optreden van het mond- en klauwzeer, de slechte grasgroei door koud weer, de droogte en de lage prijzen waren oorzaak, d£ft de veehouderij niet loo- nend kon worden beoefend. Over de resultaten der pluimveehouderij was men matig tevreden. Rund,veefokkerij en -houderij. Wat de toestand der weiden betreft, was er in April flink gras, dat in Mei door het koude schrale weer weinig bijgroeide. Door voederschaarsehte in September en begin October stalden velen vroeg op. Alles samengevat was de weideperiode 1938 zeer ongunstig. De hooiopbrengst was door koude en droogte be neden het gemiddelde. De kwaliteit was, behalve van het laatgemaaide, best. Opbrengst en kwaliteit van roode klaver en van lucerne waren goed, die van voederbieten zeer on gelijk en wisselde van zeer slecht tot matig. Door droogte en mond- en klauwzeer was de melkproductie zeker 7 10 beneden normaal. (Behalve van de melkprijzen is het geldelijk resul taat van de Zeeuwsche rundveehouderij zeer afhan kelijk van: a. de inkoopprijzen van het magere jonge vee; b. de verkoopprijzen van het af te zetten vee. Het jongvee is in 1937 bij inkoop duur geweest, zoodat daar in 1938 vlotte afzetprijzen tegenover hadden moeten staan. Dit was niet het geval. Wie in het voorjaar vet vee van stal verkocht, maakte eerst 42 43 cent, later zakkend tot 34 35 cent. Bij dezen prijs was de marge tegenover den inkoop meestal niet ruim. Bij verkoop van vet vee uit de weide waren de prijzen nog lager en de resultaten beslist zeer onbe vredigend. De netto industriemelkprijzen lagen iets beneden die van het gunstige jaar 1937. Als gevolg van de consumptiemelkregeling brengt de consumptiemelk een voor den producent bevre digenden prijs op. Paardenfokkerij en -houderij. De geldelijke resul taten' van de paardenfokkerij in 1938 zijn bevredi gend geweest. Dat de uitkomsten niet beter waren, komt voor een deel voort uit een veel te slappe keu ring in het voorjaar 1938, waardoor de prijzen voor hengsten sterk teruggeloopen zijn, waardoor ook de handel dn jong mannelijk fokmateriaal ongunstig wordt beïnvloed. De prijzen voor oude paarden waren het geheele jaar laag. De prijzen voor ruinen waren matig, voor afgekeurde hengsten laag. De prijzen voor vrouwe lijk fokmateriaal waren over de geheele linie goed tot zeer goed; voor goedgekeurde hengsten nogal uiteenloopend, in het voorjaar aan den lagen kant, door te slappe keuring, in het najaar echter aan merkelijk beter. Ruinen waren matig in prijs, omdat die steeds meer voor de „slacht" moeten worden verkocht. De gezondheidstoestand der paarden was goed; van borstziekte of besmettelijk verwerpen hoorden wij niet. Voor zoover ons bekend werd slechts Certain van Lamswaarde K. 1429 voor hoogen prijs verkocht aan Jac. iHuijssen en den Exter te Axel. Behalve de gewone keuringen, werd een geslaag de fokdag gehouden te IJzendijke, terwijl in Nov. drie keuringen gehouden werden van „achttien- maanders" (hengsten en merriën), namelijk te IJzendijke, Axel en Hulst, welke toekomst hebben. H.V. „Ons Belang" te Schoondijke werd ontbonden, doch de overige bleven intact. Steeds meer wint ook in fokkerskringen de over tuiging veld, dat alleen het fokken van eerste soort paarden, in hoofdzaak fokmateriaal dus, loonend is voor het bedrijf. Schapenfokkerij en -houderij. De prijzen waren slecht, zoodat de resultaten teleurstellend waren. Voor magere schapen werd gemiddeld 810 cent, voor 9 10 maandsche lammeren 1012 cent, voor vette schapen 13—15 cent per kilo betaald. De prijs van de wol 'bedroeg gemiddeld ƒ0,50 ƒ0,60 per kg. Terwijl er in 1934 slechts 37 der geleverde wol bij de prima en eerste kwaliteit kwam, is dit per centage voor 1938 gestegen tot bijna 70 terwijl 2e en 3e kwaliteit belangrijk teruggedrongen