% uit de waarde van de 500 kg extra gewonnen hooi. Het komt ons voor dat de Zeeuwsche boeren, speciaal op Walcheren, ernstig moeten overwegen of met den door de Overheid toegezegden steun kunstmatig drogen van gras moet worden aan gepakt. WEIBOER. Bakkeveen, 418 Januari 1940; Markelo 22 Jan.1 Febr. Voor de beide Volkshoogeschoolcursussen, welke in Januari 1040 gehouden zullen worden en welke bestemd zijn voor studenten, boerenzoons, jonge arbeiders en andere jongeren, is het programma thans nader vastgesteld. Naast het practische werk, de onderlinge besprekingen en h^f. gezellige samenzijn staan verschillende belangrijke lezingen vermeld. De onderwerpen betreffen de mogelijk heden van positieven opbouw in de moeilijke tijden, welke wij thans beleven en welke wij nog verwach ten kunnen. Vele zeer deskundige sprekers zegden reeds hun medewerking toe. Voor den cursus te Bakkeveen (418 Januari) o.a. de heeren: Prof. Mr. F. M. Baron van Asbeck te 'snHage, Dr. P. J. Bouman te Middelburg, Ds. A. M. Brouwer te Engelen, Dr. H. J. Frietema te Rot terdam, J. W. F. iSligting te Beverwijk, Dr. H. G. W. v. d. Wielen te Bakkeveen. Voor den cursus te Markelo (22 Januari1 Febru ari) o.a. de heeren: Ds. A. Brouwer te Engelen, Dr. F. van Heek te A'dam, Ir. T. P. Huisman te 's-Hage, J. Jans, architect BNA te Almelo, J. A. Sellenraad te Enschede, Dr. H. G. W. v. d. Wielen te Bakke veen. Verschillende opgaven zijn reeds binnen. De kosten bedragen resp. 17,50 en 13,50 met inbegrip van voeding en huisvesting, terwijl voor een aantal plaatsen tegemoetkoming mogelijk is. Juist in dezen tgd men denke aan datgene, wat o.a. door den heer linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Groningen, werd gezegd op de Academiedagen te Leiden is een aanraking van jongeren uit ver schillende groepen van ons volk op een grondslag van onderlinge waardeering, zooals de V. H.-cursus- sen dit bieden, beslist waardevol! Nadere inlichtingen zijn steeds op het secretariaat van de Volkshoogeschool ,,Allardsoog" te Bakkeveen verkrijgbaar. Vraag 57. VASTSTELLING ARBEIDSCON TRACT. Kan ik een vasten arbeider inhuren voor 1 jaar vast werk tegen een loon bij wederzijdsch goedvin den, ongeacht hooger of lager dan vastgesteld bij arbitrale uitspraak, of geëischt door de landarbei dersbonden? De betreffende arbeider is niet georga niseerd in zoo'n Bond. Is zoo'n loonovereenkomst op een zegelcontract toegestaan? Hoe groot moet het eventueele zegel zijn? V. tè R. Antwoord. Natuurlijk kan men een arbeider voor een jaar huren, maar men is dan ook gebonden aan het loon bij arbitrale uitspraak vastgesteld; is dit loon vastgesteld op een bedrag in de zomermaanden en in de wintermaanden, dan mag men niet daar beneden komen. Ik ga tenmiste van het standpunt uit, dat de vrager aangesloten is bij een of andere Crisis Organisatie en als zoodanig is hij aan die arbitrale uitspraak gebonden. Wil men een derge lijk jaarcontract sluiten, dan zal men moeten kun nen bewijzen, dat de arbeider minstens het arbitrale loon over 't heele jaar genoten heeft. Een arbeids contract is vrij van zegel. Mr. Z. Vraag 58. KUNSTMESTTOEWIJZING. Door den verbouw van veel aardappelen, bieten en uien is mijn kunstmesttoewijzing beslist te laag. Herhaaldelijk lees ik in de nieuwsbladen, dat het onze kunstmestpositie geen zorg baart. Is er voor mij geen mogelijkheid om een grootere toewijzing van kunstmest te verkrijgen? G. te A. Antwoord. Er is inderdaad een mogelijkheid om een ruimere toewgzing van kunstmest te ontvangen voor bedrijven die veel hakvruchten verbouwen. Wend U schriftelijk tot den Provincialen Voedsel- commissaris. Red. Vraag 59. DEN ATURATIE VOERAARD- APPELEN. Ik kan een partij aardappelen voor veevoeder aan een veehouder in Zuid-Holland verkoopen. Kunnen deze op het bedrijf van den kooper-veehouder wor den gedenatureerd? C. te G. Antwoord. Volgens de bepalingen der Crisis- steunbeschikking aardappelen I, oogst 1939, kunnen partijen aardappelen op het bedrijf van den kooper worden gedenatureerd, U behoeft de verkochte aard appelen derhalve niet voor verzending te laten dena- tureeren. Red. WAT