Redactioneel Gedeelte KORTE BERICHTEN. ECONOMIE. AKKERBOUW. regeien kleeft het groote nadeel, dat zij volkomen- gecentraliseerd en ambtelyk worden uitgevoerd en de Minister tot in de kleinste details verantwoorde lijk kan worden gesteld. De bedoeling van de Regeering- is door de overname van de Landbouw crisismaatregelen en door dit wetsontwerp aan de bedrijfsgenooten in den landbouw gelegenheid te geven zooveel mogelijk deze maatregelen, en des noods ook andere, zelf uit te voeren. Bij de Industrie kent men reeds de wet, zooeven genoemd, tot bindend-verklaren van ondernemers- overeenkomsten. De individueele ondernemers gaan onderling een overeenkomst aan; om zich te wapenen tegen onder kruipers wordt deze overeenkomst dan bindend verklaard. De Regeering heeft hierbij de taak een en ander aan het algemeen belang te toetsen. Om nu bij den landbouw denzelfden toestand te krijgen als bij de rest van het bedrijfsleven, heeft de Regeering het voornemen gelegenheid te geven, de Landbouw crisismaatregelen over te nemen, terwijl daarnaast op grond van de bedrijfsregeling-wet de landbouw, met inbegrip van handel en industrie, gelegenheid krijgt bedrijfsregelingen verbindend te laten ver klaren. Ten behoeve van de overname van land- bouw-crisismaatregelen zal wellicht de landbouw- crisiswet en zeker het Crisis-Organisatiebesluit hier en daar worden gewij'zigd, zoodat in plaats van Landbouw-Crisis-Organisaties, organen kunnen worden gesticht, die dan wat meer bevoegdheden zullen hebben. De regeling blijft dan op de Land- bouw-crisiswet gebaseerd, de Regeering houdt de touwtjes in handen, doch bepaalt zich daarbij zoo veel mogelijk tot goedkeuring van de groote lijn. De saneeringsregelingen bij de bloembollen zullen door de bedrijfsgenooten worden overgenomen en het eerste voorbeeld van een zoodanige regeling zijn. Wij krijgen dan dus bij dezen toestand, dat er landbouw-crisismaatregelen zullen zijn, zooals wij ze thans kennen op grond van de Landbouw-crisis- wet, waarbij de Regeering de centrale verantwoor delijkheid volledig draagt. Daarnaast kunnen van die maatregelen, die een blijvend karakter hebben, worden overgedragen aan organen uit het bedrijfs leven opkomende, waarbij de Regeering zich in meerdere mate als bij de crisismaatregelen terug trekt, doch waarbij de regeling op de landbouw- crisiswet blijft berusten en de rechtspraak een tuchtrechtspraak zal zijn, zooals wij deze bij de crisismaatregelen kennen. Daarnaast zal dan op grond van de bedrijfsregelingswet het mogelijk zijn maatregelen te treffen met blijvend karakter door vrijwillig te stichten organisaties, die dan bindend- verklaring bij. de Regeering aanvragen. Door zoo'n bindendverklaring wordt zoo'n be drijfsregeling geldig voor alle bedrijfsgenooten, die bij die regeling betrokken zijn. Die bedrijfsgenooten behoeven echter geen lid van het orgaan te worden. Dit is dus een principieel andere regeling dan bij de Landbouw-crisiswet, waar indirecte verplichting tot aansluiting bestaat. De rechtspraak zal bij de be drijfsregeling bovendien in handen zijn van den civielen rechter en van den strafrechter, zooals dat ook bij de bindendVerklaring in de industrie het geval is. Onder deze bedrijfsregelingswet kunnen zoowel crisismaatregelen worden gebracht, waarvan men aanneemt, dat ze hun crisis-karakter hebben verloren en van blijvenden aard zijn, men zou b.v. kunnen denken aan de consumptie-aardappelrege ling en aan de tarweregeling, doch ook heel andere regelingen, die met de crisis niets uitstaande hebben. Te denken is b.v. aan de conventie in de groenten-conservenindustrie, aan de consumptie- melkregelingen enz. De mogelijkheden van de Landbouwbedrijfsrege- lingswet nader besprekende, wijst spreker er op, dat de organisatievorm, welke daarin is gekozen, aanpast bij de groote moeilgkheden