Jaaroverzicht besloten de commissie voor het landbouwhuishoud- orrderwijs op te heffen en eervol ontslag te ver- leenen. De VOORZITTER deelt mede, dat het Dagelijksch Bestuur een voorstel zal indienen tot aanwijzing van een nieuwe commissie of een commissie van toe zicht. Wordt goedgekeurd. De VOORZITTER stelt vervolgens aan de orde de vaststelling van het reglement voor het land- bouwhuishoiidonderwijs aan scholen en cursussen georganiseerd door de Zeeuiwsche Landbouw Maat schappij.. Dit reglement wordt goedgekeurd en vastgesteld. Rondvraag. De heer J. S. de REGT (Kats), vraagt hoe de vergadering denkt over verhooging van het aan- giftegeld voor de keuring van pootaardappelen om op deze wijze een beperking van de teelt te ver krijgen. De heer P. SOHEELEDE PUTTER heeft ernstige bezwaren vanwege de vele klein-landbou- wers. De heer C. FRANSE (Kleverskerke) verklaart zich eveneens tegen verhooging. Opgemerkt wordt, dat het in de bedoeling zou liggen het plombegeld naar evenredigheid te ver- hoogen. De heeren H. C. v. d. ZAiNDE (Nieuwerkerk), A. I. LEENHOUTS, L. TH. VOGELAAR (Krabben- dijke) en J. S. BE REGT verklaren zich voor een verhooging van het aangiftegeld. De heer S. J. GAST vraagt, of het geen overwe ging verdient het volgend jaar de landbouwdagen der Z. L. M., inplaats van op Noord-Beveland, dat thans aan de beurt is, te houden in den Kring Oost burg, daar in 1940 in Sluis groote feestelijkheden worden gehouden. De Kring Oostburg zou dan een landbouwtentoonstelling kunnen houden, waar veel bezoek mag worden verwacht. De VOORZITTER wijst er op, dat alleen de Kring Noord-Beveland hierover heeft te beslissen. De heer DOORENlBOS zegt dank voor de harte lijke woorden tot hem gericht en voor het hem aan geboden geschenk. Spr. uit de beste wenschen voor het welzijn der Z. L. M. en hoopt, dat het de Z. L. M. onder leiding van den Algemeenen Voor zitter goed moge gaan. De heer A. DEES (Waarde), komt op tegen den maatregel inzake het stop zetten van de denaturatie van aardappelen. De prijzen zijn daardoor laag gebleven, waardoor velen zijn gedupeerd. Spr. stelt voor, dat .de Z. L. M. aandringt op spoedige open stelling van de gelegenheid tot denaturatie. Dit voorstel wordt in handen gesteld van het Dagelijksch Bestuur. Sluiting. De -VOORZITTER zegt de aanwezigen dank voor de gehouden besprekingen en sluit vervolgens de vergadering. «mm. van den Voorzitter, gehouden te Hulst op de Algemeene Vergadering der Z. L. M., op Woensdag 7 Juni 1939. A. De Vereeniging. 1. Leden en leden-begunstigers. Het ledental der Z. iL. M. onderging in 1938 nog eenige uitbreiding. 2. Afdeelingen. In het aantal afdeelingen kwam geen verandering. 3. Led,en-vereenigingen. In 1938 waren bij de Maatschappij aangesloten 2 vereenigingen van Oud-leerliingen van landbouw school en -cursussen en 3 coöperatieve Aankoop- vereenigingen. De Afdeeling Tuinbouw telde op het einde van het vereenigingsjaar 15 tuinbouwvereenigingen. 4. Eere-leden en leden van Verdienste. In het jaar 1938 werd benoemd tot Lid van Ver dienste de 'heer F. van Hoorn te Kortgene. Overleden zijn de Eere-leden Dr. H. J. Lovink en Dr. K. H. M. van de Zande en het Lid van Ver dienste Anth. Bliek. 5. Bestuur. In de samenstelling van het Dagelijksch Bestuur en Hoofdbestuur kwam geen wijziging. 