Redactioneel Gedeelte VEREENIGINGSWEZEN IN MEMORIAM. IN MEMORIAM. ECONOMIE. AKKERBOUW. gevolge was de kwaliteit en de opbrengst minder goed. De prijzen waren zeer uiteenloopend, in doorsnee matig. Door de groote droogte was de 'kwaliteit en op brengst van de roode-, witte-, savoye-, spits- en spruitkool minder goed. Op vele gronden kwamen deze gewassen niet tot hun recht. Door de strenge vorst in de maand December zijn de savoye- en spruitkool totaal bevroren. De koolrapen waren minder goed gegroeid, de prijzen daarentegen goed in verband met de alge- meene schaarschte aan groenten. De prei was van tamelijlk goede kwaliteit, de prijzen goed. De kwaliteit van het witlof was tamelijk goed, de prijzen vóór de vorst in December matig, daarna in verband met het bevriezen -van kool en prei goed. Van de vroege aardappelen was de opbrengst tamelijk goed te noemen, de prijzen dooreen ge nomen matig. De aardbeien in den vollen grond hebben op som mige gronden erg van de droogte geleden. Over het algemeen was de opbrengst en de kwaliteit tame lijk goed te noemen. De prijzen waren goed. Fruitteelt. De kwaliteit van de appels was goed. In tegenstelling met het voorgaande jaar was er weinig Zure Bellefleur. Ofschoon de oogsverwachtingen door de ongun stige weersgesteldheid in het* voorjaar ongunstig waren, is de appeloogst toch meegevallen. De prij zen waren gedurende het geheele jaar zeer goed. De kwaliteit der peren was goed. De opbrengst zeer matig, met goede prijzen. De opbrengst der pruimen was zeer uiteen loopend. In het algemeen was .de opbrengst matig met hooge prijzen. De kersen gaven een tamelijk goeden oogst en werden verkocht tegen zeer hooge prijzen. De kruisbessen hebben van de vorst geleden, zoo dat de oogst matig was, de prijzen daarentegen goed. In verband met de hooge prijs op het eind van het pluikseizoen in 1937, werd over het alge meen laat geplukt, zoodat het totaal kwantum wel tamelijk hoog was. Van de zwarte bessen was de kilo-opbrengst matig tengevolge van de vorst, van oudere struiken slecht. De prijs was zeer hoog. De opbrengst der roode bessen was matig; zoo wel voor de consumptie als voor de fabrieken wer den goede prijzen besteed. De opbrengst der frambozen was in verband met de droogte niet hoog te noemen. Dit product wordt steeds meer voor de versche consumptie gekweekt. De prijzen waren tamelijk goed. De kwaliteit der druiven wordt iets beter door opvoering der cultuurzorgen. De prijzen waren beter dan in het voorgaande jaar. De aanvoer van perziken is van weinig be- teekenis iHet gebruik van kunstmeststoffen was normaal te noemen. In verband met het regionaal grond onderzoek en de daarbij verstrekte adviezen, krijgt de grondgebruiker meer dan tot dusver het geval was, een inzicht welke voedingsstoffen zijn grond noodig heeft. Meermalen kwam het voor, dat b.v. de fosforbemesting geheel achterwege kon blijven, omdat er een meer dan voldoende hoeveelheid in de grond aanwezig was. Er blijkt nog veel onoordeel kundig gemest te worden. Het gebruik van bestrijdingsmiddelen neemt niet alleen in de fruit-, doch ook in de groenteteelt steeds toe. De nicotinebespuitingen tegen de blad luizen zijn in het afgeloopen jaar meermalen met succes vervangen door „derris". Door het consulentschap werden regelmatig waarschuwingen aan de kweekers en de veilingen verzonden, teneinde hun gewassen tijdig te kun nen bespuiten. Omtrent de arbeidsloonen en de arbeidsduur kun nen geen bijzonderheden vermeld worden. Het aantal arbeiders wordt zooveel mogelijk be perkt. In verband met de uitbreiding van de klein-fruitteelt zullen in de toekomst hiervoor meer arbeidskrachten gevraagd worden. In de groente teelt begint de grondfrees meer ingang te vinden. In verband met de hooge fruitprijzen der laatste jaren zijn de koopsommen der boomgaarden nog steeds abnormaal hoog. De levensstandaard in de fruit- en groentebedrij ven is betrekkelijk laag te noemen. In verband met de hooge pacht- en koopprijzen der bedrijven is het stichten van nieuwe .bedrijven bijna uit gesloten. Het schoolbezoek gaf geen aanleiding tot op merkingen. meester van de af deeling St. Annaland der Z. L. M. Slechts korten tijd heeft hij dit ambt mogen ver vullen. In dit korte tijdsbestek heeft hij zich doen kennen als een plichtsgetrouw en oprecht man, die de belan gen der Z. L. M. steeds voorstond en wien wij veel dank verschuldigd zijn. De Z. L. M. zal de nagedachtenis van den over ledene steeds in dankbare