MOOBO-MMBflMTSCHE M»MH LAMDBÜUW wm LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. NOTULEN KORT VERSLAG van de vergadering- van het Dagelijksch Bestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, gehouden op Vrijdag 14 Juli 1939 te Breda. Voorzitter: P. M. Sneep te Dinteloord. Secretaris: C. G. de Jong te Almkerk. Op deze vergadering werden o.m. de vegende punten behandeld: Militaire verloven. De 3 C. L. O.'s verzochten den Minister van Defensie de in uitzicht gestelde verloven van een maand zoo spoedig mogelijk te willen verleenen, zulks met het oog op het seizoen. De landbouwende bevolking kan in dit seizoen moeilijk van het bedrijf worden gemist. iHet werd toegejuicht, dat een dergelijk schrij ven is verzonden. Ondermelkvraagstuk. Het is in den tegenwoordigen tijd moeilijk de ondermelk tot waarde te brengen. Daarom stemt het tot verheuging, dat de Centrale Landbouw-orga- nisaties aan den Directeur-generaal voor den Landbouw verzochten zijn medewerking te ver leenen voor het maken van propaganda voor het gebruik van dat product. Met instemming werd kennis genomen van het antwoord van den Direc teur-Generaal, meedeelende, dat hij tot medewer king bereid is. Zijn desbetreffende consulenten zullen opdrachten in dien zin krijgen. Invoerrecht op landbouwtractors. Indertijd is door de organisaties gevraagd, het invoerrecht op landbouwtractors te verlagen. Naar aanleiding daarvan werd bericht ontvangen, dat de Minister van Economische Zaken bereid is dien aangaande overleg te plegen met den Minister van Financiën. Waterleiding-Maatschappij West Noord-Brabant. Eenige jaren geleden verleende onze Maat schappij zijn bemiddeling door den aanleg van waterleiding naar boerderijen onder Dinteloord en Steenbergen. Thans heeft onze Maatschappij zich nogmaals tot de Waterleiding-Mij gewend, om inlichtingen te verkrijgen over de kosten van aan leg. Het schijnt niet uitgesloten te zijn, dat door medewerking van de zijde van het Werkfonds en door uitvoering in werkverschaffing, aanzienlijke besparingen kunnen worden verkregen op deze kosten van aanleg. De zaak zal nader worden onderzocht en mededeelingen zullen daarover t.z.t. aan de afdeelingen worden gedaan. Propaganda voor de Boerencoöperaties. Van den Brabantschen Zuivelbond werd een uit- noodiging ontvangen tot bijwoning van een ver gadering, waar besproken zal worden, op welke wijze propaganda kan worden gevoerd voor versterking der boeren-coöperaties. In dezen tijd, waar op allerlei gebied getracht wordt, door samenwerking, prijsregeling enz. de exploitatie zoo loonend mogelijk te maken en de winsten zeker te stellen, is het toch ten zeerste gewenscht, dat de landbouw zorgt, dat voldoende rekening met hem wordt gehouden. Hij heeft een verweermiddel in den vorm der coöperaties op verschillende terrein. Het bestuur stemt volkomen in met het doel der vergadering. De Mij zal vertegenwoordigd worden door de heeren J. Snoek, vice-voorzitter en C. G. de Jong, secretaris. Electrische weide-ajzetting. Een brochure werd ontvangen over een systeem van afzetting door middel van een draad, die ge regeld onder electrischen stroom komt te staan. Reeds vaker is de aandacht voor deze nieuwe wijze van afheinen gevraagd. Aan de Werktuigencom missie wordt opgedragen, dit systeem te bestudee- ren en eventueel ermede te demonstreeren. Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in het Rentambt Niervaart. Deze vereeniging vestigt de aandacht op het proefveld. Zooals in den geheelen Westhoek en ook daarbuiten bekend is, bestaat er voor dat proef veld in den regel groote belangstelling en zeker niet onverdiend. Er is op velerlei gebied heel wat interessants en leerzaams te zien. De excursie- en proefveldgids, welke werd ont vangen, zal dan ook zeker van nut zijn. Een bezoek aan het Proefveld te Klundert kan warm aan bevolen worden. Controle op mengvoeders. Er blijken plannen te bestaan, om van de zijde Van den georganiseerden landbouw aan te dringen op de instelling -van een controledienst op de ver vaardiging van mengvoeders. Zooals bekend, bestaat er reeds jaren een controledienst van de Centrale Landbouw-OrganisatiesDoor dezen dienst wordt de samenstelling der mengvoeders gecontroleerd, welke in het algemeen door de boerencoöperaties worden bereid. Deze mengvoeders zijn daardoor zeer vertrouwd. Men weet, wat men koopt en kan zelf nagaan, of zij niet te duur zijn. Het zou zeer in het belang van de landbouwers zijn, wanneer ook de particuliere fabrikanten bij de mengvoeders de samenstelling vermelden zouden. Bij de bespreking van deze kwestie in het Land- bouw-Comité zal er op aangedrongen worden, die richting uit te gaan. Kantoorpersoneel Besloten werd tot aanstelling van een klerk voor het Bureau der Maatschappij te Zevenbergen. Jaarverslag der Maatschappij. Waar het verslagjaar thans ten einde is, kan het jaarverslag volledig worden opgesteld en gedrukt worden. Met den meest mogelijken spoed zal daar aan worden gewerkt, opdat het verslag tijdig kan verschijnen. Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw- Coïnité. Deze coöperatie bestaat binnenkort 40 jaar. Zeker een reden, om even daarbij stil te staan. Het Centraal Bureau heeft zich in de voorzie ning der bedrijfsbenoodigdheden een zeer voorname plaats weten te verschaffen en zal zich zeker ook in de toekomst weten te handhaven en uit te breiden. Een gelukwensch met dit 40-jarig bestaan is hier zeker op zijn plaats. Aan de tarwetelers, georganiseerd in de Stichting Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Noord-Bra bant, wordt bekend gemaakt, dat op Maandag 31 Juli 1939/, 's namiddags 3 uur, in het Oranje Hotel te Breda, de derde algemeene vergadering der Stich ting G. T. N. zal worden gehouden. De tarwetelers, die er belang in stellen deze ver gadering bij te wonen, zullen hiertoe in de gelegen heid worden gesteld. De agenda voor deze vergade ring is door het Bestuur der G. T. N. als volgt vastgesteld. 1. Opening. Presentielftst. 2. Notulen der 2e algemeene vergadering van de Stichting G. T. N., gehouden op 12 Augus tus 1938. 3. Mededeelingen. 4. Verslag der werkzaamheden van de Stichting G. T. N. over het oogstjaar 1937. 5. Financieel verslag over den oogst 193 6. Rondvraag. Sluiting. VORST SCHADE AARDAPPELEN. Het bestuur der L.CjO.N. doelt telers van late aardappelen mede, dat ontheffing of restitutie van berekende teeltheffing op late aardappelen mogelijk is, indien bij controle blijkt, dat de opbrengst der door hen met aardappelen beteerde oppervlakte door een andere oorzaak dan hagelslag minder dan 5000 kg per ha bedraagt en het slechte beschot niet kan worden gecompenseerd door een hoogere gelde lijke opbrengst. Indien een teler meent voor restitutie of onthef fing op grond van bovenstaande in aanmerking te komen, moet hij 'n verzoek daartoe indienen, min stens 14 dagen voor het rooien op speciale formu lieren, welke bij de Districtssecretarissen verkrijg baar zijn. Tevens moet een bedrag van 2,50 worden gestort op postrekening 240961. Dit bedrag wordt bij toekenning van het verzoek terugbetaald, bij afwijzing echter verbeurd ver klaard. EXCURSIE WERKENDAM. Op Vrijdag 14 Juli j.l. maakten de Oudleerlingen van den landbouwwintercursus in combinatie met de Vereeniging van Jonge Land- en Tuinbouwers een excursie naar Wageningen, onder leiding van den heer Z. Wijnands, landbouwonderwijzer te Nieuw- land. Ongeveer half negen arriveerden we in Wagenin gen, waar eerst den inwendigen mensch werd ver sterkt in het ,,Hof van Gelderland". Daarna werd een bezoek gebracht aan den „Plantenziektenkun- digen dienst". Daar werden we ontvangen en rondgeleid door den heer Adema. Eerst werd het museum bezichtigd. Daarna werd een rondgang gemaakt over de proef velden, waar we verschillende ziekten konden opmer ken. In de aardappelen werd bijzondere aandacht geschonken aan het z.g.n. „Y-virus", dat eigenlijk neg een nieuwe ziekte is. Ook werd nog een bezoek gebracht aan de poterbewaarplaats. Des middags werd de reis voortgezet naar het „Instituut voor Plantenveredeling". Ook hier was veel te zien en te leeren, vooral wat betreft de wintervastheid van de verschillende tarwerassen. Alles bij elkaar geno men is het een zeer leerzame dag geweest en we willen langs dezen weg den heer Wijnands nogmaals hartelijk dank zeggen voor zijn aangename leiding. A. G. IBPEL, Secretaris. NEDERLANDSCHE BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdagavond 18 Juli, werd in het Landbouwhuis te Klundert een vergadering gehouden, bijeen geroepen door de Noord^Brab. Mij van Landbouw, óm te komen tot oprichting van een afdeeling Klun dert van den Bond. Een 24-tal dames had aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Nadat de heer G. Maas, ass.