VEEHOUDERIJ. PLUIMVEEHOUDERIJ. v. p. z. LANDBOUWONDERWIJS. Merriën van ,2 jaar, kleine maat. 4e prijs Minei'va d'Ahea 86972, eig.: A. X. Aer naudts te Sluis; 4e pr. Martha van Kruiningen 86740, eig.: A. van Hootegem te Kruiningen. Eervolle vermeldingen: Cora van Othene 86343, eig.: A. de Kraker Jr. te Zaamslag. Hengsten met afstammelingen. Ie prijs Clairon de la Lys K. 1488, eig.: H.V. St. Philipsland te St. Philipsland; 2e pr. Certain van Lamswaarde K. 1429, eig.: Jac. Huijssen te Axel en Lev. de Exter te SluiskilTerneuzen; 5e pr. Dragon d'Hondzocht K. 1637, eig.: H. Kerck- haert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk. [Merriën (niet afstammelingen. Ie prijs Duchesse d'Hermine K. 16850, eig.: Stal len de Dobbelaere te IJzendijke; 2e pr. Frieda de Melo K. 16251, eig.: Gebr. Verstraaten te Graauw; 3e pr. Epine d'Ahea K. 13709, eig.: A. X. Aer naudts te Sluis. Loten van 4 |m,erriën op haam staande Van één eigenaar. le prijs Stallen de Doblbelaire te IJzendijke; 2e pr. Gebr. Daelman Jzns. te Westdorpe; 3e pr. 'H. J. Aernaudts te Sluis; 3e pr. A. J. E. Temmer man te IJzendijke; 4e pr. W. de Feijter Johizn. te Waterlandkerkje. Eervolle vermeldingen: Anth. H. Dekker te Zaam slag; A. D. H. Verschueren te Hengstdijk; A. X. Aernaudts te Sluis. Loten van 4 merriën op naam staande van twee (eigenaren, le prijs A. P. Risseeuw te Oostburg en P. J. J. van de Voorde te WalsoordenHontenisse; 2e pr. Jac. Huijssen te Axel en A. B. W. Kindt te Hoek; 3e pr. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en JSd. Deveneijns te IJzendijke; 4e pr. A. J. E. Temmer man te IJzendijke en Jan Boone te Kruiningen. Eervolle vermeldingen: J.- W. Scheele Jzn. te Boschkapelle en Jac. de Putter te Axel Fokgroep van één eigenaar. le prijs Stallen de Dobbelaere te IJzend'ijke; 2e pr. Gebr. Daelman Jzns. te Westdorpe; 2e pr. A. P. Risseeuw te Oostburg; 3e pr. A. D. H. Verschue ren te Hengstdijk; 3e pr. H. J. Aernaudts te Sluis; 4e pr. Anth. H. Dekker te Zaamslag; 4e pr. A. J. E. Temmerman te IJzendijke. Eervolle vermeldingen: W. de Feijter Johzn. te Waterlandkerkje; A. X. Aernaudts te Sluis; L. Vrolijk Azn. te Fijnaart N.-Brab.; F. P. Brooymans te Breskens. BEKRONINGEN VEULENKEURINGEN „HIPPOS" TE MIDDELBURG. Categorie merrieveulens geboren 1939. le prijs Laura, van C. Mesu te N. en St. Joosland; 2e pr. Ria, van A. A. van Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland; 3e pr. Cora v. Larenburg, van A. Janse te Koudekerke; 4e pr. Edith, van A. Wisse- Vogelaar te N. en St. Joosland; 5e pr. Coba, van Mr. M. A. v. d. Minne te Middelburg; 6e pr. Mina v. 't. Kerkje, van Gebr. Wisse te Ritthem; 7e pr. Selva v. Dijkzicht, van Wed. A. Janse te Arnemui- den; 8e pr. Dora, van P. Wisse te Biggekerke; 9e pr. Jannie v. Trio, van M. I. Verhulst te N. en St. Joosland; 10 pr. Trui, van P. Lampert te Bigge kerke. Eekvolle vermelding: Cora, van A. A. v. Nieu wenhuijzen te N. en St. Joosland; Corrie v. Trio, van M. I. Verhulst te N. en St. Joosland; Caline, van C. Mesu te N. en St. Joosland. 1, 2, 4, 7, en 9 door Aria's Clairon K. 1470; 3 en 10 door Clairon van Hoek K. 1714; 5 en 6 door Carlo van 't Kerkje K. 1728 8 door Moustic K. 1853. Hengstveulens geboren 1939. le prijs Baron de Linge, van Andr. de Buck te Grijpskerke; 2e pr. Baron, van C. Mesu te N. en St. Joosland; 3e pr. Otto, van A. A. v. Nieuwen huijzen te N. en St. Joosland; 4e pr. Eduard, van A. P. v. Nieuwenhuijzen te Oostkapelle; 5e pr. Desson v. Nieuwland, van N. J. Mol te N. en St. Joosland; 6e pr. Herman, van A. Wisse Vogelaar te N. en St. Joosland. Eervolle vermelding: Hans, van A. A. v. Nieu wenhuijzen te N. en St. Joosland; Clairon HI, van A. WisseVogelaar te N. en St. Joosland. 