KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Brieven uut Zuud-Beveland. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. Het Bestuur van het N. R. ,S. heeft in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden besloten de tentoonstelling, welke in September 1940 te 's Her- togenlbosch zou worden gehouden, tot een later tijd stip uit te stellen. Ter bestrijding van bladluizen, welke in den zomer op aardappelen, bieten en boonen voorkomen, dient men perzikboomen, waarop de wintereieren voor komen, reeds in Januari met 5 vruchtboomcarbo- lineum te bespuiten. De kans is groot, dat gedurende de volgende stal- periode niet meer krachtvoer beschikbaar zal zijn dan de normen voor de periode van 11 Dec. '39 tot 8 Jan. 1940 aangeven. Een brand, welke de pompinstallaties buiten wer king stelde, zal tot gevolg hebben, dat de Noord oostpolder eenige maanden later in cultuur zal komen. De invoerrechten op landbouwtractors zijn van 15 tot 6 van den prijs verlaagd. De Engelsche regeering heeft besloten vanaf 8 Jan. 1940 het verbruik van boter en bacon te rant soeneeren. Het verbruik van thans zal tot op de helft worden beperkt. Van boter wordt ongeveer 90 ingevoerd en van bacon 75 De distributie zal tot belangrijken achteruitgang, van den import leiden. Vroegrijpe aardappelrassen zijn in het algemeen meer vatbaar voor aardappelschurft dan laatrijpe rassen. Ook de verschillende rassen onderling ver schillen veel in vatbaarheid. Maar de bodem en de bemesting zijn wel van den allergrootsten invloed. Zwavelzure ammoniak en superfosfaat werken gunstig, alsook een rjjke van humusvoorziene bodem. De belasting van de doode hand gaat verdwijnen. Deze belasting was ingesteld tot 1 Jan. 1940 en zal niet meer geheven worden na genoemden datum. Tegertwoordig worden wel tegen zeer lagen prijs jonge hennen aangeboden. Hierbij gebruikt men de tegenwoordige ongunstige omstandigheden, als voe dergebrek, evacuatie of inundatie als lokmiddel, waardoor men genoodzaakt zou zijn, zijn hennen tegen lagen prijs op te ruimen. Men komt echter vaak bedrogen uit, daar het veelal oude, niet meer leggende hennen zijn. Koopt alleen bij betrouwbare adressen. De prijs zal wellicht iets hooger zijn, doch men wordt niet bedrogen. Aanbevelenswaardige aardappelrassen voor vee voederdoeleinden zijn vooral Voran, Matador, Record, Triumph en Gloria. Indien men gewassen wil telen, die men voorheen niet heeft verbouwd, of waarmee men minder goed bekend is, dan verdient het -aanbeveling eerst de Rassenlijst te raadplegen van het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen. Dit werkje is te onzen kantore tegen den prijs van 0,20 verkrijg baar en geeft u een overzicht van alle bekende rassen. De aanvoeren van tarwe en mais naar Nederland kunnen ruim voldoende worden geacht; andere graansoorten komen schaarsch. In Finland is 89 van de landbouwbedrijven volle eigendom van den boer, die er op woont. Bij ons is het percentage eigen boeren nog geen 52 In ons land zijn op de Seruminrichting proeven genomen met het onderzoek op tuberculose bij run deren, met inspuitingen in de staartplooi. Het knobbeltje, dat bij reactie ontstaat is niet weg te nemen, zoodat geen fraude mogelijk is. Bij de huidige suikerbietenprijzen zijn suiker bieten bijna evenveel waard als veevoeder dan als grondstof voor de suikerindustrie. De Minister van Economische Zaken heeft de crisis-zuivelbeschikking 1939, inzake vergoeding uitvoer van kaas naar Frankrijk, ingetrokken. 