Z. L. M. Starings-almanak 1940. WEEKOVERZICHT. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening. Voor en van onze Jongeren. De almanak is verschenen. Indien U er nog geen bestelde, doe het dan nog heden by Uw Afdeelings- secretaris, of stort ƒ0,75 op postrekening 190365 ten name van Ir. J. D. Dorst te Goes, onder vermelding van „voor almanak". Voorts is de almanak verkrijgbaar bij de volgende adressen, t. w. de Kring-Secretarissen: F. C. Hanse te Zierikzee; W. L. Klompe te Tholen; J. J. v. d. Maas te Wis- senkerke; J. B. Becude Hullu te Groede; P. Dees Gzn., Othene, ZaamSlag post Terneuzen; P. de Kos ter te Kloosterzande. Zorg voor tijdige bestelling, want de voorraad is niet groot meer. Zooals we deze week in de bladen hebben kunnen lezen, heeft de Regeering toegestaan dat de opper vlakte beteeld met suikerbieten in ons land voor het jaar 1940 met 25 Wordt uit gebreid. Toen reeds spoedig na het intreden van den oor logstoestand in ons land de suikerdistributie werd ingevoerd, heeft de Z. L. M. met kracht er op aan gedrongen om uitbreiding aan de suikerbietenteelt te geven. Vooi" de vruchtwisseling is het wenschelijk dat voldoende bieten kunnen worden verbouwd. De bietenteelt is een cultuur, welke op de zwaar dere gronden, met het oog op het behoud van een goede structuur van den grond niet kan worden gemist. Daarbij komt nog, dat de bietenverbouw niet on belangrijke hoeveelheden bijproducten oplevert, welke voor de veevoeding van belang zijn. De wis selvallige aanvoer van suiker van over zee, zal ech ter ongetwijfeld bij het; nemen van het besluit den doorslag hebben gegeven. Met dankbaarheid maken wij gewag van deze voor den landbouw zoo gunstige beslissing. Nu de Regeering het zoo belangrijke besluit tot uitbreiding van de teelt heeft genomen, zal hierop echter o.i. dienen te volgen, dat de prijs, welke den verbouwers voor hun bieten in uitzicht wordt ge steld, zoodanig is, dat deze teelt loonend kan worden beoefend. Mocht de Regeering den prijs, welke voor de bieten wordt betaald, niet belangrijk boven dien van oogst 1939 stellen, dan betwijfelen wij of de gewenschte uitbreiding der teelt ook inderdaad zal worden verkregen. De prijs, welke voor de bieten van oogst 1939 werd vastgesteld, staat ook na de verhooging tegenover verschillende andere producten, te laag. Wij zijn dan ook van meening, dat de genomen maatregel slechts ten volle tot zijn recht zal komen, wanneer voor de bieten een belangrijk hoogere prijs wordt vastgesteld dan die welke voor oogst 1939 gold. In sommige landbouwbladen lazen wij klachten over de kimsttnestdistributie, welke veelal zijn terug te brengen tot het te laat be schikbaar stellen van kunstmestbormen. Wij hebben ons te dezer zake tot de bevoegde instantie gewend en vernomen, dat zij, die in October en November hébben besteld of zij, die kali of slak- kenmeel hebben aangevraagd, hun kunstmestbonnen nog deze week bij den plaatselijken bureauhouder kunnen verkrijgen. Alle overigen, die tijdig, d.w.z. vóór 15 November hun aanvrage hebben gedaan, kunnen er rekening mede houden, dat alles omstreeks 15 Januari 1940 gereed zal zijn. Tevens vernamen wij, dat voor niet-aangeslo tenen bij de landbouw-crisis-organisatie, een afzonderlijke regeling zal worden getroffen, welke zeer binnen kort zal worden bekend gemaakt. Het boter- en margarinevraagstuk is in de Tweede Kamer besproken bij de behandeling van de begrooting van Defensie o.m. is door ver schillende sprekers een krachtig pleidooi gevoerd voor het gebruik van boter door de militairen. De Minister heeft zich op hetzelfde stp.ndpunt geplaatst als zijn ambtsvoorganger n.l., dat de hoo gere-kosten 21/2 millioen gulden per jaar een bezwaar vormden voor het verstrekken van boter aar. de weermacht. De Minister heeft voorts medegedeeld, dat tus- schen het Departement van Economische Zaken en bet Departement van Defensie, wat dit botervraag- stuk betreft een nauw contact wordt onderhouden. Het officieel orgaan van de F. N. Z. merkt naa.