NM-BIIAIMNTSCHE Mu VAN LANDBOUW LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. ALGEMEENE VERGADERING der Noord-Brabantsehe Maatschappij van Land bouw, op Dinsdag 11 Juli 1939, 's voorm. 10 uur, in hotel van de Merfoel te Dinteloord. Agenda 1. Opening. 2. Notulen der Alg. Vergadering van 24 Ja nuari 1939. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Jaaroverzicht door den Voorzitter. 5. Aanbieding jaarverslag 1938-1939. 6. Onderwerp: „Het verbindend en onverbin dend verklaren van 'bedrijfsregelingen in den landbouw", inleider de heer Ir. T. P. Huis man, secretaris der Landbouiw-Crisis-Organi- satie voor Zuid-Holland te 's Gravenhage. 7. Behandeling van vraagpunten door de af dee lingen ingediend. -» 8. Rondvraag. 9. Sluiting. De Voorzitter, P. M. SNEEP. P.S. Na de vergadering wordt een koffiemaaltijd gebruikt in hotel van de Merbel. Daarna wordt een excursie gemaakt naar: le. Het Suikerbietenvariëteitsproefveld der firma Kuhn en Co. 2e. De Coöperatieve Vlasfabriek „Dinteloord" te Steenbergen. 3e. 'Het Aardappelcontröleproefveld van den Keuringsdienst Noord-Brabant. Zoowel de Ooöp. Vlasfabriek als de beide ^oef- velden zijn gelegen aan den weg Dinteloord—0 Steenbergen. De Koffiemaaltijd na de Alg. Vergadering. Zooals verleden week reeds werd meegedeeld, wordt na de algemeene vergadering een koffie maaltijd gebruikt k 1,25 per persoon. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, worden beleefd doch dringend verzocht, zich hiervoor op te geven vóór 7 Juli a.s., bij het Secretariaat te Alm- kerk of het Bureau der Maatschappij te Almkerk. De Excursie na de Alg. Vergadering. Degenen, die aan deze excursie wenschen deel te nemen en over geen auto beschikken, worden even eens beleefd doch dringend verzocht dit op te geven aan de bovengenoemde adressen. Ook zij, die over een auto beschikken en plaatsruimte over hebben worden dringend verzocht dit op te geven. Werkt allen mee, om onze vergadering zoo goed mogelijk te doen slagen, ook in deze oogenschijn- lijk minder belangrijke zaken. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dag. Bestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, gehouden op Zaterdag 17 Juni 1939, in ■Hotel Centraal te Breda. Voorzitter de heer P. M. Sneep te Dinteloord. De volgende onderwerpen worden o.m. besproken: Verbindend en onverbindend verklaren van be drijfsregelingen in den landbouw. Het ontwerp van wet, dat over deze zaak bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt besproken. Ge acht wordt, dat dit ontwerp van groote beteekenis kan zijn. In verband met het belang, dat aan deze zaak is verbonden, wordt besloten den heer Ir T. P. Huisman uit te noodigen, om hierover te spreken op de Algemeene Vergadering der Maatschappij. Lagere land- en tuinbouwscholen. Met instemming wordt er kennis van genomen, dat de CjL.O.'s den Minister hebben meegedeeld, dat het dringend noodig is, in de behoefte aan land bouwonderwijs te voorzien, door stichting van een vijftigtal scholen ineens. Rij ltslandbouwproef stations. Er is geklaagd over het gebrek aan samenwer king tusschen de proefstations en den georganiseer- den landbouw. Deze zaak wordt besproken en het wordt zeker wenschelijk geoordeeld, dat er vol doende samenwerking is. Te bevoegder plaatse kunnen ten aanzien daarvan enkele feiten en wen schen na&r voren worden gebracht. Gebruik van boter bij de weermacht. De C.L.O.'s hebben den Minister van Economi sche Zaken verzocht, het gebruik van boter bij de weermacht te bevorderen, door de meerdere kosten boven den margarineprijs ten laste te brengen van het Landbouw-Crisis-fonds. Het wordt toege juicht, dat een dergelijke stap is ondernomen, ge zien de moeilijke positie van de boter. Steun goedgekeurde pootaardappelen. •Uitvoerige besprekingen worden gewijd aan de ontwerp-steunregellng voor goedgekeurd pootgoed. Uit dit ontwerp blijkt wel zeer duidelijk, dat het in de bedoeling ligt, dezen steun aanmerkelijk te verlagen. Aangezien het hier nog geldt een ont werpregeling, zal getracht worden enkele ver beteringen in de regeling te krijgen. Waarschijn lijk zal echter wel met een lageren toeslag genoegen genomen dienen te worden. Schapenhouderij. Den Minister