9 kg weidehooi, 2 kg graanstroo, 75 kg voederbieten, 3 kg soyaschroot, 3Y2 kg paardeboonmeel, ,kg lijnmeal. Tegen dezelfde prijizen berekend als in liet vorige voorbeeld kostte dit rantsoen 1,12% per koe en per dag of voor de vijf koeden 5,62 totaal. De gemid delde 'dagelijksche melkgiift bedroeg c.a. 70 kg; voederkosten per kg melk dus 8.2 cent. De koeien verkeerden in goede conditie. Dezen winter werd (verschil in de rantsoenen ge maakt naar de plas melk die elke koe gaf. Gevoe derd werd: 4 'kg weidehooi, 6 kg graanstroo en -.kaf, 22 kg voederbieten, 1.63.75 kg soyas cfhroot, 1.1 kg .paardeboonmeel. Deze rantsoenen waren iets te eiwitrijk. De giften krachtvoer zijn daarop wat veranderd. De kosten van deze rantsoenen toedroegen tegen dezelfde prij zen berekend ƒ0,68 tot ƒ0,49 per koe en per dag; totaal voor de vijf koeien 2,79. Gemiddelde melk- gift per dag c.a. 75 kg. De voederkosten bedroegen dus per kg melk 3.75 cent. Dit is 4.4 cent per kg melk minder dan vorig jaar. De conditie der koeien bleef gedurende den winter zeer (behoorlijk, terwijl de melkproductie (beter was. Ook deze veehouder beweert meer dan 50,per koe en per jaar met de verbeterde voeding te besparen. IV. Onderzoek voeding en opkweek van werk paarden. In de voorafgaande jaren heeft het Bureau veler lei gegevens verzameld dn de practijk (betreffende de voeding en opkweek van werkpaarden. Het lag in de bedoeling uit het verkregen materiaal een rapport samen te stellen en dit gratis te versprei den onder alle (Zeeuwsohe paardenhouders. Hoewel de bewerking van het materiaal reeds ver gevorderd is, kon tot de uitgave nog niet worden overgegaan, daar de samenstelling van het rapport nog niet is voltooid. Een voorloopig rapport betreffende de productiekosten van een drie-jarig paard en van een werkpaard werd' door den Rijksveeteeltconsulent samengesteld en op bescheiden schaal verspreid. Het rapport zal thans in twee afzonderlijke deelen verschijnen: n.l. 1. Voeding en kosten van een werkpaard. 2. Voeding, opkweek en kosten van een jong paard. Aan het aanvankelijk voornemen om een brochure over het inkuilen van suikeribietenkoppen en -blade ren te verspreiden, kon geen uitvoering worden ge geven, aangezien hiervoor geen tijd gevonden kon worden. De niet uitgegeven bedragen voor het publiceeren van rapporten worden gereserveerd. V. AcLviseering kleine bedrijven. Hel verstrekken van adviezen betreffende de voe ding op de kleine bedrijven bleef (beperkt tot het samenstellen van een voederplan omvattende al het alanwezLge vee op de voorbeeldbedrijfjes1 in Zeeland. Voorts werd ook advies gegeven betreffende ver schillende door de Assistente bij den Dienst voor de Kleine Boeren opgenomen rantsoenen. VI. Onderzoek voedermiddelen. Wederom heeft het Bureau verschillende voeder- middelen laten onderzoeken aan het Rijïkslandbouw- proefstation voor Veevoederonderzoek te Wagenin- gen. De zetmeel waarde dezer voedermiddelen is be rekend volgens Kellner. De zetmeelwaarde van de monsters weidehooi is berekend1 met behulp van ver- teringscoëfficdënten, gevonden bij: een onderzoek naar de voederwaarde van Nederlandsche hooisoor- ten aan het (Rijkstand bouwp roef station te Hoorn. Teneinde de werkelijke voederwaarde beter te leeren kennen;, werden de monsters bruineboonstroo ontdaan van de harde stengeldeelen, welke ook door het "vee niet worden opgenomen. De monsters paardepeen en loof werden op spe ciaal verzoek onderzocht. In de practijk meent men aan deze peen een bijzondere waarde te mogen toe kennen. In werkelijkheid blijkt de voederwaarde van deze peen niet hooger te zijn dan van Barres- bieten. Waarschijnlijk mag de bijzondere waarde worden toegekend aan een hoog gehalte aan caro- tine of pro-vitamine A. Het blijkt voortdurend meer, dat het Bureau vol doet aan een behoefte. De resultaten, welke tot heden werden verkregen, wettigen een voortgaan op den ingeslagen weg. M. DE BRUIJNE, Voorzitter. C. 