in Februari gehouden te 's-Gravenhage en werd bij gewoond door den Voorzitter en een lid der Zeeuw- sche Werktuigencommissie. Demonstraties zijn in het verslagjaar niet gehou den. Wel bestond voor bepaalde demonstraties belangstelling, maar daar reeds bepaald was, dat deze in een andere provincie zouden worden, gehou den, konden deze in Zeeland geen voortgang vinden. O.m. werd nagegaan de werking van de vlastrek- machine op een bedrijf in Kruinimgen, waarvoor van landbouwzijde groote belangstelling bestond. Het ligt in de bedoeling van de Werktuigencommissie met enkele vlastrekmachines in 1939 een demon stratie te houden. Zeer gewaardeerde medewerking ondervindt de commissie steeds van den heer Ir. P. A. v. d. Ban, Rijkslandbouwconsulent te Wageningen. Van diens gewaardeerde adviezen wordt steeds een dankbaar gebruik gemaakt, waarvoor wiji hem van deze plaats dank brengen. Almanak. Werden van den jaargang 1938 alle exemplaren van den almanak verkocht, van de oplaag 1939 bleef een gedeelte onverkocht. Dit is te betreuren, want de Z. L. M.-.Staringsalmanak is voor den land- en tuinbouwer en den veehouder een zeer nuttig en onmisbaar zakboek. Zeeuwsch Landbouwblad. Zooals hiervoor reeds is gezegd, vindt het Landbouwblad in 'breede kringen een groote belangstelling. Er wordt bij voortduring naar gestreefd het blad zoo actueel mogelijk te doen zijn. Ook het door de Afdeeling Tuinbouw uitge- gegeven Zeeuwsch Tuinbouwblad, dat maandelijks als bijlage bij het Landbouwblad wordt gevoegd en als afzonderlijk blad ajan de abonné's wordt gezond* den, geniet een goede belangstelling. De verzorging van een goed geredigeerd officieel orgaan kost veel tijd en geld en het stemt daarom tot groote voldoe ning, dat de inhoud van het blad waardeering geniet. De overeenkomst met de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, waarbij deze organisatie de beschikking heeft over een gedeelte van het blad, bleef, zij het dan ook eenigszins gewijzigd, bestendigd. Van de uitgeefster van het Zeeuwsch Landbouw blad de Firma P. J. v. d. iSande te Terneuzen, werd ook in het afgeloopen jaar de grootste medewerking ondervonden. Landbouw- en Tuinboulwonderwijs. In het cursus jaar 1938/1939 werden de navolgende cursussen gegeven. Algemeene tweejarige landjbouwcursussen. In ihet cursusjaar 1938/1939 werden de navolgende cursussen gegeven Arnemuiden (19); Axel (8); Borssele (17); Eede (16); Grijpskerke (13); Haamstede (13); Hoek (10); Kortgene (27); Meliskerke (21); Nieuwerkerk (25); ,St. Maartensdijk (11); Stavenisse (15); Sta- venisse, 3e jaar (13); Tholen (19); IJzendijke (17); Westkapelle (16); Zaamslag (13). Algemeene tweejarige tuinbouwcursussen. Baar land (13); 'sJGravenpolder (18); Hoek (13); Kapelle-Biezelinge (11); Krabbendijke (24); Krui- ningen (21); Middelburg, 2e jaar (12); Middelburg, le jaar (13); Rilland-Bath (19); Tholen (17); Waarde (15); Wemeldinge (10). Éénjarige landbouwcursussen voor volwassenen. BiervlietSchoondijke in landmeten en water passen (48)Scherpenisse in landmeten en water passen (21); 'Scherpenisse in be drijf s controle (11). Éénjarige tuinbouwcursussen voor volwassenen. Kruiningen (18); Oosterland (20). Cursussen in hoefbeslag. Te Middelburg werd een tweejarige cursus beëindigd (7), terwijl te Goes een dergelijke cursus is aangevangen (14). Cursussen in paardenkennis. Te Oostkapelle (18) en te Nieuw- en St. Joosland (14) werden cursussen in paardenkennis gegeven. Er zijn dus weer een behoorlijk aantal cursussen op land- en tuinbouwgebied gegeven. Voor een pro vincie als Zeeland, met haar uitgesproken land- en tuinbouwkarakter echter noig veel te weinig. Toch