NOORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW Redactioneel Gedeelte Keuringsdienst NOORD-BRABANT. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. LANDBOUW-CRISISMrn >6° ZEELAND. KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. VEEHOUDERIJ. ECONOMIE. VEREENIGINGSWEZEN CURSUSSEN IN DEN A.S. WINTER. Opnieuw is de tijd aangebroken voor Afdeelingen, die in den a.s. winter een cursus willen organiseeren, om hiervoor maatregelen te nemen. Voor het organiseeren van een landbouwcursus wende men zich tot den_Rijkslandbouwconsulent in zijn gebied. Voor andere cursussen, als in paarden- en vee- kennis, veeverloskunde, pluimveeteelt of kennis van landbouwwerktuigen, kan men zich in verbinding stellen met het Secretariaat der Maatschappij te Almkerk. Alle Afdeelingen, die in deze richting iets willen doen, wekken wij op om zoo spoedig mogelijk hier van werk te maken. Stelt deze zaak niet uit, doch geeft zoo eenigszins mogelijk voor 15 September a.s. op, of U een cursus wenscht te geven jen zoo ja, welke. VERBOUW VAN WETVLEEZIGE AARDAPPELRASSEN. bij den Keuringsdienst Noord-Brabant, Secretariaat te Almkerk, onder opgave van: 1. Naam en adres van den aanvrager. 12. Naam van het ras. 3. Hoeveelheid, die gewenscht wordt. 4. Op welke grondsoort dit ras zal worden ge teeld. BROUWGERST. O O 0 Wie wil een proef nemen? In het vorig- nummer van dit bïhd werd onder dit opschrift mededeeling gedaan over den verbouw van de rassen Glads'cone, Green Mountain en Katahdin. Zij, die in 1940 aan proe-hemipgen van een dezer rassen wilden deelnemen, konden hiervan opgave doen aan den Keuringsdienst Zeeland te Goes. Het lijkt ons overbodig om dit stuk voor Noord- Brabant thans in zijn geheel weer op te nemen, doch wel willen wijf er op wijzen, dat ook voor Noord- Brabant opgaven kunnen worden ingezonden en wel Reeds verschillende jarcfci verleent de Maat schappij haar bemiddeling bij de levering van gerst aan de brouwerijen en mouterijen. Totnogtoe is daarvan wel niet veel gebruik gemaakt door onze leden. Wij zouden kunnen zeg gen, ten onrechte, want wanjieer wij zien, hoeveel gerst door de bemiddeling der Z. L. M. is afgeleverd', dan is het duidelijk, dat op déze wijze een belangrijk afzetgebied voor gerst is geopend. Wij willen dan ook nogmaals van deze plaats er bij onze leden op aan dringen, hun gerstpartijen op te geven. Er wordt dan een monster van de ,partii gehaald. Wanneer deze gerst geschikt is voor de levering als brouwgerst ontvangt men een bod op de partij. Men is dan nog vrij, al dan niet dat bod te accep teeren. In aanmerking komen de rassen: Kenia, Saxonia, Mansholt's rijïge, en Spratt Archer zomergerst. De partijen moeten goed geschoond worden aangeboden, daar anders levering aan brouwerijen en mouterijen niet mogelijk is. Bij de aanbieding van een party gelieve men op DENATUl Ie maakt D,e Nederlandse^ - bekend, dat met ir"11..- gelegenheid tot denaturavu T-" ding van groene enV'ten vanTO gesteld. Erwten, welke worden gedenatureerd door telers, moeten afkomstig zijn van eigen teelt en gezond en boerensehoon zijn. Voor erwten, gedenatureerd door handelaren, zal voorloopig alleen een vergoeding worden vastgesteld voor de groene erwten van de laagste kwaliteits klasse. Zoolang er nog geen standaardmonsters voor den nieuwen oogst zijn vastgesteld dienen de door den handel te denatureeren groene erwten minstens tt voldoen aan het standaardmonster van de kwali teitsklasse C van groene erwten van den oogst 1938. Denaturatie-aanvragen kunnen op de gebruike lijke wijze worden ingediend. Denaturatie van hoe veelheden kleiner dan 200 kg is niet toegestaan. Het totaal aantal onkruidzaden in goedgekeurd lijnzaad mag niet meer dan 12 per liter bedragen. I Men