om in den land bouw tot organisatie te komen. Een overeenkomst van individueele ondernemers moet in den landbouw in zeer veel gevallen onbereikbaar worden geacht. Een regeüng door een organisatie te treffen, is ge makkelijker te verwezenlijken, ofschoon men hier de vraag kan stellen, of vele bedrijfsgenooten tot zoodanige vrijwillige organisatie zullen toetreden, indien niet inplaats van crisis-politiek een wel- vaartspolitjek wordt gevolgd, die betere perspectie ven biedt. In de critiek van industrieele en handels zijde op deze lajidbouwbedrijfsregeling uitgeoefend, komt vooral de vrees naar voren, dat de landbouw producent in zoodanige regelingen de belangen van handel en industrie zal overheerschen. Spreker is precies van de tegenovergestelde vrees vervuld en wel op verschillende gronden. De landbouwprodu cent kan in het algemeen op het gebied van produc tie en prigs niets uitrichten zonder handel of indus trie, doch de handel en industrie zijn volkomen in staat regelingen te treffen, waar de producent buiten staat. Bovendien is het in vele gevallen voor industrie en handel eenvoudiger, vooral als het aan tal bedrijfsgenooten belangrijk minder is dan die De export van Duitschland naar Nederland bedroeg in het eerste kwartaal van 1939 98 millioen Rijksmark tegen 109,2 millioen mark in hetzelfde tijdsverloop van 1938. Naar aanleiding van den uitzaai van in 1940 te oogsten koolzaad wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat de telers voor den koolzaadoogst 1940 wederom kunnen rekenen op een richtprijs van 15 per 100 kg boerenschoonzaad. van de landbouwproducenten, tot vrijwillige orga nisatie en tot het ontwerpen van een bedrijfsrege ling te komen. De kans is dus niet uitgesloten, dat zich op grond van deze wet de groep, die zich tusschen den landbouwproducent en den consument bevindt, zal weten te organiseeren, terwijl de produ cent daar buiten staat. Het is echter voor de kosten van levensonderhoud, dus voor den consument zoo wel als voor den producent, een dringende eisch, indien deze groep voor een lage marge werkt. Spreker acht het dan ook noodzakelijk, dat uit drukkelijk wordt verklaard, dat op het gebied van de landbouwVoortbrengselen geen regelingen wor den getroffen, zonder dat de producent daarin ver tegenwoordigd is. Voorts acht spreker het nood zakelijk, dat de landbouwproducent het recht ver krijgt den afzet van zijn product te centraliseeren en te organiseeren, als tegenwicht tegenover de organisaties, die zich bij de verwerking en afzet van zijn product vormen. Ook is het noodzakelijk, dat doof deze bedrijfsregelingen aan den groei van de coöperatieve samenwerking geen halt wordt toe geroepen, integendeel, vooral nu machtige lichamen zich op ons terrein begeven hebben, is het noodzake lijk voor het belangen-evenwicht, dat de overheid de coöperatieve samenwerking der producenten stimuleert. Spreker ziet in de strekking van de regeeringspolitiek echter eerder een tegengestelde tendenz. Zoo' stelt spreker zich de vraag, of door de bindendverklaring van de conventie bij de groenten- conservenindustrie het aan de tuinders en veilingen niet onmogelijk is gemaakt, zich langs den weg van samenwerking op dit terrein te begeven. Bij de bin dendverklaring van overeenkomsten in de industrie is steeds de fabrikant, de producent dus, primair. De belangen van hen, die zich met den afzet van zijn artikel bezig houden, zijn secondair. Bij den land bouw dreigt juist het omgekeerde en is de kans aanwezig, dat de landbouwer en tuinder als produ cent in een secondaire positie worden gedrongen, terwijl de handel en industrie, die de producten ver werken en afzetten, hun positie zullen weten te ver sterken en den groei der coöperaties den kop zullen weten in te drukken.'Het moet dus duidelijk zijn, dat ook op het gebied van