Voor de Vrouw. Van Serooskerke en Vrouwepolder met de pas op gerichte contrdlevereeniging een goede gelegenheid om hiervan gebruik te maken. Zoo ziet men, dat men in Serooskerke op den goeden weg is, gelet het stierenmateriaal. In het vrouwelijk vee kon meer uniformiteit zitten. Beste melkkoeien met verscheidene van best exte rieur, maar toch nog al afwijkend. Nieuw- en St. Joosland. Hier is wel eens meer belangstelling geweest, al hoewel er 'beste koeien werden voorgebracht. 1 stier, 23 koeien en 2 vaarzen werden gekeurd. De stier Cornelis 12, van J. J. Mesu kon het met 76.7 p. tot een lsten pr. brengen. Wat te fijn stiertje voor de beste koeien van Nieuwland. Van de 25 voorgebrachte waren er 19 van 77 tot 84 punten. Do schoone Emma, van C. Mesu was niet te slaan. Nieuwlanders de handen in elkaar geslagen voor een besten stier. Neem een voorbeeld aan de geiten houders, en zie wat deze bereikt hebben in uw dorp. Middelburg. Deze keuring had op een beter terrein plaats dan vorige jaren. De mooie boomgaard van Gebr. Reij- nierse leende zich uitstekend voor deze keuring. Ook hebben de dieren minder last van de klauwer, dan op het grint. 3 stieren, 24 koeien, 5 stuks jongvee werden getoond. Stieren: Nelly's Bernhard, van Gebr. Reijnierse te Middelburg, is best ontwikkeld. Robuste diepe stier, met beste voor- en middenhand en goed been- werk, een vaderdier. Hij kreeg 82.2 p. Subrein Adema, van Jac. Janse te Arnemuiden kon het met 75 p. tot een 2en pr. brengen. Arnemui den heeft behoefte aan een besten stier. Mogelijk nu er een contrölevereeniging is opgericht, een stierenvereeniging volgt. Marnix van P. J. Cevaal te Middelburg, kreeg 75.8 p. Deze jonge Cato's Hoover is goed gelijnd maar moet wat zakken. De koeien waren goed, vooral de oudere. Hoewel beste kopnummer, viel de jonge klasse nogal af. De heer C. Boppe toonde een beste groep bestaan de uit moeder met 3 dochters. St. Laurens. De heeren De Boeft en Abrahamse hadden deze keuring goed voorbreid. Aanvoer en belangstelling zijn wel eens drukker geweest. 3 stieren, 18 koeien en 6 stuks jongvee werden getoond. Stieren: Joris, van Jan Kwekkeboom te St. Lau rens, houdt zich best. Deze 5-jarige stier blijft vast in elkaar, hij kreeg 79.3 p. Otto, van J. Koole Dzn. fce St. Laurens. Ook een goede stier met beste voor- en middenhand. Achter hand vertoont te veel ronding, 79.3 p. Aafje's Roland 4, van J. Wouters, kon het maar tot eervol brengen. De koeien waren stukkige dieren. 14 behaalden 78 tot 84 p. Biggekerke. Hier trof men het niet met het weer, zeer slecht, regen en koude, zoodat de dieren zich slecht lieten zien. 3 stieren, 39 koeien en 2 vaarzen stonden met hooge ruggen aan de lijn. Stieren: Bonno 16121 S., van de Stierenvereeni ging Biggkerke, kreeg met 82.1 p. een lsten pr. Beste stier, met iets vluchtige horens, diepe ribben, sterke rug, komt in achterhand iets omlaag, mede een gevolg van den beenstand, deze 'kon beter zijn. Dirk, van 'P. Lampert Pzn., kon het net tot een lsten pr. brengen met 75 p.; moet wat breken. Jan, van P. Lampert Jzn., behaalde met 74.5 p. een 2en pr. De koeien waren goed, vooral de 3 eerste uit de 2e kalfs-, 3e en 4e en oudere koeien. De eerste kalfs waren maar matig. 