'DEN ENGELSEN, Secretaris. RUNDVEEKEURING ZUID-REVELAND. Ook in Zuid-Beveland is meer belangstelling geko men voor veeverbetering. Die belangstelling is nog groeiende. Te Goes, Kloetinge, 's-Heer Abtskerke, Kapelle, Kruiningen, Wilhelminapolder en Wol- phaartsdijk, staan beste stieren ter beschikking. Ook Kwadendamme en Baarland' vroegen een keuring aan. Op 9 plaatsen werden 35 stieren, 229 koeien en 98 stuks jongvee gekeurd'. Te Wolphaartsdijk begonnen de keuringen toij regen en wind, wat zeer nadéelog was voor het goed tot hun recht komen der dieren. Wolphaartsdjjk. 3 stieren, 26 koeien en 25 stuks jongvee werden getoond. Stieren: Heros, van J. Driedijk te Wolphaartsdijk, lste pr., 77.9 p. Deze jonge Hans heeft zich goed ontwikkeld. Schouder mochit wat vaster aangeslo ten zijn, de dijen wat langer doorloopen. Een beste stier Cesar Realist,van J. L. Goetheer te Wolphaarts dijk, lste pr., 76.6 p. Kon wat meer diepte hebben. Ook het 'kruis kon vierkanter. .'Petrus, van A. van Striem, 2e pr., 74 p. Deze is te vrouwelijk. Onder de koeien waren beste dieren. 2 eerste kalfskoeiien stonden met 82 en 80 punten bovenaan. Ook bij de 3e kalfskoeien waren het Nora, var? Van Strien en Mina, van D. P. Goetheer, die met eere aan den kop stonden. In de oudere klasse waren 5 beste kopnummers. Ook onder de jonge dieren waren goede exemplaren. Rilland-Bath. Deze keuringsplaats was van geen be teekenis. 4 vaarzen, 1 en 4 van J. Blok, Veldzicht en 2 en 3 van J. van Damme. De stier Piet, gestald in den Bath- polder, heeft zich goed gehouden, 80.2 p. Kruiningen. Deze keuring had plaats op de hofstede van den heer Van Hootegem. Goede voorbereiding. De aanvoer bestond' uit 4 stieren, 34 koeien en 17 stuks jongvee. Alle voorgebrachte stieren brachten het tot een laten pr. Stieren: Titus, de 3-jarige, van J. Boone te Krui ningen kreeg 78.4 p. Schouder kon vaster, ook zou wat sterker rug hem sieren, had zich goed gehou den. Berrno 15963 S., van M. Dijl te Waarde. Deze* 2%-jarige stier kreeg 78.3 p., diepe borst; rug en beenen konden sterker. De 2-jarige Frans 155, van H. M. Bruinzeel te Kruiningen, bracht het met 75.5 p. net tot een 1st en pr. Tom, de nieuwe aankoop van de Kruiningsche stierenvereeruiging kreeg met 81.1 p. een) lsten pr. Deze jonge Groninger heeft tot vader dé bekende Tonie 12387. Moeder Aaltje 40, zit beste productie achter. Moge hij' goed fokken en den veestapel op hooger peil brengen. Bij de koeien behaaldén 10 stuks 80 tot 83 p., ien 1677 tot 79.5 p. Kapelle. Hier was het in den boomgaard van de Wed. D. WigseNij'Sse,, dat de dieren1 stonden opgesteld. 3 stieren, 18 koeien en 12 stuks jongvee. Stieren: Marinus 13900 S., van de Wed. D. Wisse- Nijsse. 'De kampioen van de Goessche tentoonstel- ring verkreeg 82.3 p. Heeft zich best gehouden. Don Juan 15006 S. Deze 4-jarige stier van J. Wisse te Kapelle behaalde een lsten pr. met 75.5 p. Doris, van P. W. van Overheeke kon het met 74 p. tot een 2en pr. torengen. De koeien kunnen in exterieur nog opgevoerd' wor den. 3 behaalden 80, 81.5 en 82 p. 11 toehaalden 77 tot 79 p. - Borsselen. Hier stonden' op het dorpsplein' 4 stieren, 16 koeien en 3 kalfsvaarzen opgesteld. De stieren waren erg matig van exterieur. Jammer, dat mem vorig jaar in die omgeving niet tot oprichting van een stieren vereeniging is gekomen. Stieren: Marinus, van P. van, den Dries, kreeg met 75 p. nog net een lste prijsje. En een eigen fok van J. Boonman Pz. te Ovezande, (bracht het met 74.5 p. 