valt te constateeren, dat er meer animo komt voor het land- en tuinbouwonderwijs. Dit blijkt wel hieruit, dat de middelbare en lagere land- en tuin bouwscholen in onze provincie ook dit jaar zeer goed bezocht werden. De Rijkslandbouwwinterschool te Goes zal dezen zomer een flinke verbouwing onder gaan om in de ibenoodigde ruimte te voorzien. De betrokkenen beginnen meer en meer te beseffen de waarheid van hetgeen we herhaaldelijk in onze jaar verslagen naar voren brachten, n.1. dat kennis macht beteekent. Mien ondervindt dit steeds, doch in bij zondere mate wanneer men naar een bedrijf in de Wieringermeer solliciteert. Daarom jonge land- en tuinbouwers volgt in ieder geval een algemeene land- en/of tuinbouwcursus, laat U zoo mogelijk inschrijven als leerling van een lagere land- of tuinbouwschool of beter nog, van een 1 andbouwwinterschool. Lanbouwhuishoudonderwijs. Het landbouwhuis- houdonderwijs ontwikkelt zich in Zeeland naar wensch. Naast de Prinses Juliana-landbouwhuis- huidschool te Zierikzee stichtte de Z. L. M. gedu rende dit vereenigingsjaar een landbouwhuishoud- school te Tholen. De opening vond plaats op 1 Februari 1939. Voorts is een dergelijke school te Kortgene in aan bouw, waarvan de opening in September verwacht mag worden. Tenslotte verkeeren de plannen voor een nieuwe landbouwhuishoudschool te Terneuzen in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Aan de school te Zierikzee waren in 1938 de hier onder genoemde leerkrachten verbonden, t.w. Mej. C. N. van Liere, leerares-leidster en Mej. J. A. Kome, landbouwhuishoudleeraressen, Mej. C. M. Voerman, leerares in de naaldvakken, Mej. L. Bier- masz, leerares in stofversieren; Mej. C. C. M. M. Barends, leerares in kinderverzorging en -opvoeding; de heeren W. P. L. Bakker en N. A. Quist, die de land- en tuinbouwvakken verzorgen. De volgende cursussen werden aan deze school gegeven 1 driejarige cursus begonnen 1 Oct. 1935 in 1938 met 12 leerlingen; 1 driejarige cursus begonnen 1 Oct. 1936 in 1938 met 16 leerlingen; 1 driejarige cursus 'begonnen 1 Oct. 1937 in 1938 met 21 leerlingen; 1 tweejarige cursus begonnen 1 Oct. 1936 in 1938 met'16 leerlingen; 1 tweejarige cursus begonnen 1 Oct. 1938 in 1938 met 19 leerlingen; 1 tweejarige cursus begonnen 1 Oct. 1938 in 1938 met 19 leerlingen; 1 éénjarige middagnaaricursus begonnen 1 Oct. 1937 in 1938 met 17 leerlingen; 1 eenjarige avondnaaicursus begonnen 1 Jan. 1938 in 1938 met 16 leerlingen; 1 éénjarige avondnaaicursus begonnen 1 Jan. 1938 in 1938 met 16 leeiflingen; 1 éénjarige avondkookcursus begonnen 1 Jan. 1938 in 1938 met 20 leerlingen; 1 éénjarige middagnaaicursus begonnen 1 Oct. 1938 in 1938 met 20 leerlingen. De ambulante cursussen werden gegeven door de dames J. A. Kome, J. Dekker en I. P. Cammaert, als landbouwhuishoudleeraressen en J. R. van As als leerares in de naaldvakken. Aan mej. I. P. Cammaert werd per 29 Juli 1938 wegere? huwelijk eervol ontslag verleend. In haar plaats werd benoemd mej. M. A. M. Schneider. Deze werd échter per 1 October 1938 door de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande te 's-Gravenhage aangesteld als consulente en verkreeg zij bij het landbouwhuishoudonderwijs eervol ontslag. Tot haar opvolgster werd benoemd mej. E. Ver meulen. De dames Kome en Dekker leidden de van de Z. L. M. uitgaande cursussen, terwijl de dames Cammaert, .Schneider en Vermeulen de cursussen leidden, die de Z. L. M. in samenwerking met den R. K. Diocesane Land- en Tuinbouw bond in het Bis dom Haarlem gaf. Deze samenwerking werd per 31 Dec. 1938 beëindigd. Deze Bond zal in het vervolg zelf zijn cursus te Ovezande, die de