LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. AANHOUDEN VAN RESERVEKALVEREN. vaarzen en ossen te verkoopen. Deze wijze van exploitatie is weliswaar door de rundveeteeltrege- ling in het gedrang gekomen, doch heeft met behulp van de ossenschetsen, zij het dan ook op kleinere schaal, nog altijd toepassing kunnen vinden. De jongvee-opkweek is in Zeeland steeds veel belangrijker geweest dan elders, zoodat ook vanuit dezen gezichtshoek bezien onze provincie in hooge mate door de afschaffing der ossenschetsen zal worden gedupeerd. Wij vertrouwen dan ook, dat indien onverhoopt aan een dergelijk voorstel uitvoering mocht worden gegeven, Zeeland schadeloos zal worden gesteld door een aanzienlijke verhooging van de toewijzing vaarskalveren en nietgeregistreerde stierkalveren. In den laatsten tijd valt in verschillende provin cies weer een toeneming van het mond- en klauwzeer te constateeren. Deze ziekte heeft thans in Gelder land en Overijssel een vrij grooten omvang aan genomen. Gelukkig blijft in onze provincie het aan tal gevallen tot enkele beperkt. Het is te hopen, dat met de tegenwoordig ten dienste staande middelen het mond- en klauwzeer met succes zal kunnen worden tegengegaan. In een vergadering van het College van Regee- ringscommissarissen met de 3 Centrale Landbouw organisaties is de richtprijs voor gerst ter sprake gekomen. Van de zijde van den land bouw werd op verhooging hiervan aangedrongen. Men was van oordeel, dat, nu de aanvangspriis van rogge 7,35 per 100 kg bedraagt, ook de richtprijs voor gerst dient te worden verhoogd. Het College van Regeeringscommissarissen meent evenwel, dat daartoe niet moet worden overgegaan. Wel zullen maatregelen worden senomen om den prijs te steunen, wellicht on dezelfde wijze als het vorige jaar is geschied, indien de gerstprijs daar toe aanleiding mocht geven. Zooals men zich zal herinneren, is het vorige iaar vanaf half October tot 1 December aan de telers in de noordelijke provincies de gelegenheid gesreven hun gerst tegen ƒ7,75 per 100 kg aan de Akker- bouwcentrale ter overname aan te bieden. De vraag rijst, of eventueele steunmaatregelen zullen worden getroffen wanneer de gerstpriis be neden de minimumgrens van ƒ7.25 zal zijn gedaald, of dat eveneens zal worden ingegrepen, indien de gerstpriis zich niet voldoende aan den hooge ren roggeprijs mocht optrekken. Een vraag, welke tot dusver onbeantwoord is gebleven. Ondanks het weinige enthousiasme, welke bij de algemeene landbouworganisaties voor de overneiming der landbouwcrisis/maatregelen blijkt te bestaan, gaat ook het nieuwe Ministerie voort met het scheppen van een basis, waarop de overname mogelijk zal ziin. Het is te verwachten, dat in het landbouwcrisisbeleid geen wijziging zal worden gebracht, nu Minister St.eenberghe weder om het departement van Economische Zaken onder ziin beheer heeft genomen. Hierop wijst o.m. het feit. dat één dezer dagen aan het Crisis-Organisatiebesluit een geheel nieuwe paragraaf van viif artikelen is toegevoegd, getiteld: ..Van de bedrijfsorganen". Men kan hierin een begin zien van de uitvoering van de overneming der crisismaatregelen. Door deze aanvulling wordt de mogelijkheid geopend zgn. bedrijfsorganen in te stellen. 'Een der eischen, waaraan een bedrijfsorgaan moet voldoen, is. dat het. naar het oordeel van den betrokken Minister geacht moet kunnen worden in voldoende mate de belangen te vertegenwoordigen, welke het zich blijkens zijn statuten voorstelt te behartigen. De Minister verleent voorts zijn goedkeuring aan de statuten onder bepaalde voorwaarden. Over de aangeslotenen zal door tuchtrechtelijke colleges tuchtrecht worden uitgeoefend, welke col leges door het bedrijfsorgaan zelf worden ingesteld. De leden van de rechtsprekende colleges worden door den Minister benoemd op voordracht van bij de statuten aan te wijzen organen van het bedrijfs orgaan. Men ziet, dat voor de bedriifsgenoóten het bed van de overname thans reeds wordt gespreid. Wij betwijfelen het echter, of zij hier in zullen stappen. Met eenige verwondering hebben wij kennis ge nomen van het persbericht betreffende het ver- leenen van steun aan aardbeientelers. Hierin wordt meegedeeld, dat vele kweekers van aardbeien groote schade hebben geleden, daar door den schaarschen oogst zeer onbevredigende finan- cieele