de coöperatieve moge lijkheden een heldere uitspraak van regeeringszijde door den landbouw ten zeerste op prijs zal worden gesteld. Geen ordening op ons terrein, zonder dat de producent, die een enorm belang heeft ook bij de verwerking en den afzet van zijn product, een behoorlijke medezeggenschap verkrijgt. Al ziet spreker weinig perspectieven, dit neemt niet weg-, dat naar zijn oordeel, zoolang overal elders in het bedrijfsleven denzelfden weg wordt gegaan, de boerenstand gedwongen is zijn belangen met behulp van de wetgeving te organiseeren. Nadat de spreker zijn rede beëindigd heeft, krijgt de vergadering gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan gebruik wordt gemaakt door de heeren Ir. Krugers en Mr. P. Dieleman. Nadat deze door den spreker zijn beantwoord, dankt de Voor zitter hem hartelijk voor de wijze, waarop hij dit onderwerp heeft besproken. Hij hoopt, dat hij later nog wel eens weer gelegenheid zal kunnen vinden om voor onze vergadering te komen spreken. Waar geen vraagpunten door de Afdeelingen zijn ingediend stelt de Voorzitter thans de rondvraag aan de orde, waarvan door enkele heeren wordt gebruik gemaakt. De heer Mr. P. Dieleman dankt voor het hartelijk woord van welkom tot hem en den heer Ir. Dorst gesproken en wijst op de verschillende manieren, waarop door onze organisaties wordt saamgewerkt. Hij hoopt, dat deze samenwerking in de toekomst neg hechter moge worden in het belang van onzen landbouw. De heer Dudok van Heel geeft een uitvoerige uiteenzetting van de proeven, die op het bietenproef veld, dat tijdens de excursie, welke na de vergade ring wordt gehouden, zal worden bezichtigd, worden genomen in verband met de kruisbestuiving. De heer A. M. Nelemans, Voorzitter der Afdeeling Noord-Brabant van het Nederlandsche Tuigpaard- stamboek dankt voor het woord van welkom tot hem gericht en zegt met genoegen te hebben ver nomen, dat de Maatschappij als lid-begunstiger tot zijn organisatie wenscht toe te treden. Wederkee- rig kon zijn Afdeeling meedeelen, dat zij tot de Maatschappij als lid-vereeniging kon toetreden. De heer A. van Campen, Burgemeester van Din- teloord, dankt eveneens namens het college van B. en W. voor het toegeroepen welkom. Hij spreekt een woord van waardeering voor de gedegen voor bereiding dezer vergadering en hoopt., dat de Voor zitter nog lange jaren den Voorzittershamer zal mogen hanteeren. Daarna is het uur van sluiting gekomen. De Voorzitter dankt allen voor hunne aanwezigheid en medewerking tot het slagen der bijeenkomst en sluit de vergadering. Invoer van pootaardappelen in Zwitserland is slechts toegestaan, wanneer een veterinaire verkla ring wordit overgelegd, dat het product afkomstig is van een landbouwbedrijf, waar op het oogenblik van verzenden geen mond- en klauwzeer heerscht en sedert tenminste 6 maanden niet geheerscht heeft. In de praktijk is gebleken, dat op land, dat in den winter van 1937 op 1938 diep gespit is, dit jaar de gewassen een veel beteren stand vertoonen. Hieruit blijkt de groote waarde van een diepe grondbewerking voor de watenvoorziening der planten tijdens den zomer. De wederinstelling van een ministerie van land bouw is noodzakelijk vanwege het eigen karakter van den landbouw. De groote jaarlijksche bijenmarkt' te Veenendaal heeft weer plaats gehad. De aanvoer bedroeg iets minder dan vorig jaar, n.l. 1500 korven. In de week van 1118 Juli zijn ruim 26 millioen kippeneieren uitgevoerd. Hiervan gingen naar Duitschland ruim 4 millioen. en naar Engeland ruim 21 millioen. De regeering heeft een crediet van 30 millioen gulden gevraagd voor werkverruiming ten behoeve van het oprichten van centrale werkplaatsgebouwen voor kleine industrieele bedrijven. De regeering heeft hierbij alleen de groote steden op het oog. Het gemeentebestuur van Diepenheim heeft verzocht