18 dieren behaalden 78 tot 84 p. De dieren lieten zich slecht zien. Gapinge. Als altijd goede voorbereiding en best vee. Men schijnt op den goeden weg, daar men de minder goede dieren thuis laat. De algemeenen indruk is er veel beter om. 6 stieren, 42 koeien en 23 stuks jongvee stonden opgesteld. Stieren: Botermijn 18458 S. Deze 7%-jarige stier stapte nog fier rond. Op dezen leeftijd worden de dieren meer overgepunt. Hij bleef staan op 83 p. Wel verkreeg deze een verhoogden prijs voor zijn af stamm el ingen Boukje's Bert I, van dezelfde Stierenvereeniging te Gapinge evenals de vorige, kreeg 83 p. Vast- gebouwde stier met diepe .borst, sterke rug en beste ribbenv^elving. Jammer dat het beenwerk niet wat sterker is. Nico, van Gebr. Traas, kon het met 75 p. tot een lsten pr. brengen, moet ook wat breken. De overige jonge stiertjes vielen niet mee. De koeien waren best; er begint uniformiteit in Gapinge te komen. Het bleek, dat Jonge Meine 22 en Lena's Meine, ruime kruisen hebben gefokt. De 4 le kalfskoeien behaalden 81.5, 80.5, 79, 78.8 p. De 2 2e kalfskoeien behaalden 80.5, 79,5 p. De 3 3e kalfskoeien behaalden 84, 79, 78.5 p. De 5 4e kalfskoeien behaalden 80.5 tot 86 p. De 3 eerste der 5e kalfskoeien 82.5, 80,5, 79 p. en de oudere koeien 7 in deze klasse 86, 83, 82, 80, 79.5, 79.4, 77 p. De stallen van de heeren Traas, Brasser, J. Lou- wérse en P. Langebeeke, zetten luister bij voor dezen dag. Deze toch konden groepen opstellen die gezien mochten worden, zonder tekort te willen doen aan dïegene die enkele beste dieren voorbrachten. Kitthem. 'Goede voorbereiding, meer belangstelling en mede leven dan enkele jaren terug. Was de stierenver eeniging met haar eersten stier onfortuinlijk, men liet den moed niet zakken en wist beslag te leggen op een beste uit de Atleet-familie. 6 Stieren, 24 koeien en 10 stuks jongvee waren aanwezig. De kwaliteit was matig. De nieuwe aankoop stelde de andere voorgebrachte stieren ver achter zich. Ook voor een niet-kenner was dit duidelijk. Stieren: Koltje's Roosje 179538, gefokt bij M. Kramer te Oldeklooster bij; Hartwerd (Friesland). Hij; werd in het N. R. S. opgenomen met 81.9 p. Mooi evenredig gebouwde stier, met best beenwerk. De schouder kon nog een ietsje vaster aangesloten en de staart inplanting iets mooier, anders niets op aan te merken. De veehouders mogen het streven van deze jonge vereeniging weten te waardeeren; ook de Souburgers aan deze zijde van het kanaal zijn in de gelegenheid hun 'beste dieren door dezen stier te laten dekken. Wij wenschen deze vereeni ging geluk met haar nieuwe aankoop, hetgeen van de familie en fok te zien was, heeft goede hoop op zijn fok. Kootstee Apis 30, van J. Cevaal te Ritthem kon het tot een 2en prijs met 74.5 p. brengen. lOok Jan,, van W. Cevaal, deze wat groote stier met niet te sterke lbovenlijn, kreeg ook met 74.5 p. een 2en prijs. Arnold, van J. Janse, van Fortzoutman, is wat fijn, doch nogal evenredig; mogelijk dat deze nog wel eens meevalt, 2en prijs, 74.5 p. De koeien waren van matige kwaliteit. Al hoe wel de kopnummers in elke klasse een goed figuur maakten. Souburg. Hier werd in een mooie omgeving gekeurd. Aan voer en belangstelling matig. 4 stieren, 20 koeien 'en 4 jonge beesten werden getoond. Stieren: Emma's Hector, van C. M. Jasperse te Souburg, behaalde met 75.7 p. een lsten prijs. Heeft wal) te weinig massa voor zijn leeftijd. Dirk, van Andr. de Visser Jz.„ deze is wat te vrouwelijk. Zit beste productie achter, 74.5 p. 2en prijs. De overige stiertjes waren maar matig. Van de koeien konden er maar twee boven de 80 punten halen; hiervan blonk uit Liza, van J. (Lorier te Koudekerke, met zijn mooie kruisbouw. 10 andere behaalden van 77 tot 79 punten. Grijpskerke. In den boomgaard van Gebr. Bierens stonden de dieren opgesteld. 