2027 December. De Kerstdagen zijn weer voorbij. Deze dagen doorgebracht in familiekring of ouderlijk huis laten niet na indruk te maken op ons gevoelsleven. We zijn Weer zoo aan het eind van het jaar gekomen en herinneren ons weer opnieuw die personen, die ons lief waren en nabij stonden en het nieuwe jaar 1940 niet meer met ons ingaan. De Kerstdagen brengen ons met het Nieuwe jaar terug tot de groote werkelijkheid van ons komen en gaan hier op deze wereld. Het jaar 1939 sluit zoo haar groote boek en 1940 ligt nog ongeopend voor ons. Wat zal het ons brengen Ziedaar de groote vraag, die ons bezighoudt. Het bijna afgeloopen jaar 1939 is zeer zeker een bijzonder jaar geweest in het groote wereldgebeuren, maar ook op landbouwkundig ge beuren. Toen in 't voorjaar ons prachtig mooi wintergewas tarwe in een paar dagen tyds totaal bevroor, hebben we met weemoed bij onzen akker gestaan en toen we gingen zaaien in slechten struc- tuurgrond, dachten we allen: nu het is gezaaid, komt er niets van, we hebben ons best gedaan. En ziet nu de resultaten. De opbrengst van die tarwe stelt niet teleur. We konden laat bieten zaaien, veel te laat naar onzen zin, de bieten werden nog door een luizeninvasie bezocht, het loof werd kakelbont en toch is de opbrengst gelukkig bevredigend ge weest, al is het suikergehalte tegengevallen. Alleen aan 't vlas zijn wat veel mankementen geweest, en andere gewassen als haver, gerst, aardappels, mos terd en blauwmaanzaad gaven geen ongunstige op brengsten. Met alles, uitgezonderd mobilisatie, moeten we over 1939 nog tevreden zijn, uit ons oogpunt ge zien. Wanneer we zoo, met de Kerstdagen onze geboorteplaats bezoeken, kunnen we weer onze schoolkameraden ontmoeten, die we soms reeds 25 jaar uit het oog hadden verloren. Wat zijn ze ver- andérd, we kennen ze nog uit onze jeugd, toen we samen kattekwaad uithaalden en nu zien we ze daar als kalme rustige vaders wandelen over het dorp. Mijn vriend Dirk ontmoet ik na zeker ruim twintig jaar, die als jong schrijvertje naar de stad vertrok en nu zelfs reeds op het Ministerie zit, vol gens zijn zeggen. Ik kon hem niet gemakkelijk verstaan, hij sprak geen zuiver Nederlandsch maar meer hoog 'Haagsch. 't Was hoog Javaansch bij mijn laag Javaansch. Maar dit is niet te verwonde ren, hij is daar eigenlijk de leeraar voor de nieuwe ministers. Hij moet net als de 1ste knecht de 3-jarigen inrijdt, de ministers de slag van de zweep leeren kennen en dan moet hij ook wetten helpen maken, zoodoende is het niet te verwonderen, dat iemand, die altijd wetten bestudeert, gemakkelijk door een medemensch te verstaan is. Ik geloof, dat ons dorp niet precies wist welk een voorname per soon het heeft voortgebracht, anders waren er zeker eenige eerepoorten voorzijn huis gezet en een speech van den burgemeester was zeer zeker op zijn plaats geweest. Toch doet zoo'n ontmoeting je goed^ menschenkennis opdoen is leerzaam. XXXXI. 27 Dec. 1939. De voorge keer èn 'k nog eschreve over vorst in de locht, ma 't ei net nog een dag of wat evroze, oewè dat 't ma van korten duur was, wan mit de kosmisdeagen dooide et in was 't zo "dikke as een pot, van eavond wier tet a oarig glad dus èn men wi kanse op een bitje vorst, ma ja 't is in den tied beter noe as dat de petoaten anmekoare stea. Mit dat èèn in oal is kossemisse 1939 ok wi verbie, in stevene men mit een reuzevearje op 't nieuwe jear an, in mit die léste deagen van 't jear zitte men zo es een poosje stille, in dan dienke men zo es trug, is tet meeevoalle eit 'et an onze verwach ting voldea, is et bie illusies ebleve, motte men dankbear weze? An onze verwachting voldea, dat za wè nie, di bin men dikkels te veeeisend vo, ma dat