Voor de Vrouw. NEDERLAN DSCHE BOND VAN BOERINNEN e.a. PLATTELANDSVROUWEN. BOEKBESPREKING. LANDBOUWONDERWIJS. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. moge worden,, dat de beste stieren benut wordlen, er spoedig een tijd kome, dat Zuid-Beveland een beteren prijs kan maken, voor zijn zuivelproducten en geheel de veestapel rendabeler mag worden. Want dat heeft de veebeperking nog niet kunnen bereiken. Daarom is het nu zaak, het beste in exterieur en productie te fokken; met minder goede dieren blijft men geen boer. K. onzen bond, om dit te worden. Ik hoop dat ik reeds deze week vele opgaven aan onderstaand adres mag ontvangen: Mej. J. VAN MLALDEGEM, Prov. straatweg 410, Kortgene. Middelharnis, 27 Juni 1939. Eerstelingen ƒ4ƒ4,10; idem drielingen 2,90 ƒ3,40; Kriel ƒ1; Present ƒ6,20ƒ8,30, alles per 100 kg; Red Star ƒ1,20 per 70 kg. Boterinijn 's Hertogenbosch. 27 Juni. Aanvoer 21.926 kg. Hoogste prijs ƒ1,40, laagste prijs 1,25, middelprijs 1,37 per kg. Suiker. A'dam, 27 Juni. Vast; per Juni 7% geb. per Aug. 7% ged., per Dec. 6% en per Mei 67/l6 te koop. Veemarkt. R'dam, 27 Juni 1939. Ter veemarkt waren aangevoerd totaal 2887 die ren, w.o. 174 paarden, 37 veulens, 637 magere run deren, 736 vette runderen, 40 vette kalveren, 648 nuchtere kalveren, 178 graskalveren, 109 schapen of lammeren, 2 varkens, 93 bokken of geiten, 234 zuiglammeren. Prijzen per kilo le, 2e en 3e kwaliteit: vette koeien 76 ct., 62 ct., 34—48 ct.; vette ossen 68 ct., 02 ct., 3648 ct.; stieren 58 ct., 52 ct., 46 ct.; vette kalveren ƒ1,06, 85 ct., 5570 ct.; graskalveren 52 ct., 42 ct.; schapen 47 ct., 42 ct., 30 ct.nuchtere slachtkalveren 45 ct., 40 ct., 36 ct.; slachtpaarden 49 ct., 43 ct., 31 ct. Pryzen per stuk van mager vee le, 2e en 3e kwa liteit: schapen ƒ19, ƒ17, ƒ14; zuiglammeren ƒ11, ƒ9, ƒ7; nuchtere slachtkalveren ƒ11, ƒ9, ƒ7; nuch tere fokkalveren ƒ30, 26, ƒ20; slachtpaarden 220, ƒ180, ƒ110; werkpaarden ƒ330, ƒ250, ƒ120; hitten ƒ220, ƒ185, ƒ110; veulens ƒ70, 55, 35; stieren ƒ260, 205, ƒ145; kalfkoeien 275, ƒ200, ƒ140; melkkoeien 270, 200, 140; varekoeien 190, 150, ƒ130; vaarzen ƒ150, ƒ130, ƒ90; piniken ƒ110, ƒ90, ƒ70; graskalveren 58, ƒ42, 25; bokken en geiten ƒ9, ƒ7, ƒ4. Afdeeling Meststoffen. Algemeene opmerking. Deze prijzen zijn groot- handelsnoteeringen en gelden dus niet voor ver bruikers. Stikstofmeststoffen. De noteeringen zijn heden voor directe levering af bekende overslagplaatsen: iKalkammonsalpeter, 20% jute balen, 100 kg, ƒ6,20; Zwavelzure Ammoniak, 20% jute balen, 100 kg, ƒ6,50; Kalksalpeter, 15% pap. zakken, 50 kg, 5,85; Ohilisalpeter, 15% orig. fust, 100 kg, ƒ6,55; Ammonsulfaatsalpeter, 26 jute balen, 100 kg, 7,30; Kalkstikstof, 20% spec, balen, 100 kg af invoerhaven 6,25. Thomasmeel. De noteeringen voor levering uit aanvoerschip zijn als volgt: autovrij Rotterdam Juni 13,6, Juli 13,6, Aug. 13,8, Sept. 18,8, Oct. 14, Nov. 14, Dec. 14,1 ct. Kluitkalk. 75 CaiO, losgeladen fr. stat. van bestemming, bij 15 ton, ƒ1,35; fr. per schip één los plaats 100/200 ton 1,15. Het Juni-nummer van ,J)e Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoondeilbeek te Laren (N.