Z. L. M. van het haar toegewezen aantal afstond, administreeren. iSinds het verschijnen van het vorige verslag werden de hieronder genoemde ambulante cursussen gegeven onder leiding van: Mej. J. A. Kome: Schoondijke I Schoondijke II Tholen Wemeldinge Krabbendijke Mej. J. Dekker: met 20 leerlingen 15 18 15 14 met 18 leerlingen 15 - 1'4 16 met 17 leerlingen 22 Terneuzen I Terneuzen II N. en St. Joosland Lage Zwaluwe Mej. I. P. Cammaert, e.a.: Ovezande Nieuwdorp Deze cursussen worden gegeven vanaf Januari tot uit. December. De cursus te Lage Zwaluwe is van wege de Z. L. M. gegeven op verzoek van de Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw. De belangstelling voor deze zoo bij uitstek nuttige cursussen mag bevredigend genoemd worden. Er dient echter voor gewaakt te worden, dat de jaar cursussen niet verdrongen worden door korte cur sussen. Meer en meer ontstaat er een drang naar het opdoen van een z.g. maximale hoeveelheid kennis in een minimalen tijd. Dit is nu onmogelijk. Men kan nu eenmaal niet van leerlingen verwachten, dat ze in bijv. 6 weken een vak onder de knie krijgen, waar men als regel minstens een jaar voor moet leeren. Daarom is het een eisch, dat eerst een goede grondslag wordt gelegd; m.a.w. eerst de meisjes naar de landbouwhuishoudcursus of -school. Daarna kunnen in speciale vakken korte cursussen gevolgd worden. Dan zijn korte cursussen bijzonder nuttig, doch ze zijn dat niet, wanneer er niet eerst een goede grondslag is gelegd. Korte cursussen zijn bedoeld als vervolgcursussen en ze mogen ook nimmer anders zijn. Cursussen in Huishoudelijke Voorlichting. Tezamen met de andere landbouworganisaties in Zeeland, met de arbeidersorganisaties, de Vereeniging van Oud leerlingen aan landbouwhuishoudcursussen, van het Groene- en het Wit-Gele Kruis vormt de Z. L. M. de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande in Zeeland, welke Commissie een onder deel vormt van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande te 's-Gravenhage. De Z. L. M.' is in deze Commissie door haar Voorzitter en (Secretaris vertegenwoordigd. De administratie wordt op het Landbouwhuis gevoerd. Door deze Commissie worden cursussen in huishoudelijke voor lichting voor Arbeidersvrouwen gegeven. Een cursus bestaat uit 6 lessen van 2% uur. Er zijn cursussen in het koken van zomervoeding, van wintervoeding, van ziekenvoeding, naaicursussen, cursussen voor het maken van matrassen, cursussen in wasschen en cursussen in het onderhoud van groentetuintjes. Dit onderwijs wordt gegeven door de leeraressen in land- foouwhuishoudkunde en naaileeraressen. Het voor ziet in een zeer groote behoefte. De Stichting voor noemd verleent suibsidie om daaruit de salarissen der leeraressen te betalen, terwijl de Provincie Zeeland een crediet verleent om daaruit de reiskosten te kunnen bestrijden. In 1938 zijn 46 cursussen gegeven. Cursus in eerste hulp bij bedrijfsongevallen. In 1938 werd door de daarvoor bij Koninklijk Besluit ingestelde Commissie te 's-Gravenhage, daartoe in staat gesteld door de Centrale Landbouw-Onderlinge, één cursus voor de vrouwelijke plattelandsbevolking gesubsidieerd. Deze cursus is te Zierikzee gegeven. Autoverzekering. Van de overeenkomst, die tus- schen de Z. L. M. en de Verzekerings Mij „De Auto- Onderlinge" te Groningen is aangegaan en waarbij is bepaald, dat de Z. L. M.