1, 2, 3, 4 en 6 door Aria's Clarion K. 1740; 5 door Dessert van Waarde K. 1631. Éénjarige merries. le prijs Astrid de Linge 92776, van Andr. de Buck te Grijpskerke2e pr. Aria de Linge 91255, van Andr. de Buck te Grijpskerke; 3e pr. Aria 92036, van A. WisseVogelaar te N. en St. Joos land; 4e pr. Dragonne v. Dragon 91766, van Gebrs. Wisse te Ritthem; 5e pr. Bles 91518, van A. P. Koster te Grijpskerke; 6e pr. Annie 92777, van A. A. v. Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland. Eervolle vermelding: Gusta 92457, van P. de Buck te Serooskerke. 1, 2, 3 en 6 door Aria's Clairon K. 1740; 4 door Dragon d'Hondzocht K. 1637 en 5 door Clairon v. Hoek K. 1714. Éénjarige Hengsten. le prijs Clairon v. d. Eendracht 90816, van C. Mesu te N. en St. Joosland; 2e pr. Clairon v. Laren- berg 93575, van A. Janse te Koudekerke; 3e pr. George v. N. en St. Joosland 92779, van A. A. v. Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland. Eervolle vermelding: David 91806, van A. P. v. Nieuwenhuijzen te Oostkapelle. 1 en 3 door Aria's Clairon K. 1740; 2 door Clai ron van Hoek K. 1714. Tweejarige Merries. le prgs Santina 88307, van M. v. Stiien te N. en St. Joosland; 2e pr. Henny 89140, van A. Wisse Vogelaar te N. en St. Joosland; 3e pr. Lisette 89143, van W. Reijnierse te St. Laurens; 4e pr. Cora 87621, van A. P. v. Nieuwenhuijzen te Oostkapelle; 5e pr. Nelly 88027, van A. WisseVogelaar te N. en St. Joosland. Eervolle vermelding: Mirza v. Koudekerke 87283, van J. Vos te Koudekerke; Nellie 87278, van W. Reijnierse te Middelburg. 1. door Certain van Lamswaarde K. 1429; 2 en 5 door Karei v. Hengstdijk K. 1517; 3 door Lion K. 1478 en 5 door Baron de Caprijoke K. 1692. Tweejarige Hengsten, le prijs Adolf v. N. en St. Joosland 90455, van A. A. v. Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland door Karei v. Hengstdijk K. 1517. Merries met Afstammelingen, le prijs Tulpine K. 20950, van Andr. de Buck te Grijpskerke; 2e pr. Dorine K. 19084, van A. A. v. Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland.; 3e pr. Mar tina v. d. Perponcher K. 22110, van A. Janse te Koudekerke; 4e pr. Lena K. 19753, van Mr. M. C. v. d. Minne te Middelburg. Eervolle vermelding: Trui K. 17012, van A. WisseVogelaar te N. en St. Joosland; Caline K. 19085, van A. A. v. Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland; Laura K. 163515, van A. P. v. Nieu wenhuijzen te Oostkapelle. FOK DAG VAN RUND VEE EN VARKENS TE MIDDELBURG. Op Donderdag 14 September wordt te Middel burg een centrale rundvee- en varkensfokdag voor Walcheren gehouden. Deze fokdag belooft zeer belangrijk te worden. Op Walcheren vindt men het grootste aantal beste stieren van geheel Zeeland. Ook van vrouwelijk vee kan een groote inzending van prima kwaliteit worden verwacht. Bovendien komen er inzendingen betreffende melkwinning en -behandeling, melkdemonstraties en een af deeling zuivelpropaganda. De af deeling Varkens zal eveneens de moeite waard zijn. Een demonstratie op het gebied van best rundvee, varkens en van melkwinning en -behandeling en melk- en zuivelafzet, zooals er in Zeeland nog geen geweest is! De heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltconsulent te Middelburg beveelt een bezoek aan dezen fokdag zeer aan. MOK BIJ HET PAARD. H. Wij hebben er de vorige maal reeds op