is verzocht een flinke hoeveelheid schapen en lammeren uit de markt te nembn, om de prijzen te verhoogen. Hiervan wordt met ge noegen kennis genomen. Vereeniging tot bevordering der landhouwtuig" paardenfokkerij. De afdeeling Noord-Brabant van deze vereeni ging is als lid toegetreden tot de Maatschappij, ter wijl de Maatschappij begunstiger van deze afdee ling is geworden. Pachtbureau voor Noord-Brabant. Voor de benoeming van plaatsvervangers in de verschillende commissies is ëen voordracht op gemaakt. Paardenvordering. De Minister van Defensie heeft het verzoek tot vrijstelling van een aantal der beste fokpaarden afgewezen, evenals het verzoek, om de vordering in ruimeren kring te doen. Op deze aangelegen heid dient te worden teruggekomen. Noodslachting van vee en vertraagde goedkeuring 'Er is een klacht binnengekomen uit Fijnaart, dat het daar soms te larug duurt, alvorens een dier van een noodslachting kan worden goedgekeurd, aan gezien in Fijnaart en omgeving geen apparaat be schikbaar is om het bacteriologisch onderzoek daar uit te voeren. De Inspecteur van den Veeartsenij- kundfgen Dienst heeft toegezegd een onderzoek in te stellen en te trachten verbetering te brengen. Voorts worden nog een aantal minder belangrijke en huishoudelijke punten besproken, zooals de regeling van de a.s. Algemeene Vergadering, enz., waarna de vergadering door den voorzitter wordt gesloten. DEMONSTRATIE GRONINGER DRAINEEKMETHODE. Deze demonstratie op Dinsdag en Woensdag j.l. behoort weer tot het verleden. Hoewel wij: ons voorstellen, volgende week hierop nader terug te komen, willen wij toch thans reeds opmerken, dat het geleverde werk zeer groote be vrediging heeft gegeven. Het staat dan ook wel vast, dat deze methode in West-Brabant aanhangers zal vinden. In ieder geval zal de heer Crezee te Moerdijk, volgens deze methode verder zijn drainage afwerken. Er zal dus voor- degenen, die daarin belangstellen, ook later nog gelegenheid bestaan, om het werk in de practijk te zien. Hierover zal nog wel nader worden bericht. Een woord van lof mag hier ook wel worden ge wijd aan het prima buizenmateriaal, uit Groningen geleverd, en aan de welwillende medewerking van den heer L. Dieters te Tjuchem, die bereid was, ons twee van zijn arbeiders af te staan voor het uitvoeren van het werk. INLEVEREN TARWE OOGST 1938. Het Bestuur van de Gewestelijke Tarwe-Organi- satie voor Noord-Brabant brengt ter kennis van de tarwetelers en erkende pakhuishouders, dat het in de vergadering van 24 Juni 1939 heeft besloten, de termijn voor het leveren van de tarwe voor oogst 1938 te sluiten met ingang van 15 Juli 1939. Zaterdag 15 Juli 1939 is dus de laatste gelegen heid om in de pakhuizen van de G.T.N. tarwe van oogst 1938 in te leveren. De partijen tarwe, welke na dien datum zullen worden aangeboden, zullen onherroepelijk worden geweigerd voor inname. De tarwetelers doen goed, er nota van te nemen, dat in de week van 1015 Juli aan de diverse pakhui zen de tarwe kan worden aangeboden. De telers worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de prijs van de tarwe, welke geleverd wordt in de week van 10-16 Juli, gelijk is aan die in de week van 3—8 Juli, zijnde ƒ10,91 voor de A-kwaliteit, 10,56 voor de B-kwaliteit, 10,21 voor de C-kwali- teit en 9,56 voor de D-kwaliteit, behoudens de kortingen, welke door de taxateurs der G.T.N. op de partijen worden vastgesteld. TOEWIJZING MESTVARKENS 1939. De Landbouw-iCrisis-Organisatie voor Noord- Brabant deelt aan de georganiseerden mede, dat een nieuwe toewijzing van mestvarkens zal plaats hebben. n<*<*nrf>itQ-n Aan de georganiseerden, wonende in de onder- vermelde districten, zijn de toewijzingskaarten dezer dagen verzonden. De toewijzingslijsten liggen bij de districtssecre tarissen ter inzage tot Maandag 10 Juli 1939. District 37. Heesch, Geffen, Vinkei. 42. Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk. 46. Waspik, Raarnsdonk, Raamsdonkveer, 's Gravenmoer, Oosterhout, Den Hout, Dorst, Sprang-Capelle, Oosteind. 54. Etten-Leur, Oudenbosch, Hoeven. 56. Oud-Gastel, Standdaarbuiten, Oude Molen, Nieuw-Gastel, Stampersgat, Willemstad. 