EEN VROUW, WEET EN WOU. Verstellen. Tegenwoordig wordt nogal eens de aandacht gevraagd voor een boek, genaamd ,,Quo Vadis". door Sickesz. De schrijver geeft daarin wegen aan, waarlangs de wereld tot welvaart zou kunnen komen. Eén daarvan is: oude dingen niet oplappen,-maar door nieuwe vervangen. Dit is een raad, die ook de aandacht van ons, huisvrouwen, verdient. Het gold steeds als een bewijs van zuinigheid en goed huishouden om alle kleeren zoo lang mogelijk netjes te verstellen. Wij zijn dit zonder twijfel allen ■Êbó door onze moeders geleerd. Wij, vroeger, waren met twee, drie of meer zusters thuis, hadden tijd in overvloed en toen was dat dus werkelijk zuinig en goed. De moeders met twee of meer volwassen dochters, die al haar tyd aart1 de huishouding kunnen geven, zijn tegenwoordig zeldzaam. Wanneer nu een dag verstellen, beteekent: een dag arbeidsloon voor de huisnaaister, of, wanneer de huisvrouw zelve dit werk wenscht te verrichten, een dag de werkster, dan is het zeer ^feker aan te raden, geen uren te besteden aan het keurig repa- reeren van een boezeroen of mouwschort, dat daarna toch maar eenige weken meer mee zal kunnen. Het is al jaren geleden, dat dit „nieuwe idee" reeds werd toegepast door arbeidersvrouwen die me uitlegden, dat ze voordeeliger een week aardappels konden rapen en voor dat geld nieuwe kleeren koopen, dan een week oude broeken en kielen op lappen; dat haar dochters beter in het voorjaar een paar schoonmaken konden aannemen en confec- tiejurken koopen, dan wekenlang zelf te zitten prutsen, met tenslotte nog een twijfelachtig resul taat. Voor wie tijd in overvloed heeft, blijft de oude manier het voordeeligst, bovendien is verstellen, voor wie het goed kan een dankbaar en geenszins onprettig werk. Maar zij, voor wie tijd, geld is, zullen zeer dikwijls zuiniger zijn, wanneer zij schijnbaar verkwisten. R. v. B. PERZIKBOOMEN, PERZIKBLADLUIS EN VIRUSZIEKTEN VAN AARDAPPELEN. Onder den titel „De perzikbladluis, een gevaar voor de cultuur van aardappelen en andere gewas sen" publiceerde Prof. Dr. 'H. M. Quanjer in het Tijd schrift over Plantenziekten 5e aflevering 1939 een artikel, waarin hij o.a. wijst op het belangrijke aan deel, dat de op de perzik overwinterende bladlui3 heeft in de verspreiding van de verschillende virus ziekten der aardappelen. In verband daarmede wordt de noodzakelijkheid bepleit van het organisee- ren van een bestrrjdingscampagne tegen de perzik- bladluis. In verband hiermede zal het in de eerste plaats gewenscht zijn, dat gegevens verzameld worden over het aantal perzikboomen, dat in ons land aanwezig is, daar dit thans in zeer onvoldoende mate bekend is. De Plan te nzie kt enkundige Dienst doet daarom, in overleg met Prof. Quanjer bij dezen een beroep op hen, die hierbij hun medewerking willen verleenen. Van hen zal gaarne een opgave ontvangen worden over de mate van voorkomen van perzikboomen in kassen, zoowel als léiboomen en struiken buiten in hun gemeente of omgeving. Het zal natuurlijk in zeer veel gevallen onmogelijk zijn het juiste aan tal aan te geven, maar wanneer daarvoor eenige moeite gedaan wordt, zullen toch ©enigszins nauw keurige schattingen gemaakt kunnen worden. Ook opgaven, dat in een gemeente geen, sporadisch, wei nig, vrijiveel of veel perzikboomen voorkomen, zijn in dezen reeds van waarde. Alle opgaven, hoe onvolledig zij ook mogen zijn, worden gaarne ontvangen aan het adres van- den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen waarbjj duidelijk naam en woonplaats van den in zender dienen vermeld te worden. Hoewel nog geen zekerheid gegeven kan worden, i dat een algemeene bestrijding van de perzikbladluis I in belangrijke mate aan den gezondheidstoestand i van het aardappelgewas ten goede zal komen meent de Plantenziektenkundige Dienst thans reeds een beroep te moeten doen op alle bezitters van perzikboomen om deze ter „best rij ding van de op deze boomen (in den toestand van ei) overwinterende bladluizen in den loop van den winter, echter vóór midden Januari (kasperziken vóór midden Decem ber dus daarvoor is het nu te laat) te bespuiten met vruchtboomcarbolineum