is. Varkensfokkerij en -houderij. Rond Middelburg en ook in Zuid-Beveland neemt de belangstelling voor de varkensfokkerij in het algemeen en voor het Deensche varken dn het bijzonder toe. Varkensfokkerij en -mesterij zijn van belang voor de kleine gemengde bedrijven als inkomstenbron en voor de gezinsvoorziening van spek en vet. Geitenfokkerij en -houderij. De vraag naar goéde stamboekgeiten en volbloed lammeren was nog steeds grooter dan het aanbod. Beste stamboek geiten werden in den loop van het jaar verkocht voor 50 a 55. Gewone, niet-geregistreerde geiten werden gemiddeld tegen prijzen van 14 tot 17,50 omgezet. De melkgiften waren over het algemeen door de droogte en schaarschen grasgroei belangrijk lager dan normaal. Gezondheidstoestand van den veestapel. Toen in 1937 onder de herkauwende dieren en varkens in Zeeland een mond- en klauWzeerepidemie geheerscnf had, van ongekende hevigheid, verwachtte men alge meen, dat in 1938, in het ongunstigste geval, alleen onder die veestapels, welke vrijgebleven waren, ae ziekte nog wat zou voortwoekeren. Men twijfelde er niet aan, of het vee, dat zoo ernstig aangetast geweest was, zou nu toch wel geruimen tijd, mis schien wel drie of vier jaar, volkamen inmuun tegen mond- en klauwzeer geworden zijn. Deze verwach ting is echter niet in vervulling gegaan. Ook in 1938 en speciaal in de maanden September tot en met December brak een tweede epidemie uit, die wel niet zoo kwaadaardig was als die van het voorafgaande jaar, maar toch wederom veel verlies en schade veroorzaakte. Het aantal aangiften bedroeg gedurende het jaar 1938: 1870, terwijl aan mond- en klauwzeer gestorven zijn: 120 runderen, 161 kalveren, 1 schaap, 106 varkens en 11 geiten. Hierbij zijn buiten beschouwing gelaten de dieren, die aan verschillende naziekten gestorven zijn of moesten worden opgeruimd. Andere besmettelijke ziekten in den zin der Vee wet, zooals miltvuur, rotkreupel, schurft bij paarden en schapen en varkenspest zijn in 1938 in Zeeland niet geconstateerd. Dit jaar werd reeds eind November met de tuber- culosebestrijdrng, volgens Rijkssysteem begonnen. Het aantal runderen, hierbij betrokken, bedroeg 16.000 stuks. De resultaten, vergeleken met die van de voorafgaande campagne zijn nog niet bekend. De hoop is echter gewettigd, dat, wanneer de wil bij de veehouders voorzit, ernstig mee te werken, succes in de toekomst zeker niet zal uitblijven. Andere besmettelijke ziekten, als besmettelijk verwerpen, zoowel bij paarden als runderen, infec- tieuze uierontstekingen, goedaardige droes bij paar den, kwamen in alle praktijkgebieden min of meer uitgebreid voor. Wat de parasitaire ziekten betreft, werden ook in 1938 op tal van stallen verschillende wormziek ten, speciaal bij jonge paarden, aangetroffen, en menig dier ging tengevolge van de een of andere wormziekte ten gronde. Het verdient aanbeveling om, zoodra een paardenhouder constateert, dat in den naherfst zijn veulens in voedingstoestand ach teruit gaan, zijn veearts te raadplegen. Vele dieren zullen dan behouden blijven, die zonder behandeling, zeker aan verbloedingen etc. sterven. Een andere parasitaire ziekte, die ook in Zeeland meer en meer voorkomt, verdient onze volle aan dacht, n.l. de sarcoptesschurft bij runderen, door welk lijden dikwijls de melkers, ja soms geheele ge zinnen besmet worden. Vooral op Walcheren is dit lijden veelvuldig waargenomen. De beste behande ling is die met .So 2 gas in zoogenaamde gascellen. M.i. ligt hier een taak voor landbouworganisaties om zulke gascellen op te richten en de aangetaste dieren, onder leiding en toe'zicht van plaatselijke dierenartsen te doen behandelen. Pluimveehouderij. Uit het verslag van de V.P.Z., de vereeniging die de belangen van de pluimvee houders in