- aanleiding hiervan op, dat hieruit mag worden af geleid, dat opnieuw over het kostenbezwaar zal vorden gesproken en wijst voorts op het volgende: De belastingbetaler wil natuurlijk gaarne, dat het door hem opgebrachte belastinggeld zoo zuinig mo gelijk gebruikt wordt. Wij willen eaarne aannemen, ciat dit by leger en vloot ook het geval is, maar wat wij niet aannemen is: dat men steeds zijn be stellingen in het buitenland zal doen, al kunnen deze daai soms tegen lageren prijs geplaatst worden dan in het binnenland. Ook bij leger en vloot zal men aan het behoud van de binnenlandsche industrie en de werkgelegenheid moeten denken, maar ook de weerbaarheid van ons land komt hierbij te pas. Welnu, dit zelfde richt snoer moet by het botermargarinevraagstuk wor den toegepast. Het gaat hier om de instandhouding- der melkveehouderij en alles wat daaraan vast zit. Dit belang is voor ons land tientallen malen grooter dan de geheel e Unilever, met al zijn onderhoorig- heden, al zijn die er nog zooveel. Boter blijft ons land altijd produceeren, ook al komt er geen kilo veevoer meer binnen. De marga rineproductie is echter geheel afhankelijk van den aanvoer van over zee. Trouwens als de margarine-zeeptrust aan ons volk geen geld meer zou kunnen verdienen, gaat ze zich toch verplaatsen. De boterproducent daarentegen is het volk zelf. De redactie van genoemd blad besluit zijn be schouwing over dat vraagstuk met de opmerking, dat de Ministers dit allen eens goed overwegen en dan nagaan wat hier het zwaarste weegthet belang der Unilevertrust of dat van meer dan honderd duizend boeren. Zij mogen hierbij tevens wel beden ken, dat het 'boter-margarinevraagstuk zoo lang zamerhand op groote groepen in den lande indruk begint te maken, niet het minst op de militairen zelve. Van de boeren moeten zij maar aannemen, dat dit vraagstuk niet meer losgelaten wordt. Met deze beschouwing stemmen wij ten volle in. Het is zelfs zoo erg, dat in de cantines geen 'boter verkrijgbaar is. Naar aanleiding van deze vraag in de Kamer, heeft de Minister toegezegd, dat hij in overweging zal geven om boter in de cantines ver krijgbaar te stellen. Zooals bekend, wordt sedert eenigen tijd een exportheffing op stroovlas toegepast, teneinde een te groote uitbreiding van den vlasexport te voorkomen. In het Friesch Land bouwblad wordt er op gewezen, dat bij het vast stellen van deze exportheffing, die een wisselend karakter draagt, ervan wordt uitgegaan, dat de heffing in werking treedt, zoodra de prijs van het stroovlas van gemiddelde kwaliteit stijgt boven 12 cent per kg. Bij een stijgenden exportprijs zal de heffing worden verhoogd en wel zoodanig, dat de prijs, dien de ver bouwers ontvangen voor gemiddelde kwaliteit, slechts langzaam boven 12 cent per kg oploopt. De heffing wordt door de Nederlandsche Akker- bouw-Centrale geregeld herzien; aanvankelijk heeft deze heffing cent per kg gerepeld stroovlas be dragen. Kortgeleden is de heffing bij uitvoer van stroovlas verhoogd tot 20 per 1000 kg. Daar deze heffing te hoog wordt geacht voor het vlas van minder goede kwaliteit, heeft het Dagelijkscne Bestuur der Z. L. M. in zijn laatst gehouden verga dering het Landbouw-Comité verzocht de heffing procentisch te doen vaststellen al naar de waarde van het uit te voeren vlas. Hierdoor wordt voorkomen, dat een te zware druk op het minder goede vlas wordt gelegd. De 11de aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek bevat een over zicht van de loonregelingen in den land- en tuin bouw, welke als gevolg van door den Minister van Oeconomische Zaken aan werkgevers opgelegde arbitrage voor het tijdvak 1939/1940 zijn vastgesteld. Het zijn er dit jaar ongeveer 160, terwijl voor 1938/1939 pl.m. 120 loonregelingen als gevolg van verplichte arbi trage tot stand kwamen. In de meeste gevallen schreven de rijksarbiters voor om zich aan dezelfde loonen en andere arbeids voorwaarden te houden als vervat in de hun gebied bestaaande collectieve arbeidsovereenkomst. Red. VERRRUIKS- EN POOTAARDAPPELEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de indertijd verstrekte uiteenzetting omtrent den aan koop van verbruiksaardappelen en den eventueelen steun voor pootaardappelen een verbetering behoeft, daar de garantieprijs voor in de klasse A goedge keurde pootaardappelen niet geldt voor de sortee ring 3555 mm (vierkantsmaat)doch voor de sor teering 3550 mm, dezelfde sorteering dus als voor de in de klassen iB en C goedgekeurde pootaard appelen. In antwoord op vele vragen uit handelskringen wordt hieraan nog toegevoegd, dat de per 1 April 1940 zoo noodig te treffen regeling inzake onver kocht goedgekeurde pootaardappelen niet alleen zal gelden voor eventueel bij de telers aanwezige voor raden, doch evenzeer voor die bij den handel. HET ZOMER WERK. De vorige maal hebben wij aangegeven wat de Zeeuwsch-Jonge-Dandbouwers-Organisatie (Z. J. L.) op het programma heeft staan voor den winter, thans willen wij iets zeggen van het zomerwerk. Met opzet zeggen wij iets, want een actieve ver- eeniging zal steeds weer nieuwe mogelijkheden zien. Vergaderingen. v Deze behooren zoo weinig mogelijk gehouden te 'worden. De Z. J. L. moet zich niet ten doel stellen om evenals de organisaties der ouderen een groote zomervergadering te houden met sprekers, een maaltijd en een rijtoer. Daarin moet de kracht der vereeniging niet uitkomen. Laten wij niet beginnen met na-aperij van de ouderen. Een kleine jongen met een pruim tabak, een pflp of een sigaar in zyn mond maakt zich zelf bespottelijk. Zoo ook de jongeren organisaties, indien zij dingen doen, die zy maar klakkeloos van de ouderen overnemen. Laten wij ons zelf blyven, ons eigen karakter bewaren. Is dan een Zomervergadering verkeerd? Heele- maal niet, ik wil juist voorstellen om deze te houden. De meesten van onze jonge landbouwers zullen slechts een zeer oppervlakkige kennis bezitten van onze eigen provincie. Staande op den dijk of op het duin ziet men over het water de andere eilanden of gedeelten onzer provincie. Men kent echter zoo weinig van het leven en de gedachten van zijn vak- genooten die daar aan de overzijde arbeiden en denzelfden strijd om het bestaan moeten voeren. Het water is de oorzaak dat wij, die behooren tot den Zefuwscl^n volksstam, zoo ver van elkaar leven. Nu lijkt het ons zoo nuttig en mooi, indien wij elkander in onze eigen provincie beter leeren kennen. Indien nu, desnoods volgens een vast plan, elke vereeniging op^haar tijd optreedt als gastvrouw en een andere vereeniging op bezoek uitnoodigt dan zal dit onze volksgemeenschap ten goede komen, onzen levensblik verruimen en een grootere vakbekwaamheid ten gevolge heblben. Het bezoek van een vereeniging kan naar verkie- •zing vastgesteld worden op 2, 3 of meer dagen. Elk lid der uitnoodigende vereeniging zorgt voor de ontvangst van een bezoeker. Er wordt dan een begroetingssamenkomst georga niseerd, w/a,80i\ iets gezegd wordt over de streek die bezocht wordt, de werkwijze, de gewoonte, enz. Vanzelfsprekend draagt deze vergadering een gezel lig en feestelijk karakter. Men tracht het de gasten zoo gezellig mogelijk te maken. De vereeniging organiseert