'tot een 2en pr. W. A. Mol bracht een stiertje voor, dat half Nov. nog maar 1 jaar werd. Van de koeien behaalden 10 van 77 tot 83 p. De heer A. W. Duvekot, wist met zijn Tamboers in 4 klassen aan dien; kop te komen en met eere. Kloetinge. ün dteze mooie omgeving van bloeiende appel- boomen;, heerlijk beschenen door de zon, was het een lust te vertoeven. Maar van een rustig zitje was geen sprake. Want niet mindler d!an 3 stieren, 50 koeien en 16 stuks jongvee moesten aan het oordeel der commissie onderworpen worden. Hier zit leven en belangstelling, ook van niet-fokkers. Stieren': Heron II 18520 S., de 3 %-jarige, van A. Wagenaar te Kloetinge stond er best voor. Deze evenredige, vast gebouwde jonge Hans kreeg, met 82.4 p. 'n lsten pr. Wat stond hij best op zijn beenen, hier ziet men, dat het buiten staan,, al is het aan een staaldraad, een1 stier ten goede komt. Mochten velen d'it voorbeeld van jongs af volgen, tenminste als zij het dier niet los in een weitje kunnen laten loop en. Kazan 149871 S., ook een 4-jarige,, stond er even eens best voor. Ook deze jonge Hans behaalde 80.8 p., lste pr. Was ruim vet. Getoond werd nog Alfred van Wed. J. Paardekoopeir te Kloetinge. Deze was te Serooskerke gekeurd met net een lsten pr., 75.2 p. Stier met niet te mooien kop, wat vlakke ribben, en beenwerk kon beter. Kit besite afstamming achter. Mogelijk, dat hij later meevalt. Het was een lust om die 50 koeien te zien staan. Vooral de stal van P. Buijsrogge zette luister bij. Deze dieren wisten dn bijlna alle groepen de eeire- plaatsen in te nemen. 13 stuks behaalden 80 tot 84.5 p., 22 behaalden 77 tot 79.5 p. Ook werden voor prijzen 4 groepen, 3 stuks van 1 eigenaar opgesteld, waarvan groep 1, van P. Buijsrogge niet te slaan was, alhoewel de andere groepen best waren; 2e groep A. Corsitanje; 3e groep P. Buijsrogge; 4e groep G. Heijnsdijk. Het was een mooie keuring met veel goed fokmateriaal. 's-Heer Hendrikskinderen. Ook hier een mooie keuring met best fokmateriaal, alles goed voorbereid. Veel belangstelling, wat ook niet vreemd was, door den nieuwen aankoop van een jongen Groninger, door de Stierenvereeniging te Goes. 5 stieren, 34 koeien en* 6 stuks jongvee. Stieren: Aron in, eig. de Wilhelminapoldier, kreeg 78.7 p., een goede stier met diepe borst. Zon digt wat in het kruis, beenwerk kon beter. Als jonge stier hadden wij, wel wat meer van hem verwacht. Zit beste productie achter. Frans 154, van Gebr. Rouw, i's een sitier van best type, kon wat meer massa hebben, lsten pr., 78.5 p. Hertos, deze jonge Korengaster 62, Grootvader de pref. Emir 11485 S., van de Stierenvereeniging Goes, is gestald bij iGebr. Rouw. Is een beste, vast gebouwde stier, met beste rug en beste dijen, kop en horens ontsieren1 hem wat. Moge deze nieuwe aan koop bij! de vele goede koeien onder Goes en Kapelle den veestapel op hooger peil brengen. Sjoerd' H, van1 C. Karelse te Goes, kreeg met 77.2 p. een lsten pr. Zondigt nog al in de rug. Ook is zijn kruis niet onberispelijk, zit! beste productie achter. De heer Q. Trimpe toonde een matig jaarling stiertje. Was geen groot "bezwaar, dat deze geen prijs kreeg, omdat de heer Trimpe lid is van de stieren vereeniging en daar "met zijn koeien ter dekking gaai Het geheel der voorgebrachte koeien was goed. Bij de lste kalfskoeien waren 5 beste dieren, toy, de 2e kalfskoeien 3 zeer goede, 3e kalfskoeien was als geheel een beste klasse, zoowel als 4e en oudere, waar niet één beneden de 77 punten kwam, de hoog ste was 83.5 p. Het jongvee was zeer goed. Er is rond Goes veel belangstelling en een best werkende contrölevereeniging. Baarland. Dit was hier voor het eerst, dat een keuring plaats had). Aangevoerd