Zeeland behartigt, vermelden wij, dat de afdeelinig Zuid^Beveland der V. P. Z. de rubrieken pluimvee en konijnen verzorgde op de gehouden kringtentoonstelling der Z. L. M. te Goes. De eierveiling uitgaande van de afdeeling Zuid- Beveland der V. P. Z. werd overgenomen door Öe Fruitveiling te Goes, die haar voortaan zal exploi- teeren als onderdeel van haar fruitveiling. De Centrale voor eieren en pluimvee te Beek bergen heeft voorgeschreven, dat met ingang van 2 Februari 1939 alle dieren op de vermeerderings- bedrijven aanwezig, moesten zijn onderzocht op pul- loruim. De V. P. Z. heeft de organisatie daarvan ter hand genomen, waaraan de groote meerderheid der belanghebbenden heeft deelgenomen. In het najaar werd een cursus voor opleiding van pluimveeselecteurs dn het leven geroepen, waaraan door 6 personen werd deelgenomen. Leider van dezen cursus was de heer B. van Asperen Vervenne, die een 10-tal theoretische en practische lessen heeft gegeven. Alle cursisten zijn geslaagd en aan hen is het diploma van Pluimveeselecteur der V. P. Z. uit gereikt. Tuinbouw. Wat de vollegronds-groenteteelt betreft, kan vermeld worden, dat deze in het vroege voorjaar door te late strenge nachtvorsten en in den zomer door de aanhoudende droogte ongunstig ver- loopen is. Vooral de zomergroenten hebben veel geleden, doordat er niet alleen te weinig water in den grond was, doch ook het gietwater soms een te hoog zoutgehalte bevatte. Het optreden van luis is mede oorzaak geweest, dat gewassen zooals sla, bloemkool, spinazie enz. niet tot him recht kwamen. De droogte gedurende de zomermaanden is mede oorzaak geweest, dat vele groenten, o.a. kool, andij vie, enz. niet op tijd konden uitgeplant worden. In verband met het bovenstaande is de kilo opbrengst in het algemeen niet meegevallen, de prijzen daarentegen waren wel eenigszins hoogez dan andere jaren. Fruitteelt. Hoewel de fruitgewassen in het voor jaar rijk met bloemknoppen bezet waren, is de oogst in doorsnee matig geweest. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de bloei onder zeer ongunstige om standigheden verloopen is. Alleen de z.g.n. Engelsche krozen hadden goed weer tijdens den bloei. In de maand April kwamen herhaaldelijk vrij strenge nachtvorsten voor, waar door sommige appels, peren en pruimen gedurende de ontwikkeling bevroren. Verder was het gedu rende de bloeiperiode meestal koud, guur en betrok ken weer. In den nacht van 8 op 9 Mei vroor het zoodanig, dat de pas gezette vruchtjes en het blad van Vele fruitgewassen voor een grooter of kleiner percen tage bevroren, De appels, peren, pruimen en kersen gaven op de verschillende bedrijven zeer uiteenloopende oogsten. Schurft .kwam in 1938 in de goed onderhouden bedrijven weinig voor. De oogst van de verschillende bessensoorten was eveneens zeer uiteenloopend. Vooral bij de zwarte bessen bleek, dat jonge goed onderhouden aanplan tingen een goeden oogst gaven. De kiloprijs van alle bessensoorten was goed te noemen en van de zware bessen aelfs hoog. De bramencultuur breidt zich steeds uit, in ver band met de gunstige financieele resultaten der laatste jaren. Voornamelijk op de veiling te Kapelle worden reeds flinke hoeveelheden aangevoerd. Deze aanvoer bedroeg jn: 1937 6.102 kg geveild voor 1750,87. 