uitkomsten zijn verkregen. Het opmerkelijke van dit bericht is, dat bij de .steunverleening rekening zal worden gehouden met de omstandigheid, dat de oogstresultaten bij de telers onderling zeer sterk uiteenloopen. Dit be- teekent, dat een hooger steunbedrag zal worden uitgekeerd naarmate de schade grooter is. Bij deze wijze van steunverleening wordt dus een persoonlijk element ingeschakeld, zoodat inbreuk wordt gemaakt op het tot dusver geldend beginsel, dat uitsluitend het bedrijf wordt gesteund. Van 5 tot en met 14 September a.s. zal te Utrecht de 41ste Jaarbeurs worden gehouden. Aan de Septemberbeurs zal ook dit jaar weer een agrarische afdeeling verbonden zijn, welke een goed beeld zal geven van hetgeen voor het agrarische bedrijf noodig en belangrijk is. Op Vrijdag 8 September a.s. zal vanaf Vlissingen een speciale jaarbeurstrein rijden, waardoor men in de g^genheid zal zijn tegen een lagen prijs de jaarbeurs te bezoeken. Red. KIJK DEN ROMMELZOLDER EENS NA. In Wageningen is enkele jaren geleden een ge nootschap opgericht, dat zich ten doel stelt, aller-, lei voorwerpen op land-, tuin- en boschbouw en zuivelgebied, welke historische waarde hebben of kunnen krijgen, te verzamelen. Het Genootschap draagt den naam „Nederlandsch Landbouw- Museum", waarvan men uiteraard lid kan worden. De oogst is thans in vollen gang en dan duurt het weer niet lang of de schoonmaak is in aantocht. De schoonmaak is den tijd om schoon te maken, doch tevens om op te ruimen. Een bepaald voorwerp heeft soms al vijf en* twintig schoonmaakjarem medegemaakt, doch na dit jubileum wordt mogelijk een zoo grondigen schoonmaak gehouden, dat beslo ten wordt die ouden «ommel nu eens eindelijk op te ruimen. Goed ruimt U ze op, doch geeft aan deze voorwerpen een bestemming door ze af te staan aan een museum. Het nageslacht zal er U dankbaar voor zijn. Aan de volgende f voorwerpen heeft het Neder landsch Landbouw-Museum nog behoefte: Kleederdrachten; Blaten over kleederdrachten; Melkteiltjes en melkschalen Rotervormpjes en -kroesjes (boterpotten) Boterkorven Klapkorven; Kiener (Meekrapcultuur) Dekspade (Mee krap cultuur) Krabber (Meekrabcultuur) Oude maten en gewichten; Oude weegschalen; Graanwegers Broodplankjes Modellen van boerenwagens; Oude boeren gebruiksvoorwerpen (hoerenkunst) Ouderwetsche karntonnen en karngereedschap (geen tuimelkarns) Oude gereedschappen, betrekking hebbende op de vlascultuuj; Idem op de vlasbewerking; Idem voor het bewerken van het land; het poten en oogsten; 'j Idem voor het •dorschen en schoonen van het graan; Idem, betrekking hebbende op de veehouderij; Idem, betrekking hèbbende op de bereiding van veekoeken; Foto's of afbeeldi^Jpn van graanbeurzen,. boter, markten, veemarkten; Oude boeken over den landbouw; Gebeeldhouwde of beschilderde onderdeelen van boerenwagens; 'Klapkorven, zoo mogelijk beschilderd; Groote oude parapluie, zgn. besteedster van ge kleurde zijde; Werktuigen op het gebied van: Grondbewerking Zaaiwerktuigen Aardappelbouw Koolzaadbouw Cichoreibouw; Weidebouw; Vallen voor ratten, muizen, bunzings enz. Er is geen geld beschikbaar om voorwerpen, die worden afgestaan, te vergoeden. Kosten behoeft het voor U niet mee te brengen, daar vracht en even tueele verpakking gaarne worden vergoed. Het Secretariaat van de Z. L. M. zal zich gaarne met het in ontvangst nemen van voorwerpen be lasten. INLEVERING MONSTERS BROUWGERST. De telers van Kenia, Saxonia en Mansholt's -rijige gerst brengen wij in herinnering, dat de Z. L. M. bemiddeling verleent bij den verkoop van partijen brouwgerst van goede kwaliteit Monsters worden ingewacht aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. TARWEREGELING OOGST 1939. Het Bestuur der Stichting „Gewestelijke Tarwe- Organisatie voor Zeeland" brengt het volgende ter kenms van de .bjj de Stichting georganiseerden: 1. In de week van 4 t/m 9 September a.s. zullen de eerste keuringen van tarwe van den nieuwen oogst plaats hebben. Daar verwacht mag worden, dat de onderscheidene kwaliteiten zeer uiteen zul len loopen, zal op voorloopige standaardmonsters worden gekeurd. Mocht later blijken, dat naar het oordeel der G.T.Z. de kwaliteit van de definitieve standaard monsters in beduidende mate afwijkt van die der voorloopige standaardmonsters, dan zal een nader vast te stellen bedrag per 100 kg worden bijbetaald of gekort. 