dit bedrag in de eerste plaats ten voordeele van de werkverruiming ten plattelande aan te wenden daar genoemd bestuur meer concen tratie der bevolking in de groote steden niet een eerste levensbehoefte acht. In een op 14 Juli j.i. gehouden vergadering van de vereeniging van strookartonfabrieken, is een nieuwe prijs- en productieregeling tot stand geko men voor den tijd van 3 jaren. De productiebeper king zal op dezelfde wijze geschieden als op het oogenblik het geval is. Weet U waarom de kippen op een boerderij zoo gaarne in de op het erf staande boomen slapen? In vele geVallen is de luis, die bij warm weer zich zoo snel vermenigvuldigd, daarvan de oorzaak. Wie nu nog boonen wil zetten, neme daarvoor sterke variëteiten als Wagenaar, Zwartjes, enz. De boonen moeten zeker vóór 1 Augustus zijn gezet. Kijkt U eens naar de mozaïkziekte in Uw boonen gewas. Koopt liever voor een volgend jaar goed zaaizaad dan Van Uw eigen gewas maar steeds zaaizaad te winnen. iFruitboomen, die een volgend jaar sterker dan de andere boomen gesnoeid moeten worden, dient men nu reeds te merken. Laat Uw tulpen en andere bloembollen niet in den grond zitten. Hierdoor krijgt U volgend jaar een mooier gewas. EXCURSIE KON. NEDERL. LANDBOUW-COMITÉ 11—19 SEPTEMBER 1939 NAAR ZWITSERLAND EN NOOED-ITALIË Het Secretariaat van het Koninklijk Nederandsch Landbouw-Comité deelt ons mede, dat verschillende personen zich reeds opgaven voor deelname aan bovenvermelde excursie. De kosten van deze excursie bedragen bij vol doende deelname 122 bij reizen in de lie klasse en 111 bij gebruik van Ille klasse trein. Een kort reisprogramma is reeds gepubliceerd en wordt op aanvrage gaarne toegezonden door het Secretariaat van het K.N.L.C., Z. O. Buitensingel 234a te 's Gravenhage, waar men zich ook voor deelname kan opgeven. ZOEKT NAAR DEN COLORADO-KEVER! De Plantenziektenkundige Dienst richt zich nog maals tot allen, die aardappels telen, dus zoowel tot de land'- en tuinbouwers, die dit als bedrijf doen, als tot hen, die op kleine perceeltjes aardappels voor eigen gebruik verbouwen, met het dringende verzoek zeer nauwkeurig op him gewas toe te zien, opdat elk geval van aanwezigheid van den Colorado-kever of van larven van dit insect, wordt opgemerkt en gemeld. Wij staan er in ons land, met betrekking tot den Colorado-kever, dit jaar tot nu toe gunstiger voor dan in 1938. Het insect is wel op verschillende plaatsen gevonden, maar het aantal vindplaatsen en het aantal kevers of larven op elke vindplaats is geringer. Het verspreidingsgebied is ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar en omvat de provinciën Limburg, NoordjBrabant en Zeeland en het Zuidelijk deel van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. De Flantenziektenkundige Dienst heeft de over tuiging, dat als alle aardappelverbouwers hun plicht doen en den Colorado-kever in hun gewas opsporen en de vindplaatsen melden, wij het met de uitroeiing van het insect dit jaar zeer ver zullen brengen. Hij doet daarom een dringend beroep op allen, om hun medewerking te verleenen en daardoor er toe mede te werken om de nadeelige gevolgen, die de aan wezigheid van het insect voor onzen uitvoerhandel van aardappelen, groenten en andere producten met zich brengt, in belangrijke mate te verminderen. De bespuiting met loodarsenaat van alle aard appelvelden in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas heeft hierbij ongetwijfeld gunstig gewerkt en dit effect zal verhoogd worden als de derde bespuiting, die in de periode van 1122 Juli valt, ook zorgvuldig wordt uitgevoerd. Maar daarnaast blijft het noodig, overal nauwkeurig op het aardappelgewas toe te zien en van elke aanwezigheid van kever of larven onmiddellijk aangifte te doen, opdat daar ter plaatse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 4