waren 3 stieren, 24 koeien, 5 stuks jongvee. De belangstelling was goed. Dat men) hier aan het begin staat van veeverbetering w%s te tt-achten. Stieren: Tamboer I, oud 3 jaar, van J. L. Over heeke te Baarland 76.9 p., en Tamboer 8, 17955, van dezelfde met 76.4 p. Hier was goed' te zien wat A. W. Duvekot van Borsselen heeft weten te bereiken, d)oor gebruik te maken van beste stieren, want ook deze beide stieren kwamen uit dezen istal. Hector, van Wed. P. van Wingen bracht het tot een 2en pr. met 74 p. Dolf, van J. Blok te 's-Heer Abtskerke en Karei, van Wed. P. van Wingen, waren van' zeer matige kwaliteit, zoodat deze nog niet eervol verklaard kon den worden. Van de koeien kon het niet een tot die 80 p. bren gen, 14 behaalden 77, 78 en een 79 punten. K waden d arum e Voor de eerste maal, dat ook hier gekeurd werd, wa's veel belangstelling. Alles best voorbereid. 6 stieren', 27 koeien en 10 stuks jongvee. De stieren stonden opgeteld in den boomgaard van d'e Wed. A. Rijk. Ook hier ging de belangstelling uit naar een nieu wen aankoop van de pas opgerichte stierenvereeni ging van 's-Heer Abtskerke. Het was goed gezien van de mannen van 's-Heer Abtskerke om met hun stier naar Kwadendamme te komen, daar Goes en Kloetinge zelf 'beste dieren hebben en zij van dien kant zeker geen koeien te wachten hebben. Stieren: Tarzan iH 17082, van Stierenvereeniging 's-Heer Abtskerke kreeg '80.6 p. Deze Jonge Tarzan n uit Tanzan. Grootvader Eelshuizer Cor, en gefokt bij Gebr. Van den Bos uit een best gebouwde moeder, uit een stal die 40 jaren aan veeverbetering bezig is. Is een goed: gebouwde stier;, met toest beenwerk. De horens iets opstaande, staartstuk kon wat fijner, is een beste aankoop voor deze jonge vereeniging. Mogen de leden en ook niet-leden, daar in de Poel, een goed gebruik van dezen stier weten te maken in de hoop, dat de jonge vereeniging gelukkig met hemi mag fokken. En dat ook in .die omgeving spoedig worde overgegaan tot melkcontröle. Martinus, de bijna 2% -jarige stier, van Gebr. Smailegange te Ellewoutsdijk kreeg een lsten pr. met 75.6 p.. Zondigt nogal in schouder en kruis, ook beenen konden beter. Mina's Botermijn 17956, van J. de Jager te Oude- lande uit Mina, van P. 'Brasser kreeg niet 76.1 p. een lsten pr. Niet te mooie kop, kruis iets rond, heeft .beweging noodig, was best ontwikkeld, beweging noodig, was 'best ontwikkeld'. Rudolf 17957, van Mart. Stein te Hoedekenskerke is nog een jong .ding, beloofd wel wat, zal ook goedé beweging .behoeven. Julia's Botermijn, van Gebr. iSmallegange, door Botermijln uit de beste Julia, van Brasser, 'kon1 het tot een 2e pr. met 74.5 p. brengen'. Voor een eerste keuringsplaats een mooie uitslag, vooral met Tarzan II aan het hoofd. Ook ondier de koeien waren goede dieren. 4 be haalden 80 tot 82 p., van de overige behaalden er 17 stuks 77 tot 79.5 p. Ook het jongvee was goed. Een mooi gezicht was het toen 4 eigenaren 3 stuks opgesteld' haddén. Voor een plaats, waar voor de eerste maal gekeurd werd gaf het een waardig slot aan de keuringen' van 1939. lste groep, vain Wed. A. Rijk te Kwadendamme, med'. L. T. B.; 2e glroep, van J. Tolhoek te 's-Heer Abtskerke, med'. Burgemeester van Hoedekenskerke; 3e groep, van Gebr. Smallégange te Ellewoutsdijk; 4e groep, van L. Bliek te Hoedekenskerke. Zoo toleek uit deze keuringen dat 7 stieren boven de 80 p. kwamen en 6 77 tot 78.7 p. behaalde. Was het te veel gezegd in den beginne, dat de belang stelling groeiende is? Immens, neen. Laat degenen, die de veeverbetering nog te weinig behartigen, een voorbeeld nemen aan de voormannen in Zuid- Beveland. 'Dat het ook in de Poel spoedig zichtbaar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 8