1938 12.879 kg geveild voor 4352,73. In verband met de schaarschte aan fruit in andere deelen van ons land Waren de prijzen van het fruit het geheele seizoen goed te noemen en diëgenen die dus een matigen oogst hadden zullen toch goede financieele uitkomsten kunnen boeken. Een groot gedeelte van het fruit is dit jaar in het binnenland geplaatst. Een betrekkelijk klein per centage peren en late appels o.a. Sterappel, zijn voor export verladen. Was er in 1937 sprake van een zeer grooten oogst van Zure Bellefleur met lage prijzen, in het afge- loopen jaar was de oogst van deze variëteit gering en de prijs goed. Door de hooge prijzen van het fruit i's er betrekke lijk weinig fruit door de telers gekoeld. De hande laren hebben evenwel flinke partijen Bramley Seed ling en Schoone van Boskoop in de koelhuizen opge slagen. Van het centraal sorteeren aan de pakstations der veilingen werd het afgeloopen jaar weer volop ge bruik gemaakt. Aan het pakstation te Goes werd een proef ge nomen met het combineeren van fruit van verschil lende aanvoerders, om zoodoende groote uniforme partijen aan den handel te kunnen aanbieden. Daarbij bleek, dat de handel voor deze grootere par tijen hoogere prijzen gaf, dan wanneer het fruit in kleinere partyen aangevoerd was. Aangezien deze manier van werken den stelers ten goede komt en ook de veiling door een vluggen verkoop, is men daarmee voortgegaan en zullen in jaren van rijken oogst groote uniforme partijen in betrekkelijk korten tijd door den handel kunnen gekocht worden. De omzet op de voornaamste veilingen bedroeg in de laatste jaren: Goes 1934 1935 1936 1937 1938 610.470,— 813.908,— 1.057.634,57 801.199,77 1.175.004,84 Kapelle 502.583,— 670.213,— 804.950,41 729.155,18 941.133,70 Door de betrekkelijk hooge fruitprijzen in het afge loopen jaar worden weer heel wat jongeboomgaar den aangeplant. In verband met de stijging der bessen-prijzen worden deze weer door sommige fruitkweekers in massa aangeplant. In jonge aan- plantingen worden ze tusschen de boomen aange plant om de eerste jaren den ondergrond productief te maken. Door de teeltbeperking van vele land- en tuinbouwgewassen wordt deze kans meestal benut. Bloembollenteelt is hier van geringe beteekenis. Bloementeelt is hier eveneens van weinig betee- kpnis. Het kweeken van vruchtboomen heeft in het afge loopen jaar goede uitkomsten gegeven. Door den aanleg van vele nieuwe aanplantingen en den gerin gen afstand waarop men tegenwoordig de boomen plant, zijn massa's jonge vruchtboomen noodig. Naar het buitenland wordt weinig verzonden. De keuring van onderstammen, ent- en stekhout neemt steeds toe, terwijl de vraag ten opzichte van het stekhout van bessen het aanbod overtreft. De uitkomsten van het overige boomteeltbedrijf blijven stationair vergeleken bij het voorgaande jaar. De teelt van tuinbouwgewassen voor zaad is min der belangrijk en beperkt zich in hoofdzaak tot spinazie, radijs, schorseneeren, kool en princesse- boonen. Het telen van kool voor zaad is dit jaar veel voorgekomen. Met uitzondering van de prin- cesseboonen worden de genoemde gewassen op con tract geteeld. De prineesseboonen worden meer dan tot dusver het geval was, voor keuring door den N.A.K. opgegeven. Groenteteelt. Sla. De glassla en de eerste volle-grondsla was goed van kwaliteit; de late sla was minder goed door de droogte en luisaantasting. Van de glassla was de prijs goed. De vroege volle-grondsla was l'aag in prijs, terwijl de late sla duur en schagrsch was. Andijvie. De kwaliteit van dit product was matig, prijzen, matig, glas-andijvie duur. Bloemkool. Vroege bloemkool was van goede kwaliteit, met maJtige prijzen. De late bloemkool heeft veel van de droogte geleden en was van min der goede kwaliteit. Peen. De peen heeft veel van de droogte geleden, de prijzen waren echter het heele jaar vrij goed te noemen. De glaspeen was duur. Meloenen werden in verband met de hooge fruit- pryzen goed betaald. De kwaliteit was goed, of schoon het aantal vruchten per plant grooter had kunnen zgn. Peulen en dorperwten leverden een matigen oogst met matige prijzen. Zoowel de stam- als de stokboonen hebben veel geleden van bladluis en mozaiefk-iziektedienten-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 5