2 beste stieren, 32 koeien en 15 stuks jongvee.. Belangstelling matig. Stieren: Thomas van Eelshuis 15100 S., van de Stierenvereeniging te Grijpskerke, kwam zich uit stekend presenteeren. Iedere veeliefhebber komt in verrukking, bij het zien van zoo een stier. Maar voor wie vader en moeder van hem kent, is het niet te verwonderen. Wat is hij het klauwzeer goed te boven. Vereeniging wees er zuinig op. Jammer, dat de vereeniging niet had' gezorgd voor 10 afstamme lingen; die wij gezien hebben zijn goed. Hij kreeg 85.5 p., alles aan feem is goed, alleen zou een mooiere kop hem sieren, hij kreeg dan ook ib+ voor type. Sander 15990 S„ van J. C. Cevaal, kreeg 79.2 p., stier mÉ praehtkop, beste voor- en middenhand, maar in kruis kon hij ruimer zijn. De koeien waren goéd, hoewel de staart van de groep jonge koeien, nog al minder was. De overige groepen toonden beste kopnummers, vooral de oudere koeien. Hiervan kwam Nelly, van A. Marijs met eere aan den kop. Zij verkreeg de med. der Afd. Grijpskerke der Z. L. M. Koudekerke. Hier had de keuring- plaats op het mooie terrein van den heer K. Verhage. Niet minder dan 5 stieren, 52 koeien en 7 jonge dieren stonden opgesteld. .Stieren: George 16124 S., van de Stierenvereeni ging- te Koudekerke, kreeg 81.3 p., heeft het best gedaan. Stier met mooie kop, diepe voorhand, rug is best gespierd, doch die laat hij iets zakken. Stier van best type en massa, stand achter kon iets beter. Leendert, van J. de Buck te Koudekerke, kon net tot een 2en prijs brengen met, 74.7 p. De andere stiertjes waren matig. De koeien waren beste diepe gebruikskoeien. Met in elke klasse beste dieren, 13 behaalden 80 of meer punten en 25 van 77 tot 80 punten. Het was een mooi geheel op dit mooie ter rein bij heerlijk zonnig weer. Oostkapelle. Dit was voor Walcheren de laatste keuringsplaats. Op het geschikte terrein van den heer K. Coppoolse stonden 6 stieren, 39 koeien en 25 stuks jongvee opgesteld, alles goed geregeld en prachtig weer. Stieren: De Verwachting 14891 S., van J. Mal- jaars, Zeeduin te Oostkapelle, kreeg een lsten prijs met 81.9 p., hiervan werden afstammelingen getoond. Hij verkreeg een verhoogde prijs. Beste, vast ge bouwde, lange stier, met best beenwerk, stond er best voor. Als men zoo een stier in zyn buurt heeft, dan is aan een vereeniging geen behoefte, als men er maar goed gebruik van weet te maken. Benno 17954, van J. Maljaars, Zeeduin te Oost kapelle lsten prijs 76.1 punt, kon wat meer ribben- welving hebben, weidegang zal hem voor de beenen goed doen. Lodewijk 15819 S., van J. Bliek, Oranjezon te Vrouwepolder, lsten prijs 77.6 p., heeft zich goed gehouden. De overige stiertjes waren van matige kwaliteit. De koeien was een mooie collectie bij elkaar, 22 behaalden van 79 tot 85 punten. De eerste kalfskoeien waren 4 beste kopnummers; 2e kalfskoeien ook 4 beste bovenaan. De derde kalfskoeien 2 bovenste beste. Floortje van West hoeve, van J. Maljaars Jzn., 85 p., en Frida, van Jac. Maljaars 84 p. streden om den voorrang. Floortje adel en macht en Frida geleden van mond- en klauwzeer. Maar het zijn 2 beste. Ook de andere klasse lieten 4 en 5 kopnummers zien van boven de 80 punten. Onder het jongvee zitten heele goede, die belofte inhouden voor de toekomst. En zoo sloot de keuring te Oostkapelle op waar dige wijze de keuringen in Walchererf. Nu gaat onze verwachting uit naar de aanstaande fokdag in Sep tember te Middelburg te houden. Wat kan het mooi worden om 11 stieren van boven de 80 punten en nog 3' van 78.5 tot 79.3 punten bij elkander te zien. Dus nu mannen van Walcheren, doet uw best om bij deze stieren uiw beste koeien uit te zoeken, niet naijverig op en onder elkander, maar gezamelijk en eendrachtelijk onze veeverbetering blijven aanpak ken en trachten een fokdag in elkander te zetten, die klinkt als een klok. Laten wij trachten aan de spits te komen in Zeeland, wij zijn op weg. Dan kan het niet anders of er komt een tijd, dat er van uw fokmateriaal geld binnen komt inplaats van nu dat het er uitgaat bij aankoop. Dus voortgaan op den ingeslagen weg. Laat de fokdag worden een wapenschouw tot leering en opbouwing van 0113e Walchersche veestapel. K. WAT EEN VROUW WEET EN WOU. „Zonder hulp". Het is nu al enkele jaren geleden, dat, in één der groote dagbladen, aan de lezeressen de gelegen heid werd gegeven haar