-H.) verscheen het Juni-nummer van ,,De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, geiwijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme, onder leiding van A. V. Fey. De wilde zomerbloei aan heg en weg, aan dijk en water, vindt zijn beschrijving in een kwistig ge ïllustreerd artikel van Dra. M. Barendrecht-Hoen, „Juni, de rijke zomermaand". De groote bagger- bergplaats aan den oVerkant van het IJ tusschen Zaandam en Amsterdam wordt met den onwellui dend klinkenden naam „Rothoek" aangeduid. Maar vogels storen zich niet aan namen en in de wilder nis van modder, ruigte en riet heeft zich een intens vogelleven ontwikkeld. J. E. Sluiters bracht er menigen zomeravond door en zijn levende beschrij ving wordt aangevuld met zeldzame foto's van het geheimzinnig porceleinhoen en de schuwe waterrat. Jac. Gazenbeek wijdt een artikel aan „De Wolf- hezer bosschen". Nu de vacantie nadert, sohynt het niet ondienstig een wandeloord buiten de lands grenzen te exploreeren. Het is Leo van Breen, die in een bijdrage „Ligurië als wandelland" adviseert: sla uw tenten enkele weken op aan de gouden kus ten van de Italiaansche Rivièra. Jan Visser ver haalt hoe het met 't jonge broed van eenige door hem in den polder gevonden nesten is gegaan. Er gens op Walcheren ligt aan de Schelde „een oud fort bij een stil dorpje", dat dagteekent uit de dagen van Karei V. Het is gespeend van toeristen bezoek, maar wie wil mijmeren over een bont ver leden en zich wil verlustigen in vredig natuur schoon, moet dit onthouden: het fort heet Ramme- -kens en het dorp heet Ritthem. G. Aalbersberg ge waagt van een zomeravond aan zee. Altijd boeit de rustelooze deining, het wit geweld van stroom en tegenstroom, de ingehouden kracht der welvende golvenruggen. En zuliks meer dan ooit als boven zee en strand de prachtige avondhemel staat, die A. v. d. Zwan in de bijgevoegde foto laat zien. In „de korte Wandeling" beschrijft K. Hulsbos de rietlanden van de Belterwijde, J. R. W. Sinninghe draagt een Zeeuwsch-Vlaamsche sage bij, J. H. Hendrickx doet verslag van een zonderling wulpen- legsel, terwijl als feuilleton werd opgenomen een reisverhaal van G. J. Visscher: „Naar München en Tirol in 1898". Tenslotte de vaste rubriek over den sterrenhemel, honden, tuinwerkzaamheden, foto grafeeren etc. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER RIJKSLANDBÖUWWINTERSOHOOL TE GOES. Alle oud-leerlingen der R. L. W. S. te Goes zullen zeker onze circulaire inzake geschenk aan den nieuwbouw der school ontvangen hebben. Velen heb ben reeds blijken van ontvangst gegireerd, doch ik wil met dit schrijven een kleine onjuistheid in de circulaire rechtzetten. Het gironummer der penningmeester is C. Burger, Wilhelminadorp 218512 en niet 218612 zooals vroeger gemeld. Dit geeft den girodames in Amstei^lam veel last en moeite. De commissie in Zuid-Beveland heeft door drukke werkzaamheden niet allen kunnen bezoeken en hopen, dat dengene, die nog niet be zocht is hun gave zullen gireeren. Velen vragen wat kost het raam. Ja, erg gemakkelijk is dit niet te begrooten. U hoort later nog wel wat hiervan. Doch mooi zal het worden, dat is zeker! Dus nog even 't gironummer 218512. -JL VER. VAN O. L. VAN L. H. O. OP NOORD- EN ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. Verslag van excursie op 13 Juni j.I. naar Hilversum. Er is mij verzocht weer een verslag in ons Zeeuwsch Landbouwblad te plaatsen over onze excursie van 13 Juni j.L Gaarne voldoe ik aan dit verzoek, was het alleen maar, omdat we zoo'n pret- tigen gezelligen dag gehad hebben. Voor ik begin te vertellen, wil' ik echter eerst alle meisjes, die een huishoudcursus gevolgd hebben, opwekken zich bij onzen bond aan te sluiten. Voor het kleine beetje geld, dat het lidmaatschap kost, krijgt