6. Vergaderingen. Het Dagelijksch Bestuur vergaderde geregeld elke maand. Het Hoofdbestuur kwam op 14 Juni en op 15 October te Goes bijeen. In de vergadering van 14 Juni hield de heer De Boer, adjnDirecteur van het Coöperatief Verzekeringsfonds te Leeuwarden een inleiding over pensioenverzekering voor landbouwers. De heer H. J. van Leusen, Inspecteur van de Nederlandsche Heide-Maatschappij te Arnhem leidde het onderwerp „ruilverkaveling" in in de vergadering van 15 October. In 1938 werden voorts de volgende vergaderingen gehouden: Algemeene Vergaderingen. In 1938 werden op 15 Juni en op 7 December te Goes algemeene vergaderingen gehouden. In de zomervergadering hield de Voorzitter, de heer Mr. P. Dieleman de gebruikelijke jaarrede. De heer Ir. iS. L. Louwes, Regeeringscommissaris voor Akkerbouw en Veeteelt hield een inleiding over de huidige positie van den Nederlandschen landbouw en de verwachtingen voor de naaste toekomst. In de najaarsvergadering werd een inleiding ge houden over de moeilijkheden biji den export van pootaardappelen door den heer J. Bekius, Directeur van de Friesche Coöperatieve Handelsvereeniging voor Zaaizaad en Pootgoed. De inleider gaf in deze rede een overzicht van de groote moeilijkheden, welke bestaan op het gebied van den afzet van goedgekeurde pootaardappelen. Financieele toestand,. De financieele toestand! der Z. L. M. is gunstig. De exploitatierekening 193i8 sluit met een gc^d slot van ƒ152,95. Toestand der Maatschappij. iHet ledental was iets hooger dan in het jaar 1937. Het stemt tot groote voldoening, dat geconstateerd kan worden, dat.de Zeeuwsche landbouwers zich in onze organisatie thuis gevoelen. De Z. L. M. tracht naar haar beste weten en kunnen de belangen van de land- en tuinbouwers in Zeeland te behartigen. Niet steeds kan worden bereikt wat het Bestuur wenschelijk oordeelt en worden wij meeriftalen en met ons ook onze leden, teleurgesteld. Betreft dit crisismaatregelen, (bijv. toewijzingen van kalveren, biggen of andere zaken, dan ondervinden wij nog meerdere malen, dat de Z. L. M. vereenzelvigd wordt met de Landbouw-Crisis-Organisatie. Reeds dikwijls is er door ons op gewezen, dat de Z. L. M. geheel buiten de beslissingen van de L. C. O. staat. Teleurstellingen op dit terrein kunnen dan ook nim mer aan eenige landbouworganisatie, i.e. de Z. L. M., geweten worden. Werkzaamheden. 'ffr, De abnormale tijdsomstandigheden brengeij mede, dat het bedrijfsleven in al zijn geledingen cfearvan den ongunstigen weerslag ondervindt. Noodgedwon gen moesten en moeten nog steeds door de Regee ring vele regelingen getroffen worden. Van vrije uit oefening van het bedrijf is geen sprake meer en steeds meer komt men tot het besef, dat de crisis maatregelen, welke uitsluitend als tijdelijke maat regelen zijn bedoeld van lieverlede blijvende maat regelen zullen worden. Ondanks de bezwaren, welke de Overheidsmaatregelen voor den landbouw mee brengen, kan o.i. niet worden ontkend, dat zonder deze maatregelen de toestand veel slechter zou zijn. Het ordeningsstreven, dat in eiken tak van het be drijfsleven bestaat, brengt voor den georganiseerden landbouw zeer veel werk mee. De Z. L. M. heeft gedaan wat mogelijk was om de belangen van haar leden naar beste weten te dienen. Door bemiddeling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité werden voorstellen gedaan, adviezen gegeven of wenschen kenbaar gemaakt waar zulks noodig was. Leek het er het vorige jaar op, dat de crisis maatregelen zouden worden ingekrompen, de sinds dien ingetreden verslechtering van den toestand maakte verdere intrekking onmogelijk; zelfs moest tot eenige uitbreiding weer worden overgegaan. Er zijn nog altijd landbouwers die de crisismaatregelen het liefste zoo spoedig mogelijk zagen ingetrokken en zeker de voorschriften die geen directe financieele voórdeelen opleveren. De 1Z. L. M. heeft er steeds voor gewaarschuwd toch niet er op aan te dringen de maatregelen, die de bedrijven in stand helpen houden, op te heffen, zoolang er geen zékerheid is dat het zonder deze maatregelen kan of met andere beter kan en ook bereikbaar is. Wel staat de Z. L. M. op het standpunt, dat, zoodra de Overheids maatregelen gemist kunnen worden, deze