2. In verband met hetgeen boven omtrent de tarwekeuring is medegedeeld, zullen de eerste tarwe- löveringen aanvangen in. de week van 11 t/m16 September a.s. Evenals het vorige jaar is ook thans weer de tarwelevering aan de G.T.Z. geheel vrijgegeven. Het Bestuur van de G.T.Z. behoudt zich echter uitdruk kelijk het recht voor om ten aanzien van de tarwe levering beperkende bepalingen te stellen, indien het Bestuur der G.T.Z. van oordeel mocht zijn, dat de omstandigheden zulks wenschelijk maken. 3. De voorschotprijs voor tarwe van B.-kwali- teit is dit jaar wederom vastgesteld op 9,25 per 100«kg. Voor de week van 11 t/m 16 September a.s. geldt dus onderstaande prijs scha al: Klasse .1 "f 9*65 per 100 kg. Klasse 2 9,55 idem. Klasse 3 9,45 i'dem. Klasse 4 9,35 idem. Klasse 5 9,25 idem. Klasse 6 9,15 idem. Klasse 7 9,05 idem. Klasse 8 8,95 idem. Klasse 9 8,85 idem Deze prijzen worden met ingang van 18 Septem- ber#a.s. tekens met een bewaarloon van ƒ0,03 per 100 kg en per week verhoogd. Behoudens wijziging zal de uitbetaling der tarwe- gelden op dezelfde wijze geschieden als waarop zij het vorige jaar plaats vond. Tenslotte zij. den telers er nog opgewezen om toch vooral droge tarwe te leveren. Wij maken de Veehouders er hierbij nogmaals op attent, dat de regeling betreffende het aanhouden van reservekalveren gewijz%d is. Uit de £ot n#toe geldende regeling zou zijn voort gevloeid, dat de meeste reservekalveren op 1 Sep tember a.s., ofwel opgeruimd ofwC ter schetsing aangeboden zouden moeten zijn, immers het aan houden van reservekalveren door veehouders met een toewijzing van 1 t/m 5 kalveren, was na 1 September a.s.- niet meer toegestaan. 0 Dit is echter^BB^olgt gewijzigd: Tot 1 N magen nu worden aange- houdriiJM^i^^HM^^ 1939 van: .tal reservekalveren 1 2 3 4 5 vekalveren zoowel 'n gewicht beneden -ng^pUden. v«ópr 1 November reservekalveren ofwel zijn opgeruimd, .etsing zijn aangeboden. Uitzondering voor leden van erkende t.b.e.-bestrij- dingsvereenigingen. Uit het hiervoorgaande volgt, dat né. 1 November a.s. geen reservekalveren meer gehouden mogen worden. Een uitzondering hierop is gemaakt voor de leden van erkende rundvee-t.b.c.-bestrijdings- organisaties, dit voorzoover aan de leden dezer orga nisaties voor 1939 een kalvertoewijzing werd ver leend. Aan deze veehouders wordt toegestaan, om in de periode van 1 November 19391 Februari 1940 1 reservekalf aan te houden. Voor de veehouders, die geen lid zijn van t.b.c.-bestrijdingsorganisaties is het aanhouden van reservekalveren in de periode van 1 November 19391 Maart 1940 verboden. In dit tijdvak kunnen dus noch op de toewijzing 1939, noch op de toewijzing 1940 reservekalveren worden aangehouden. Schetsgeld voor zware kalveren wordt op ƒ50, per kalf vastgesteld. Voor de periode van 1 November 19391 Maart 1940 zijn de navolgende onderste gewichtsgrenzen vastgesteld: Van 1 Nov. 1939 t/m 31 Dec. 1939: 140 kg. Van 1 Jan. 1940 t/m 31 Jan. 1940: 160 kg. Van 1 Febr. 1940 t/m 28 Febr. 1940: 125 kg. Dit beteekent dus, dat alleen de kalveren welke in de hierboven aangegeven perioden minder wegen dan de dan geldende onderste gewichtsgrens, ge schetst kunnen worden tegen het gewone schets- tarief van ƒ0,75. Worden in de aangegeven perioden echter kal veren ter schetsing aangeboden met een hooger ge wicht, dan is voor deze kalveren niet alleen een schetsgeld van 50,per kalf verschuldigd, doch dan stelt de betreffende veehouder zich tevens aan tuchtrechtelijke vervolging bloot. In verband met het bovenstaande raden wij' de veehouders dringend aan, hun reservekalveren tijdig, doch in elk geval vóór 1 November a.s. ofwel op te ruimen, ofwel op de toewijzing 1939 ter schetsing aan te bieden. Aanhouden van mestvarkens. Het blijkt ons, dat door sommige personen nog varkens worden aangehouden, zonder dat zij hier voor vergunning hebben verkregen van de Land- bouw-Crisis-Organisatie. In verband hiermede wijze wij er met nadruk op, dat het aanhouden van varkens met een gewicht zwaarder dan 30 kg eerst is toegestaan, wanneer de betreffende persoon georganiseerd is bij de Landbouw-Crisis-Organisatie en hem vanwege deze Organisatie een vergunning is verleend, om een bepaald aantal varkens te houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 2