men dankbear weze motten is vast, in d'èèste plekke da men bespeard ebleve bin vo de verschrik kingen in rampen van een oorlog, wat èn men dan toch nog vee vore a men dan es kieken ni de vol- kren van neaburige landen, wi ze kossemisse eviert èn tussen springende greneaten, in beschien op dat ogenblik onze collega's der hoeven wè motten verleate in in brand estoken èn, dan gloaf ek da men tot nog toe dankbear wezen motten, 'k Glöve dat de opbringsten over 't oalgemeen ok wè redelik ewist bin, oewè, dat een toer ewist is om de suuker peen van 't land te kriegen, in die vielle over 't olge- rnèèn nie mee, ze bin ma te vroeg geel oore, in dat schient vee invloed 't èn op d'opbringst, ma nee is der een- commissie vo onderzoek seamenesteln, die gean dan es onderzoeke a's jeare, wi die peeen zo geel van oore, in as ze et evonden èn, dan gaan ze zoeke wa ze di es tegen kunne doe, in zo gean we wi ma varder. 'k Leze di zo temet, da men a's voorjear, meer suukerpeen kunne zoaie, noe 't kan, wille men 't beschien nie, zo bin men noe èèmea. Dat is dan noe 't èèste da'k eieze èn over teeltplan 1940, wan dat is vast da men 't zoaiplan 1940 wè klearemeakt thuus zulle krien, as ze di dan ma een bitje vortgangk achter zetten, wan noe ei je nog kans dan men nieuw zoai- en pootgoed vo niks ane- kocht èn, nèzowè as mit de kunsmis, wan as men noe meer suukerpeen zoaie, in minder geeste in erten, èn men ok wi meer kunsmis noddig, in een tied elee en men a op motten geve oevee kunsmis of men a's jeare noddig oan, dus gea noe je gangk ma es, ma afijn we zu ma dienke, da ze et vo ons goed vo mekoare bokse. Mit 't vlas is tet op 't ogenblik ok nie wild mit de pries, dat ka je temissen goed merke dat er een pear gullenjes monepolie opekom- men is, centengebrek of oares vort 't vlas te diere, ma das net èènder of da je van de katte of van de keater ekrouwd oort as 't ma zeer doet. Noe bin der plannen in de meak gloak om erten uut te voe ren nea england, a was dat die dan dierder oore, di zu ons dan wè ne vee an èn. Pier noe mo je zeis in 't leste van 't jear nog nie gen kleage oor, ma dat mótte julder dan ma nie kwealik neme, wan dat zit bie een boer noe èèmea in 't bloed, 'k Én eleze dat in Kertjeen de Landb.-huusouwschoole opent is, dus Noordbeevlanse boeremisjes e.a. oal der ni toe oor, a je jongk bin mo je leere wa je kan, leater bi jer blie om in dan komt oaltie van pas. Op oare plekken in Zèeland bin die scholen een sexes oore dus dat kan di ok, di bin 'k dan ok nie ongrust in. Èn je vandeweke onze Konekle femielje vo de radio ehore, ons zeate mit zen oallen nea bove op de luudspieker. Die kleine prinsesjes ko je zo es goed oore In dan noe ma tot kommende jeare in een zealig uutende 1939 toeewenst van PIER VAN DE GOSVAZZE. KON. NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITÉ. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te V'restpolder, werd op Woensdag 20 en Donderdag 21 December 1939 de maandelijksche vergadering dei- Eerste Afdeeling te 's Gravenhage gehouden. Landboorwverloven in 1940. Bij het overleg met het departement van Defensie is ook het vraagstuk van het verleenen van land- bouwverloven in 1940 aan de orde gesteld, waarbij het verlofschema, zooals dat in de periode 1914 1918 sedert Ibegin 1915 is toegepast, tot leidraad heeft gediend. De vergadering kon zich, enkele wijzigingen van ondergeschikt belang voorbehouden, met het schema vereenigen. Als deze Regeling tot stand komt, is zulks voor den land- en tumbouw niet ongunstig. Echter moet in het oog worden gehouden, dat het percentage der