ga niet in op aanlokkelijke advertenties, Waarin jonge hennen tegen abnormaal lagen prijs ^worden aangeboden. Al te vaak is reeds gebleken, pat in dezen goedkoop later duurkoop blijkt te zijn! 50 koeien van Nederlands^3 afstamming zullen van Palestina naar Mysore (Bfitsch-Indië) gezon den worden, nadat men de ervaring opgedaan heeft, dat rechtstreeksche overbrenging van Hollandsch vee naar Britsch-Indië groote moeilijkheden op levert. Zaaigerst, welke tot het voorjaar moet worden bewaard, beware men bij voorkeur in het stroo. Er bestaat dan de minste kans op vermindering van kiemkracht. In 1938 werden door de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Plattenlande in Zeeland 46 cursussen gegeven met in totaal 533 deelneemsters. Vanwege den Prov. Bond van Rundveefokvereeni- gingen in Noord-Holland zal op Donderdag 28 Sep tember a.s. te Alkmaar in het Sportpark een groote Centrale Fokveetentoonstelling voor Noord-Holland worden gehouden. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat het vervoer van goedgekeurde pootaardappelen van de groeiplaats naar elders slechts is toegestaan wan neer vooraf toestemming daarvoor aan den Keu ringsdienst is gevraagd. Clinge in Zeeuwsch-Vlaanderen is een centrum van klompenindustrie. Woensdag j.l. werd aldaar de 11e Zeeuwsche Klompenbeurs door burgemeester Vercauteren geopend. Het verdient aanbeveling bij het rooien van goed gekeurde pootaardappelen, het gedeelte dat afkom stig is van de vooreinden van het perceel niet bij het overige pootgoed te voegen. De kwaliteit van de nateelt van het pootgoed van het vooreinde is in vele gevallen minder goed dat het perceel zelf. Hoe sterk de tuinbouwexport uit ons land is teruggeloopen, blijkt uit de navolgende cijfers. In Juli 1930 werd 136 millioen kg tuinbouwproducten uitgevoerd; in Juli 1939 nauwelijks 49 millioen kg. Voor de drooglegging van de N.O.-polder is de aanleg van 56 K.M. dijk noodig. 40 km is reeds vol tooid of in uitvoering. Het volgende jaar komt de dijk klaar, waarna de nieuwe polder, welke 47.000 ha groot wordt, door 3 gemalen wordt leeggemalen. 1623 Aug. Dinsdag naar de stad geweest. Ik moest met dol en geweld mijn haar laten knippen, mijn vrouw zei, gat "k voor spot van de gemeente liep. Nu moet t net pakken dat het in Goes kermis is, ja, daar kan ik toch niets aan doen. Door de drukte van den oogst is dat (dat haar) al wat lang aange- loopen en voor de zelfbinder wais het wat te kort. Door de regen van Maandagavond was de drukte ineens klaar. t Was anders een leelijke bui hoor, op plaatsen hebben ze veel water gekregen. Bij ons was 't niet zoo erg, 10 mm, maar bij Pier van de Gosvazze moet er zoo rond de 40 mm gevallen zijn. Ja, over de kermis gesproken, 't is toch geen ouderwetsche kermis meer als vroeger, hé. Neen, 't lijkt er niet naar. Ik geloof voor mij, dat de kermis zachtjes aan wegkwijnt. Vroeger stond heel de groote markt en de Beestenmarkt stijf vol met allerlei amusement. De stoomfiets besloeg bijna een halve markt. De markt dreunde van de groote klappers op het hoofd van Jut, maar tegenwoordig is er maar een schommel, een racebaan en een paar wafel- en poffertjeskramen meer! Hoe minder volk hoe minder kramen. Dat komt door de ver anderde tijdsomstandigheden. Vroeger gingen de plattelandsmenschen weinig weg, doch naar de ker missen ging iedereen. Tegenwoordig gaan de men- schen met de fiets, tram of bus het geheele jaar ■door op reis. Daar heb je b.v. mijn arbeider Flip ,en z'n vrouw Janna, die zijn al jaren lid van de varkensvereeniging (ik bedoel eigenlijk van de varkensverzekeringsver.), maar zoo noemen ze dat in de Slikhoek, en die gaan al jaren 's zomers een reisje met de bus maken. Ja, die kent de herbergen te geven het ras, de