excursies in de omgeving en bezoekt de eventueele proefvelden die zij zelf heeft aangelegd. Verder dient men de leden ook de gelegenheid te latenlpm hun eigen gast het eigen bedrijf te laten ziW ^^met hem te vertoeven in den eigen gezins kring. Wij meenen dat op deze wijze aan een groot aan tal jonge landbouwers enkele prettige en leerzame dagen bereid worden, zoodat reeds lang van te voren verlangend wordt uitgezien naar den tijd van de zom^'bije^komsten der Z. J. L. Praa tavonden De zomer is voor dén boer.de tijd om te werken en niet de tijd om te praten. Toch zal het na gedanen arbeid nuttig zijn om zoo nu en dan eens bijeen te komen om over het bedrijf en de bedrijfs voering mét elkaar te praten. Tijdens den zomer kan zooveel leerzaams worden opgemerkt. Elke vereeniging regele het aantal bijeenkomsten zelf naar gelang haar leden tijd hebben om deze te bezoeken. Excursies. Elke vereeniging organiseert een excursie, dus waarom zouden wij dit ook niet doen. In naam worden excursies altijd gehouden om te leeren, doch^ in de practijk komt het vaak neer op een vacantie-" tochtje. Wij achten het heelemaal niet verkeerd, dat men als excursiedoel niet altijd op het programma zet bezoek aan die en die boerderij of bezichtiging van dat en dat proefveld. Door te reizen verruimt men zijn blik, vooral als dit reizen geschiedt onder goede leiding. Er is in ons land nog zooveel moois en schoons waarvan velen het bestaan niet weten, noch vermoeden. Bij deze excursie moeten de leden zelf zooveel mogelijk om beurten voor een bepaald onderdeel zorgen onder toezicht van dien algemeenen leider. Men moet leeren reizen. Velen stoppen op een uitgaansdag hun maag vol limonade, zuurtjes, flikjes, koekjes enz. Het resultaat daarvan wordt vaak genoeg gedemonstreerd om dit nader aan te duiden. De oorzaak van dit op zoo'n ondoelmatige wijze besteden van zuurverdiende centen is meestal gelegen in gebrek aan durf om tusschen de stads- menschen in een eetgelegenheid iets te gaan gebrui ken. Men gevoelt zich daar niet-op zijn gemak om dat men denkt dom en onhandig te zyn. Deze schroom moet overwonnen worden; de jongeren moet geleerd worden zich vrij en frank op een gepas te twijze zich tusschen zijn medemenschen te bewegen. Ieder lid van de jongeren-organisatie dient ook zelfstandig een reisroute per spoor te kunnen uit zoeken, zich telefonisch met anderen in verbinding te stellen, enz. In de Z. J. L. zal men van elkander en met elkander veel kunnen leeren. Proefvelden Elke jongere, die boer wil worden, zal er naar ver langen om steeds beter zijn vak te leeren kennen en om zelf in de practijk iets zelfstandig te mogen ondernemen. Om de zelfwerkzaamheid1 te prikkelen en de opmerkzaamheid te bevorderen by de leden zal het nuttig zijn door elk der leden een proefveldje te laten aanleggen en verzorgen. Hierin ligt ook een prachtig contactpunt met de ouderen-organisa tie. Men noodigt deze in den zomer uit de proef velden te komen bezoeken en in den winter noodigt men ze een keer op visite om in een vergadering de proefveldverslagen aan te hooren en te bespre ken. Het verdient aanbeveling, dat het opmeten van een' proefveldplan geschiedt in overleg met den Rijks-Voorlichtingsdienst en de ouderen-organisa ties. Op veeteeltgebied zal er in den zomer ook heel wat gedaan kunnen worden, hetgeen waarschijnlijk in den winter zal kunnen worden voortgezet. Andere werkzaamheden Hetgeen reeds is opgemerkt, wordt nogmaals her haald, een actief bestuur zal vele mogelijkheden zien en benutten. Zoo denken wij aan het leeren kennen van planten, van ziekten, van vogels en insecten, enz. De Secretaris der Provinciale Commissie der Z. J, L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 2