ter sterkte van 5 Men houde zich aan het voorschrift. B\j bespui ting op een later tijdstip of met een hoogere concentratie is n.l. de .kans op knopbeschadiging niet uitgesloten. Hiermede wordt niet alleen bereikt, dat het vol gende voorjaar de perzik zelf minder van luis te lijden zal hebben, maar ook zal, naar mag worden aangenomen door het dooden van de luis op de perzikboomen, de kans op de verspreiding van virusziekten bij aardappelen verminderd en daar door de gezondheidstoestand van dit gewas bevor derd worden. Hoe meer algemeen de bespuiting wordt toegepast des te beter zal het resultaat zijn. Laat iedere bezitter van één of meer perzikboo men zich daarom de moeite van het bespuiten ge troosten. Hij dient daarmede niet alleen zijn eigen belang, maar ook dat der aardappelveribouwers. Goes, 27 December 1939. Boter per kg 1,75, particulieren 1,95, fabrieks- boter 1,95, 2e soort boerenboter 1,65. Boternoteering, Middelburg. 28 Dec. De handelsprijs voor boerenboter is thans 0,90 per kg. Deze prijs geldt tot en met 4 Januari 1940. Middelharnis, 27 Dec. 1939. Eigenheimers ƒ1,85(ƒ2; Drielingen ƒ1,60; Poters landsgewas ƒ1,45; gedenatureerde ƒ1,10ƒ1,25, alles per 70 kilo. Uien, grove, gewone en Picklers ƒ1,75; Drielingen 0,45, alles per 60 kilo. Koepeen ƒ0,60ƒ0,70 per 60 kilo. Botermijre, 's-Hertogenbosch. 27 Dec. Aanvoer 9850 kg. Hoogste prijs 1,65, laagste prijs ƒ1,61, middenprijs ƒ1,63. Veémarkt, Rotterdam. 27 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: totaal 4769 dieren, w.o.: 138 paarden, 1 veulen, 880 magere runderen, 800 vette runderen, 175 vette kal veren, 1131 nuchtere kalveren, 106 graskalveren, 1058 schapen of lammeren, 420 varxens, 1 big, 54 bokken of geiten. Prijzen per kilo le, 2e en 3e kw.Vette koeien 78 ct., 64 ct., 4254 ct.; vette ossen 72 ct., 64 ct., 52 54 ct.stieren 70 ct., 58 ct., 46 ct.; vette kalveren ƒ1,45, 1,25, 95(1.05 ct.; varkens (levend gewicht) 66 ct., 65 ct., 63 ct.graskalveren 60 ct., 50 ct.; schapen 42 ct., 38 ct., 32 ct.; lammeren 48 ct., 43 ct., 36 ct.; nuchtere slachtkalveren 47 ct., 42 ct., 37 c,t.; slachtpaarden 50 ct., 42 ct., 35 ct. Prijzen per stuk van mager vee le, 2e en 3e kw. (Schapen 25, ƒ19, ƒ14; lammeren ƒ18, ƒ14, ƒ9; nuchtere slachkalveren ƒ1:2, ƒ10, ƒ7; nuchtere fok- kalveren ƒ20, ƒ17, ƒ15; slachtpaarden ƒ230, ƒ165, ƒ105; werkpaarden 350, 230, 130; hitten 230, ƒ190, ƒ100; kalfkoeien ƒ280, ƒ195, ƒ140; melk koeien ƒ275, ƒ195, ƒ140; varekoeien ƒ175, ƒ120. ƒ90; vaarzen ƒ145, ƒ125, 95; pinken ƒ105, ƒ85, ƒ65; graskalveren 60, ƒ40, ƒ30; bokken en geiten ƒ11, ƒ7, 5. Van het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Far- benindustrie Aktiengesellschaft te Amsterdam, ont vingen we een kalender. Mooie kleurenfoto's maken dezen kalender tot een werkelijk fraaie wandversie ring, terwijl overigens de aandacht wordt gevraagd voor de door dit Bureau gepropageerde stikstof meststoffen. De NjV. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij zond ons de door haar dit jaar uit gegeven kalender. De kalender is zoo intens mooi, dat een woord van lof hier zeker op zijn plaats is. Zes reproducties van den bekenden schilder A. Mauve worden er op weergegeven. Het zijn: Een boschlandschap; Scheepjes aan de kust; Koeien, op weg naar huis; Het ploegen van den akker; Schaap jes van de heide naar huis. Van de hand van Dr. Ir. J. T. P. Bijhouwer is verschenen: „Het vraagstuk der Plantengroepee- ring", rede, uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van Lector aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen op 30 November 1939. Door middel van de firma B. C. Algra te Stiens, kwamen we in het bezit van een Fransch werkje, uitgegeven door het Rijiksland'bouwproefstation voor Plantenveredeling te Gembloux (België). Het be handelt de werkmethoden van het proefstation en de rassen van landbouwgewassen, (waarmede het proefstation op den voorgrond is getreden. Een der wintertarwerassen, welke ook in Nederland bekend heid heeft gekregen, is zeker de Jubilé. Ook andere rassen van dit instituut vragen de aandacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 9