men een veel grootere waarde terug aan kennis op allerlei gebied, waar men in het dagelijksche leven zijn nut mee kan doen. Onze jaarlijksche excursies zijn in dezen niet het minst nuttig. We rijden tezamen in een ruime gemakkelijke bus, je praat met elkander, de een vertelt dit de ander weer wat anders en zoo raken we van de gewoonten en gebruiken van andere streken op de hoogte, waar we weër wat van leeren voor onszelf. En dan alles wat we zoo op één dag zien. We hebben den 13den Juni een dag gemaakt van 's morgens half zeven tot 's avonds 12 uur. Om zeven uur vertrok de ,bus uit Middelburg en haalde in verschillende plaatsen de dames op, wat met eenige vertraging toch een tamelijk vlot ver loop had. In Rilland namen we onze laatste reizig ster en toen konden we direct door naar het veer Sleeuwijk—Gorinchem. Het weer dat in den vroegen morgen al niet best meewerkte, liet zich zoo nu en dan door een zonnetje verhelderen, zoodat de goede stemming niet ontbrak. Het hoofddoel was A.V.R.O.'s studio in Hilversum. Op onzen .rit door Utrecht konden we vanuit de bus de Rijksmunt en het Jaarbeursgebouw bewonderen. Over prachtige wegen komen we tenslotte om één uur op bestemming aan. Bij den rondrit door Hilver sum maakte het stadhuis een geweldigen indruk op ons. Daarna ging het op de studio af. Hier aange komen, werden we eerst verrast door den fotograaf, die onze groep voor de studio op de gevoelige plaat vastlegde. In de studio gekomen hebben we eerst genoten van het voortreffelijke diner in het Avro- restaurant. Toen begon de eigenlijke rondwande ling door het prachtige gebouw, waar we drie kwar tier geluisterd hebben naar een concert onder leiding van Nico Treep. Na dit concert hebben we nog'ver scheidene andere zalen, die alle voor verschillende doeleinden gebezigd worden, bewonderd. Vooral de benoodigdheden om geluiden na te bootsen, waren prachtig. We vertrokken toen naar ons volgende doel, de bekende orchideeënkweekerij van de Gebr. Feenstra. Hoewel het niet de meest geschikte tijd was voor orchideeën, hebben wij, bloemenliefhebsters als we haast allemaal zijn, toch genoten van de prachtige exemplaren, die deze kweekerij een heel jaar door in voorraad houdt. Het werd toen ook weer lang zamerhand tijd Hilversum te verlaten, omdat we nog een kort bezoek aan de bloemenkweekerij van de Gebr. Copijn in Groenekan wilden brengen. Deze kweekerij kan men wel eenigszins vergelijken met het bedrijf van de firma v. d. Have te Kapelle. Ik voor mij vond wel de mooiste bezienswaardigheid de prachtige vijvers met waterlelies en een rotstuintje. Het was toen ongeveer zes uur geworden, zoodat het tijd werd de terugreis aan te vangen. In Utrecht hebben we nog een uurtje prettig gewinkeld om daarna door te rijden naar Gorinchem. Van Sleeuwijk hadden we nog een prettig ritje tot Ril land, waar! de eerste dame uit kon stappen. Zoo naderde het einde van dezen mooien leerzamen dag, voor de een iets vroeger en voor de ander iets later. Ik geloof wel, dat zonder uitzondering alle dames het een mooie dag gevonden hebben. Ik spreek den wensch uit, dat dit verslagje een opwekking mag zijn voor alle oud-leerlingen die geen lid zijn van Afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 22 Juni j.I. heeft bovengenoemde afdeeling haar vijfjarig bestaan feestelijk herdacht. Alle leden mochten een Huisgenoot of gast introduceeren, zoodat we een heel gezelschap bij elkaar hadden. ilTe avond werd geopend