herinnering bewaren. P. DE VISSER. J. A. GOEDEGEBUURE. Op 1 Juli j.l. overleed de heer J. A. Goedegebuure te St. Annaland in den jeugdigen leeftijd van ruim 26 jaren. Sinds het overlijden van zgn vader in het vorige jaar, trad hij in diens plaats als secretaris-penning- Op 2 Juli is op ruim 78-jarigen leeftijd te Aagte- kerke overleden, tengevolge van een hem overkomen ongeval de heer P. de Visser. Een welbesteed leven is ons met hem ontvallen. De overledene heeft zijn beste krachten en gaven besteed aan gezin en bedrijf en ze tevens aangewend om den boerenstand te verheffen. Door het aankoopen van beste stieren ih organi satorisch verband heeft hij medegewerkt om den veestapel op hooger peil te brengen. Het ontwaté- ringsvraagstuk voor Walcheren had zijn groote be langstelling. Gedurende tal van jaren is de over ledene Commissaris en Raad geweest van den polder Walcheren. Zijn practische adviezen werden in dit college op hoogen prijs gesteld. Niet minder dan ruim veertig jaren heeft hij zitting gehad in den raad zijner gemeente waarvan dertien jaar als wethouder. Zijn aangename en vlotte omgang zullen bij velen op Walcheren in dankbare herinnering blijven voortleven. BESTUURSVERGADERING CENTRAEE LANDBOUWORGANISATIES. Dezer dagen hebben de dag. besturen der drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christ. Boe ren- en Tuinderslbond in Nederland, de R.K. Neder landsche Boeren- en Tuindersbond en het Konink lijk Nederlandsch (Landbouwcomité te 's Graven- hage vergaderd. Ze helhben de volgende besluiten aangenomen In den breede werd gediscussieerd over de wen- schelijklheid om de thans bestaande crisismaatrege len door de belanghebbenden zelf te doen over nemen. De besprekingen werden gevoerd aan de hand van de door elk der drie centrale landbouworganisaties opgestelde nota. Besloten werd de besprekingen in de eerstvolgen de vergadering voort te zetten. Wat de militaire aangelegenheden betreft, werd medegedeeld, dat gezamenlijk met de centrale land arbeidersorganisaties ten departemente van Defen sie een bespreking zal worden aangevraagd, ten einde de bijzondere positie van de landbouwers en hun arbeiders in verband met de genomen militaire maatregelen, in het licht te stellen. Besloten werd aan den minister van Waterstaat te berichten, dat het programma van de radio-tele fonische uitzendingen door of Vanwege het Kon. Ned. meteorologisch instituut gedurende den zomer tijd geen aanleiding geeft tot het maken van op merkingen. Bij het college van regeeringscommissarissen zal er op worden aangedrongen om de toewijzing van de suikerbietengarantie aan de verbouwers zóó tijdig toe te zenden, dat daarmede bij het opstellen van het bouwplan rekening kan worden gehouden. Ten aanzien van de notaristarieven werd mede gedeeld, dat de minister van Justitie afwijzend heeft beschikt op het verzoek van de drie centrale land bouworganisaties om in de commissie voor de nota- rieele tarieven een vertegenwoordiger te mogen aanwijzen, doch dat de commissie gaarne kennis zal nemen van eventueele opmerkingén van de zijde van de centrale landbouworganisaties. Besloten werd den minister van Economische Zaken er op te wijzen, dat het gewenscht is, bij het nemen van ordeningsmaatregelen voor den midden stand, er rekening mede te houden dat aan den dorpsmiddenstand (b.v. dorpslboekhandelaren enz.) andere eischen worden gesteld dan aan gespeciali seerde zaken in grootere plaatsen. Aan den minister van Financiën zal verzocht worden het daarheen te leiden, dat, bij de vaststel ling van normen, te gebruiken door de inspecteurs der belastingen bij de vaststelling van den aanslag voor landbouwers, vertegenwoordigers der land bouworganisaties worden ingeschakeld. Tot slot werd besloten aan H.M. de Koningin een schrijven te zenden, waarin op de wederinstelling van een afzonderlijk departement van landbouw wordt aangedrongen. INVOER VAN GOEDGEKEURD POOTGOED IN FRANKRIJK. In het Journal Officiel van 22 Juni jl. is een ken nisgeving aan de importeurs van pootaardappelen in Frankrijk opgenomen, volgens welke de landbou wers en handelaren, die invoervergunningen van buitenlandsch pootgoed voor de aanstaande cam pagne (1939'1940) wenschen te ontvangen, de bewijsstukken betreffende de door hen ingevoerde hoeveelheden in het tijdvak van 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1939 vóór den 20sten Juli e.k. aan het Ministerie van Landbouw behooren te doen toe komen. De voorwaarden, waaronder de