gewezen hoe, wanneer er niets aan de mok gedaan wordt, deze hoe langer hoe erger wordt en tenslotte tot ernstige kreupelheid aanleiding kan geven. Hier komt nog bij, dat de wonden, welke in de kootholte door de mok ontstaan, maar al te gemakkelijk met kwaad aardige bacteriën besmet geraken, welke dan niet alleen een plaatselijke verergering van de mok teweeg brengen, maar hun schadelijken invloed' ook nog veel verder kunnen uitstrekken. Men ziet namelijk in het verloop van mok maar al te vaak een soort van bloedvergiftiging aan het zieke been optreden. Dit komt, omdat de bacteriën, welke in de wonden van de kootholte binnen ge drongen zijn, door den bloed- en vechtstroom van het been verder naar boven vervoerd worden en zoodoende een onderhuidsche ontsteking van het geheele been veroorzaken. De gevolgen van een dergelijke infectie blijven dan niet uit. Het geheele been wordt dik, vooral aan de binnen-zijde. De dieren zijn heftig pijnlijk er aan, durven het ontstoken been haast niet te belasten en zijn daarbij vaak ook algemeen ziek. Dit komt dan, omdat de vergiftigde stoffen, welke door de bacteriën in ruime mate afgescheiden wor den, in den bloedstroom komen en zoo door het ge heel e lichaam vervoerd worden. Het spfeekt nu vanzelf, dat ook de bacteriën op deze wijze verder verspreid kunnen worden en daar om is zoo'n infectie niet iets om lichtvaardig te beoordeelen. Want de kans is heel groot, dat er overal in het lichaam ontstekingsprocessen optreden en dan kan het leven van het paard er wel eens mede gemoeid zjjn. Maar ook al komt het niet zoo ver, dan is zoo'n ontsteking van het been toch een leelijke zaak, want wanneer het overgaat, blijft het dier maar al te vaak een dik been houden en heeft dan veel van zijn waarde verloren. Zooals wij uit het bovenstaande wel heel duidelijk gezien hebben, kunnen er zeer verschillende vormen van ontsteking in de kootholte optreden en het spreekt nu wel vanzelf, dat iedere ontsteking zyn eigen behandeling vraagt. Het gaat daarom niet aan, zooals helaas maar al te vaak door verschillende handelaars in diergeneesmiddelen gebeurt, om een speciale zalf als het middel tegen mok aan te be velen. Zoo"n zalf zal zeer zeker in- verschillende gevallen uitstekende resultaten kunnen geven, maar ons daarentegen in andere weer hopeloos in den steek laten, ja zelfs de kwaal nog verergeren. Het veiligste en verstandigste is dan ook om bij een geval van mok even het advies van een deskun dige, en dat is in dit geval de veearts, in te winnen. Deze toch kan, vaak zelfs zonder het dier gezien te hebben uit de verschillende bijzonderheden, welke de eigenaar hem weet mede te deelen, opmaken, welke vorm van ontsteking er aanwezig is en daar. voor dan de meest doelmatige geneesmiddelen ver strekken, terwijl hij de eigenaar attent kan maken op verschillende kleinigheden, welke voor een goede genezing van de aandoening van veel belang zijn. Daar per slot mok, door de verschillende bijkom stigheden, welke er bij kunnen optreden, nu heusch niet zoo'n onschuldige ziekte is, en we er altijd kans bij hebben, dat het dier schadelijke gevolgen ervan zal ondervinden, is het van veel belang om het optreden van deze aandoening zooveel mogelijk te voorkomen. Een goede reinheid in den stal, het geregeld ver- verschen van het ligstroo, een goede afvloeiing van de urine en vooral het geregeld verwijderen van den mest, zoodat de dieren niet op een broeiende mest- laag staan, zijn daarbij zeer belangrijke factoren. Goed droog houden