dienen te worden geliquideerd, doch ook niet vroeger. De economische toestanden zoowel in het eigen land als daarbuiten zijn sinds het vorige jaar weer zoo ver anderd, dat aan opheffing van steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw zeker niet gedacht kan worden. Wel denkt de Regeering er over zich zoo veel mogelijk terug te trekken wat de uitvoering der crisismaatregelen betreft en deze in handen te leggen van den georganiseerden landbouw. Dat de Z. L. M. haar taak zoo goed mogelijk tracht te vervullen, uitsluitend ten bate van den land- en tuinbouw, zal ieder lid, die het Zeeuwsch Landbouwblad goed leest, duidelijk blijken. Het stemt tot voldoening meermalen te mogen hooren, dat het blad zeer gaarne gelezen wordt. Eveneens geniet het Zeeuwsch Tuinbouwblad, dat door de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. wordt uitge geven, een groote belangstelling onder de tuinders. Het blijkt in een behoefte te voorzien. Een belangrijke instelling van de Z. L. M. is het Boekhoudbureau en den Accountantsdienst. Steeds meerderen maken van de diensten van dit Bureau gebruik. Voor den deelnemer beteekent aansluiting bij het Boekhoudbureau voordeel. Immers slechts weinigen zijn in staat of hebben er voldoenden tijd voor om een goede bedrijfsboekhouding te voeren, die volkomen aansluit bij de belastingwetten. De aangesloten leden zijn er zeker van, dat hun (belas tingaangifte precies is zooals deze moet zijn. Is men niet deskundig dan is het vrijwel niet mogelijk een belastingaangifte op te maken, die precies den toe stand weergeeft. Vele adviezen zijn door het Boekhoudbureau, be nevens inziake de belastingwetten en crisishypotheek- wet gegeven en met betrekking tot de nieuwe Pacht wet. Voor een overzicht van de in 1938 verrichte werk zaamheden meenen wij te mogen verwijzen naar de mededeelingen opgenomen in .de noitulen van de Hoofdbestuursvergaderingen gehouden op 14 Juni en op 15 October en van de Alg. Vergaderingen ge houden op 15 Juni en 7 December. Bijzondere instellingen d,er Z. L. M. Secretariaat. Het Secretariaat was ook in het verslagjaar met werkzaamheden overladen. Tal van inlichtingen, schriftelijk zoowel als mondeling wer den verstrekt. Het aantal personen dat in 1938 het Landbouwhuis bezocht om op een der afdeelingen inlichtingen in te winnen was zeer groot. Vooral •op den marktdag komen velen naar het Bureau der Z. L. M. voor het verkrijgen van inlichtingen over diverse land- en tuinbouwaangelegenheden. In het afgeloopen winterhalfjaar zijn door de Secretarissen en den leider van het Boekhoudbureau voor tal van dorpsafdeelingen lezingen over diverse onderwerpen gehouden. In den regel werd de film van den Z. L. M.-rijtoer en tentoonstelling 1938 ver toond. Deze vergaderingen werden steeds zeer goed bezocht. Afd,eeling Tuinbouw der Z. L. M. De Z. L. M. is wel de eerste van de groote landbouworganisaties waarbij de tuinbouw afzonderlijk is georganiseerd. Dit is geheel in overeenstemming met het karakter van deze organisatie, welke immers krachtens haar naam een Maatschappij is ter bevordering van land en tuinbouw en veeteelt. Wegens het bedanken van den heer H. van Toledo werd de heer A. v. d. Graaff te Biezelinge tot Voor zitter gekozen. Meerdere vereenigingen sloten zich alan, zoodat thans de afdeeling Tuinbouw wordt ge vormd door 15 plaatselijke tuinbouwvereenigingen. Op cultuurtechnisch gebied werden vele proeven genomen en andere financieel gesteund. Door mid del van het orgaan, het Zeeuwsch Tuinbouwblad, was het mogelijk waardevolle voorlichting te geven. Niet alleen in Zeeland doch in alle andere provincies van ons land wordt het Tuinbouwblad gelezen. Steeds meer lezers geven zich als abonné op. Bijna 500 grondmonsters heeft de afdeeling Tuin