-leden een verlaagde pre mie betalen, heeft weer een beteekenend aantal autobezitters gébruik gemaakt. Aflevering brouwgerst. Ook in 1938 heeft de Z. L. M. hare bemiddeling verleend voor den verkoop van partijen inlandsche gerst aan Nederlandsche brouwerijen. In het verslagjaar werd door bemiddeling van de Z. L. M. 684.000 kg afgeleverd. Het meest gevraagde ras was de Abed Kenia, welke uitnemende brouwkwaliteit bezit. Van de Saxonia, Mansholt-2rijïge gerst en iSpratt Archer werden minder groote hoeveelheden afgenomen. De werkzaamheden, die de Z. L. M. verricht btf den afzet van brouwgerst hebben voor de gerstver bouwers niet onbelangrijke baten opgeleverd. De gerstprijs wordt er door gestimuleerd, waar door de verbouwers ongetwijfeld een hoogeren prijs voor hun product verkrijgen dan wanneer de Z. L. M. zich hiermede niet zou bemoeien. De inzending van de Z. L. M. op de NaCoBrouw- tentoonstelling te Utrecht had een niet zoo gunstig resultaat als het voorafgaande jaar. Als oorzaken hiervoor kunnen worden genoemd het betrekkelijk vroege tijdstip waarop de tentoon stelling werd gehouden, waardoor het verkrijgen van voldoend groote partijen van goede kwaliteit werd belemmerd en tevens door de omstandigheid, dat de partijen niet voldoend geschoond konden worden aangeboden. Hieraan zal voor het komende jaar meer aandacht worden besteed. De Z. L. M. zal met den afzet van gerst aan Neder landsche brouwerijen op den ingeslagen weg voort gaan. Het NaCoBrouw zal in 1939 weer een brouwgerst- tentoonstelling houden, doch in eenigszins gewijzig- den vorm, waardoor aan de bezwaren, welke bij de inzending der monsters zijn ondervonden, zal worden tegemoetgekomen. Gewassenkeuring. In het oogstjaar 1938 werden aangegeven 7342 ha winter- en zomergewassen tegenover 6962 ha ih 1937. In onderstaand staatje is de aangegeven en goedgekeurde oppervlakte gewassen in ha in 1938 vermeld. Aangegeven. Goedgeke Wintertarwe 1386.88 1243.29 Winterrogge 65.41 65.41 Wintergerst 92.58 72.08 Zomertarwe 31.71 31.71 Zomer rogge 4.50 4.50 Zomergerst 402.72 372.62 Haver 238,52 235.02 Erwten 176.42 174,82 (Schokkers 201.75 201.75 Vlas 980.54 917.35 Aardappelen 3646.46 2938.94 Boonen 83.06 77.96 Voederbieten 7.67 7.63 Lupinen 19.95 19.95 Wikken 2.10 2.10 Fijne zaden 2.70 2.70 7342.93 6367.83 De afzet van partijen goedgekeurde pootaardappe- len ging in het najaar van 1938 niet vlot, mede ver oorzaakt door de onzekere toestanden op internatio naal gebied. Verschillende landen leggen aan den uitvoer van ons goedgekeurd pootgoed groote belemmeringen in den weg. De prijzen, welke konden worden bedon gen waren dan ook laag; groote hoeveelheden goed gekeurd pootgoed moesten worden gedenatureerd. Wanneer de afzetmogelijkheden van ons pootgoed niet kunnen worden verruimd, zal men noodgedwon gen tot een beperking van de teelt moeten overgaan. Groote hoeveelheden zaaigraan werden met cer tificaat afgeleverd. Voor meerdere gegevens verwijzen wij naar het verslag van den Keuringsdienst Zeeland, waaraan bovenstaande gegevens zijn ontleend. Uit den, aard der zaak kan het bovenstaande, waarin een overzicht is gegeven van de werkzaam heden der Z. L. M. niet op volledigheid aanspraak maken. Veeleer zal men een beter inzicht verkrijgen in hetgeen de Z.' L. M. voor hare leden doet, wanneer men geregeld kennis neemt van het officieel orgaan, dat in meer uitgebreiden vorm de leden inlicht over hare bemoeiingen. Er bestaat op het gebied van den land- of tuin bouw of veehouderij in Zeeland schier geen onderdeel of de Z. L. M. heeft er bemoeienis mede. Men bedenke dan ook dat, wanneer de Z. L. M. zijn werk voor den land- en tuinbouw op denzelfden voet of nog meer intensief wil voortzetten, zij ver zekerd moet zijn van diensten en toewijding van hare leden. Het its dan ook noodzakelijk, dat ieder lid er van doordrongen is, dat hij de gelederen der Z. L. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 5