door veel strooien van de ach terste helft van het vak is daarbij ook een zaak van veel belang. Ook zal het goed zijn om de kootholte van de ach- terbeenen, waar de mok zooals men weet het meeste optreedt, geregeld te reinigen en goed te wasschen. Denk er echter in dit laatste geval om de zeep goed uit te spoelen en daarna goed te drogen. Kijk vooral, wanneer gij verdachte verschijnselen meent waar te nemen, de zaak niet eerst nog even aan, maar roep terstond deskundige hulp in. Want bij1 de lichte gevallen zal bij spoedig ingrijpen veel narigheid te voorkomen zijn, terwijl de ver ouderde gevallen niet alleen veel meer tijd kosten voor ze genezen zijn, maar doordat het paard meestal niet gebruikt kan worden, vaak ernstige stagnatie in het bedrijf veroorzaken, en door het huren van een ander werkpaard onnoodige kosten gemaakt moeten worden. Nadruk verboden. R. Door mij werd met den heer Q. Trimpe, lid> der Voedercommissie V. P. Z„ op 21 Juni j.l. in de vee voederfabriek Zeeland te Goes monster gestoken van Zeelands Hoendermeel merk V. P. Z. en opfok- voer merk V. P. Z. Het onderzoek aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht gaf het navolgende resultaat: I. Ochtendvoer. Gehalte aan eiwitachtige stoffen 25,5 Gehalte aan vetachtige stoffen 4 Botanische zuiveiheid: Het monster bestaat uit gerstemeel, maismeel, havermeel, soyameel, grond- notenmeel, erwtenmeel, diermeel, vischmeel, tarwe-, grint- en minerale bestanddeelen, waaronder krijt, keukenzout, ijzersulfaat en sporen kopersulfaat. H. Opfokvoer. Gehalte aan eiwitachtige stoffen 18,2 Gehalte aan vetachtige stoffen 5,8 Botanische zuiverheid: Het monster bestaat uit maismeel, gerstemeel, havermeel, rijstvoedermeel, lucernemeel, vischmeel, gedroogde gist en minerale bestanddeelen, waaronder krijt. De Secretaris V. P. Z., J. M. SLEGT. RIJKSLANBBOUWWINTERSCHOOL GOES. De verbouwing der school is in vollen gang; op het oogenblik lijkt het hier allerminst op een onderwijsinstelling, veel meer heeft het weg van een betoniwerkplaats of iets van dien aard. Wanneer echter de verbouwing eenmaal tot stand zal gekomen zijn, zal het uiterlijk, zoowel als het inwendige der school, geheel zijn veranderd. Er zal dan o.a. meer ruimte beschikbaar gekomen zijn voor onderwijsdoeleinden en liet behoeft dan niet meer voor te komen, dat leerlingen moeten worden afgewezen, omdat wegens gebrek aan localiteiten, niet tot splitsing van een klas kon worden over gegaan. Uit het verloop der aangiften voor de eerste klasse zou met eenige voorzichtigheid zijn af te leiden, dat de verbouwing juist op tijd is begonnen. Het aantal aangiften stijgt regelmatig en bedraagt reeds bijna vijf en twintig. Vrij algemeen wordt het nut van een tijdige aan gifte ingezien. Daardoor stelt men zich op de hoogte van de eischen van toelating, deze staan n.l. afgedrukt in het programma van het onderwijs, dat men onmiddellijk na de aangifte gratis ont vangt. Neemt men daar te voren nota van, dan zijn verrassingen veelal uitgesloten. Ontbrekende kennis kan worden bijgewerkt, of, wat reeds ver vaagd is, worden opgefrischt. De ervaring leert, dat het niet gewenscht is, dat men zonder eenige voorbereiding aan het toe latingsexamen deelneemt. Niet genoeg kan er daarom op worden gewezen, dat het nu de tijd is om zich voor den cursus 1939/1940 op te geven. Men wachte daarmede niet tot op het allerlaatste Oogenblik! De Directeur der Rrj'kslandbouwwinterschool, C. J. DROQGENDIJK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 8