69. Afferden, Druten, Deest, Puiflik. De aandacht van de georganiseerden in boven genoemde districten wordt er op gevestigd, dat: 1. vanaf heden de oude toewijzingskaarten voor mestvarkens niet meer van kracht zijn; 2. indien de nieuwe toewijzing lager is dan de laatst-voriige toewijzing, de varkensstapel uiterlijk 1 November 1939 met de nieuwe toewijzing in over eenstemming moet zijn gebracht. NOTULEN HOOFDBESTUURSVERGADERING. (Vervolg van pag. 2.) Benoeming eerelid en ledpn van Verdienste. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor te benoemen als eerelid der Z. L. M. de heer S. J. de Regt te Wissenkerke en tot leden van Verdienste de heeren B. C. Puylaert te Sas van Gent, P. C. Zweemer te Den Dolder, J. Dieleman Jaczn. te Hoek, J. C. Verstraate te Ouwerkerk en W. J. Anthonisse te Hontenisse. Aldus besloten. Overneming 1 landbouwcrisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. De VOORZITTER brengt in bespreking het rap port betreffende overneming der landbouwcrisis- maatregelen door de bedrijfsgenooten uitgebracht door een commissie bestaande uit 2 leden van het College van Regeeringscommissarissen en twee ver tegenwoordigers van elk der drie centrale landbouw organisaties. De SEORETAjRIS licht het rapport nader toe. S^r. wijst erop, dat in 1931 de Tarwewet tot stand kwam, welke door de belanghebbenden werd uitge voerd. Men had toen een groote mate van zeggen schap. Later is hierin verandering gekomen en is de uitvoering meer gecentraliseerd. Op het oogen- blik is er weer een tegenovergestelde strooming. De regeering staat op het standpunt, dat de bedrijfs genooten de regelingen moeten overnemen. Zoolang de tegenwoordige maatregelen blijven bestaan, acht het Dagelijksch Bestuur de over neming niet wenschelijk. 'Het Dagelijksch Bestuur staat weliswaar niet afwijzend tegen de overneming der maatregelen, doch acht deze alleen mogelijk, wanneer de Regee ring een behoorlijke garantie betreffende de prijzen der landbouwproducten waarborgt. Er zal een stichting of vereeniging moeten worden gevormd, waarin de vertegenwoordigers der orga nisaties zitting hebben. Spr. ontraadt echter de overneming der maatregelen ten zeerste wanneer de Regeering geen nadere garantie betreffende de prijzen wil geven. De heer J. KLOMIPE (de Piet) vraagt of de Z. L. M. het rapport overneemt of verwerpt. Spr. veronderstelt, dat de afgevaardigden van het K. N. L. C. die in de Commissie zitting hadden, het niet hebben onderschreven. De SECRETARIS wijst erop, dat de Z. L. M. met het principe der overneming accoord gaat, maar niet met het rapport, zooals het is verschenen. De heer LEENHOUTS zegt, dat het rapport in verschillende kringen is besproken.' Van de zijde van den landbouw kan het rapport worden aan vaard, mits de regeering behoorlijke prijzen voor de landbouwproducten vaststelt. De heer C. J. M. Klompe ('Dreiscbor) acht een wijziging in de regeeringspolitiek noodzakelijk. De regeering dient zich op het standpunt te stellen, dat de landbouw loonend moet kunnen worden beoefend en niet zooals tot heden het geval is de instandhou ding der bedrijven wordt beoogd. Zouden de richtprijzen wat hooger zijn gesteld dan zouden ook de klachten afnemen. De Minister heeft prijzen der producten vast gesteld naar gegevens van type bedrijven. Deze liggen echter hooger dan de gemiddelde Zeeuwsche bedrijven. Spr. is van meening, dat de Minister de richt prijzen dient te verhoogen. De heer A. HARTOG (Colijnsplaat) geeft den raad de bedrijfsstudiegroepen op te heffen, daar z.i. misbruik van de door deze groepen verzamelde gegevens wordt gemaakt. Opgemerkt wordt, dat de gegevens dezer bedrijven aanwijzing kunnen geven, dat de teelt van verschil lende gewassen bij de huidige richtprijzen niet loo nend kan worden beoefend. Reglement landbouwhuishoudonder'wijs. De VOORZITTER geeft een uiteenzetting van de regeling van het landbouwhuishoudonderwijs in Zeeland. Aanvankelijk werd hiervoor ingesteld een commissie uit de landbouworganisaties in Zeeland. Later is hierin een wijziging gekomen. De N.C.B. en de L.T.B. hebben het landbouwhuishoudonderwijs zelf ter hand genomen. Ook de C.B.T.B. treedt thans zelfstandig op. Op voorstél van het Dagelijksch Bestuur wordt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 3