door de presidente met een feestrede, waarin spreekster herdacht de op richting, het spoedig heengaan der toen gekozen presidente, den snellen groei der afdeeling en de prettige samenwerking tusschen bestuur en leden. Daarnii werd 't Bondslied gezongen, door een onzer leden gedicht, evenals een A, B, C, toepasselijk op het 5-jarig bestaan der afdeeling. Vervolgens bood de feestcommissie de presidente een bloemenmand aan, als blijk van dankbaarheid voor al hetgeen onze presidente mevr. Ramondt voor onze afdeeling is geweest, die gedurende het afgeloopen jaar eerst als lid en verder als voor zitster aan onze afdeeling haar beste krachten heeft gewijd. Den verderen avond werden wij op een gezellige manier onderhouden door voordracht en zang van tde leden en dochters onzer leden, vooral „De 12 maanden" en ,In Zwitserland" vielen zeer in den smaak. In de pauzes werden wij verrast met velerlei heerlijkheden door de leden zelf toebereid, terwijl teVens door verlotingen (waarvoor de prijzen door de leden gratis beschikbaar waren gesteld) de kas weer werd gespekt, zoodat deze avond een niet ononver- komelijke bres in onze financiën heeft geschoten; (Het klokje van 12 uur had reeds geslagen, toen de presidente alle aanwezigen dankte voor hun mede werking, in het bijzonder de feestcommissie, die zich veel moeite getroost had om alles te doen slagen. Onfce afdeeling moest nog een gelukWensch in ontvangst nemen van mejuffrouw Dekker, hoofd der landbouwhuishoudschool alhier, die zich geroe pen voelde enkele feestwoorden tot de afdeelingi te richten, terwijl de Voorzitter der Z. L. M., afdeeling Terneuzen, namens de heeren genoodigden dankte voor de gastvrijheid onzer afdeeling en als Voorzitter hoopte nog veel samen te kunnen werken met onze afdeeling. Tenslotte keerden allen voldaan naar huis, over tuigd, dat ze op een volgenden feestavond niet zullen ontbreken. 3 Juli. Veulenkeuring te Hulst. 4 Juli. Veulenkeuring te Axel. 5 Juli. Veulenkeuringen te Kruiningen en te Heinkens- zand. 12 Juli. Publieke Verkooping van de kapitale Hofstede „De Kouse" te Heinkenszand in de Herberg van J .Hoondert aldaar. Notarissen P. Schaberg en H. Jonkers. 19 Juli. Publieke verkooping van de hofdstede „Hof- wijck" en bouwland te Kamperland, in Café „Nimrod"' aldaar. Notaris H. Jonkers. 'Rotterdam, 26 Juni 1939. Aardappelen. Red Star 1,501,75 per hl. Blauwpitters, Geldersche 7%(9 ct.; idem ronde 56 ct.; Westl. ronde zand 67 ct.; ronde Drielin gen 45 ct.; Drielingen 2%—3% ct.; Eerstelingen 56% ct.; Kriel 1%2 ct., ales per kg. Malta's (Springs) 1012 ct. per kg. Met flinken aanvoer en kalmen handel. Vlas. Aangevoerd: 2300 kg Blauw, schoon, 0,68 ƒ0,77; 14500 kg Hollandsch Geel ƒ0,67—ƒ0,77; 640 kg Dauwroot 0,600,63, alles per kg. De markt was kalm gestemd, er was veel vraag naar nog te produceeren vlas, doch de prijzen liepen in geen geval hooger, de handel was traag en het aangevoerde bleef gedeeltelijk onverkocht. Goes, 27 Juni 1939. Geen graannoteering. Boter per kg ƒ1,45; particulieren ƒ1,65, fabrieks- boter 1,70, 2e soort boerenboter 1,35. Centrale Eierveiling. Goes, 27 Juni 1939. Kippeneieren (groote) ƒ3,203,80; idem (kleine) ƒ2,90ƒ3,10; Eendeneieren ƒ2,80ƒ3; Kalkoen eieren ƒ4,60, alles per 100 stuks. Aanvoer 105000 stuks. Boternoteering Middeïburg. 29 Juni. De handelsprijs voor boerenboter is thans 0,76% per kg. Deze prijs geldt tot en met 6 Juli 1939.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 9