bouw naar het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek te Groningen verzonden. Dit regionaal grondonderzoek geeft den deelnemers belangrijke voordeelen. Daar de prijs berekend is naar een deelname van 500 monsters waren de onderzoekings- Jcostef per monster ruim 1 gulden lager voor de betrokkenen dan dat individueel onderzoek had plaats gehad. Voor den Rijksvoorlichtingsdienst is dit onderzoek eveneens van groote beteekenis, daar hierdoor veel waardevolle gegevens konden worden verzameld. In samenwerking met het Boekhoudbureau is een kostprijsonderzoek in den tuinbouw georganiseerd. Hierdoor zal in de toekomst een beter inzicht in de rentabiliteit der tuinbouwbedrijven in het algemeen en van de verschillende tuinbouwproducten in het bijizonder kunnen worden verkregen. Via het Kon. Nederl. Landbouw-Comité werden verschillende voorstellen aanhangig gemaakt en besproken, vooral wat betreft de richtprijzen, beper king van de teelt van sommige producten, e.d. Voorts werden adviezen aan het Landbouw-Oomité verstrekt aangaande bepaalde vraagstukken. Het tuinbouwonderwijs werd gesteund en georga niseerd waar dit noodig was. De organisatie van den tuinbouw kan nog belang rijk worden verbeterd en versterkt. Er bestaat nog veel verwarring en dikwijls wordt nog naast elkaar gewerkt in plaats van met elkaar, ter bevordering van de belangen van den Zeeuwschen tuinbouw. Een sterke Zeeuwsche tuinbouworganisatie is noodig en de Z. L. M. zal haar volle kracht geven om dit doel te verwezenlijken. Het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. In 1938 werden geen schattingen verricht. De nieuwe Pacht wet werd ingevoerd en worden pachtzaken in het vervolg door de Pachtkamers behandeld. Het Pachtbureau heeft in verband met de nieuwe wet een studie van pachtcontraeten gemaakt en heeft voor belanghebbenden model-contracten samengesteld, aangepast aan de in Zeeland bestaan de toestanden. De Z. L. M. heeft het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een Pachtbureau, samengesteld uit de verschillende organisaties. Over eenstemming werd echter niet bereikt, zoodat de oprichting van een dergelijk Bureau tot nu toe ach terwege ibleef. Een bemiddelingsvoorstel gedaan door de drie Centrale Landbouworganisaties, dat door de Z. L. M. werd aanvaard, werd door de andere organisaties afgewezen. Rechtskundig Bureau. Het aantal leden van het Rechtskundig Bureau bedraagt thans 56. Een reorganisatie, waardoor het Bureau beter aan zijn doel zou beantwoorden, is in voorbereiding. Boekhoudbureau en Accountantsdienst. Uit den steeds toenemenden groei van deze instelling mag wel worden opgemaakt, dat steeds meer de onmis baarheid van een goede boekhouding door de Zeeuiwsche landbouwers wordt ingezien. Daar het Boekhoudbureau naast het voeren der boekhou dingen tevens alle belastingzaken 'behandelt, is dit 'bureau een onmisbare instelling geworden. Het aantal deelnemers heeft 600 reeds overschreden. Ook de deelname bij' den Accountantsdienst is dit jaar weer eenigszins uitgebreid. Een ruime moge lijkheid "voor controle der administraties en voor lichtingen aan allerlei vereenigingen op land- en tuinbouwgebied wordt hier geboden. Laten nog vele vereenigingen hun administraties door den Accoun tantsdienst doen contröleeren! Voorts werden in het afgeloopen jaar weer vele adviezen aangaande belastingaangelegenheden en de pachtwet verstrekt. Werktuigencommissie. De Werktuigencommissie gaf in het verslagjaar verschillende mondelinge en schriftelijke adviezen betreffende de werking en aanschaffing van landbouwmachines aan belang hebbenden. De vergadering der 'Werktuigencommissie, aange sloten bij, het Kon. Nederl. Landbouw-Comité werd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 4