gemobiliseerden, dat voor zakenverlof in aanmer king komt, thans kleiner is dan gedurende de vorige mobilisatieperiode. Vergoeding van evacuatie- en inundatieschade. Mfëledeeling werd gedaan van de audiëntie, welke "-v^ fitters der drie Oentrale Landbouw Organi saties hebben gehad met den Minister van Defensie, omtrent de vergoeding van evacuatie- en inundatie- schade. De bedoeling is, dat voorbereidingen worden getroffen teneinde te bereiken, dat de getroffen landbouwers te zijner tijd onder zoo gunstig moge lijke v^prw^den, het bedrijf zullen kunnen her vatten. Gebleken is, dat de regeling der inundatieschade is opgedragen aan de daarvoor ingestelde com- missie-Raaymakers, waarmede de voorzitters der C. L. O. een onderhoud hebben aangevraagd. Landbouwprogramma. Het door een commissie ontworpen concept-land bouwprogramma werd besproken en na enkele redactioneele wijzigingen van ondergeschikt belang goedgekeurd. Aan de leden der Commissie, inzonderheid aan den rapporteur Ir. T. P. Huisman, werd dank gebracht voor hun werkzaamheid. Prijzen consumptie-aardappelen. Geklaagd werd over het traag verloopen van den aardappelafzet, wat geweten moet worden aan de groote voorraden en de geringe vraag. Wel zijn er nog groote partijen voor veevoeding te plaatsen, doch de denaturatiebijslag is te laag om zulks aan trekkelijk te maken. Verzocht werd stappen te doen ten gunste van een verhooging van dien bijslag. Gebeurt dat niet, dan is te voorzien, dat volgend voorjaar voor de overgebleven voorraden een groo- tere denaturatievergoeding zal moeten worden ge geven, terwijl de waarde der aardappelen als vee voeder dam aanmerkelijk geringer zal zijn. Bovendien is dan reeds door het langer bewaren een aanzienlijke hoeveelheid veevoeder verloren ge gaan. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat door het aanvoeren naar de groote steden van aard appelen uit andere provincies en het verleenen van een premie aan den aardappelhandel voor het be waren en omzetten van deze aardappelen, de prijzen der in de omgeving geteelde aardappelen worden gedrukt. Ook door de onbekendheid met de voor waarden, welke zullen gelden voor de overname van aardappelen door de regeering per 1 April 1940, durven vele aardappelverbouwers het risico van het bewaren hunner aardappelen niet nemen en gaan zij noodgedwongen verkoopen. Ten slotte werd er nog opgewezen, dat voor de soort Eigenheimer 1 April als tijd van overname te laat is, daar deze soort niet zoo lang op peil kan worden gehouden. Besloten werd deze punten te bespreken met het Ryksbureau voor voedselvoorziening in Oorlogstijd Prijzen der varkens. Door een der aangesloten organisaties werd ge klaagd over den minder vlotten afzet van varkens in het gewicht van 100130 kg levend, alsmede over den lagen prijs dezer varkens. Daar de z.g. zware varkens een hoogeren prijs gel den, ligt het voor de hand, dat op groote schaal tot zwaarder gewicht zal worden gemest. Uit een oogpunt van voederbesparing is zulks reeds ongewenscht. Maar het grootste bezwaar is, dat als gevolg van het grootere aanbod de prijs dei- zware varkens ook zal inzakken. Tenslotte zal de regeering toch tot het saneeren der varkensmarkt moeten overgaan, waarmede echter een veel grootor bedrag zal zijn gemoeid, dan wanneer thans een dergelijke maatregel wordt getroffen. Besloten werd deze aangelegenheid nogmaals .te bevoegder plaatse in bespreking te brengen. Toestand der veehouderij Van verschillende zijden werd opnieuw de on gunstige toestand, waarin de veehouders en gemeng-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 4