meening te zeggen over de vraag or de huishouding 'kan worden gevoerd zon der (hulp, en, zoo ja, op welke wijze het werk het •beste kan worden verdeeld over den dag en de week, 'Eén van de opmerkelijkste inzendingen was van een dame, die betoogde, dat het niet houden van een dienstbode een... luxe was, die haar op eenige honderden gulden 's jaars kwam te staan. Een uit voerige berekening toonde met cijfers de waarheid van die bewering aan. Om den tijd voor koken en afwasch te bespr-en, werden de lunch en het diner buitenshuis gebruikt; oo'k met logee's. Het was natuurlijk een stads-huishouden, gevestigd op een bovenhuis. Op een dorp zou een dergelijke levenswijze niet gevoerd kunnen worden, al was het alleen maar voor: de schande voé' de ménsen. Toch kan tegenwoordig, ook op een dorp, en zelfs ook op e^fcn achterèfhoeve, het huiswerk veel wor- deft verminderd in vergelijking met vroeger. Het broodbakken is vervallen. Het karnen c.a. kèn ver vallen. De wasch kan naar „De Zon", wordt afgehaald en weer thuis bezorgd. Hiermee vervalt niet alleen het wasschen en strijken, maar ook het stoken van heet water, het reinigen van kachel, waschketel, kuip, emnSers **en waschkeuken. Ten slotte telt ieder dorp eenige naaisters, aan wie zoo noodig, of alleen maar gewenscht, al het naai-, brei-, stop- en verstelwerk kan worden toevertrouwd. Voor de huisvrouw bleef dan alleen over: de zorg voor het eten plus afwasch en het onderhouden van de woning, hetgeen ruimschoots vrijen tijd overlaat. De gewone hoeven hebben vier kamers beneden; een keet en een schuurkot. Binnenshuis zijn dus be halve de gang vijf werken te doen: vier kamers en de zolder, plus de kelder. Buiten ook vijf: 1. het schuurkot met de kleine wasch; 2. de keet; 3. het varkenskot met W.C.; 4. achter schuren; 5. de gang en voren schuren. Wordt dit werk nu over de heele week verdeeld, zóó, dat iedere dag één buiten en één binnenkarwei gedaan wordt, dan blijft er nog één vrije dag over; en wie om vijf'uur opstaat, hoeft zich niet te overhaasten om 's middags klaar te zijn, terwijl het vermoeiendste werk over de heele week is verdeeld. Wanneer wij óns dus dezelfde vraag doen, die destijds in het Handelsblad aan de orde werd ge steld: kan ons huishouden worden gevoerd zonder dienstbode? dan durf ik diie bevestigend1 beant woorden. De tweede vraag: op welke wijze kan het werk het beste worden verdeeld over de week? meen ik hierboven bevredigend' te hebben 'beantwoord. De „dagelijksche" gang loopt vanzelf. Je wascht de kopjes niet om vóór 't ontbijt ds afgeloopen en je schuurt het waschhok niet uit eer het waschje klaar is. Een andere vraag is: is het werkelijk een luxe om geen dienstbode te houden, en wat men zelf niet af kan buitenshuis te laten verrichten? Dè.t is een heele rekensom en zal voor een klein gezin een heel andere uitkomst geven dan voor een groot. Wat een dienstbode kost aan loon, eten, zegels, belasting, kleine geschenken en eventueel genees kundige hulp, is gemakkelijk genoeg te berekenen. Minder dan acht gulden per week is dat stellig niet. Het zal in de meeste gevallen wel méér zijn. Voor een klein gezin zal men dat bedrag niet behoeven uit te geven aan wasscherij en verstelnaaister. Voor een groot huishouden vrees ik, dat het niet toereikend zal zijn. In het laatste geval zou dus inderdaad sprake zjjn van luxe; in het eerste daarentegen van bezuini ging. Vanzelfsprekend valt een gezin met kleine kinde ren geheel en al buiten deze beschouwingen. De taak van de huisvrouw verzinkt in het niet bij die van de Moeder. R. v. B. BEKNOPT VERSLAG van het congres van den Bond, van Boerinnen e.a. PlntteLaiidvrouwen. De 2-daagsche bijeenkomst van den Bond werd dit jaar gehouden te Alkmaar op 112 Juni. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 6