- secretaris der Maatschappij, het streven van den Bond uiteengezet had, heeft Mej. G. Neleanans, Pro vinciaal Secretaresse en Propagandiste voor Noord- Brabant, een heldere uiteenzetting gegeven van het werk, dat er voor den Bond en zijn Afdeelingen is te doen. Na deze inleiding gaven zich 18 dames op als lid voor een Afdeeling Klundert. Vervolgens werden 3 bestuursleden gekozen, t.w. Mevr. Snijders—Dees, Mevr. Portengen en Mej. A. den Ehgelse. Op de eerste ledenvergadering, waar zeker nog meer dames zich als lid zullen willen aanmelden, kunnen dan nog 2 bestuursleden worden gekozen. Het is een verheugend feit, dat thans ook in Klundert een Afdeeling van den Bond is gevestigd. Wij mogen van deze plaats, allen die aan de tot standkoming hebben medegewerkt, wel onzen harte- lijken dank betuigen. van de Algemeene Vergadering der Noord- Brafoantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden Dinsdag 11 Juli 1939, 's voorm. 10 uur in hotel Van de Merbel te Dinteloord. (2. Slot.) Hierop deelt de Voorzitter mede, dat het jaar verslag 1938/1939 in druk is en evenals verleden jaar aan alle leden en genoodigden voor deze ver gadering zal worden toegezonden. Hij geeft thans het woord aan den heer Ir. F. P. Huisman, directeur der Landbouw-Crisis-Organisa- tie voor Zuid-Holland te 's Gravenhage ter inleiding van zijn onderwerp: „Het verbindend en onverbin dend verklaren van bedrijfsregelingen in den land bouw." De aanleiding, dat Uwe vereeniging, aldus inlei der, over dit onderwerp een inleiding wil hooren, zal wel zijn te zoeken in het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp Landbouwbedrijf- regelingwet". In dit ontwerp wordt de mogelijkheid geopend om bedrijfregelingen ten behoeve van den landbouw verbindend of onverbindend te verklaren. Deze regelingen moeten worden voorgesteld door organen, waarin de bedrijfsgenooten op genoeg zame wijze zijn georganiseerd. Onder bedrijfsgenooten is niet alleen de boeren stand in engeren zin te verstaan, doch ook de tuin dersstand, de handel en industrie van landbouw producten. Het ontwerp maakt het mogelijk, dat de land bouwproducent georganiseerd een regeling ontwerpt en daarop bindendverklaring vraagt; het maakt ook mogelijk, dat de handel in een of ander product zulks doet of de industrie, terwijl ook gedacht is aan de mogelijkheid, dat de producent, de handel en de inustrie in één bedrijfsregeling samenwerken. Het is aan het oordeel van den Minister over gelaten, of in het orgaan, dat verbindendverklaring vraagt en de regeling dan ook zal uitvoeren, de bedrijfsgenooten, welke direct bij de regeling zijn betrokken er op bevredigende wijze in zijn vertegen woordigd. Om de beteekenis van dit wetsontwerp en van de bindendverklaring van bedrijfsregelingen in den landbouw goed te kunnen begrijpen, is het nood zakelijk de maatschappelijke geschiedenis der laat ste jaren in onze herinnering terug te roepen. Deze geschiedenis is op economisch terrein en dit geldt zoowel voor ons land als voor andere landen, geken merkt door het vaarwel zeggen van de vrije con currentie, het bemoeilijken en regelen van den in- en uitvoer, het georganiseerd optreden van het bedrijfsleven inzake loonen en prijzen het in toe nemende mate deel hebben in deze organisatie van de Overheid. Spreker wil bij deze geschiedenis niet al te lang stilstaan en verwijst zijn gehoor naar het rapport van het K.N.L.C. „Ordening en landbouw'1', waarin een uitvoerige schets wordt gegeven van den om vang der loonsverstarring, de Organisatie-vormen van industrie en handel in trust en kartel, alsmede van de wetgeving op het gebied der maatschappelijke ordening. Spreker bespreekt in het kort de wetten betreffende de bedrijfsraden, de algemeen verbindend en onverbindend verklaring van ondernemers-over eenkomsten (industrie), de wet tot het algemeen verbindend of onverbindend verklaren van collec tieve arbeidsovereenkomsten, de vestigingswet van het kleinbedrijf, de bedrijfsvergunningenwet en de wijziging in de grondwet, waardoor het mogelijk wordt gemaakt organen van beroep en bedrijf te stichten. Uit deze wetgeving, zoowel als uit de maatschap pelijke werkelijkheid, kan spreker geen andere con clusie trekken, dan dat de landbouw thans niet voor de keus wordt gesteld te werken in een wereld van vrije concurrentie of in een wereld van ordening of geleide economie, doch dat zij zonder meer voor dit laatste zal hebben te kiezen, wil zij niet de eenige groep in de samenleving zijn, waarvoor behoudens de crisismaatregelen, de vrije concurrentie zal blijven gelden. Het indienen van het wétsontwerp bedrijfsregelin gen in den landbouw, moet men zien als een onder deel van de politiek van de Regeering om de maat regelen ten behoeve van den landbouw in het raam te brengen, dat reeds voor industrie, handel en middenstand bestaat. Aan de Landbouwcrisismaat-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 3