grootte der partij en waar men de partij' wil leveren. Opgaven worden ingewacht aan het bureau der Maatschappij te Zevenbergen. DENATURATIE VAN ERWTEN, OOGST 1939. In aansluiting op het persbericht van de Neder- landsche Akkerbouw Centrale, betreffende denatu ratie van erwten, oogst 1939, deelt het bestuur der L.C.O.N. mede, dat aanvragen voor denaturatie van erwten uitsluitend kunnen worden ingediend bij de districtssecretarissen der L.C.O.N. De beschikbare aanvraagformulieren moeten door den aanvrager persoonlyk worden onderteekend, waarna hem een afschrift der aanvrage ter hand wordt gesteld. Teneinde de aanvragers in de gelegenheid te stellen zich op de komst van de opzichters voor te bereiden, zal schriftelijk worden medegedeeld wan neer de denaturatie kan plaats hebben. FOKDAGEN IN NOORD-BRABANT. 30 Augustus: Speciale Markt van Geregistr. Schapen en Lammeren, 's-Hertogenbosch. 4 September: Fokveedag (Zwartbont) te Zeven bergen (N.-Br.). 5 September: Bondsfokveedag (Roodbont) te Oss (N.-Br.). 6 September: Fokveedag (Roodbont) te St. An- thonis (N.-Br.). 14 September: Eerste Fokveedag Bond de Meierij (Roodbont) te Eindhoven. 18 September: Tiende Fokveedag vanwege de Fokcentrale (Zwartbont), Roosendaal (N.-Br.). 19 September: Bondsfokveedag (Roodbont), Overdekte Veehallen, 's-Hertogenbosch. 21 September: Bondsfokveedag (Roodbont) te Veghel (N.-Br.). 28 September: 23ste Bondsfokveedag (Rood bont, Cuyk (N.-Br.). 13 October: Achtste Bondsfokveedag (Zwart bont), Breda (Veemarkt, Belcrumpolder). in Spa en Dinant uit zijn hoofd en praat van de grotten van Han en Rochefort als over zijn eigen hof. Ik vind dat erg gelukkig dat die menschen, die altijd hard werken moeten, ook eens genieten van het mooie dat de wereld ons biedt. De menschen van 't platteland willen eens graag naar de bergen en de menschen van de bergen ge nieten bij 't zien van het platteland. Ieder z'n meug zei Ko Krikke en hij. dronk putwater uit z'n klomp. Om van 't een op 't ander te vallen, de toestand is op het oogenblik in de wereld weer critiek. Ik las dat de oorlog bijna aanstaande is. 't Is toch jammer, dat die geleerde wereld, die prat gaat op z'n geleerdheid toch zoo'n middel moet gebruiken. Is er met praten en bepraten toch niet meer te winnen dan met dat afschuwelijke oorlog voeren. Wanneer er, we hopen dat het nooit komt, oorlog komt dan is al die geleerdheid ten onnutte geweest. Is de les van 19141918 dan nu al vergeten. Wanneer al die schatten gouds die nu aan oor logsmateriaal worden uitgegeven eens aan de men schen werden teruggegeven om het leven hier aan genamer te maken en meer levensgeluk te brengen, dan zou de menschheid hier zeker wel bij varen. Nu heerscht er over de geheele wereld een wan trouwen, dat welvaart tegen gaat. Moge de toe komst ons het vertrouwen weder brengen. N EDERLANDSOHE LANDBOUW-HANDELSKAMER. Het Luxemburgsche Ministerie van Landbouw zal van 3 ilO September a.s. ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Groot Hertogdom Luxemburg een landbouwtentoonstelling te Deikrich organiseeren. Een inzending van door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen goed gekeurd zaaizaad en pootgoed verzorgd door de Nederlandsche Landbouw-Handelskamer te 's-Gra- venhage in samenwerking met den genoemden dienst zal een beeld geven van hetgeen in Nederland op dit gebied is tot stand gebracht. KONINKLIJK NEDERL. LANDBOUW-COMITE. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Ulrum werd op Woensdag 16 Augustus 1939 de maandelijksche vergadering der Eerste Afdeeling te Utrecht gehouden. Omtrent de in deze vergadering gedane mededee- lingen of genomen besluiten valt het navolgende te Vermelden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 3