toewijzing der invoervergunningen voor buitenlandsche pootaard appelen (o.a. uit Nederland) in de aanstaande cam pagne zal plaats hebben, zullen naderhand ter kennis van de belanghebbende importeurs worden gebracht. Het Ministerie van Landbouw vestigt er de aan dacht op, dat de importeurs geen pootgoed moeten bestellen, voordat zij in het bezit zijn van de gevraagde invoervergunningen. PLAATSING VAN JONGELUI OP FRANSCHE LANDBOUWBEDRIJVEN. De Fransche Centrale Vereeniging van Werk gevers in den landbouw heeft dit jaar de mogelijk heid geopend bij wijze van uitwisseling tegen Fran sche jongelui, eenige Nederlandsche jongelui, die zich van den Fransohen landbouw op de hoogte willen stellen, gedurende vier maanden (JuliOcto ber) als volontair op vooraanstaande Fransche landbouwbedrijven in de omgeving van Parijs te werk te stellen. Voor deze plaatsing kunnen alleen in aanmerking komen toekomstige landbouwers: deze dienen eenige kennis van de Fransche taal te bezitten en moeten voldoende landbouwonderwijs hebben genoten om met vrucht een dergelijken próktijktijd te kunnen doormaken. De volontairs zullen vrije kost en inwoning ge nieten en gedurende hun verblijf als lid van het gezin van den landbouwer worden beschouwd. Zij zullen voorts maandelijks een weinig zakgeld (ca. 100 frank, d.i. ongeveer 5 gulden) ontvangen. Van hen wordt verwacht, dat zij alle voorkomende werkzaamheden zullen verrichten en zich aan den gang van zaken op het bedrijf zullen aanpassen. De volontairs zullen in staat worden gesteld om aan het einde van hun praktijktijd onder deskundige leiding een bezoek te brengen aan eenige proef stations, laboratoria en andere belangrijke Fran sche instellingen op landbouwgebied. In verband met het feit, dat de voorbereiding der plaatsing snel zal dienen te geschieden, wor den gegadigden voor bovenbedoelde plaatsing ver zocht zich ten spoedigste tot het Koninklijk Neder landsch Landbouw-ComitéZ.O. Buitensingel 234a te 's-Gravenhage te willen wenden, onder opgave van leeftijd, genoten opleiding en godsdienstige gezindheid. De Fransche autoriteiten zullen zorgdragen, dat de volontairs tijdig in het bezit der vereischte arbeidsvergunningen zullen worden gesteld. Daar' deze plaatsing slechts mogelijk is bij wijze van uitwisseling, d.w.z. indien Fransche jongelui op gelijke 'voorwaarden op Nederlandsche land bouwbedrijven zullen kunnen worden tewerkgesteld, worden de lezers van dit blad, die bereid zijn een of meer Fransche volontairs op de hierboven- genoemde voorwaarden op hun bedrijf te plaatsen, verzocht, ons hiervan zoo spoedig mogelijk in ken nis te willen stellen. VELDKEURING 1939. Het seizoen schrijdt voort. De eerste, en in vele gevallen reeds de tweede keuring der aardappelen is achter den rug. Het aantal perceelen dat bij de le keuring moest worden afgekeurd, was grooter dan in het voorafgaande jaar. In verschillende per ceelen Bintje kwam wat meer krinkel (dat in een aantal gevallen Y-virus bleek te zijn) voor, zoodat we 'hierop nauwlettend dienen toe te zien. Men heeft dit jaar in de verschillende landbouw bladen reeds het een en ander over het Y-virus kunnen lezen. Het is een zeer besmettelijke ziekte, Welke door insecten gemakkelijk van zieke op ge zonde planten kan worden overgebracht. In sommige velden zagen we reeds den primairen vorm optreden. Deze planten zijn te herkennen aan een of meer 'bonte takken. Het is derhalve zaak, thans in uw Bintje, doch ook in andere rassen, scherp op het mozaïek worden der planten te letten. Wanneer één of meer takken bont zijn, moet de geheele plant worden verwijderd. Het selecteeren dient met de noodige voorzichtig heid te gebeuren, opdat de bladluizen, welke op de uitgetrokken plant voorkomen, er niet afvallen. Men zou anders juist het overbrengen der virus ziekte in sterke mate kunnen bevorderen. Bij onderzoek blijkt, dat er op het aardappel gewas thans tamelijk veel bladluizen voorkomen. Indien het weer zou omslaan en er een regen periode zou volgen, vreezen wij, dat er in heel wat perceelen primair ziek voor den dag zou komen. Het gewas dient op geregelde tijden te worden geselecteerd. Hiervan mag niet worden af geweken, op straffe van terugzetting of afkeuring van het perceel. Bij de tweede en volgende keurin gen worden de zwaar zieke planten niet meer geteld. Komen oude stippelstreep- of krinkel- of bladrol- zieke planten voor, dan kan een klein aantal reeds

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 6